Chat

MUDr. Katalin Štěrbová
Babyrady – afektivní záchvat
Záznam chatu z úterý 10. ledna 2023
DAYD: „Měl by afektivní záchvat u dětí řešit i psychiatr?“
MUDr. Katalin Štěrbová: „Dobrý den, s afektivními záchvaty Vám obvykle poradí pediatr. Pokud má dítě výrazné poruchy chování, které končí intenzivním pláčem, ze kterého jde dítě do afektivního záchvatu, tak by mohl psychiatr nebo dětský psycholog pomoci zvládnout primární poruchu chování.“
ANTI: „Jaké jsou příčiny afektivního záchvatu u dětí?“
MUDr. Katalin Štěrbová: „Nejčastější příčinou jsou drobné úrazy, emoční podněty, úlek, které vyvolají intenzivní pláč.“
ANTI: „Jaké mohou být následky afektivního záchvatu u dětí?“
MUDr. Katalin Štěrbová: „Afektivní záchvaty jsou v naprosté většině nezávažné, nemají dlouhodobé negativní následky na zdraví dítěte.“
SK: „Jak bezpečně rozpoznat afektivní záchvat?“
MUDr. Katalin Štěrbová: „Afektivní záchvat poznáme podle průběhu stavu. Afektivní záchvat začne drobným úrazem, úlekem, dítě intenzivně pláče a přestane dýchat, zbledne, může promodrat, propnout se, přestat reagovat. Stav končí nádechem. Po afektivním záchvatu může být dítě ospalé, unavené, chvíli zmatené. Pokud se afektivní záchvat opakuje, je vhodné poradit se s dětským lékařem.“
Kateřina Kotvová: „Dobrý den, U mé dcery už poznám, kdy afektivní záchvat přichází. Má více otevřená ústa, než když jen normálně pláče a nemůže je zavřít. Lze při záchvatu nějak předejít vážnějšímu průběhu, aby dítě neupadlo do bezvědomí? Děkuji za odpověď.“
MUDr. Katalin Štěrbová: „Dobrý den, u některých dětí pomůže, když intenzivně fouknete dítěti do tváře. Nemyslím dýchání z úst do úst, jen fouknutí do tváře.“
ANTI: „Jak léčit afektivní záchvat u dětí?“
MUDr. Katalin Štěrbová: „Akutní cílená léčba není, je záchvat skončí sám, je potřeba zachvovat klid. Pokud jsou afektivní záchvaty časté, pak je vhodné vyšetřit krevní obraz. V případě nálezu sníženého počtu červených krvinek z nedostatku železa může podávání železa vést ke zmírnění afektivních záchvatů.“
Lenka: „Dobrý den, lze nějakým vyšetřením, případně jakým, určit, zda se jedná jen o afektní křeče nebo o něco závažnějšího? Pediatr po zhlednutí videa a popisu situace řekl, že se jedná o AK nicméně po informaci, že se záškuby ( křeče) opakují v pravidelných intervalech i několik hodin po záchvatu jsme byli odesláni na neurologii a následně na EEG (kvůli možnosti nějaké formy epilepsie) vyšetření negativní. Na neurologii je dále sledována předepsali jí užívat Magne B6. Malá necelý rok objevuje se to přibližně od 6 měsíců (nepravidelně někdy 2 krát v týdnu a pak třeba měsíc nic). Většinou po nějaké silné nevoli. Nemodrá u toho neupadá do bezvědomí. Po dlouhém křiku dojde k hlubokému nádechu po němž následuje zatnutí jakoby do křeče a prohnutí do luku, kde setrvá pár vteřin a opět tento stav povolí, vydechne a pokračuje dál v činnosti, která probíhala předtím (dál si hraje, leze apod.) Děkuji“
MUDr. Katalin Štěrbová: „Dobrý den, podle Vašeho popisu jde o afektivní záchvaty. Předpokládám, že neurolog diagnozu potvrdil. Ze všeho nejdůležitější je probrat průběh stavu s pediatrem. Konsultace s neurologem je bonus, Váš pediatr je velmi pečlivý.Pokud jsou afektivní záchvaty jednou za týden nebo méně často, tak máme minimální možnost stav zachytit při přístrojovém vyšetření.“
Martina: „Dobrý den, jak při tomto záchvatu dítěti pomoci,aby v něm nezůstalo dlouho? Muže pomoci třeba otevřeni okna,aby se dite mohlo lépe nadechnout?“
MUDr. Katalin Štěrbová: „Dobrý den, otevření okna neuškodí, ale spíše doporučuji zkusit fouknout dítěti do tváře a touto stimulací reflexně přerušit stav.“
Marušáková: „Dobrý den moje 3 leta dcera mě bije, vším hází a chytají ji hysterické záchvaty . Vše převážně cíleně na mě. Prosím o radu Dekuji“
MUDr. Katalin Štěrbová: „Dobrý den, doporučuji vyhledat dětského psychologa, který by měl dítě vyšetřit, s Vámi si popovídat a zjistit, co ve Vašem vztahu s dítětem vede k těmto projevům. Předpokládám, že dítě slyší, mluví normálně a mimo tyto projevy je možné si s ní domluvit a je jinak zdravá.“
Dana Boučková: „co když dítě ztratí úplně dech a omdlí, co mám dělat ?“
MUDr. Katalin Štěrbová: „Dobrý den, pokud k tomu dojde po pláči, úleku, bolestivém podnětu, tak se jde nejspíše o afektivní záchvat, který sám přestane, ze kterého se dítě probere poté, co se samo nadechne. Zůstaňte s ním, nechte ho ležet, mluvte na něj, zkuste mu fouknout do tváře, zachovejte klid. Pokud se stav opakuje, proberte to se dětským lékařem. Pokud k tomu dojde za jiných okolností nebo se dítě neprobírá, tak volejte záchrannou službu. Přes aplikaci Záchranka s Vámi mohou navázat i videohovor a poradit.“
Květa: „Dobrý den. Ano, přesně tyhle afektové záchvaty měl náš druhorozený syn zhruba od 1,5 roka do 2 let. Bylo to vždy hodně rychlé. Stačila maličkost a syn byl v záchvatu. Pro mě velice nepříjemné, syn šel až do modra a tělo měl jak hadrová panenka. Většinou foukání ani voda nezabírali. Teď už máme děti 4 a naštěstí ostatní záchvaty nemají. Přijde mi, že to je hodně o povaze??? Syn je moc hodný, ale do teď hodně tvrdohlavý. Děkuji za toto téma. Krásný den. Květa“
MUDr. Katalin Štěrbová: „Dobrý den, věřím, že se Vám ulevilo, že syn z afektivních záchvatů vyrostl. Jak děti reagují na bolestivé podněty, úleky, a pod. určitě závisí i na povaze, výchovu máte určitě stejnou u všech dětí. A´t jste všichni zdraví.“
Pavel: „Dobrý den, můj vnouček má asi také afektivní záchvaty. Bylo to asi taky po půl roce věku, ale záchvaty byly třeba i 3x denně. Mimo dětského oddělení byl léčen na neurologii v Jihlavě, později asi v Thomajerově nemocnici, kde mu byly předepsány léky na epilepsii. Situace se moc neměnila. Potom se dostal asi k Vám k Profesorovi Krškovi. Po celkovém vyšetření mu byly postupně vysazovány léky na epilepsii, bral jak jste říkala nějaké železo. V současné době chodí do školky je mu necelých 5 let, ale asi tyto záchvaty zanechaly nějaké následky, je takový opožděný. Záchvaty se objevují hlavně v kolektivu dětí které ho někdy vyprovokují. Sám si asi někdy už uvědomuje, je opožděný. Ve školce je má asistentku tak to zvládá, nejprve s pomocí starší sestry, teď jen s asistentkou. Zajímavé je když jsme ho někdy hlídali u nás a měli jsme obavy ze záchvatů, u nás je neměl byl asi v pohodě. Četnost se zmenšila jen asi v dětském kolektivu. Je naděje že to odezní uplně?“
MUDr. Katalin Štěrbová: „Dobrý den, pokud se stav zlepšuje, afektivní záchvaty ubývají a epilepsie se neprokázala, tak určitě je naděje, že vymizí úplně. Moc Vám to přeji.“
Jana: „Nemám dotaz, ale zkušenost. Poprvé dcerka měla tento záchvat asi v 10 měsících. Já jsem tehdy nevěděla o co jde a byla jsem strašně vyděšená. Malá plakala a najednou vydechla všechen vzduch a nedýchala. Asi to byla jen chvilka, ale mně to připadalo jako věčnost. Reagovala jsem zřejmě úplně špatně, začala jsem s ní třepat a křičet Dýchej! Dýchej! Pak jsem o tom mluvila s lékařkou, ta mi doporučila namočit si ruku a otřít dítěti tvář. Od té doby jsem praktikovala vždy , když hodně intenzivně plakala, už raději předem, měla jsem strach, aby neupadla opět do tohoto stavu.“
MUDr. Katalin Štěrbová: „Děkujeme za sdílení zkušenosti. První takový stav bezdeší vyděsí každého. Jste statečná maminka, že dobře zvládáte emoční výkyvy dcerky. Nejdůležitější je nepanikařit.“
Jaroslav: „Máme jít na 24 hodinový EEG videomonitoring kvůli vyloučení epilepsie a potvrzení afektivních křečí. Pokud tam záchvat neproběhne je to k něčemu? Projevují se tyto křeče na EEG i když zrovna neprobíhají podobně jako při epilepsii?“
MUDr. Katalin Štěrbová: „Pokud se sledovaný stav při vyšetření zachytí, je to nejlepší. Interpretace samotného EEG bez zacyhcení sledovaného stavu je složitejší a ohužel přesahuje rámec tohoto fora.“