Chat

host

Miloslav Hnátek

Legální daňové triky

Záznam chatu z úterý 23. ledna 2018

DAYD: „Co přesně znamená legální daňový trik?“

Miloslav Hnátek: „Dobry den, je to využití platné legislativy pro optimální zdanění příjmů.“

DAYD: „Kolik je podle Vás v ČR legálních daňových triků?“

Miloslav Hnátek: „Legální daňový trik je chytrý postup, který odpovídá skutečnosti a jeho výsledkem je minimální nebo nulové zdanění.“

BEN: „Co legální daňové triky a legislativa?“

Miloslav Hnátek: „Legální daňový trik je zákonný postup s cílem zamyslet, zda neodvádím na daních více než je moje zákonná povinnost.“

SK: „Je to správný pojem - legální daňový trik?“

Miloslav Hnátek: „Určitě, je to chytrý a promyšlený postup, jak minimalizovat svoje daňové zatížení.“

Martina: „Dobrý den, jsem OSVČ a nejsem plátce DPH, co je mou povinností pro vyplnění a dodání. Moje příjmy za loňský rok byly do 100tis. korun. Děkuji za odpověď Martina“

Miloslav Hnátek: „Dobrý den, pokud se jedná o zdanitelné příjmy, máte povinnost podat daňové přiznání. Nicméně slevou na dani se zřejmě dostanete na nulovou daň.“

Hj: „Dobrý den, zajímalo by mě, jak je to s placením daní a pojištění u DPP a DPC. Děkuji“

Miloslav Hnátek: „Dobrý den, zjednodušeně řečeno DPP do 10 tis. měsíčně u jednoho zaměstnavatele a DPČ do 2.499 Kč je mimo režim pojistného .“

Hana Janoušková: „Dobrý den, v současné době jsem na rodičovské dovolené. Zároveň si přivydělávám na dohodu o provedení práce, týkají se mě také slevy na dani ? (školkovné, dárcovství krve) A komu podepsat prohlášení k dani ? Na dohodu dělám pro jiného zaměstnavatele.“

Miloslav Hnátek: „Dobrý den, doporučuji podat si daňové přiznání, pokud si chcete všechny odpočty ohlídat sama. Nebo požádat mzdovou účtárnu kde Vám dohoda běží o provedení ročního zúčtování daně.“

Slávek: „Dobrý den,chtěl jsem se zeptat jak dlouho musím uchovávat účty z podnikání,po skončení osvč. Děkuji“

Miloslav Hnátek: „Dobrý den, zcela jistě 3 roky od konce roku, kdy jste podával daňové přiznání za předmětný rok.“

ljuba: „Dobrý den, zdědila jsem po matce finanční hotovost. Patří tato částka do daně z příjmů?“

Miloslav Hnátek: „Dobrý den, jedná se o příjem osvobozený od daně.“

Blanka: „Dobrý den,je třeba přiznat do daňového přiznání zisk z pronájmu bytu? Děkuji“

Miloslav Hnátek: „Dobrý den, ano, jedná se o zdanitelný příjem.“

Veronika Nezhybová: „Dobry den, jsem na rodicovske a prilezitostne zpivam s kapelou na plesech. Jak zdanit tyto prijmy (do 5000 za rok)? Dekuji“

Miloslav Hnátek: „Dobrý den, u příjmu do 15 tis. Kč ročně není povinnost podávat daňové přiznání.“

Monika: „Dobrý den, v roce 2017 jsem podnikala jen jeden měsíc, hrubý příjem jsem měla 15.000 Kč. Musím za toto období podávat daň.přiznání, nebo platí ta hranice 15.000 Kč? Děkuji za odpověď.“

Miloslav Hnátek: „Dobrý den, nemáte povinnost podávat daňové přiznání, avšak pouze pokud jste nebyla ve ztrátě. Pozor však na zdravotní a sociální pojištění.“

Edita: „Dobrý den, pracuji jako ucitelka na plný úvazek. Letos jsem si přibrala kroužek, který dělám přes agenturu. Za loňský rok mám odpracovaných 12 hodin, je to 2160 Kč hrubého. Naše paní účetní tvrdí, že si teď daňové přiznání musím dělat sama.... Co s tím? Děkuji za odpoveď!“

Miloslav Hnátek: „Dobrý den, pokud máte vedle zaměstnání jiný příjem do 6 tisíc Kč, nemáte povinnost podávat daňové přiznání.“

Eva: „Jsme s manželem v důchodu já mám příjem z pozemků do 15 000,-- a pronajímáme s manželem společný byt. Žádné jiné příjmy nemáme. Může daňové přiznání podávat pouze manžel?“

Miloslav Hnátek: „Dobrý den, ano může, pokud pozemek je pouze Váš a byt je společný.“

Petr: „Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda při práci na dohodu o provedení práce nebo pracovní činnosti pro doručování novin u společnosti Mediaservis je nutné platit silniční daň za použití svého soukromého vozidla, pokud mně Mediaservis bude proplácet cestovní příkazy. Jinak své vozidlo využívám pouze pro soukromé účely a nemám příjmy ze závislé činnosti ani nepodnikám. Děkuji“

Miloslav Hnátek: „Dobrý den, silniční daň platí zaměstnavatel ve Vašem případě.“

Martina: „Takže i přesto, že bude daň nulová, musím přiznání podat?“

Miloslav Hnátek: „Dobrý den, ano.“

Lucie: „Dobrý den, pane Hnátku, chtěla jsem se Vás zeptat, jsem nyní na rodičovské dovolené a minulý rok jsem ještě pobírala i mateřskou, výše však nepřesáhla 50 000 Kč. Musím za rok 2017 podávat daňové přiznání? Předem děkuji za odpověď a přeji pěkný den.“

Miloslav Hnátek: „Dobrý den, Vy máte pouze osvobozené příjmy, čili nikoliv.“

Zuzana: „Dobrý den, manžel uplatňuje paušální výdaje 60%, může za rok 2017 uplatnit daňový bonus na dítě či slevu na manželku? Vím, že dříve na to neměli tito poplatníci nárok. Děkuji“

Miloslav Hnátek: „Dobrý den, ano již zase může, pokud jeho příjmy jsou do 1 mil. Kč a k tomu paušální výdaje 600 tis. Kč. Od letošního roku to již bude napevno dané pro všechny poplatníky.“

Jan Šmejc: „Musí být jednatel s.r.o zamĕstnanec thoto s.r.o“

Miloslav Hnátek: „Dobrý den, podle mého názoru nemusí pobírat žádný příjem. Ale výhodné je něco málo pobírat a využít pak všechny zaměstnanecké daňové výhody.“

JL: „Jsem OSVČ a nejsem plátcem DPH. Vedle projektování také opravuji porouchané stroje. Mohu náhradní součástky kupovat bez DPH a zákazníkovi je pak fakturovat (také bez DPH)? Děkuji“

Miloslav Hnátek: „Dobrý den, tento postup je nesprávný. Musíte se zaregistrovat jako plátce DPH.“

ivana: „Dobrý den, počítá se do příjmu i invalidní důchod?“

Miloslav Hnátek: „Dobrý den, to je příjem osvobozený, čili nepočítá.“

Jana: „Dobrý den! V loňském roce jsem prodala dům zděděný po rodičích. Daň při koupi zaplatil kupující. Já už nemusím nic platit? Děkuji za odpověď!“

Miloslav Hnátek: „Dobrý den, pokud byl dům vlastněn rodiči i Vámi dohromady déle než 5 let, je příjem z prodeje osvobozen.“

Hana: „Je možné využít paušál na auto 5000/měsíc a zároveň i 3,9 Kč/km nebo pouze paušál 5000 Kč. Děkuji Hana“

Miloslav Hnátek: „Dobrý den, kombinovat to nelze.“

Helena: „Dobrý den pane Hnátku, ráda bych se zeptala , zda jsou senioři, pobíratelé starobního důchodu, zvýhodněni v daňové povinnosti z pronájmu bytu, pokud splní oznamovací povinnost, formou daňového přiznání. Děkuji za Vaší odpověď Helena“

Miloslav Hnátek: „Dobrý den, žádná úleva pro Vás není, nicméně pokud roční příjem z pronájmu nepřesáhne 165.600 Kč, daň Vám vyjde nulová.“

Lucie: „Dobrý den, je lepší pronajímat byt/y jako FO nebo na IČ? Která varianta je lepší z hlediska zdanění a možného uplatnění nákladů?“

Miloslav Hnátek: „Dobrý den, určitě doporučuji jako FO.“

Markéta Duchoslavová: „Dobrý den. V roce 2017 jsme prodali byt coby společné vlastnictví manželé. Manžel je zaměstnanec a jako vedlejší také OSVČ, já jsem na rodičovské dovolené. Uvádí se v daních tento příjem z prodeje a pokud ano, kdo z nás to má přiznávat (každý polovinu, jeden z nás celou částku)?“

Miloslav Hnátek: „Dobrý den, pokud jste byt vlastnili déle než pět let anebo jste v něm bydleli nejméně dva roky před prodejem, je příjem osvobozen. Jinak zdaňuje pouze jeden z manželů v rámci tzv. ostatních příjmů.“

David: „Dobrý den. Přiznává se příjem z prodeje bytů,pokud jsme byli s manželkou vlastníky déle než 5 let? Děkuji.“

Miloslav Hnátek: „Dobrý den, nepřiznává se.“

Jitka: „Dobrý den, mohu si do odpisu za r. 2017 dát odpisy za auto za dva roky (za rok 2016 jsem odpis neuplatnila). A dává se to do celkových výdajů z nichž se pak vypočítá sociální a zdravotní pojištění? Jsem pracující důchodkyně. Děkuji.“

Miloslav Hnátek: „Dobrý den, takový postup není možný. Do celkových výdajů se pak samozřejmě dává.“

Blanka: „Dobrý den, pokud FO pronajímá pozemky a nájem přesáhne 6 000 Kč za rok je potřeba podat daňové přiznání? Daň bude činit 15% z 6 500 Kč, pokud je cena pronájmu 6 500 Kč?“

Miloslav Hnátek: „Dobrý den, pokud je to jediný zdanitelný příjem, tak nemusí podávat. Pokud má ještě příjmy ze zaměstnání, tak ano, musí podat.“

Dana L.: „Dobrý den, už několik let pronajímám chatu, loni po mě chtěla úřednice FÚ, ať přepracuji DP za r. 2016, které jsem měla zpracované jako příjem z pronájmu podle § 9, na ubytovací služby - podle paragrafu 7. Nemám ŽL, neposkytuji ubytovaným klientům žádné služby (ubytování je podmíněno úklidem). Mám letos nepříjemný pocit, že budu muset o §9 zase bojovat. Podotýkám, že jsem starobní důchodkyně, jiný příjem nemám, příjem z pronájmu je do max. 50 tis. za rok, ještě nikdy jsem daň neplatila, pouze odevzdala DP. Prosím vás, jak to tedy doopravdy s těmi pronájmy je. Děkuji Dana L., Šumperk“

Miloslav Hnátek: „Dobrý den, pokud je to čistý pronájem bez jakýchkoliv služeb, přikláním se k Vám.“

Vladan: „Dobrý den, když v rámci daňové optimalizace nebudu již podnikat jen na své ič, ale založím i manželce živnost a ta bude mít příjmy a výdaje na svém bankovním účtu, ale bude se jednat o podobnou nebo stejnou formu živnosti, jako provozuji já - například prodej oblečení. Má právo fú při kontrole zpětně naše živnosti "spojit" a veškeré tržby zpětně připočítat k mé živnosti a tím docílit třeba překročení limitu 1 mil (registrace k dph zpětně). Děkuji za Váš názor.“

Miloslav Hnátek: „Dobrý den, možné to určitě je, ale musí to odpovídat skutečnosti.“