Chat

PhDr. Marek Herman
Mužská autorita ve škole
Záznam chatu z pondělí 27. září 2021
denmark: „Jak se Vám líbil Ochránce - Mužská záležitost?“
PhDr. Marek Herman: „Ten včerejší díl se mi líbil asi nejméně z těch, co jsem viděl - pro mě byl moc jednoznačný. Zbabělá nechlapská facka zezadu, tam není místo pro diskusi Více by se mi líbilo, kdyby to bylo obráceně: kdyby to na první pohled vypadalo jako fakcka,která padla neprávem, ale v konci by se ukázalo, že by ji člověk uměl pochopit, protože by student dotlačil ředitele, do situace, kdy mu například selhaly nervy.“
ANTICYKLON: „Je v něčem mužská autorita jiná než ženská autorita?“
PhDr. Marek Herman: „Myslím, že ano. Přirozeností muže je mít rád s podmínkou: mám tě rád, ALE... ukaž, dokaž, splň...muž je symbolem řádu, limitu, požadavku. Muž požadueje, vyžaduje, nárokuje. Žena, ta má naopak ráda bez podmínky a je to pro ni přirozené.... mám tě ráda, protože JSI MŮJ... žena je symbolem přijetí a odpuštění... a z tohoto základního nastavení plyne, že muž bude svoji autoritu budovat JINAK než žena... já dokonce myslím, že relativě snadnější působit jako autorita, když jsem muž... stačí vám to takto?“
SKINF: „Jaká by měla mužská autorita ve škole?“
PhDr. Marek Herman: „1. musí to být dobrý, slušný člověk = musí mít vysokou úroveň etiky svého chování, to je absolutně nejdůležitější podmínka 2. musí umět svůj obor- rozumět tomu, co učí, být "Mistr" 3. musí mít rád svou práci - musí ho to bavit Muž má 4 zákaldní archetypy a první mezi všemi je Král. Král je Spravedlivý, Silný a měl by mít vliv. To je podle mě mužská autorita ve škole.“
AK: „Není jen jedna autorita, tj. autorita bezpřívlastková?“
PhDr. Marek Herman: „Základ autority je LIDSKÝ, takže buď autoritu mám nebo nemám. Ale pak k tomu přistupuje rukopis ženy a muže. A v tom je rozdíl...ale na to jsem odpovídal v předchozí otázce, tak případně na to mrkněte :)“
Jana K.: „Dobrý den, děkuji za to, co říkáte a prosazujete. Miluju vaše knížky a velice se s nimi ztotožňuji.... Školstvi je potřeba reformovat od základu. Pracuji v něm.... Chlapi tu velmi chybí a když už tu jsou, nejsou to chlapi :-) Jaký je váš názor na alternativní školy? Myslíte, že je tu více mužů? Je to pro ne dostupnější pracovní místo?“
PhDr. Marek Herman: „Dobrý den, děkuju vám za milou zprávu! Já jsem opravdu nazlobený na systém státního školství, je to příšerné, co se tam děje (neplatí pro cca 20% kvalitních škol, kde jsou skvělí ředitelé, kteří si našli kvaitní učitele). Co se týká alternativ, mám s nimi převážně dobrou nebo dokonce výbornou zkušenost. Více mužu tam myslím není, ale větší prostor pro seberealizaci určitě ano. A ještě jedna věc: ano souhlasím, opravdovývh CHLAPŮ je ve škole málo: silní, spravedliví, kteří "umějí" zdravou mužskou sílu....jako šafránu...“
Marcela: „Dobry den, pane doktore. Dotaz nemam :-), ale chci na 101% potvrdit jaka je to hrozna makacka byt mama/tata, povolit/zakazat. Byla to drina, ale dcera se povedla a dela mi radost. Ovsem sedivet jsem zacala uz ve svych 30 :-) Hezky den a dekuju za hezky rozhovor s Vami.“
PhDr. Marek Herman: „Děkuu, že jste napsala! Je strašěn těžké být TÁTA-MÁMA, už z podstaty, ale to, co píšete je fajn, moc vám to přeju, že jste to dala!“
Kateřina: „Dobrý den, k tomu, co jste říkal o agresivitě chlapců se chci zeptat, zda je normální jakási agresivita bratra vůči sestře při běžných sourozeneckých "bitkách" (podotýkám, že sestra je stejný "rváč" a nenechá si nic líbit). Je to také způsob, jakým si chlapec utváří tu hierarchii?Děkuji“
PhDr. Marek Herman: „Ano, myslím, že ano, pokud vám odpovím takhle na dálku na první dobrou a s rizikem, že nevím nic o vaši rodině, tak na tom, že se občas děti poperou, není vůbec nic špatného. Cílem rvačky je potvrdit nebo zabojovat o svou pozici ve směččce. Starší sourozenci by měli mít převahu nad mladšími. Je to zdravá věc. Já se potkávám s tím, že rodiče příliš zasahují do vztahů mezi sourozeni. ZBYTEČNĚ HODNĚ a to pak paardoxně vytváří podhoubí pro další agresi mezi nimi. My rodičům doporučujeme co nejvíce nechat ať si spolu vyci vyřizují co enjvíce sami, enboli "nezasahovat do první krve" :) :)“
Petra Kubišová: „Vážený pane doktore Hermane, dotaz na Vás nemám, ale opravdu jste mě ozářil svými názory, rozumem a mužskostí. Kéž by v české společnosti bylo více takových mužů (chlapů) jako Vy. Bohužel ne jen ve školství.... Mějte se báječně ..... Petra Kubišová Zlín“
PhDr. Marek Herman: „Moc vám děkuju, vážím si otho, co píšete. děkuji“
Daniela Kuičabová: „Pane Doktore, znám pojmy Anima-Animus i jejich archetypy. Můžete nám ale blíže vysvětlit, proč má žena v sobě 3díly ženy a 2 díly muže? Doufám, že jsem ten poměr nespletla. Děkuji.“
PhDr. Marek Herman: „To jsem se naučil od libereckých terapeutů Chvála /Trapková. Vychazejí ze svých zkušeností při práci s rodinami... + nakombinovai do toho teorii "zlatého řezu" + čínskou filosofii...tak aspoň takto...hlavně si najděte inforamce o zlatém řezu, tam vám to do seeb zapadne...“
Naďa: „Dobrý den a když dítě žije jen s otcem bez matky jak je na tom to dítě i otec děkuji za odpověď“
PhDr. Marek Herman: „MUsel bych znát konkréntí situci v takové rodině... obecně vám bude v rodině chybět ženský princip... něha, vůně, dotek, odpuštění, ženské způsoby řešení každodeddních situací...rodina funguje jako dobře promazaný stroj, ale chybí tam "něco", ženský prvek... může chybět pohodam, dobrá atmosféra...vždycky je to těžké, když chybí mma nebo táta...“
Petra: „Hezký den, slyšela jsem právě Váš vstup v pořadu. Jako budoucí učitelku mě zajímá, jak tedy správně reagovat, když se mi chlapci ve třídě poperou a já nechci potlačovat jejich přirozený projev, ale zároveň to nemohu jen tak přejít. Děkuji a přeji mnoho dalších úspěchů! Moc ráda Vás poslouchám.“
PhDr. Marek Herman: „DObrý den, to je na hodně dlouhou odpověď. Napíšu vám stručně 2 klíčové věci. MUSÍME UMĚT PRACOVAT S PRAVIDLY. To je naprostý klíč. Nastavit pravidla a pak je dodržovat. SPRÁVNÁ PRAVIDLA. SPRÁVĚN NASTAVIT. (přijeďte na seminář nebo mi napište a já vám pošlu k tomu povídání). A druhá věc: abyste byla dobrá učitelka, musíte mít tzv. SITUAČNÍ CIT. to je druhý klíč k úspěchu Když ho budete mít, pračku kluků zvládnete v pohodě. Aspoň takto, ano?“
Eva: „Dobrý deň, nemyslíte si, že táto doba je všeobecne krízou autorít ? Ďakujem za odpoveď. Eva“
PhDr. Marek Herman: „Sohlasím s vámi. Já bych spíše řekl, že žijeme v krizi elit. Chytrých, spochopnách, pradovitých a poctivých lidí je strašně málo. Chybí ELITY.“
Renata: „Dobrý den p.doktore, četla jsem od vás knížku, kterou jste psal s panem Haldou. Máme dvě pubertální děti v pěstounské péči a snažíme se na nich praktikovat vaše rady, někdy úspěšně, jindy méně. Potřebovaly by více mužských autorit ve škole pro pochopení jejich potřeb... Díky za vaši práci! Ať se daří. RH“
PhDr. Marek Herman: „Moc se mi líbí, že píšete poctivě (někdy úspěšně někdy méně), to smekám. Ať se vám daří!“
Lucie F: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jak mají mít moji dva synové vzor ve svém otci ,když otec vše zlehčuje.Jí na gauči,nejíme jako rodina.Hygiena vše prej zlehčuju jsem zdravotní sestra:).Muž nikam nechce chodit. Nebyl v dětství veden k cestování, kultuře.Jen od mala na chatě a tím žije.Já jedila na tábory, cestovala a vedu i děti tímto směrem. Jeho rodina režimy žádné ,strava atd. Nevím co stím.Lucie díky“
PhDr. Marek Herman: „První, co mě napadá je věta: vyměňte partnera. Což je samozřejěm zjednodušená srzost. Ale kdybych vám měl naídnout strašně těžkou otázku, tak by zněla: k čemu potřebujete žít s takovým člověkem? Nebo: JAKOU VÝHODU Z TOHO MÁM, ŽE ŽIJU S TAKOVÝM ČLOVĚKEM? Který vše zlehčuje a leží na gauči? Vy která jste vyrůstala na táborech? Ta otázka zní na první pohled divně, ale zkuste si na ni odpovědět nebo o tom aspoň přemýšet. Držím palce.“
Jana: „Dobrý den, říkal jste, že muž, otec vymezuje, požaduje, miluje, ale s podmínkou. Právě tak se choval můj otec. Zajímal ho jen výkon, výsledky. Vychovával mě jako syna. Myslím, že mi to velmi ublížilo, nedokážu se přijmout s chybami, nedostatky. Dodnes mám problém s muži. Je mi 40 let. Myslíte, že je to skutečně správný mužský postoj, mužská láska? Díky“
PhDr. Marek Herman: „JDe o ROVNOVÁHU. Příliš silný muž vám udělá ze života KASÁRNA nebo MALÉ PEKLO. V dobré rodinĚ je silný muž vyvážen silnou ženou. PAk to funguje dobře. příliš silný muž: atmoféra PEKLA příliš silná žena: "atmosfra šťastných blbců"“
Lenka: „Dobrý den, pane Hermane, viděli jsme s manželem již více Vašich rozhovorů a vždy je to pro nás přínosné. Chci Vás jen pozdravit a popřát mnoho zdraví! Momentálně se "bojujeme" doma s tříletým synem (absolutně nás s manželem neposlouchá), dělá jen samé lumpárny. Asi si už konečně budu muset koupit Vaši knihu, která mi snad poradí, co s tím :-) Mějte se krásně, Lenka“
PhDr. Marek Herman: „lenko, moc děkuju :) potřebujete zvládnout fázi vzdoru a do rodiny včelnit LASKAVÉ A PEVNÉ NE. A pravidelný řád. A táta ať se s malým občas popere a ať poznám , ež má nad ním peřvahu. A coďte ven, evn , ven... a ono to přejde. Jirka Halda z Brna umí krásně popsat a pomoct s obdobím vzdoru...zkuste si ho vyguglit“
Martina B.: „Dobrý den, pane Hermane, vím, že je jiné téma. Ale velmi si vážím Vašich názorů a momentálně čtu Vaši knihu ,,Jsi tam, brácho?" Ráda bych se na Vás obrátila s dotazem, jak prosím reagovat na syna, 2 roky, kdy on na všechno říká moje moje moje.... úplně na všechno, já jím lžící a on ji chce a hned tvrdí, že je jeho.. atd.. prostě nevím, jak mu to vysvětlit. Děkuji mockrát, přeji krásný den. Martina“
PhDr. Marek Herman: „Pořeboval bych vědět, jeslti má nebo nemá sourozence. To je klíčová otázka. PLus záleží jak dlouho to dělá. Někdy věci "přijdou a odejdou" a nemá moc smysl je řešit. Je to dlouho a hodně? A zkuste se jen ujistit: dítě potřebuje mít doma 3 méísta: svoji postek + místo u stolu + místo u televize (jeslti s edíváte) nebo v obýváku. Má? Nezasahuej mu do nich někdo? TAk jen takto letem světem.“
Petra: „Moc děkuji za odpověď! Byla jsem na dvou přednáškách s Vámi u nás na Jihočeské univerzitě. Moc ráda navštívím další seminář. Líbí se mi Váš rozumný a "normální" pohled na školství a výchovu. Vaše povídání je pro mě velice inspirativní. Díky za to, co děláte!“
PhDr. Marek Herman: „MOc děkuju!“