Chat

host

Jan Šafránek

Rodinné právo - dědictví

Záznam chatu ze středy 3. května 2017

SK: „Je podle Vás české rodinné právo ohledně dědictví kvalitní?“

Jan Šafránek: „Domnívám se, že ano. Právo dává možnost všem, aby si celkem svobodně rozhodli o tom, kdo bude jejich dědicem a v jakém rozsahu. Těch zákonných omezení je minimum.“

FEVER1: „Když srovnáte české rodinné právo ohledně dědictví a rodinná práva v zahraničí ohledně dědictví, co Vás napadne?“

Jan Šafránek: „Možnost srovnání mám zejména s Německem a Slovenskem, v obou případech se jedná o právo států, - členů EU. Lze shrnout, že zásadní rozdíl mezi právními úpravami v rámci EU nejsou.“

Marie: „Dobry den, koupili jsme s manzelem pulku domu i s rodici. Oni maji pulku a my take a vyplatili jsme 2 te 4 soutozencu. Ale rodice se ted nemaji k tomu aby napsali zavet kde bude napsano, ze dum bude po jejich smrti cely nas. Rodice maju jeste jeden domek po babicce, ktery se vyuzije na vyplaceni ostatnich 2. Kdyz rodice zavet napisi pred nami, stejne ji mohou kdykoliv zmeniz a tim padem by dedili i ostatni soutozenci jejich polovinu ze ano? Dum kvuli hypotece nelze zatizit bremenem a rodice tak nechteji dum a zivota prepsat.“

Jan Šafránek: „Rodiče k sepsání závěti nutit nemůžete. Stejně tak nemůžete nutit nikoho, aby svůj majetek rozděloval mezi své potomky rovným dílem, to je věc každého z nás, jak se svým majetkem naloží. Pokud byste měli být dědici ze závěti, nemůžete být zároveň svědky závěti. Doporučuji upozornit rodiče, že pokud situaci kolem domu nevyřeší, může se stát, že dům bude mít mnoho spoluvlastníků. A jak známo, mnoho spoluvlastníků věci spíše škodí. Navíc je tím případně "zaděláno" na mnoho sporů v rodině.“

Barbora: „Dobrý den, ráda bych vás poprosila o objasnění. Partner je rozvedený, z předchozího manželství 2 děti. Se mnou také 2 děti. My dva jsme spolu postavili dům, jak by probíhalo dědictví. Moc děkuji za odpověď.“

Jan Šafránek: „Pochopil jsem, že nejste sezdáni. Vycházím z toho, že dům máte ve spoluvlastnictví. Pokud tedy Váš partner nepořídí závěť, budou po něm dědit pouze všechny 4 jeho děti. Vy byste dědila jen tehdy, pokud by tak stanovila závěť nebo dohoda dědiců.“

Iveta Lazarová: „Dobrý den .Chtěla bych se optat.Již 10let žiju s partnerem(nejsme manželé)na Slovensku v rodinném domě.Já jsem v domácnosti a partner podniká.Jámám stále trvalý pobyt v ČR.Otázka se týká toho.Když muj partner bude mít nějakou nehodu nebo zemře-budu mít nějaký nárok na dedictví?Děkuji za odpověď.“

Jan Šafránek: „Pokud je Váš partner svobodný a bezdětný, tak v zásadě ano. Pokud má děti nebo vnuky, pak jen, pokud tak stanoví závěť. Pokud nemá děti a je svobodný, můžete tzv. ze zákona dědit společně s jeho rodiči. Pokud jeho rodiče již nežijí, pak můžete dědit s jeho případnými sourozenci. Doporučuji, aby Váš partner sepsal závěť.“

Šárka: „Dobrý den, prosim odpovědět na dotaz. Jsem z rozvedené rodiny. Od čtyř let jsem nežila s otcem. Otec měl svou novou rodinu, kde spokojeně žili v rodinném domu. Otec loni touto dobou zemřel. Je mi divné, že jsem jako dcera nebyla přizvána k dědickému řízení. Je možné mě z dědictví vyloučit, aniž by mě s výsledkem řízení seznámili ? Děkuji za odpověď.“

Jan Šafránek: „Jste tzv. nepominutelný dědic. Bez dalšího tedy máte nárok na tzv. povinný díl. Jeho výše je závislá na tom, zda jste zletilá či nikoliv. Doporučuji se na soudu informovat u jakého notáře probíhá dědické řízení a přihlásit se do něj jako tzv. nepominutelný dědic.“

Andrea B.: „Dobrý den, S partnerem jsme spolu 5 let máme dvouleté dítě, ale nejsme manželé. Byt patří partnerovi , pokud by se s ním něco stalo, kdo bude dědit? Děkuji za odpověď Andrea“

Jan Šafránek: „Pokud je svobodný a má pouze 1 dítě, a to s Vámi, pak bez dalšího dědí pouze toto dítě. Pokud máte dědit i Vy, je třeba sepsat závěť nebo dohodu dědiců.“

Pavla: „Dobrý den Chtěla jsem se zeptat, pokud žena má již osmi leté dítě, vdá se, má s tímto manželem také dítě, po nějaké době se rozvedou, ta žena se znovu vdá, ale její bývalý manžel ne. Žena žije s novym manželem i s dětmi. Zhruba po 30-ti letech bývalý manžel zemřel, měl pouze toho jediného vlastního syna, žádné jiné pokrevní dítě nemá. Kdo má tedy právo dědit? Je to pouze jeho syn, nebo i ten druhy syn kterého "přiženil"? Děkuji“

Jan Šafránek: „dědí jenom vlastní děti nebo děti osvojené. Přiženění, jak píšete, určitě nestačí.“

Součková: „Je pravda, že dědic, který má nezletilé potomky nemůže dědictví odmítnout, příp. se ho vzdát?“

Jan Šafránek: „Žádné takové právní úpravy si nejsem vědom.“

Jaroslav Stříbný: „Dobrý den, jsem 20 let rozvedený, mám syna 20 letého,občas přijel ke mne, nyní 7 let mne nezná,přejmenoval si v 18 letech jméno po otčimu, chtěl bych ho vydědit. Prosím o radu . děkuji Stříbný“

Jan Šafránek: „Navštivte jakéhokoliv notáře a požádejte ho o konzultaci, případně ho rovnou požádejte o sepsání listiny o vydědění.“

Laďka Vojtová: „Dobrý den, před 3 lety mi umřel otec, nebyla jsem přizvaná k řzení dědictví, kam se obrátit. Děkuji.“

Jan Šafránek: „Obraťte se na soud místně příslušný podle posledního bydliště Vašeho otce. Měli by Vám sdělit, jaký notář vede dědické řízení. Případně se obraťte na notářskou komoru.“

Petra: „Dobry den, pokud rodice venuji majetek za sveho zivota, ve forme daru nekomu, tak to znamena, ze do dedictvi nejdu z nicim a tim padem, jsou potomci vydedeni? Nebo jak to v tomto pripade chodí? Mohl by se nejak dar napadnout?“

Jan Šafránek: „Záleží na tom, kdy k darování došlo a jaký majetek byl darován. pokud k darování došlo více jak 3 roky před smrtí rodičů, moc šancí Vám nedávám.“

Nela Škrhová: „Dobrý den, Můj otec, se kterým se již více než 5 let nestýkám, má spoustu dluhů i nějaké exekuce. Pokud vím dědí se i dluhy. Takže pokud by zemřel lze dědictví odmítnout nebo to v případě dluhů a exekucí nejde? Děkuji za odpověď. S pozdrave Škrhová“

Jan Šafránek: „Určitě můžete dědictví odmítnout.“

Marcela Málková: „Dobrý den, máme 86 letou pratetu, která je svobodná a bezdětná. Před asi 25 lety sepsala závět, ale neví kde je uložená. Dá se to zjistit? Má jen neteř a tři prasynovce a jednu praneteř, dědili by rovným dílem? Děkuji za odpověď Marcela Málková“

Jan Šafránek: „Doporučuji, aby prateta sepsala novou závěť. Na určení, kdo a jak má dědit, mám málo informací.“

Zezulová Jaroslava: „Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, mám dceru, která je z manželovy strany sirotek. Manželovi rodiče jsou dosud žijící a má dva sourozenci. Na jaké dědictví má nárok v případě smrti jednoho z rodičů manžela?“

Jan Šafránek: „Měla by dědit v první třídě dědiců společně s babičkou/dědečkem a strýci/tetami. A každý by měl dědit stejným dílem. Jen prosím nezapomínejte, že babička a dědeček jsou manželé a že tedy předmětem dědictví bude pouze díl případající na zůstavitele po vypořádání SJM prarodičů, tedy zjednodušeně řečeno, polovina majetku prarodičů.“

Andrea: „Dobrý den, lze vydědit dítě pokud se již dlouhodobě nezajímá o rodiče a nebydlí "doma" již od roku 2010. jedná se o dospělé dítě, pracující, nyní žijící v zahraničí?Kde sjednat vydědění anebo sepsat závěť s vyděděním dítěte, s možností opravy závěti pokud se stav změní? Díky A“

Jan Šafránek: „V zásadě ano. Doporučuji navštívit notáře.“

helena kovárníková: „Dobrý den, jsme manželé, máme 2 malé děti. Z předchozího vztahu má manžel dospělého syna. Jaké má dědické právo v případě že by nesepsal závěť? Vlastníme společně např. byt. Děkuji.“

Jan Šafránek: „Měl by získat alespoň 1/4 svého zákonného podílu. K vyplacení tohoto podílu dochází standardně v penězích.“

Jaroslava: „Dobrý den, mému příteli zemřel bratr....jak se řeší dědictví.... Děkuji“

Jan Šafránek: „Vše začíná u soudu, který ustanoví notáře, aby dědické řízení provedl. Je určitě dobré se u soudu dotázat, jak situace vypadá. Každopádně by měl být Váš bratr v blízké době notářem kontaktován.“

Martina: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je možné, aby za svého života rodiče darovali jedné z dcer veškerý majetek a druhá dcera pak neměla žádné právo na dědictví po jejich smrti. Děkuji.“

Jan Šafránek: „Možné to je. Každý si se svým majetkem může dělat co chce. Teoreticky je možné takové darování napadnout, ale to záleží na okolnostech, za kterých k darování došlo.“

KB: „1. Může být závěť napsána vlastní rukou, je platná i bez notářského ověření? 2. Jaký je zákonný podíl pro neopomenutelné dědice?“

Jan Šafránek: „1. ANO Musí být sepsána celá vlastní rukou, podepsána, opatřena datem sepsání závěti. Pod podpisem by neměl být žádný text. K takovému textu se nepřihlíží. 2. 3/4 ze zákonného podílu v případě nezletilých a 1/4 v případě zletilých“

Barbora Most: „Dotaz nemám jenom bych chtěla upozornit, že u závěti psané vlastní rukou a podepsanou je nutný datum závěti. Jak by se poznala závěť, která byla sepsána dříve?“

Jan Šafránek: „Ano, je to tak. Viz odpověď na můj předchozí dotaz. Ze zákona to sice výslovně nevyplývá, nicméně praxe "velí" datum vždy uvést.“

jitka S.: „Dobrý den, manžel zajistil své děti z prvního manželství i jim dal velkou finanční částku. Jak to udělat, aby už nedědily a v případě jeho smrti nechtěly nic po mně? Děkuji.“

Jan Šafránek: „Bez jejich kooperace to možné není.“

Kateřina F.: „Dobrý den. Babička má sepsanou závěť ručně, podepsanou dvěma svědky, kteří však již zemřeli. Bude tato závěť platná? Děkuji za odpověď.“

Jan Šafránek: „Pokud byli svědci jednoznačně identifikováni a ze závěti to vyplývá a svědky byly osoby, které svědky být mohly, pak v tom nevidím problém.“

Eva Lounová: „Dobrý den, může bezdětná sestra odkázat majetek pouze mým dětem a mne vynechat? Děkuji.“

Jan Šafránek: „Ano.“

Marcela: „Dobrý den, mám sepsanou závěť u notáře, kde jsem uvedla že chci aby byl do dědictví započten dar, který jsem dala synovi(nemovitost). Neuvedla jsem nemorální chování a nezájem. Bude mít nárok na dědictví? Děkuji“

Jan Šafránek: „Pokud neuděláte nic dalšího, pak ano. Pokud ho chcete vydědit, musíte závěť změnit a pokusit se sepsat listinu o vydědění, případně vydědění uvést přímo v závěti.“

milolava šobrova: „Otec za zivota prepsal rodinny dum na svou druhou manzelku.Loni v srpnu zemrel a jeste v nemocnici mi sdelil ze ma na ucte 800 tisic a ty b,ch mela dostat ja jedina jeho dcera jine dite nemel. U dedickeho rizeni jeho manzelka dodala zavet ze vse odkazuje ji.S otcem jsem byla v kontaktu jezdil pokud jeste mohl jezdil Ke me i za vnuckou,ale aby to jeho nynejsi zena nevedela,zakazala mu semnou se stykat. Otec mel tezkou roztrousenou sklerozu na kterou zemrel a ja z dedictvi nic jako dcera nemam.“

Jan Šafránek: „Určitě máte jako nepominutelný dědic nárok na povinný díl. Proto by dědické řízení nemělo skončit tak, že nic nedostanete.“

Věra: „Dobrý den. Rodiče se rozvedli a děti si rozdělili. Syn zůstal otci , dcera matce. Oba rodiče si pak pořídili nové rodiny, ve kterých měli nové děti. Má syn z prvého manželství nárok na dědictví po matce i když ho nevychovávala, ale často se až do smrti matky stýkali? Děkuji za odpověď.“

Jan Šafránek: „Ano, má.“

Hana N.: „Dobrý den, zajímá mě, zda závěť , celá sepsaná vlastní rukou, musí být opatřena podpisy svědků.“

Jan Šafránek: „Nemusí.“

Soňa: „Dobrý den, jsme bezdětní manželé a když jeden z nás zemře bude dědit majetek pouze manžel nebo manželka nebo můžou dědit i synovci či neteře. Děkuji“

Jan Šafránek: „Ano, dědit bude pouze druhý manžel, pokud ze závěti nevyplyne něco jiného.“

Pavlína: „Dobrý den,manžel manžel nabyl družstevní byt za svobodna.Má dospělou dceru z předešlého vztahu a spolu máme šestiletou dceru.Kdo by měl nárok na dědictví ?“

Jan Šafránek: „Vy jako manželka a obě dcery.“

alena bártová: „prosím,mohla bych odkázat svůj majetek pouze vnukům mých dětí rovným dílem? díky“

Jan Šafránek: „Toto není možné. Vždy musí na Vaše děti připadnout tzv. povinný díl.“

Michal: „Dobrý den, je možné aby matka rozdělila dědictví po prarodičích pouze mezi sebe a mnou sestru? Závěť je mi zatajována a jelikož je to už půl roku po dedově smrti co se dá ještě dělat?“

Jan Šafránek: „Obraťte se na soud a notáře. Do dědického spisu máte bez dalšího jako přímý potomek zůstavitele přístup.“

Adéla: „Dobry den, zajimalo by me, co by nasledovalo po me smrti, pokud na sebe (pouze na me) mam hypoteku na byt, jeste na dalsich 20 let. Dekuji“

Jan Šafránek: „Součástí dědictví bude nejen byt, ale i dluh z hypotečního úvěru. Vaši dědici by se tak stali jak vlastníky bytu, tak dlužníky banky. Nebo by mohli dědictví odmítnout.“

Renata: „Dobrý den, pane doktore, prosím o odpověd na můj dotaz níže: S manželem máme dvě děti a manžel má jedno dítě z předešlého manželství. Bydlíme v domě, který jsem nabyla před manželstvím a jsem vedena jako vlastník pouze já. Pokud bych chtěla zabránit, aby jeho syn v budoucnu podědil část mého majetku a dědily pouze naše společné děti. Mohu tomu nějak zabránit a jakými kroky? Předem děkuji za odpověď.“

Jan Šafránek: „Stačí sepsat závěť, podle které nebude Váš manžel po Vás dědit dům a dům budou dědit jen Vaše děti. Pokud by dědil, dědily by v případě jeho smrti určitě i jeho děti.“

Kamila: „Dobrý den. Chci odkázat svému synovi byt a zahradu. Pokud je ženatý, bude to pak i majetkem jeho manželky?“

Jan Šafránek: „Ne, půjde o jeho výlučný majetek.“

Dana Marková: „Prosím, už jsem psala, odpověd nemám. Jak je možné, že jako jedinný dědic, i když vše bylo za života matky přepsané na moje dcery, já jsem nebyla pozvána k dědickému řízení, ani nikam uvědoměna, že se nějaké dědické řízení konalo a ukončilo? Děkuji“

Jan Šafránek: „Jak je to možné nevím, jednoznačně je to špatně.“

jana N.: „Dobrý den, kdo je neopomenutelný dědic v dědění po sourozenci, který nemá manželku ani děti?“

Jan Šafránek: „Nepominutelným dědicem jsou pouze potomci, takže v tomto případě žádný nepominutelný dědic není.“

Ivana S.: „Dobrý den, prosím o sdělení zda do nepominutelných dědiců patří neteř. Děkuji“

Jan Šafránek: „Nepatří.“

marcela: „dobry den,chci vedet pokud mam 4 vnoucata a nechci aby jedno vnouce nemelo narok na deditsvi muzu vsechno prepsat na zbyla 3 vnoucata uz za zivota s tim ze douzivam byt??“

Jan Šafránek: „Ano, to je možné.“

Bára: „Dobrý den, kdo určuje po smrti hodnotu majetku? A co když jeden z dědiců má na to jiný názor?“

Jan Šafránek: „Hodnota se stanovuje buď dohodou dědiců a nějakého podpůrného ocenění. V případě rozporů pak dochází ke jmenování znalce.“

jana nová: „Dobrý den, lze sepsat závět, kde svůj majetek daruji pouze své partnerce v den své smrti? Nechci, aby dědili děti z dřívějších manželství, které se ke mně nehlásí. nechci je zatím vydědit. Děkuji.“

Jan Šafránek: „Darování pro případ smrti se posuzuje zpravidla jako odkaz. Tento postup není možný, Vaše děti jsou stále nepominutelnými dědici.“

Daniel: „Dobrý den, jak vyřešit pronájem bytu? Otec zemřel a bydlel v bytu jako nájemník. Pokud se vzdám dědictví protože máme podezření že byl zadlužen bankovními půjčky a hodnota majetku nepřevyšuje zřejmě dluhy. za jak dlouho určený notář osloví dědice a co se zařízeným bytem. Samozřejmě zařízení bytu nemá hodnotu. Vyklidit nebo počkat na notáře a hradit dále nájem? Děkuji.“

Jan Šafránek: „Okamžitě bych kontaktoval pronajímatele a byt vyklidil.“