Chat

Tereza Hodycová
Vztahy v době zvýšené psychické zátěže
Záznam chatu z pondělí 30. listopadu 2020
Hanka: „prosím Vás, jak se naučit přijmout něco, co se mi nelíbí a nemohu to změnit? Proč není dobré pozitivní myšlení? Díky“
Tereza Hodycová: „Dobrý den, postupů, jak se něco naučit přjmout je mnoho a zásadní je rozhodnutí, zda to opravdu přijmout chci. Velmi často u svých klientů slýchám, že něco chci, ale z určitých důvodů tam stále mám nějaké ale. Objevuje se křivda, vztek, smutek. Teprve tehdy, když přijmu všechny emoce, které daná věc generuje, mohu se postupně dopracovat k tomu, že nakonec přijmu věc samu. Také je třeba se připravit na to, že to většinou nepůjde hned, je třeba se snažit opakovaně, dlouhodobě. Pozitivní myšelní, dle mého názoru dobré je, nicméně není to všelék. Úskalím totiž může být to, že sice budu opakovat nějakou poitivní afirmaci, ale nebudu jí věřit - v takovém případě je kontraproduktivní. Pokud si ale dokážu představit, že negativní záležitost přetavím v něco pozitivního, či alespoň neutrálního, může to být úspěšná cesta. Držím palce. TH“
Monika: „Dobry den, chtela bych se zeptat, jak zvladnout opakujici se hadky s partnerem, kdyz jsme spolu doma?“
Tereza Hodycová: „Dobrý den, záleží samozřejmě také na tom, čím jsou hádky způsobeny - zdali se jedná o "blbosti" nebo vlivem izolace probublaly nějaké výraznější partnerské problémy. Pokud bychom se zaměřili pouze na praktické zvládání nějaké emočně náročné situace, tak je třeba umět identifikovat, že přichází moment, kdy se schyluje k hádce. Pokud si ten moment uvědomím, většinou ještě mám možnost zastavit nebo přizpůsobit svoje jednání. Vždy bude komunikace probíhat jinak, pokud budu naštvaná "do ruda" nebo problém budu řešit bez výraznějších emocí. Moment zachycení daného momentu se musí trénovat a předem si připravit jak konkrétně budu reagovat. Jedním z doporučovaných řešení je opustit na chvilku napjatou situaci. Tím nemyslím prásknout dveřmi a odejít, ale oznámit, že momentálně se nechcete hádat a potřebujete na chvilku na vzduch - jakmile se vrátíte, můžete problém probrat. Držím palce. TH“
Marta: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda je možné brát Citalec na zklidnění dlouhodobě, nebo je lepší to změnit na Mirzaten, který pomáhá i na spaní? Opakovaně jsem se snažila Citalec vysadit, ale nebyl to dobrý nápad. Děkuji za odpověď.“
Tereza Hodycová: „Dobrý den, to je spíše otázka na vašeho ošetřujícího lékaře, který zná vaši anamnézu. Netuším, co se dělo v průběhu vysazení antidepresiv a vaše pohnutky je vysadit. Je to širší problematika, která určitě nejde vyřešit na dálku. Opatrujte se, TH“
Katka: „Dobrý den,potřebovala bych poradit,jak se psychicky srovnat a přestat brát Lexaurin, čím ho třeba nahradit?Mám teď těžší období,ale nechtěla bych být závislá na lécích.“
Tereza Hodycová: „Dobrý den, kvituji Vaši snahu dlouhodobě neužívat Lexaurin, který patří mezi návyková léčiva. Je na zvážení probrat s vašim ošetřujícím lékařem např. použití antidepresiv nebo využít služeb psychoterapeuta a kontinuálně se svými psychickými stavy pracovat. Přeji Vám vše dobré.TH“
Jindra: „Dobrý den, zmínila jste se, jak přehodit myšlenky. Pokud mám velké starosti a nemohu spát, nebo se budím, začnu si představovat jak to bylo u babičky - rozmístění nábytku, věci z dětství. Je mi 72 roků. Starosti mám se synem a vždy vidím vše o 3 kroky neg. dopředu. Pomáhá mi to zmírnit tenzi. Doporučuji. Zdravím“
Tereza Hodycová: „Dobrý den, to je krásná představa a je skvělé, že vám takto funguje. Příjemných představ je možné využít maximum. Velmi se mi s mými klienty také osvědčuje praktikování autogenního treninku, což je cvičení zaměřené na tělo, kde se snažím vybavit si pocit tíhy a tepla rukou a nohou. Pomáhá dostatečně uvolnit tělo, odklonit mysl a lépe spát. Držím palce, ať své starosti dokážete ukočírovat. TH“
Blanka: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, když přijde ta nutkavá myšlenka (já jí příjmu), jak zaručit to, že to budu mít pevně ve své moci. Napadá mě pouze cvičit,ale to mi přijde jako riskantní.“
Tereza Hodycová: „Dobrý den, pevně v moci naše myšlenky ani mít nelze. Je třeba jim dopřát i určitou volnost. Tím myslím, dovolit si, že nás "černé" myšlenky napadnou, ale rozhodnout se, že se jimi nebudu dále zaobírat - a už vůbec ne podle nich jednat. Kromě cvičení se mi výborně osvědčuje u mých klientů autogenní trenink, což je uvolňovací cvičení zaměřené na tělo, progresivní relaxace nebo celá řada technik pracujících s aktivací smyslů - zrak, čich, chuť, hmat (soustředím se na to, co v tuto chvíli vnímám svými smysly). Samozřejmě jde také v indikovaných případech o adekvátní psychoterapii či medikaci. Opatrujte se. TH“
jitka: „Dobrý den,chci se zeptat,jak můžu pomoci snaše,která přišla náhle letos na jaře o sedmdesátiletou maminku.Teď se přidali ještě problémy v zaměstnánì kvůli covidu.Byla doma na jaře i teď a vše na ni velmi doléhá.K psychologovi odmítá jít,že to zvládne.Vánoc se bojìm.Děkuji za radu.Přeji hodně zdraví a pohodový advent.“
Tereza Hodycová: „Dobrý den, to je určitě náročná situace. V dnešní době situaci špatně snáší i lidé, kterým se žádná bolestná událost nestala. Mnohdy alespoň krátkodobá konzultace s psychoterapeutem hodně pomůže. Pokud však toto snacha odmítá, lze hledat také v literatuře/na internetu, jak zlepšovat psychickou odolnost a věnovat se psychohygieně. Já vždy doporučuji zaměřit se v životě na témata, která fungují a vědomně si užívat radost z nich (děti, sport, přátelé atd.). Vztahy každopádně fungují jako velmi výrazná kotva, jak se udržet v jakés takés psychické pohodě. Držím palce a hezký advent i Vám. TH“
Zuzana: „Prosím vás, paní Hodycová, co si myslíte, o člověku, který má neustálý strach, obavy,.. Kdyz posloucháte jak vypráví, v každé vete zmini slovo strach, obavy.. Boji se v podnikani, boji se o rodiče, boji se aby byl dost uspwsny aby nezklamal rodinu aby zaujal zakazniky.. Jedna se o druh psychózy? Dekuji“
Tereza Hodycová: „Dobrý den, je těžké na dálku udat nějakou diagnozu. Jestli je důvodem chování, které popisujete, úzkostnější vnímání světa, nebo se jedná o duševní poruchu, by měl rozhodnout lékař nebo psycholog. Opatrujte se, TH“
Eliška: „Dobrý den, ráda bych se zeptala jak pracovat na tom, aby mě okolí bralo vážně. Souvisí to zřejmě i s mým sebevědomím? Mám pocit, že jsem více citlivá, proto, především v pracovním kolektivu, mám problém s tím, aby mé názory byly nějakým způsobem vůbec přijímané. Naopak někdy mi přijde, že okolí ví, že něco vnímám hůře a pak dochází k tomu, že jsem mnohdy vyčleněna z kolektivu. Děkuji za odpověď.“
Tereza Hodycová: „Dobrý den, podobným problémem trpí řada lidí. Většinou podle toho, jak přistupujeme sami k sobě, tak na nás reaguje i okolí. Pokud si málo věřím, nevím, zda moje názory jsou v pořádku, bude k nim okolí nedůvěřivé. Pokud byste chtěla nějakou konkrétní techniku, mohla bych doporučit násleudjící postup. Zkuste si vybavit člověka, kterého vnímáte, že má dobré sebevědomí a zamyslete se, jak to ten člověk vlastně dělá. Ve své představě si zkuste tuto jeho dovednost "půjčit". Zahrejte si roli jako na divadle, kdy nějakým kouzlem tuto dovednost získáte. Jaké by to bylo, kdybyste byla sebevědomá? Podle čeho byste to poznala? Představte si, jak ostatní reagují? Nejdůležitější je zkusit si to v praxi, ve skutečném životě. Moc držím palce. TH“
jan: „Dobrý den Mám deprese.Byl jsem měsic na neschopence. Chci se vrátit do práce ,ale moc si nevěřím.Mám obavy jestli to zvládnu .Jak si mužu pomoci Moc děkuji za radu.“
Tereza Hodycová: „Dobrý den, v prvé řadě je potřeba, pokud se jedná skutečně o deprese, abyste byl v péči lékaře psychiatra a poradil se o dalším postupu. Depresivní stavy se dají kromě medikace a psychoterapie ovlivnit také zdravým životním stylem - strava, spánek, sport. To je na velmi obšírné téma, které bez dostatečné znalosti vaší anamnezy, vašeho životního kontextu nelze cíleně poradit. Každopádně jakákoli struktura vašeho života je při depresivních stavech prospěšná. Návrat do práce by tuto strukturu měl také přinést, důležitá je i ostatní péče o sebe, soustředit se na pozitivní asekty svého života, snažit se být aktivní. Moc držím palce! TH“
Lenka: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak ovlivnit to, aby se psychicka zátěž neprojevovala na telesne urovni. Psychicky, rozumove se snažím vše zvládat, racionalizovat, ale cítím, že tělesne chradnu, vyvolala jsem si unavovy syndrom a další problémy. Myslíte, že by pomohla antidepresiva?Děkuji moc za odpověď.“
Tereza Hodycová: „Dobrý den, možná ano, na dálku neumím poradit. Nebo se obraťte na psychoterapeuta. držím palce, TH“