Chat

host

Edita Müllerová

Spolek Revma liga, na pomoc lidem s onemocněním

Záznam chatu ze středy 24. listopadu 2021

DAYD: „Představila byste spolek Revma liga?“

Edita Müllerová: „Revma Liga Česká republika je spolek pacientů, příbuzných a přátel. Podporujeme informovanost jak pacientů tak laické veřejnosti o důležitosti včasné diagnózy a efektivní léčby. Věříme, že společně to s onemocněním zvládneme lépe. Vzděláváme, podporujeme a sdílíme zkušenosti.“

ANTICYKLON: „Kolik je vlastně revma nemocí?“

Edita Müllerová: „Revma je takový dost obecný výraz pod kterým bychom si měli představit nemoci svalové a kosterní soustavy. Zánětlivé nebo nezánětlivé. Těchto nemocí je velké množství a patří mezi ně i například osteoporóza, chronické bolesti zad, fibromyalgie. Mezi nejčastější zánětlivé revmatické nemoci patří například revmatoidní artritida nebo bechtěrevova choroba, psoriatická artritida či dna. Mezi vzácnější nemoci patří lupus, sklerodermie, myozitida, u dětí pak například juvenilní idiopatická artritida.“

Tereza Widenková: „Dobrý den. Prosím, existuje nějaká souvislost s prodelanou revmatickou horečkou v dětství s problémy s klouby ve vyšším věku? Tatínek má "záchvaty krecovitych" bolesti kloubů od cca 58let a přičítá to právě s prodelanym onem.v dětství. Děkuji za odpověď.“

Edita Müllerová: „To se dá takhle velmi těžko říci bez odborného vyšetření to nelze potvrdit ani vyloučit... neuvádíte, které klouby jsou bolestí zasaženy (malé, velké), jak často bolest vzniká?, jak dlouho trvá? Léčí se tatínek na ortopedii, nebo revmatologii? Pokud ne, měl by kontaktovat svého praktického lékaře, který udělá základní vyšetření a doporučí do odborné ambulance.“

Adéla: „Dobrý den, dá se z biologické léčby vrátit zpět ke “klasické” revma medikaci, nebo když jednou s léčbou začnu, už je to natrvalo? Bude po bio léčbě klasická medikace fungovat? Děkuji, Adéla“

Edita Müllerová: „Obecně: ano, po léčbě biologickými léky se ke klasické léčbě vrátit dá. Účinnost léčby je různá podle typu léku. Obecně je biologiká léčba jedna z těch nejúčinějších, protože je cílená na zánětlivý proces. Vždy je důležité rozhodovat o léčbě podle aktivity nemoci a cíle, kterého chceme dosáhnout (ideálně remise, tedy úplné vymizení příznaků).“

Zdeňka Vrubelová: „Dobrý den, mám bolestivou deformitu prstů rukou, bohužel se neprokázalo revma. Co s tím, na jakého lékaře se obrátit? Děkuji za odpověď.“

Edita Müllerová: „Pokud se neprokázalo zánětlivé revmatické onemocnění, tak je ten správný lékař ortoped.“

Jarmila: „Paní doktorko prosím jakou souvislost má onemocnění psoriázy s revmatoidní artritidou a jak se toto onemocnění zjišťuje?“

Edita Müllerová: „Nejsem lékař, ale snad Vám postačí vysvětlení laika. V případě psoriázy se často rozvine tzv. psoriatrická artritida spíše než revmatoidní artritida. Diagnóza probíhá u ambulantního specialisty - revmatologa. Základem jsou to krevní rozbory (vyšetření krve), zobrazovací metody (rentgen, sonografické vyšetření).“

Libuše Novotná: „Dobrý den, nohu se zeptat. Jsem pacientem ravmatologickeho ústavu mám biologickou léčbu, každý týden si píchám injekci, poslední dobou mě brní prsty na pravé ruce. Může to být spojeno s nemocí nebo s něčím jiným. Děkuji za odpověď. Novotná Libuše“

Edita Müllerová: „Dobrý den, paní Libuše, určitě kontaktujte svého ošetřujícího revmatologa. Může jít o problém snadno řešitelný například fyzioterapií, ale je potřeba najít příčinu.“

Iveta Orlewská: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat , jestli doporučujete očkování proti covidu nemocného revmatem“

Edita Müllerová: „Ano, doporučujeme. Můžete se podívat na náš YouTube Revma Liga ČR, kde najdete webinář na téma vakcinace u autoimunitních nemocí, pokud máte zájem o komplexní informace. Očkování chrání před těžkým průběhem onemocnění COVID-19, které je pro osoby s imunosupresivní léčbou velké riziko.“

Koudelka Oldřich: „Dobrý den,mám psoriatickou artritidu,chci se zeptat na možnosti biologické léčby.Děkuji.“

Edita Müllerová: „První otázka by měla směřovat na vašeho revmatologa. Záleží, na tom, čím jste léčen, jakou máte aktivitu nemoci, zda se daří, či nedaří zvládat nemoc tzv konvenčními léky, jak dlouho je berete atd. To vše lékaři pomáhá určit, zda splňujete tak zvané podmínky úhrady.“

DIS: „Vy sama máte osobní zkušenost s onemocněním, které řeší Váš spolek?“

Edita Müllerová: „Jen zprostředkovaně, moje maminka má revmatoidní artritidu.“

Luisa: „Dobrý den,užívám dlouhodobě lék m**** ale nabiram na váze,může to být důsledek tohoto léku?“

Edita Müllerová: „Bohužel ano, kortikosteroidy (m*****) ovlivňují zadržování vody v těle a mírně zvyšují chuť k jídlu, což může nepřímo ovlivnit i váhu.“

Jitka: „Dobrý den, mám revmatickou artritidu již 30 let a chtěla jsem se zeptat jestli je možnost nějak se zapojit do Spolku mockrát děkuji“

Edita Müllerová: „Určitě! Budeme velmi rádi :) můžete nás kontaktovat na našich stránkách pomoci kontaktního formuláře, případně najít v záložce menu "O nás" další kontakty. Těšíme se, Jitko“

SKINF: „Jaká je nejlepší revma prevence?“

Edita Müllerová: „Obecně platí: zdravý životní styl, nekouřit, hýbat se, jíst zdravě a vyhýbat se stresu, některým revamatickým nemocem zabránit nelze, ale i tak platí tato jednoduchá pravidla.“

Magda: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli může být toto onemocnění dědičné. Moje maminka měla revmatoidní artritidu a její maminka také. Děkuji za odpověď.“

Edita Müllerová: „Veškeré faktory rozvinutí nemoci dosud nejsou zcela známy, dědičná zátěž je pravděpodobná.“

Anna: „DObrý den, ukončila jsem onkologickou léčbu prsu.chemoterapie,biologická léčba,hormonální a ablace prsů vlevo i odstranění uzlin---a právě vlevo celkem náhle začly bolet prsty a nyní otok v dlani pod prsty-klouby jsou tam bolestivé na dotek dost silně...pravá ruka bolí jen mírně.rozcvičuji abych měla úchop--nevím čím ošetřit-namazat-když vzhledem k odstranění uzlin je vše -rizikové--mám artrozu kolen,ale ruka byla zatím fit--může to souviset s onko.léčbou?Nyní se vyšetření na revmatologii nedoporučuje .Užívám Zaldiar-ten mi pomáhá,ale bojím se,že ho užívám již dlouho.Je jiná možnost?DĚKUJI ZA POMOC.Anna“

Edita Müllerová: „Zdravím, nepíšete, proč není doporučené vyšetření na revmatologii. Pokud by šlo o zánětlivé revmatické onemocnění, je potřeba aktivitu nemoci minimálně sledovat, ideálně nastavit léčbu, která zastaví zánět a progresi nemoci. Na souvislost s jinými nemocemi by bylo lepší zeptat se ošetřujícího lékaře, stejně jako na používané léčivé přípravky. V oblasti léků je potřeba zvážit vzájemné interakce léčivých přípravků.“