Chat

Lukáš Stříteský
Výuka plavání
Záznam chatu z pondělí 27. května 2019
Majka: „Jak bych měla začít učit dceru 2,5l plavat?“
Lukáš Stříteský: „V ČR máme skvělou síť plaveckých škol pro předškolní plavání. Doporučuji určitě svěřit dítě do plavecké školy. Ideální začít plaváním pro kojence a batolata.“
Martin: „Dobrý den, ok kolika let je vhodné začit dítě učit plavat? Ve školce jezdí do plavání, ale mám dojem že se plavat nenaučí.“
Lukáš Stříteský: „Stačí, pokud se na konci výuky předškolního plavání nebudou děti vody bát. Předškolní plavání je v ČR na vysoké úrovni, plavecká gramotnost je v ČR jedna z nejvyšších na světě. Pokud máte vyšší požadavky, síť plaveckých oddílů je na našem území taktéž vysoce rozvinuta.“
Zdeňka: „Dobrý den, dcera 6let, neumí ještě pořádně plavat především proto, že se bojí pod vodu - potopit, splývat. Na výuce plavání byla, ale trenérka ji "nutila" pod vodu a toho se bála, tak nechce ani nikam začít chodit znovu, jedině, když tam budu já, ale já ji nejsem schopna naučit správné techniky plavání u začátečníka. Můžu ji alespoň nějak zbavit tohoto strachu potopit se? Děkuji moc.“
Lukáš Stříteský: „To je naprostá klasika. Doporučuji stále zkoušet, chodit s dítětem do vody. Zprvu nepotápět hlavu celou, vše postupně. Váš úkol nebude dceru naučit plaveckou techniku, ale podpořit jí, pokud to tak cítí. Taky zkusit jinou trenérku/trenéra. Strachu z vody se mnoho lidí zbaví, ale upozorňuji, že u mnoha lidí je to na celý život.“
Anna P.: „Dobrý den, mám 13 měsíčního syna a od 6 měsíců chodíme plavat. Před pár měsíci jsem ale asi trošku neuváženě hned na začátku hodiny syna potopila, on na to nebyl připravený, strašně se lekl a museli jsme i z hodiny pro pláč odejít. Na plavání chodíme stále, přelívat se nechá, ale potápění se pořád děsí. Myslíte, že se to podaří nějak překonat? Vodu má moc rád, ale půlku věcí kvůli tomu nemůžeme dělat, tak přemýšlím, co dál... Děkuju za radu!“
Lukáš Stříteský: „Rada jasná, neustávat, ale pokračovat opatrně. Věřím, že pokud je synovi pouze rok a stále kurzy navštěvujete, nebude to mít na rozvoj ve vodě vliv. Důvěřovat učitelce, zvládne to.“
Jana: „Dobrý den, jakou pomůcku použít pro dítě (2 roky) do bazenu, kde si chce pouze hrát, ne plavat. Stačí pás, který jste ukazoval? Děkuji za odpověď!“
Lukáš Stříteský: „Ano, ideální pomůcka.Ale nikdy nenechat dítě bez dozoru.“
Michaela: „Dobrý den, jak podpořit syna (6 let)v plavání, nerad se potápí. Zároveň bych mu chtěla vysvětlit, že je lepší pásek než kruh, (i když ho na kurzu plavání ve školce používají). odmalička jsem s ním chodila na plavání, byl zvyklý na pásek a rukávky se suchým zipem, od té doby, co chodí se školkou, chce jen kruh. Moc děkuji“
Lukáš Stříteský: „Informujte se u paní učitelky ve školce, jak hodina probíhá. Pokud tento problém bude znát instruktor/ka v plavecké škole, zvládne toto lépe napravit. Lépe se jí něco nakazuje, dítě to často lépe přijme od instruktorky než od Vás.“
Martina: „Dobrý den, zaujaly mě "pásečky" na plavání namísto plavacího kruhu. Prosím, kde se dají sehnat?“
Lukáš Stříteský: „Viděl jsem v každém větším sportu, na internetu je velké množství prodejců.“
Dagmar Chaloupková: „Dobrý den, s oběma dětmi jsem chodila na kojenecké plavání a obě se potápěli. Cca v roce se v nich něco zlomilo a nechtějí se potápět - nic se jim nestalo. Synovi jsou dva a dceři je šest. Jakým způsobem jim máme vysvětlit, že to nic není nebo jak je to znovu naučit? S manželem se oba před dětmi potápíme. Děkuji“
Lukáš Stříteský: „Pokud nedokážete jako rodiče, jiná rozumná možnost je instruktor/ka plavání. Zkusil bych delší pobyt u moře. Většinou týden nestačí, zlom nastává v druhém týdnu.“
MarieTřebíč: „Dobrý den, ukazoval jste podle mě běžnou pomůcku - pásek, který využívá i můj syn. Ale co nafukovací vesta? Jeden čas se říkalo, že je to nejlepší ( jedna z nejlepších ) plavecká pomůcka.“
Lukáš Stříteský: „Dle mého názoru příliš nadnáší vrchní část těla. Hůř se potápí hlava. Neopren nadnáší méně, volil bych spíše neopren + pásek. Každopádně nafukovací vesta není nic škodlivého, jako právě rukávky a kruh, které učí vertikální poloze těla.“
Jarča: „Dobrý den,se synem chodím od jeho devíti měsíců plavat, teď je mu sedmnáct měsíců a stále se nerad potápí, většinou se asi napije a pak se někdy rozbrečí,měla bych to pořád zkoušet nebo raději ne,aby u něj nenastal blok?Moc se nám nedaří ani skákání do vody, jakmile je na břehu, tak ho zajímá vše kolem, má cenu dál pokračovat? Děkuji za odpověď.“
Lukáš Stříteský: „Skákání hoďte za hlavu, to není nijak důležité. Na potápění netlačit, ale pokud budete dále pravidelně chodit, vše určitě přejde. V 17 měsících není kam spěchat. Dobrá plavecká škola to zvládne. A určitě jezděte kdy můžete k moři. Více než na týden. Teprve druhý týden u moře nastává zlom.“
Regina: „Dobrý den. A co pořád máte s tím potápěním a že dítě musí mít ponorenou hlavu? Snad stačí, když dítě umí plavat a není třeba ho stresovat. Dříve žádné plavání ve školách nebylo (jsem ročník 1967), nikdo žáky nestresoval, zda umí plavat či ne. Proč je vlastně vůbec plavání nyní ve škole povinné? Spousta lidí plavat neumí a nevadí jim to. Mají jiné aktivity než být u rybníka, bezenu či se grilovat u moře. Díky za odpověď.“
Lukáš Stříteský: „Naprostý souhlas s tím, že se to často příliš hrotí. Ale pokud nenaučíme dítě/dospěláka potápět hlavu, pak nemůžeme říci, že plavání je zdravý pohyb/sport. Pokud plaveme s hlavou nad vodou, přitěžujeme zvláště krčí páteř. Plavání s potopenou hlavou je nejlepší sport pro odplavení stresu, jelikož se ocitneme v uzavřeném, klidném, vodním prostředí. 20 minut plavání po práci, nahrazuje hodinu běhu.“
Pavla K.: „Dobrý den, s dcerou chodíme pravidelně plavat od čtyř měsíců, každý týden, teď má dva roky a za mě je to nejlepší způsob jak dítě učit zdravě pohybu. Dcera má celkově pevné tělo a oproti vrstevníkům není jak "bláto". Já osobně mám problém se potopit pod vodu, oči neotevřu, jak toto dceru učit. Nemám problém skočit šipku a plavat pod vodou. Hezký den“
Lukáš Stříteský: „Já taky oči pod vodou neotvírám, nosím na plavání čočky:-). Určitě koupit plavecké brýle. Výběr je velký, vhodné najdete poměrně snadno. Pokud Vám nespadnou při předkloněné hlavě, aniž byste je měla na hlavě gumičku brýlí, ta jsou vhodné. Pro dospělé pro potápění hlavy doporučuji také pomoc druhé osoby v bazénu, která se s Vámi bude postupně potápět.“
SK: „Kdy nejdříve u člověka začít s výukou plavání, v jakém věku?“
Lukáš Stříteský: „Jednoznačně doporučuji plavání kojenců a batolat. Plavání kojenců v ČR je na velmi vysoké úrovni. Když začnete ve dvou letech, nic není ztraceno. Ale nic není ztraceno ani v předškolním věku, ale jde to hůře.“
SK: „Je dobré se naučit všechny plavecké styly?“
Lukáš Stříteský: „Dříve se vždy začínalo u prsou. To není ideální. Prsa jsou koordinačně náročné. Dnes se volí americký způsob, kde se začíná kraulem. V Německu se v některých programech začíná znakem, protože dítě může dýchat. Doporučuji vést k umění plavat kraul - znak - prsa. Motýlek neučit, vyjma závodního plavání.“
DAYD: „Jaká má být obecně výuka plavání?“
Lukáš Stříteský: „U dětí vždy formou hry, naučit se nebát se vody. V tréninku se nyní sportovní výuka přiklání k zaměření pouze na jeden prvek v jednom úseku. Tzn. nemohu myslet na vše, proto myslím jen třeba na dotahování ruky ke stehnu při kraulu, v druhém úseku myslím na úplný výdech při kraulu atd. Po mnoha opakování se toto zautomatizuje a nebude třeba na jednotlivé prvky myslet. případně k nim jen něco přidat, vylepšovat. Takže když na Vás instruktor / trenér vychrlí 50 věcí, co máte dělat, na co si dát pozor, je velmi pravděpodobné, že si nedáte pozor vůbec na nic.“
Elen: „Dobrý den, zasílám jen pozdrav a díky za zvolené téma. Jsme milovníci vody, takže přeji všem hodně zdaru a zdravý respekt a lásku na první “dotek” :-) Zároveň si dovoluji touto cestou poslat malé upozornění do studia,že pozvánka na Dobré ráno proběhla omylem asi neaktuální. /program dnešního Dobrého rána/ Mějte se moc hezky!“
Lukáš Stříteský: „Děkujeme, do režie vyřídím.“
Helena: „Dobry den, se 4mesicni holcicku zkousime vanickovani. V pripade, ze ji otocim na brisko propukne v plac. Jak se zbavit strachu miminka v teto poloze. Velice dekuji Helena“
Lukáš Stříteský: „Omlouvám se, s vaničkováním nemám vůbec žádnou zkušenost. Jen z knih. S vlastními dětmi jsem neabsolvoval. Obecně ve čtvrtém měsíci, bych to vůbec neřešil. Prostě nechce. Za měsíc to může být jinak. A nebude ani vědět proč.“
Hanka Kopecká: „Dobrý den, prosím, kde se může naučit plavat dospělý, který by se plavat naučit chtěl, ale má strach protože se v dětství topil? Děkuji za odpověď.“
Lukáš Stříteský: „Velký problém v ČR. Není žádný systém kondičního plavání pro dospělé a seniory. Našel bych individuálního trenéra.“