Chat

host

MUDr. Alena Šebková

Babyrady – moučnivka a jak ji vyléčit

Záznam chatu z úterý 13. září 2022

DAYD: „Jak léčit moučnivku?“

MUDr. Alena Šebková: „Existuje poměrně velká nabídka místních "léků", gely, tintktury. Záleží i na věku. Poradit by měl lékař, pedevším i miminek. Pouze tehdy, je-li nález hodně velký, používá se léčba celková.“

SK: „Jak lze zjistit výskyt moučnivky?“

MUDr. Alena Šebková: „Moučnivkou nazýváme nález bělavého povláčku na jazyku a sliznici tváří, rtů.“

STOP1: „Jaká je prevence u moučnivky?“

MUDr. Alena Šebková: „Dostatečná hygiena, u malých dětí vyvařování saviček, dudlíků, nelíbat novorozence a kojence na ústa a ručky, které si pak strká do pusy. Matkou a jinou osobou olíznutý dudlík není čistý dudlík! A pak péče o svůj imunitní systém - vitamíny, otužování atp.“

Veru: „Dobry den pani doktorko, syn s kvasinkou problemy nema, ale ja ano. Mam osklive svedive fleky na zadech a postupne se od tehotenstvi rozsiruji. Ja stale kojim a bojim se abych kvasinku nepredala. Jak mohu, jako kojici, kvasinku v tele vyresit? Na synovi nic nepozoruji a dermatolog rekl ze pomuze az dokojim. Diky!“

MUDr. Alena Šebková: „Dobrý den. Potíže mohou být způsobené těhotenstvím a kojením, které, bohužel, může oslabit imunitní systém matky. Lokální léčba by měla být jedna stránka, pokud máte kvasinkovou infekci takto rozsáhlou, měla byste mít, dle mého, vyšetřený imunitní systém (tedy návštěva imunologa, měl by Vám doporučit Váš praktický lékař) a případně kůru léčby celkové a/nebo posílení imunity. Co se týče přenosu - pedevším dodržovat hygienu - nelíbat dítě na ústa, na ručky, mýt si ruce, neolizovat dudlík.... Kojením byste předat infekci neměla.“

Monika: „Dobrý den paní doktorko, Slyšela jsem o moučnivce u těhotné ženy. Nyní je maminka těsně před porodem, ale asi tak před měsícem si tím prošla. Jak tohle vznikne? Děkuji za odpověď Monika“

MUDr. Alena Šebková: „Příčinou může být oslabení imunitního systému maminky. Těhotenství je velkou zátěží pro ženu, včetně tohoto systému. Na základě oslabení dojde k pomnožení kvasinky a vzniku infekce.“

Kamila: „Hezký den, ráda bych se zeptala jaký přípravek je vhodný používat na plíseň na kůži/ bílé skvrny na zádech/ , zjistila jsem, že je to jelikož se nadměrně potím, co s tím, jak tomu předejít? Sprchuji se už dvakrát denně, není to spíše na škodu? děkuji Kamila“

MUDr. Alena Šebková: „Existuje několik lokální preparátů, namátkou mne napadá Canesten, ale může to být i Fucidin podle velikosti a lokality potíží. Myslím, že sprchování x denně naopak skutečně může porušit ochrannou bariéru kůže. Pocení lze zmírnit také některými přípravky, ale doporčovala bych, pokud jste neřešila, řešit s kožním, praktickým lékařem, případně imunologem.“

Zuzana: „Dobrý den, syn má v pusince bílý povlak od narození. Dětská lékařka nam na to dávala nejdříve nystatin, pak neocid gel apod. Nakonec gencialku. Ale nic nezabralo. Teď je mu 1 rok a 8 měsíců. Lékařka chce, abych ještě týden zkusila gencialku, ale já už pochybuji, že to pomůže. Co s tím může ještě dále dělat? Jen pro dokreslení, syn měl hned po narození problémy s e.coli a velké břišní koliky několik měsíců, ještě v 6n covid. V současné době má trošku zvětšené uzliny na krku, ale krevní ani utz vyšetření nic neprokázala. Stále ještě kojim. Také přítel trpí zvláštním bílým povlakem v ústech, stejně jako jeho sestra dvojce, jmenuje se to spongiozní naevus a je to prý něco dědičného, žádné problémy to nezpůsobuje, čili si nejsem jistá, zda to nemůže mít i syn. moc děkuji za váš názor a případnou radu, jak dále postupovat.. pěkný den!“

MUDr. Alena Šebková: „Nevím, kde má dítě povlak, ale při tak dlouhém trvání je podivné, že by to byla moučnivka. Docela bych se přikláněla k diagnoze, kterou mají příbuzní, předpokládám, že přítel je otcem dítěte... Tento nevus skutečně může vypadat jako moučnivka, často mizí při antibiotické léčbě, pak se zase objeví, bývá to více na tvářích než na jazyku a skutečně to svého nositele nijak neobtěžuje. Měl by to umět diagnostikovat kožní lékař, případně ORL lékař. Pokud by to byla skutečně moučnivka, pak doporučuji imunologické vyšetření. Genciána je pouze lokální a krátkodobá léčba.“

Daniela P.: „Dobrý den, paní doktorko chtěla bych se zeptat, s dcerou obě celý život trpíme na povleklý, bílý, bolestivý jazyk a zároveň na plísně na nehtech rukou. Vždy když nám kožní lékařka nasadí léky na nehty, o kterých říká, že jsou hodně silné, a musíme chodit na jaterní testy, v tu dobu máme samozřejmě vyléčenou i ústní dutinu. Ale je to začarovaný kruh. Byly jsme na různých vyšetřeních, ale nic jiného nebylo zjištěno, například alergie nebo nesnášenlivost. Byla by pro nás rada, jak toho, co by nám pomohlo? Mě pomáhá genciálka, ale dcera ji nechce používat, stydí se pak chodit s fialovým jazykem. A je to chvilková pomoc. Děkuji za Vaši odpověď.“

MUDr. Alena Šebková: „Pokud nemáte, doporučila bych imunologické vyšetření. Posílit imunitní systém - na základě imunologického vyšetření imunomodulace od lékaře, případně přírodní - betaglukany apod., otužování,.... Případná sanace prostředí, zvířata?“

Jarmila Urbánková: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat na problémy mé vnučky. Vnučka má 14 let a můj dotaz zní, co může znamenat když má na kalhotkách nějaký výtok nebo jak to nazvat a když si mění kalhotky tak, je to úplně tvrdé. Může to být ta moučnivka? Vnučku mám svěřenou do péče úplně od narození takže jsem prošla různým vyšetřením jak na nefrologii, urologii, gynekologii a v podstatě s negativním výsledkem. Už nevím kde hledat pomoc. Každé ty kalhotky má hrozně bílé a úplně to rozežírá spodní prádlo. Děkuji za radu, pomoc, doporučení. S pozdravem Urbánková“

MUDr. Alena Šebková: „Světlý, bílý povlak v pubertálním věku se považuje za normální, zvláště, jestli se opakuje v určitýcg cyklech. Kvasinky v takovéto formě nejsou obvyklé. Konzultaci by Vám měl dát dětský gynekolog. Ev. je i možné sebeuspokojování dívenky, což je záležitost fyziologická. Dáel - k intimní hygieně nepoužívat běžná mýdla, ale pro tuto hygienu učená.“

Alena: „Dobrý den. Mě přijde, že se moucnivky nemůžeme stále zbavit. Od pi doktorky jsme dostali nazloutlou vodičku, kterou si potírám i prsa. Mazání už neprovozuji tak často, protože jsme to skoro vzdali. Řešili jsme jiné problémy antibiotika, atd. Momentálně u malého vidím bílé dásně, ale mě pálí bradavky a většinou tam zůstane menší povlak. Když bych se zase do toho obula a snažila se efektivně toho zbavit co nejrychleji. Co byste doporučovala? Po kojení si vždy umýt prsa? Zkusit jiné mazání? Děkuji za odpověď“

MUDr. Alena Šebková: „Bohužel si neumím představit "bílé dásně". Může to být jen barba sliznice na zubním oblouku. Moučnivka je typicky jazyk, tváře+rty uvnitř dutiny ústní. Pokud jste nezkusila, zkuste Canesten, šetrně namazat 3x denně, malou vrstvičku po nakojení, před dalším kojením lehce oťukat vodou, aby tam nezůstala mast. V nejhorším na den zkusit krmit alternativně odstříkaným mlékem, pokud máte a vyhojit bradavky. Poku jste vy nebo dítě brali antibiotika, zkuste obnovit flóru probiotiky“

Zuzana: „Dobrý den, chci jen doplnit odpověď - ano, přítel je ote syna a syn má povlak hlavně na vnitrnich stranach tváří. Moc děkuji za odpoved.“

MUDr. Alena Šebková: „Pak je skutečně možné, že se jedná o nevus spongiosus albus. Hezký den“