Chat

MUDr. Hana Velebilová
Systém preventivních prohlídek předškolních a školních dětí
Záznam chatu ze středy 31. ledna 2018
Bobík: „Když srovnáte systém českých preventivních prohlídek předškolních a školních dětí před rokem 89 a nyní co Vás napadne?“
MUDr. Hana Velebilová: „V nynější době jsou ze strany pojišťoven plně hrazeny preventivní prohlídky ve frekvenci jednou za pů roku. To je totožné se stavem let minulých .Oproti tomuto ale ponechává více zodpvědnosti na pacientovi neboť je jeho rukách aby tyto frekvence dodržel a předcházel zubním onemocněním.“
darina: „kolikrát ročně je dobré jít na prevenci k zubaři ?“
MUDr. Hana Velebilová: „Obecně doporučovaný interval je 1 x za rok. Nicméně poslední slovo v tomto směru by měl mít Váš zubní lékař a může nastat situace, kterou by rád sledoval ( průběh hojení, hojení zubního váčku ..) a doporučí Vám časnější návštěvu.S pozdravením H.Velebilová“
Květa Hašková: „kdy jít na první preventivní prohlídku s dítětem, od kolika let je placená ?“
MUDr. Hana Velebilová: „Preventivní prohlídka je hrazení Vaší pojišťovnou po celé dětství i dospělost.“
Míša: „jak vypadá preventivní prohlídka u dětí s mléčnými zuby ?“
MUDr. Hana Velebilová: „Dobrý den. Samozřejmě se snažíme přizpůsobit dítěti a jeho věku, eventuelně bojácnosti. Od pomalého postupu, vysvětlování a ukazování přes možnost naplánoavt několik tzv. "zvykacích návštěv" vedoucích k odbourání stresu. Výsledkem dětské preventivní prohlídky by ale vždy měly být RTG snímky ( pokud má dítě mezi zuby těsné kontakty) , kontrola hygieny a eventuelně velký přehledový snímek a tedy kontrola procesu výměny zubů.“
Lenka: „Dobrý den, se synem máme jít za 3 měs (v jeho 1,5 letech) na první preventivní prohlídku u zubaře. Jak syna nejlépe připravit? :) Ode mě si zoubky a podívat se do pusinky nenechá a tak se trošku obávám, aby to pak u lékaře nebylo fiasko“
MUDr. Hana Velebilová: „Samozřejmě takové návštěvě je nejlépe předcházet postupným, nenásilným naznačováním a zkoušením od rodičů. Pokud rodiče každý večer zoubky čistí, pak většinou slavíme úspěchy a dětský pacient nám nakonec pusinku otevře. Bez dostatečné rodičovské průpravy je ale velmi nepravděpodobné, že by se prohlídka podařila a naopak se zvyšuje riziko vybudování averze i do budoucna.“
Helena: „co všechno se dělá při preventivní prohlídce, může se vrtat a dávat plomba ?“
MUDr. Hana Velebilová: „Samozřejmě to vždy záleží na osobní domluvě s lékařem a na akutnosti situace. Pokud se jedná o bolestivou situaci, pak je na prvním místě dítěti ulevit. Obecně to ale nedoporučuji. Dítě to může pociťovat jako jakousi zradu, kdy očekávalo prohlídku a výsledek byl jiný. Při dalších návštěvách by pak mohlo být velmi komplikované si jeho důvěu opět získat. Ráda rodičům vysvětluji, že u dítěte je každý čas strávený zvykaním a vysvětlování investicí do budoucna a do jeho pozitivního přístupu.“
Dagmar Sýkorová: „Dobrý den, paní doktorko, můj syn má 16 měsíců a dosud mu nevyrostl žádný zub, ačkoliv již jsou všechny na dásnech hmatatelné. Je třeba podstoupit rentgen nebo stále čekat až se prostě prořezají. Děkuji.“
MUDr. Hana Velebilová: „Dobrý den. Pokud jsou již zoubky hmatné pod dásní, pak se jim může pomoci tím, že se u lékaře lehce naruší dáseň nad prořezávajícími zuby a ony se většinou následně opřekot prořezají. Chápu Vaše obavy, ale u kloučků se to opoždění prořezávání semtam děje a jsem si jistá, že to později dožene:-)S pozdravením Velebilová H.“
Ivana Holubová: „V jakém stavu byla v těhotenství moje matka (nebo co je příčinou), když mi nevyrostly horní dvojky a horní čtyřka vlevo? Děkuji předem za odpověď. Ivana“
MUDr. Hana Velebilová: „Dobrý den. Stálé zuby se zakládají později, než zuby mléčné a pokud je na nich pozorovatelná nějaká změna tvaru nebo kvality skloviny, pak se zajímáme spíše o průběh 1. nebo 2. roku života. Uplné chybění zubů - resp. postraních řezáků a čtyřek, je obecně spíše věcí genetiky a často se v rodině projevila dříve a může se projevit opět u Vašich dětí.S pozdravením Velebilová H.“
Zlata Kocourková: „Dobrý den. Jsem těhotná ve 14tt. U zubaře jsem byla v lednu, kdy mi dělal plánovanou opravu bílé plomby na horní jedničce a dvojce. Po otázce kdy mám přijít na preventivní prohlidku mi bylo řečeno až po porodu, protože mám 2 roky stáré snímky takže stejně nic nepozná. Mám trvat na preventivní prohlidce nebo přijít až po porodu?“
MUDr. Hana Velebilová: „Dobrý den. U těhotné pacientky bych v takovém případě váhala, zda nedoporučit zhotovení malého snímku na mezizubní prostory. 2 roky staré snímky totiž opravdu nemají žádnou vypovídající hodnotu. A samotné zhotovení intraorálních RTG snímků je prokazatelně bez rizika pro maminku a děťátko. Prozatím bych alespoň navštívila dobrou dentální hygienistku a ujistila se tak o stavu dásní a sliny. S pozdravením a přáním hezkého dne Velebilová H.“
Jana Mičková: „Dobry den, chtela bych se zeptat, dcera si ve 2 letech padem uplne zarazila horni zub 1. S pani zubarkou jsme myslely, ze si ho vyrazila. Za nejakou dobu zub zacak rust, vyrostl vsak v oredkusu a zrotovany. Pani zubarka nam nic nedoporucila. Nyni je dceri 5let. Ve vstupu s moderatorkou jste mluvila o tom, ze vrazeni zubu poznate pozdeji na druhych stalych zubech. Mohou byt tim vrazenim poskozene? Mate pro nas nejake doporuceni, prosim? Dekuji , Mičková“
MUDr. Hana Velebilová: „Dobrý den. Po každém úrazu dítěte je naprosto nezbytné zhotovit rentgenový snímek. Díky němu právě dokážeme poznat , zda je zub vražený/vyražený, ale i to, zda nedošlo k poškození stálého zubu. Nyní bych Vám doporučila navštívit zubního lékaře, jež by zhotovil snímek a vyloučil toto riziko. Tato situace je opravdu riskantní a vzhledem k tomu, že se jedná o mladou slečnu, pak bych dělala vše pro to, aby se později nemusela obávat usmát.S přáním hezkého dne Velebilová H.“
Ivana: „Dobrý den paní doktorko,moc Vás zdravím! Moje první dcera měla první zubní prohlídku až ve 2,5 letech (první zoubky měla v 1 roce).Moje zubařka mi ji dříve nechtěla prohlédnout,že to nemá cenu. Mám u druhé dcery na první vyšetření tlačit (první zoubky má už nyní v 9 měs.), nebo se s paní doktorkou nehádat. Děkuji Ivana“
MUDr. Hana Velebilová: „Dobrý den. Prohlášení o bezcenosti vyšetření dítěte mladšího 2,5roku mne přijde velice neprofesionální. Vzhledem k tomu, že často máme v péči i děti kolem 2 let věku s kompletně zkaženým chrupem, pak je jasné, že dostatečně včasná prevence je to jediné , co mohlo tyto děti spasit a je mi smutno, že dosud existují lékaři, kteří toto popírají. Dooručuji oslovit jiného lékaře, minimálně za účelem porovnání kvality péče a rozhodně s sebou vemte i svou9ti měs. holčičku.S pozdravením Velebilová H.“
Alena: „Dobrý den, paní doktorko. Dceři se najednou v pěti letech začaly kazit zuby. V té době je měla blízko vedle sebe a začali jsme čistit nití. Teď má 7 let, dolní jedničky narostly nové, staré se musely vytrhnout, ale těsně vedle jsou staré 2 s kazem na boku. Paní doktorka s tím nechce nic dělat. Měly by se 2 vrtat nebo vytrhnout? Nezkazí se nové 1 od 2? Jaké plomby používat - bílé nebo amalgam? Děkuji“
MUDr. Hana Velebilová: „Dobrý den. Mléčné zuby jsou pro vznik zubního kazu mnohem náchylnější, než zuby stálé. Proto jakmile je mezi nimi těsný kontakt, pak je potřeba je čistit mezizubní pomůckou. U dětí to nastává obvykle v cca 3,5 letech a to nejdříve mezi zadními zuby. V 5ti letech už mohlo být trochu pozdě. Aktuálně - v 7mi letech, už postranní dvojky co chvíli vypadnou a pokud budete dcerce pečlivě čistit a to zejména mezi zuby, pak riziko rozšíření kazu nehrozí. U dětí jednoznačně doporučuji bílé výplně. S pozdravením Velebilová H.“
Kateřina: „Dobrý den, Hanko. Měla bych na Vás dva dotazy. Mám dvouletého syna, který odmítá, abych mu čistila zoubky. Je to věčný boj, při čištění, spíše tedy pokusu o čištění zoubků, to u nás vypadá jako řecko-římský zápas, ze kterého mnohdy odcházím jako poražená. Máte nějaký trik, jak na toho mého malého zápasníka :-) U dcery jsem nic takového nezažívala. Můj druhý dotaz se týká elektrického kartáčku a na vhodnost používání u mé šestileté dcery a také obecně, zda je dle Vás vhodnější něž klasický manuální. Předem moc děkuji za Vaše názory. S pozdravem Katka“
MUDr. Hana Velebilová: „Dobrý den Katko. Obávám se, že Vás nepotěším, ale bojovné večery jsou časté a zejména u kloučků mohou trvat až do 4-5ti let. Zcela bez rozpaků je dětskými zubními lékaři ( a lékařkami-matkami) doporučováno děti doslova přilehnout a je_li to třeba, pak ke znehybnění využít i tatínka. A jako zlatý grál doporučuji - tlačit a hlavně nevzdát to.Pak by se sn naučil, že bude_li dlouho vzdorovat, vyhraje. U dětí je možné použít od těch cca 6-7mi let používat sonické kartáčky. Ale mějte na paměti, že se nejedná o lepší vyčištění, než jaké byste mohli dosáhnout s klasickým měkým kartáčkem a hlavně, že to vždy je Vaše práce. Děti (kluci i holky) si do 9-13ti let s kartáčkem jen hrají a nemají manuálně dostatek umu aby si dobře vyčistili. Hezky den.Hanka Velebilová MDDr.“
Anna: „Dobrý den pani doktorko, syn oslaví 1.2. své druhé narozeniny. Má vrozenou vadu agenezi pravé ledviny a Od začáatku svého života měl udržovací léčbu atb a prodělal již ve třech měsících života operaci refluxu v močovém měchýři. Poté měl cca rok udržovací léčbu Biseptolem. Nyní asi rok neužívá žádné léky, až ted začal užívat lék Agen na vysoký tlak. Chci se zeptat, zda nějak toto všechno nějak souvisí s růstem zubů? Jelikož se mu terpve před týdnem prořezaly "špičáky nahoře" a dolů mu stále chybí 2,3,4. Jinak má asi 6 stoliček. 9.2. jdeme na“
MUDr. Hana Velebilová: „Dobrý den. Zrovna anamnéza Vašeho syna je něco, co by mne rozhodně zajímalo a nepochybuji, že léčba mhla zanechat na zubech své stopy. Chybějící zoubky v dolní čelisti , ani právě prořezávající špičáky jsou vpořádku. Kompletní mléčný chrup se klidně může doprořezat až v 2,5letech. Nicméně syn by zasložil podrobný dohled a pozornost zejména i u prořezávání stálých zubů.S pozdravením Velebilová H.“
Jaroslav Přikryl: „Dobrý den, sledoval jsem Váš rozhovor ohledně prevence u dětí a musím konstatovat, že máte 100% pravdu ve všem. Mám kurz pro zubní instrumentáře a veškeré informace co jste říkala nás učili ve škole. ;-) Tak se snažím i známým předat zkušenosti. Přeji hezký den. ;-)“
MUDr. Hana Velebilová: „Dobrý den. Děkuji a gratuluji Vám, Zubních instrumentářů je žel jako máku a já osobně toužím po takové asistenci v ordinaci už dlouho. Právě u dětí je mužná ruka často velká pomoc . Pokud byste měl zájem o praxi, jste vítán“