Chat

host

Iva Bílková

Osteoporóza

Záznam chatu z pondělí 15. dubna 2019

Hanka: „prosím Vás, dá se ještě v 89 letech osteoporóza nějak vylepšit? děkuji“

Iva Bílková: „Dobrý den, zda se osteoporóza může zlepšit i ve věku nad 80 let, velmi záleží na Vaší životosprávě a stavu kostí respektive závažnosti onemocnění. Pokud hustota není přiliš poškozena, sportujete (relativně rychlá chůze, turistika, joga, pilates, apod. zdravotní cvičení) Přidáváte do své stravy i potraviny obsahující vápník, vit. D a vit. K, a pokud užíváte léky na podporu tvorby kosti, pak se vývoj osteoporózy může zastavit nebo i obrátit ve prospěch tvorby kosti. Nebo zesílení kostní trámčiny, která v kosti ještě je. Přeji pevné zdraví, Iva Bílková“

Jana: „Dobry den, co doporucujete uzivat (vitaminy/mineraly) za doplnky stravy pri plnem kojeni? Jsem 10 tydnu po porodu. Je mi 35 let, po druhem tehotenstvi.“

Iva Bílková: „Dobrý den, z potravin volte mléčné výrobky, které mají vyšší hustotu (pevné sýry, tvaroh, zakysaná smetana apod.) POkud máte alergii na laktózu, nebo preventivně se laktozovým výrobkům vyhýbáte, kupujte výrobky s nižším obsahem laktozy. Dále je bohatý zdroj vápníku mák, semena, ořechy. Důležitá je kombinace s vit D, který v tenkém střevě vápník pomáhá vstřebat. Vitamíny jsou enzymy, bez nichž by se důležité látky nedostaly do krevního řečiště. Výborný zdroj vápníku jsou drobné rybičky v konzervě, u nichž nám nevadí sníst kostru (je měkká, dostatečně rozvařená). Důležitá je i jako fytohormon celozrnná rýže, fazole, ředkvičky, řapíkatý celer, nať petržel, rakytník, soja, tofu... Přeji Vám i dětem pevné zdraví, Iva Bílková“

Jirina Dvorakova: „Dobrý den, paní magistro,prosím o informaci, kde je možné nechat si změřit hustotu kostí. Omlouvám se, jestli jsem se nevyjádřila přesně. Je mi 69 let, jsem velmi pohyblivá, vyběhnout i vysoké schody nemám problém, nikdy jsem nekouřila, nepiji alkohol a stravu se snažím mít co nejpestřejší, přesto záda pobolívají. Děkuji mnohokrát za odpověď. Hezký den, Dvořáková“

Iva Bílková: „Dobrý den, vyšetření, po kterých se asi ptáte se nazývají Osteodenzitomertrie (RTG - měří hustotu kostí v zápěstí, stehenní kosti a obratlů) Ultrasonodenzitometrie (ultrazvukem měří kostní hustotu na patní kosti) krevní vyšetření a vyšetření moči- pátrají po známkách kolagenu, množství vápníku, alkalické fosfatázy, ... Zvolila bych nejprve návštěvu obvodního lékaře, který může provést vyšetření moči a krve a případně dle známek Vás pak může odeslat na endokrinologii, revmatologii aj specialisty. Nicméně bolesti zad mohou být i z jiných příčin, například z "pouhé" svalové nerovnováhy nebo kloubní blokády (řeší fyzitoterapeut) nebo tlaku meziobratlové ploténky na míšní nerv (diagnostikuje neurolog a opět odesílá k fyzioterapeutovi). Zdravím, Iva Bílková“

Ivana: „Dobrý den, prosím o Váš názor na užívání makového oleje, nyní jsem ho začala brát. Mám silnou osteoporozu, dostávala jsem i injekce, pozastavilo se to, měla jsem asi 4, po další už byla reakce, dál nemohu dostat, špatně snáším běžné léky,nyní užívám Aplha D3,makový olej, K2.Caltrate mně paní doktorka zrušila.Můžete prosím poradit jaký vápník užívat, aby byl přírodní a lépe se vstřebával.“

Iva Bílková: „Dobrý den, k tomu, aby se Vám vápník vstřebal z tenkého střeva, potřebujete současně s ním jíst i vit. D. Tedy např. jíst mléčné výrobky bez současného vit. D nemají příliš význam. Důležité jsou ořechy, semena, ryby, mléčné výrobky, soja, ...“

Věra: „Dobrý den , už delší dobu trpím na bolesti v zádech . "V kříži" Doktorka mi nejprve dávala prášky na uvolnění a na bolest ale výsledek žádný. Poslala mě na neurologii tam mi dala injekce + prášky a poslala na rentgen Do telefonu mi řekla že je něco s esíčkem pak něco o kyčlích říkala a možném zánětu. Ale ani injekce nepomohli. Děkuji za radu.“

Iva Bílková: „Dobrý den, injekce samy o sobě nemusí pomoci, pokud příčina bolestí nezmizela. Jinými slovy, nejčastější příčnou bolestí zad ale i SI kloubu bývá svalová nerovnováha, meziobratlová ploténka, tlačící na nerv, ... Doporučuji navštívit fyzioterapeuta a požádat ho o vhodná cvičení pro bolesti zad. Z mé zkušenosti nejlépe zabírají cviky "Kobra" z jogy, kdy dochází k "zatlačení" meziobratlové ploténky zpět na místo, kam destička patří. Ale není to spásné cvičení pro všechny příčiny. Zkuste na internetu najít terapeuta /cvičení, která Váš problém dobře popisují. Přeji brzké uzdravení. Iva Bílková“

Kristýna: „Dobrý den paní Bílková, mám dotaz: je mi 30, a už několik mi vyskakují žebra...Na zádech se mi začíná dělat hrb, přestože se cvičím...Naposledy, když mi fyzioterapeutka žebra nahazovala mi řekla, že můžu mít osteoporózu...6 let cvičím pilates, které mi moc pomáhá, mám 2 děti, obě byly přes rok kojené, což prý může mít kosti také vysoký vliv...Jaký na to máte názor a případně radila byste mi nějaké vyšetření? předem děkuji za odpověď a přeji hezký zbytek dne, Bendíková“

Iva Bílková: „Dobrý den, paní Bendíková, fakt, že Vám žebra "pravidelně" vyskakují je spíš známka svalové dysbalance v oblasti páteře, žeber, ale i pánve. Viděla bych toto jako větší příčinu problému, než osteoporózu. Tento fakt podporuje i skutečnost, že Vám Pilates pomáhá. Naopak díky estrogenu jste chráněná proti vzniku osteoporozy. Zkuste najít na webu cvičení, která "narovnávají" hrudní páteř, mobilizují žebra a snažte se chodit a sedět krásně narovnaná, jako když jste "spolkla pravítko". Jestli máte sedavé zaměstnání, pak hrbení u počítače Váš problém bude jen vracet blokády žeber. Musíte změnit svůj postoj. Držím palce v "přeprogramování" pohybového aparátu. Iva Bílková“

Bára: „Dobry den, je mi 34 let. Mohu jiz nyni nejakym zpusobem ovlivnit vyskyt osteoporozy v pozdejsim veku? Stravou? Doplnky stravy? Pohyb? Moje maminka i babicka osteoporozu maji. Dekuji, hezky den.“

Iva Bílková: „Dobrý den, říká se, že genetika má vliv na vznik osteoporozy až v 60%. Stravu jsem dnes už hodně popisovala v předchozích odpovědích, ale vliv pohybové aktivity bych jako fyzioterapeut chtěla zdůrazit. Sama strava osteoporózu neřeší, ale je nutné ji kombinovat s pohybem. Lidem s nadsázkou radím, ať si pořídí pejska. Ten je donutí denně chodit ven na procházky. Při rozvinuté osteoporoze ale i prevenci je chůze, turistika, ideální sportovní aktivitou. Finančně je chůze nenáročná, optimální rychlost je cca 6km/hod., v kopcovitém terénu pro zdravé, a v rovinném terénu pro velmi rozvinutou osteoporózu. Rovinný proto, aby dotyčná paní/pan, nezakopl, neztratil rovnováhu a nezpůsobil si zlomeninu. Kopcovitý terén naopak lépe posiluje svaly, které svým tahem stimulují novotvorbu kosti. Další vhodné sporty pro Vás i maminku, babičku je joga, jakékoli zdravotní cvičení - tchai-ti, pilates, na míčích,.. pod symbolikou zdravá záda.... Přeji hodně příjemného času stráveného při cvičení. Iva Bílková“

Andrea: „Dobrý den, paní Magisto, mluvila jste o tom, že vápník z kostí "odbourává" špenát. Nepatří mezi"odbouravače" vápníku taky Coca-Cola a podobné nápoje? Výživoví poradci před tím velmi varují. Podle mě je tedy důležitější varovat více před tímto než před špenátem, kterého určitě nesmíme hodně a nejíme ho denně. Děkuji za odpověď. Andrea“

Iva Bílková: „Dobrý den, paní Andreo, ano máte pravdu, Coca-Cola obsahuje kyselinu fosforečnou a ta také odvápňuje kosti. Podobný efekt mají i tavené sýry, které obsahují tavící soli. Toto je informace, která většinu lidí pravděpodobně překvapí, neboť sýry přeci kupujeme, pro to, abychom vápník do těla dodali. Naštěstí v dnešní době má každý možnost informace čerpat snadno a velmi dostupně. Je jen potřeba, aby každý hledal informace z důvěryhodných zdrojů. Děkuji za Váš dotaz, Iva Bílková“

Šebestová: „Dobrý den. Pokud dojde u staršího člověka k vykřivení nohy do oblouku, je to možný projev osteoporózy nebo jiného onemocnění ? Děkuji za odpověď.“

Iva Bílková: „Dobrý den, pokud myslíte "vykřivení" nohy v oblasti kolene (je to častější), bývá to spíš artrózou kloubu a svalové dysbalance. Toto bývá spojené i s klidovou a pohybovou bolestí. Je-li vykřivení v místě chodidla, pak může být vada například i z důvodu nevhodné obuvi. Starší lidé mívají poruchu citlivosti díky diabetu, a tak nevnímají, že jim bota hůře sedí a tlačí. Iva Bílková“

Eva K.: „Dobrý den paní Bílková, zajímalo by mě, co se sportu dětí týká, zda z Vašeho pohledu doporučujete jako "prevenci" osteoporózy plavání či badminton? ;-) Děkuji moc. Eva K.“

Iva Bílková: „Dobrý den, paní Evo, plavání je fajn, dítě posiluje svaly proti odporu vody, badminton zase stimuluje svalovou hmotu v gravitačním poli. U dětí je defacto jedno jakému sportu se věnují. Hlavně, aby jejich svalová hmota sílila, rostla, tím stimulovala růst a tvorbu kostí jak v tlaku, tak v tahu. V kosti se vytváří trámčina v různých úlech tak, jak na ní působí různé vektory sil. Čím hustší kost si děti vytvoří v dětství, tím silnější základ bude mít v dospělosti. K převaze odbourávání kosti nad její produkcí dochází už ve věku nad 30 let. Jsem ráda, že děti podporujete ve sportu. :-) Iva Bílková“