Chat

MUDr. Taťána Staňková
Záznam chatu z úterý 23. února 2016
BRKB: „Jak může užívání cukru těhotnou ženou poškodit plod?“
MUDr. Taťána Staňková: „Dobrý den, nadměrná konzumace cukru vede k nárůstu váhy a zvýšení komplikací v těhotenství-těhoteenská cukrovka,hypertrofický plod a následné komplikace při porodu.Nedoporučuji cukr úplně vysadit,ale pokračovat v konzumaci v přiměřeném množství.Důsledné omezení cukru je nutné v případě těhotenské cukrovky.“
SK: „Je cukr v těhotenství negativním i pozitivním faktorem?“
MUDr. Taťána Staňková: „Dobrý den, pozitivní vliv v těhotenství bohužel není.Cukr působí negativně-v těhotenství dochází vlivem hormonů k insulinorezistenci a vyšší produkci inzulinu a konsumace cukru situaci ještě zhoršuje a může vést k manifestaci těhotenské cukrovky u predisponovaných pacientek.“
AKO: „Co když gravidní žena vůbec cukr nejí - dobrovolně či nedobrovolně?“
MUDr. Taťána Staňková: „Dobrý den, pokud máte na mysli konzumaci řepného cukru,není nutná.Cukry jsou obsažené všude-v pečivu,bramborách,ovoci atd.V těhotenství je obecně vhodné cukry omezovat,vzhledem k insulinorezistenci a nebezpečí vzniku těhotenské cukrovky.“
Hanka: „Jak působí příjem cukru na dítě v břiše? A na těhotnou ženu? Jak má zamezit chuti na sladké? Děkuji.“
MUDr. Taťána Staňková: „Dobrý den, nárůst váhy v důsledku konzumace cukru vede k nebezpečí těhotenské cukrovky a gestozy a riziko porodních komplikací,způsobené nadměrnou velikostí dítěte.Pacientka která nabere v těhotenství více naž 12 kg je pro poroedníka riziková.Chut na sladké omezit nejde-lze je trochu ošidit třeba ovocem“
Zuzana S.: „Dobrý den, pokud jsem měla těhotenskou cukrovku je nutné se hlídat i po narození dítěte? Hrozí, že cukrovkou onemocním do budoucna pokud nebudu hlídat cukry? Hrozí cukrovka i dítěti v průběhu života? Děkuji za odpověď.“
MUDr. Taťána Staňková: „Dobrý den,je nutné sledovat glykemii ještě min.dnů po porodu.Pokud se hodnoty neznormalizují,je nutné pokračovat v léčbě.50%pacientek pak v pozdějším životě onemocní diabetem II.typu.Dítě bezprostředně ohrožené vznikem diabetu není,ale samozřejmě může po Vás zdědit dispozici k diabetu a někdy v budoucnu až po35 roce věku se může objevit.“
Michaela Sujová: „Dobrý den paní doktorko, jsem v 17.týdnu těhotenství, zatím veškeré krevní testy na cukr mi vyšly v pořádku. I přesto mi lékařka oznámila že mě čeká glukózový test. Má otázka zní, je tento test povinný pro všechny nastávající maminky i když je zatím vše v pořádku? Nebo mohu tento test odmítnout? Děkuji moc za odpověď.“
MUDr. Taťána Staňková: „Dobrý den,gestační dibetes se objevuje od 20 týdne těhotenství,test se dělává mezi 24-28 týdnem.Bohužel ranní glykemie není úplně vypovídající.Pokud nechcete absolvovat zátěžový test,doporučuji alespoň zkontrolovat glykovaný hemoglobin-který nám poví o hodnotách v předchozích 3 měsících.Pokud nemáte nějaké závažné důvody,spíše bych doporučovala test absolvovat-asi Váš gynekolog má důvod ho vyžadovat(věk vyšší než 25 let,nadváha,aj)“
Karla K.: „Dobrý den, je v těhotenství opravdu nutné podstoupit glukózový test? (bylo to pro mě náročné) Nedají se příznaky příp. těhotenské cukrovky poznat jinak? děkuji“
MUDr. Taťána Staňková: „Dobrý den,porucha glukosové tolerance se objeví ažpo zátěži-po konzumaci většího množství glukosy.Pokud již vyšší hodnoty míváte,není zátěžový test nutný,nebot jde o diabetes a stačí ranní glykemie a glykovaný hemoglobin.“
Petra: „Hezký den, proč se cukrovka v některých zemích vůbec neměří a u nás ano? Asi to není tak nutné. Co myslíte?“
MUDr. Taťána Staňková: „Dobrý den,důvody jsou zejména ekonomické-je to pro zdravotní pojištovny drahé a bohužel i u nás se ustoupilo z ekonomických důvodů k omezení prevence.Vzhledem k tomu ,že až 10 % těhotných má těhotenskou cukrovku,je včasný záchyt důležitý.Při včasné dietě a případně léčbě je méně závažných komplikací v průběhu těhotenství a při porodu a je to lepší nejen pro matku,ale i pro dítě.“
Andrea: „Dobrý den, moc vás prosím o odpověď. Může těhotná odmítnout glukozový test - pokud má hladinu krevního cukru jak v moči, tak v krvi v normě? Dcera nechce dělat nějaké experimenty na dítěti podáváním glukozového roztoku a sama nejí sladké, tak neví, proč by ho měla nuceně vypít. Je vůbec nutné organismus těhotné ženy zatěžovat velkou dávkou cukru? Dříve stačilo mít dobrý test na cukr v moči a krvi.“
MUDr. Taťána Staňková: „Dobrý den,zátěžový test vypoví o riziku subklinického diabetu-projeví se jen při zátěži.Znamená to,že je pacientka riziková vzhledem ke vzniku cukrovky i když ještě nemá cukr v moči.Odmítnout to samozřejmě může.Zátěž není veliká,většina žen když zaběhne do curárny s kamarádkou,sní mnohem větší nálož cukru.Je to preventivní vyšetření kvůli včasnému záchytu těhotenské cukrovky,která se objevuje až u 10% těhotných“
Andrea: „Je zjištěno, jak glukozový test - přijmutí najednou většího množství glukozy působí na plod? Jaká je léčba, když je cukr v moči a krvi v normě, ale po glukozovém testu jsou horší výsledky? Pokud jí zdravě a pravidelně, co ještě doporučíte?“
MUDr. Taťána Staňková: „Dobrý den,nebojte se,dítě konzumace glukosy neohrozí.Pokud se zjistí porucha glukosové tolerance, pacientka musí dodržovat diabetickou dietu,hlídat si nárůst hmotnosti(8-12 kg),přiměřený pohyb.“
Tereza: „Dobrý den, první dítě mělo 3350 g a gynekolog mě vyšetřil tehotenskou cukrovku. Kvůli obave z velkého plodu mi porod uměle vyvolávali a celý porod skončil císařským řezem. Navíc se narodilo malé dítě. Není toto strašení zbytečně ????:-(,“
MUDr. Taťána Staňková: „Dobrý den,předpokládám,že na základě ultrazvuku se domnívali,že jde o hypertrofický plod a obávali se komplikací v průběhu porodu(že miminko neprojde porodními cestami).Pokud by k tomu došlo,mohlo by to zkončit smrtí miminka nebo i matky.Lepší vystrašit nežli nechat zbytečně umřít v případě vzniklých komplikací...“
Andrea: „Děkuji za odpověď, ovšem nevede to pak ke stresování těhotných váhou? Už tak má hodně dívek problémy s příjmem potravy a vy jim nakážete 8 - 12 kg, mnohé dívky jsou před otěhotněním dost hubené, já osobně jsem měla váhu 50 kg a přibrala jsem patnáct kg při normálním jídelníčku. Dítě mělo 4 kg, plodové vody hodně, zvětšená prsa, týden po porodu jsem měla 53 kg, neměla by se ta horní hranice zvýšit na 15 kg? Zbytečně se maminky straší a ještě mohou nasadit přísnou dietu kvůli vašim tabulkám.“
MUDr. Taťána Staňková: „Dobrý den,u hubených se i 15 kg akceptuje,u obezních naopak se doporučuje ještě méně-7-8 kg.Do 15 kg žádný gynekolog nebude pacientku omezovat v příjmu potravy,ale bohužel spousta pacientek nabírá 20-30 kg a znamená to riziko pro ně i pro miminko a významně roste počet komplikací-těhotenská cukrovka,gestozy,otoky,preeklamsie,infekce a i komplikace při porodu.Dohužel spousta pacientek je neukázněných a mají pocit,že těhotenství je jediná doba,kdy mohou jíst zákusky od rána do večera a je to omluvitelné :)“
Veronika: „Dobrý den, dříve se během tohoto testu hodnota cukru v krvi zjišťovala z krve z prstu, dnes se dělá odebíráním krve z žíly. Proč došlo k této změně? A měly by tento test absolvovat všechny těhotné ženy nebo pouze nějaké rizikové skupiny?“
MUDr. Taťána Staňková: „Dobrý den,hodnota glykemie z prstu je o něco nižší nežli ze žíly.Ze žíly ee také odebírá krev na glykovaný hemoglobin(říká nám o tzv.dlohodobém cukru-jak hodnoty vypadaly v posledních 3 měsících).Stejně se odebírá krevní obraz,AIDS,jaterní testy atd. ,takže do žíly se musí píchnout....jinak pro běžnou kontrolu stačí krev z prstu.“
Šárka: „Dobrý den, je vhodné sladit medem v těhotenství?“
MUDr. Taťána Staňková: „Dobrý den,pro med platí stejná omezení jako pro řepný cukr.Pokud pacientka např.musí hlídat váhu či má diabetes,není med vhodný.Jinak dle chuti :)“
Marcela: „Dobry den, prosim poradila byste mi, kam se obratit. Kojim a potrebovala bych poradit, co a kolik optimalne jist, abych byla zdrava, nepribrala jeste vic (po dvou detech mam plus 20 kg). Zkousela jsem ruzne poradce nelekare a nikam to nevedlo. Mam porad hlad a jsem unavena, prestoze spim dost. Dekuji Marcela P.“
MUDr. Taťána Staňková: „Dobrý den,bohužel takto nelze krátce zjednodušit jídelníček vhodný pro kojení.Jak přestanete kojit nebo začnete dokrmovat(po 3 měsících věku dítěte),můžete začít s redukční dietou.Při kojení se doporučuje zvýšit příjem o 500 kcal proti Vašemu normálnímu příjmu(nutný dostatek bílkovin a doplnte vitamíny proti unavě,možná i samotné železo je nutné,na hlad si můžete vzít vlákninu-nevadí při kojení)“
Marie Bartušková: „Dobrý den, teď zrovna sleduji vysílání a chtěla bych se prosím zeptat jsem ve 26tt a byla jsem na testech na cukr dříve.Výsledek dopadl, že mi doktor řekl, že některé hodnoty normální a některé se mu nelíbí a jdu na dodatečný odběr.Co od toho očekávat?Děkuji“
MUDr. Taťána Staňková: „Dobrý den,pokud byl nález nejednoznačný či hraniční,nic ošklivého Vás nečeká.Doporučí Vám pravděpodobně jen dietu a častější kontroly glykemie. :)“