Chat

Jaroslav Novotný
Záznam chatu ze čtvrtka 3. listopadu 2016
Dotaz: „Je hydroterapie vhodná pro pacienty s rakovinou oběhového systému?“
Jaroslav Novotný: „Pokud je onemocnění v akutní fázi,tak vodoléčba není vhodná.Pokud je akutní fáze zvládnuta léčbou je možné přistoupit ke klidové vodoléčbě o teplotě kolem 36 stupňů C“
Honza: „Kde má hydroterapie základy? Děkuji“
Jaroslav Novotný: „Základy vodoléčby je možné datovat do doby starého Řecka a Říma.Zakladatelem moderní vodoléčby v první polovině 19 století je V.Priessnitz,který zavedl do své praxe cca 55 vodoléčebných postupů založených na aplikaci studené vody,jak celkově ,tak lokálně“
InnerS: „Je hydroterapie vhodná pro psychiatricky nemocné?“
Jaroslav Novotný: „Vodoléčbě se velmi hojně využívá u většiny duševních nemocí a také u psychosomatických nemocí. Právě proto většinu pacientů v Priessnitzových lázních v Jeseníku tvoří pacienti s depresemi , poruchami spánku, úzkostnými poruchami a psychosomatickými nemocemi.“
ANTI: „Pro koho není vhodná hydroterapie?“
Jaroslav Novotný: „Vodoléčba není vhodná pro pacienty ,kteří mají kožní defekty a nemocí v akutní fázi. Je velmi vhodné v následné rehabilitaci a také jako prevence různých nemocí tím, že zvyšuje obranyschopnosti organismu.“
Martina: „Dobrý den, moje maminka trpí bolestmi a otékáním prstů na rukou , které jsou zřejmě způsobeny zánětem v těle nebo syndromem karpáního tunelu. Bohužel lékaři nemohou přijít na přesnou příčinu těchto bolestí. Chtěla jsem se zeptat, zda-li by hydroterapie mohla v tomto případě pomoci a co byste doporučoval. Děkuji za odpověď“
Jaroslav Novotný: „I u vaší maminky je možné aplikovat několikrát denně Priessnitzovy zábaly na zápěstí a prsty rukou. Na cca 5 minut se ruce zabalí do zábalu namočeného do hodně studené vody a tento zábal se překryje suchou froté nebo bavlněnou látku“
Hana: „Dobrý den,já často trpím bolestmi celého těla nebo mi bolesti kolují tělem. Po vyšetření mi říkají že je to psychosomatický původ ale nic mi žádný lékař nedal. Často se mi vrací minulost a před každou událostí,cestou někam mám strach prostě vše vidím černě.“
Jaroslav Novotný: „Z vaší otázky plyne,že jste se asi ještě nedostala do kontaktu s psychologem nebo psychiatrem,který by mohl vaše obtíže zdárně řešit.Proto doporučuji vyhledat v místě bydliště psychologickou nebo psychiatrickou péči. Určitě s nemáte proč stydět a je nutné hledat pomoc u odborníků.“
Martina: „Dobrý den, mohu si v domácích podmínkách nějak pomoci prvky hydroterapie od depresí? Pokud ano, jak? Děkuji za odpověď.“
Jaroslav Novotný: „Vhodné je ranní sprchování střídavě teplou a studenou vodou. Nejprve se dostatečně prohřejte pod teplou sprchou cca 3-5 minut a posléze na cca 5-10 vteřin na sebe pusťte studenou, takto to můžete opakovat 2-3krát, Nakonec je nutné ukončit vodou studenou, osušit se froté osuškou a poté si dát snídani.“
Olga: „Dobry den. Vim, ze jsou koupele doporucovany k uvolneni a pod., ale na mne pusobi (at uz koupele doma, nebo v laznich) spise naopak - citim se velice vycerpana a neodpocinuta. Cim to muze byt? Dekuji.“
Jaroslav Novotný: „Toto může být způsobeno vyšší teplotou koupele nad 37 stupňu C. Ty jsou velmi vyčerpávající, rozšiřují extrémně cévy a vedou k výraznému poklesu krevního tlaku nebo u hypertoniků naopak k dalšímu zvýšení. Proto je důležité raději teplotu vody ve vaně přeměřit teploměrem“
Jana: „Dobrý den, prosím poraďte mi , jak správně srazit horečku u batolete. Co člověk,to jiný názor...koupel,zábaly celkové či jen končetin, studené obklady do třísel a mnohé jiné. Děkuji“
Jaroslav Novotný: „Vhodné je srážet horečku nad 38,5 st.C. a to nejprve částečnými zábaly, třeba nohou ,krku, hlavy nebo hrudníku. Při teplotě nad 39 st.C je vhodné již přikládat celotělový zábal, kdy po cca 3 aplikacích po sobě poklesá teplota o 1 až 1,5 st.C. Také je možné aplikovat i koupel nebo studenou sprchu.“
Martina: „Dobrý den, je vhodná hydroterapie pro malé děti a řeší se s ní např. hypotonie nebo opožděný psychomotorický vývoj?“
Jaroslav Novotný: „Vodoléčbu můžete aplikovat od útlého věku a je možné také aplikovat u hypotonie. V těchto případech vhodné přikládat na hypotonické svaly lokální studené zábaly několikrát denně na cca 3-5 minut.“
Eva: „Dobrý den,trpim opakovaným zánětem šlach na zápěstí, mohly by pomocí koupele ve studené vodě?diky“
Jaroslav Novotný: „Určitě ano, několikrát denně na cca 20-30 sekund ponořit do vody o teplotě 8-12 st.C poté otřít suchým ručníkem.“
Nela: „Dobry den. Kontakt s vodou je mi velmi neprijemny, coz mi hodne vadi a komplikuje zivot. Mate nejakou radu, jak tyto neprijemne pocity z vody zmenit? Dekuji za odpoved.“
Jaroslav Novotný: „Tato otázka je velmi široká a asi by bylo vhodné to řešit s psychologem. Je u Vás vědomý nebo nevědomý odpor nebo strach z vody.“
Dáša: „Dobrý den, začala jsem se svým čtyřměsíčním synem chodit na kojenecké plavání. Cvičitelka nám radí, ať již takto malé děti potápíme celé, jen např. na 2 vteřiny. Co si o tom myslíte? Děkuji a fajn den.“
Jaroslav Novotný: „Já s tímto pouze souhlasím.“
Barbora: „Dobrý den, jak často koupat kojence? Někdo říká denně, někdo tvrdí, že to není dobré kvůli citlivosti kůže. Děkuji za odpověď.“
Jaroslav Novotný: „Pokud nemá nějakou kožní nemoc tak opravdu alespoň 1x denně, voda dělá kojencům a batolatům velmi dobře.“
Tereza: „Dobrý den, je vhodná hydroterapie pro osoby postižené revmatoidní artritidou?“
Jaroslav Novotný: „Ano.“
Václava Bemová: „Je vhodná léčba hydroterapií i v případě lymfatických otoků?“
Jaroslav Novotný: „Ano, v tomto případě střídaní teplé a studené vody nejlépe přešlapování v dvou vaničkách 15x přeslápnout v teplé 37 st.C a 5x ve studené cca 15 st.C.“
Terezie Mordáčová: „Dobrý den, mohl by jste prosím zopakovat jak vypadá správně priessnitz zábal, když tam nemá být ten alobal? předem děkuji hezký zbytek dne“
Jaroslav Novotný: „látka namočená do studené vody 8-12 st.C položit na postižené místo a na to přiložit suchý froté nebo bavlněný ručník.“
Marie Göttlicherová: „Dobrý den, je mi 59 let, před pár dny jsem spadla a narazila jsem si žebra, na levé straně. Hodně to bolí a mám velkou modřinu. Poslouchám Sama doma a tam jste říkal, že je možné použít obklad. Jak ho mám správně udělat a jak často ho dávat? Děkuji za odpověď.“
Jaroslav Novotný: „Namočit bavlněnou látku do studené vody, vyždímat, přiložit na postiženou oblasti a přiložit na to froté ručník na 5-8 minut. Toto opakovat několikrát denně cca 6-8x“
Irena Laštovicová: „Dobrý den, nezhoršuje střídání teplot např. při saunování křečové žíly? Děkuji za odpověď Irena“
Jaroslav Novotný: „Pokud nejsou křečové žíly velmi výrazný a nedělají se Vám tam záněty je to možné.“
Dagmar z Prahy: „Mám-li bolesti v kloubech dolních končetin (artróza), lze používat Priessnitzovy zábaly klasické, tedy krátkodobé? Vím, že mi jeden lékař říkal, že v tomto případě ale opačně použít zábal dlouhodobě, v podstatě do uschnutí obvazu. Děkuji za odpověď.“
Jaroslav Novotný: „Zábal by neměl být na postiženém místě déle jak 10 minut, potom je potřeba ho vyměnit za čerstvý“
Olga: „Dobrý den pane doktore, pomohl by Priznic. obklad na migrenos. bolest hlavy?nebo následné teplo není žádoucí? Děkuji“
Jaroslav Novotný: „Ano i je vašem případě může pomoci, hlavně jeho protibolestivá složka. Přikládat na maximálně 5 minut a potom vyměnit na čerstvý,takto opakovat alespoň 5x po sobě.“
Blanka Šťastná: „Dobrý den. Prosím popište mi správný Priessnitz zábal na krk při bolesti v krku. Jaké vrstvy, četnost a doba. Musí být první vrstva hodně utažená? Děkuji za odpověď“
Jaroslav Novotný: „vlněná textilie namočené do studené vody,následně vyždímat a přiložit na krku, nemusí být moc utaženo. na tento zábal přiložit suchý ručníček“
Karolína: „Dobrý den. Je mi šedesát let, jsem zdravá. Mám nižší tlak. Ráda se každý den sprchuji velmi horkou vodou, cca 10 minut. Může mi to v budoucnu nějak ublížit? Děkuji a velmi pozdravuji.“
Jaroslav Novotný: „Pokud jsme na to zvyklá tak, ne výjimka vždy potvrzuje pravidlo.“
Marie lauterbachová: „Dobrý den, prosím jak se má správně provést zábal při bolení v krku? Děkuji.“
Jaroslav Novotný: „Bavlněnou textilii namočit do studené vody, vyždímat a přiložit na krk, na tuto látku posléze přiložit froté nebo bavlněnou látku suchou. tento postup opakovat cca 8-10x za den“