Chat

rodinný rozpočet - kolik stojí potomek

Jiří Šrámek

Záznam chatu z úterý 17. února 2015

Katka: „Dobrý den, je výhodnější dělat si příkrmy pro dítě doma, nebo je kupovat? Samozřejmě, že kupované nejspíš vyjdou dráž, ale zase je tam větší jistota, že je vše dle norem. Jak to tedy je? Co se více vyplatí?“

Jiří Šrámek: „Dobrý den, Katko, předně záleží na tom pro jak staré dítě příkrmy kupujete. Všeobecně řečeno se vyplatí příkrmy dělat doma a to hned ze dvou důvodů. Jedním z nich je ten finanční a ten druhý, dle mého soudu důležitější, je to, že víte co dítěti přímo podáváte. Většina dětským příkrmů skutečně splňuje poměrné přísné normy, ale otázka je, zda je to dost :-). Druhou stranou mince jistě je nemalá časová dotace maminky, která příkrmy připravuje. Většinou tedy dochází ke kombinaci obou zmíněných přístupů.“

Kateřina: „Dá se průměrně vyčíslit kolik se ušetří když je dítě plně kojeno do 6 měsíců věku oproti dítěti na UM? díky“

Jiří Šrámek: „Dobrý den, Katko, ano, vyčíslit se to dá zcela přesně. Ovšem záleží na druhu příkrmu - např. zda je příkrm hypoalergenní atp. Úspora při kojení tak může činit 5400 - 10500 Kč za celých 6 měsíců. Podrobněji můžete problematiku pročíst např.: http://www.penize.cz/nakupy/248686-nasi-nejdrazsi-kojit-se-vyplati-doslova“

katka: „Dobrý den, kolik asi vyjde první dítě do věku 18 let a kolik druhé? Předpokládám, že druhé vyjde na méně peněz, protože spoustu věcí dědí (např. postýlku, kočárek, autosedačku, někdy i oblečení...). Mám dvě dcery ve věku 6let a 6 měsíců, dá se nějak vyčíslit kolik v průměru jsme do nich investovali. Jsou na to nějaké tabulky. Zajímá mě to samozřejmě spíše ze zvědavosti, rozhodně do nich investujeme rádi:-)“

Jiří Šrámek: „Dobrá den, Katko, první dítě do 18 let věku stojí v průměru 866 000 Kč. Druhé dítě vyjde určitě o něco levněji, ale takové číslo bude velmi individuální. Obecně lze říci, že lze ušetřit zhruba první stovku tisíc korun. Vaše ratolesti vás v průměry doposud vyšli na 482 000 Kč.“

Iva: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda se čísla, která jste uvedl k tématu "kolik stojí potomek", dají vztáhnout k placení výživného. Manžel platí měsíčně na dceru 4tis. Kč, počínaje od jejích 6 let věku. Když si spočítám, kolik do jejích 26 let zaplatí, pak jsem u čísla 960tis. Kč. Mají se rozvedení rodiče podílet rovným dílem, nebo se do výživného započítávají ještě jiné náklady, než jsou započtené ve Vašich výpočtech? Může (bude někdy) Váš výzkum sloužit jako podklad pro stanovení výživného? Děkuji a přeji hezký den“

Jiří Šrámek: „Dobrý den, Ivo, dítě do 26 let stojí v průměru 1 160 000 Kč. Zda se mají rodiče podílet stejným dílem bohužel není otázka pro mne, ale pro soud. Je třeba zohlednit příjmy obou rodičů - jsou-li vyrovnané, pak si myslím, že ano, měli by se podílet oba stejnou měrou. Podle mého názoru by výzkumy měly být zohledněny při stanovení výživného a doporučuji při soudním stání o tomto jednat. Jak to bude přijato bohužel nemám, osobní zkušenost nemám.“

Jitka: „Jaký finanční produkt si mám pořídit ještě před plánovaným mateřstvím a jaký potom už v průběhu rodičovství“

Jiří Šrámek: „Dobrý den, Jitko, na vaši otázku nelze jednoznačně odpovědět dokud nebudu znát další podrobnosti jako např. jaký cíl má produkt splnit - studia, příprava na první měsíce života dítěte - tam potřebuji vědět kolik času "máte", atp. Dále je potřeba zohlednit výši vašich současných rezerv, příjmů a výdajů rodiny... Pro přesnější doporučení mne můžete kontaktovat mailem na jiri.sramek@partners.cz“

Alžběta Kryštůfková: „Dobrý den.Chtěla bych poprosit o radu.Plánujeme s manželem založit rodinu.Vzhledem k věku to nelze odkládat.Celá manželovo výplata putuje pryč,alimenty,hypotéka,energie,leasing na autoatd.Žijeme tedy z mé výplaty,která nyní činí 22OOO kč čistého.Pokud bych byla na rodičovské dovolené,byl by můj jediný příjem 7500Kč,z kterých bychom žili s manželem i miminkem.Jde to nějak řešit?Lze manželovi snížit alimenty na první,desetiletou dceru,které činí 45OOKč?Dá se odložit splátka hypotéky,leasing apod.?“

Jiří Šrámek: „Dobrý den, Alžběto, Váš dotaz je poměrně těžký v tom smyslu, že neznám nastavení vašeho současného portfolia - teda jaké smlouvy máte (hypotéka, leasing,...) a jak jsou produkty nastaveny atp. Všeobecně je s odkladem splátek "problém" a i když to lze, většinou vám odklad nic nevyřeší. Uleví vám totiž např. na jeden měsíc, ale z dlouhodobějšího pohledu je kladný dopad na váš rodinný rozpočet minimální. Doporučuji, abyste se zkusila informovat zda máte nárok na rodičovský příspěvek, porodné atp. Na váš případ se mohu podívat detailněji a dát vám konkrétní doporučení, k tomu ovšem potřebuji další vstupní údaje. Kontaktovat mne můžete na e-mailu jiri.sramek@partners.cz“

DAYD: „Je nějaký rozdíl mezi tím, kolik stojí dívka-potomek a kolik chlapec - potomek?“

Jiří Šrámek: „Dobrý den, ve statistikách se rozdíly nedělají, ale je pravda, že ve školím věku může přijít dcera o něco dráž z pohledu oblečení, doplňků atp. Na druhou stranu synové, pokud jsou např. pohybově nadaní, mají nákladnější mimoškolní aktivity, takže odpověď na vaši otázku je není jednoznačná. Pro některé rodiny rozdíl není, těch bude podle mých zkušeností většina, ale u některých rodin může dojít k větším rozdílům z pohledu nákladů na dceru/syna.“

DAYD: „A co dvojčata, vícerčata, kolik ta stojí?“

Jiří Šrámek: „Dobrý den, dvoj a vícerčata jsou nákladnější než dva a více potomků s odstupem. Nejen, že i péče je náročnější, takže se může stát, že maminka bude potřebovat pomoc a pokud není v rodině, musí ji zaplatit, ale nákladnější je i výbava. Kočárky, pořízení vícero autosedaček najednou atd. jsou náklady, které je nutné přičíst k "základním" nákladům na jedno dítě.“

DAYD: „Dá se to vůbec přesně říct kolik stojí potomek?“

Jiří Šrámek: „Dobrý den, zcela přesně se to říct nedá, ale průměrné výdaje na dítě se spočítat dají relativně přesně. Záleží na tom jak dlouho budete dítě podporovat - zda bude studovat či nikoli. Pokud přemýšlíte o tom, že by dítě mělo mít "alespoň" státní vysokou školu, pak se náklady na jedno dítě pohybují okolo 1 160 000 Kč.“

David Svoboda: „Jak to může někdo takovým způsobem přepočítavat, tak snad ditě chci nebo ne a na peníze nehledím...je pro mne hrozne tento rozhovor poslouchat.A mrzí mě že v dnešní době se vše točí jen okolo peněz.“

Jiří Šrámek: „Dobrý den, Davide, moc vám děkuji za váš dotaz. Rozhodně to není o tom, že by se děti měly přepočítávat na peníze. Pokud jste se díval na moje předchozí vystoupení v tomto pořadu tak jsem přesně podobnou filozofii, jakou uvidíte, přímo říkal. Toto není o strašení a většina rodičů je schopna dítě podpořit ze svého rozpočtu, ovšem pokud nad náklady spojené s rodičovstvím začnete přemýšlet "dopředu" můžete dítě podpořit daleko efektivněji a s menším dopadem na váš rozpočet. Víte, pro běžného člověka může tento rozhovor být kontraproduktivní, ale měl byste vidět na jaké otázky odpovídám lidem, kteří svou situaci špatně odhadli a nyní mají velké finanční tísně, trápí se tím, že nemají ani na základní věci pro miminko a pro sebe. Zkrátka je dobré být informován a spočítat si, že vás potomek vyjde cca na 3500 Kč měsíčně, což není zdrcující částka a tedy není třeba být "vystrašený".“

petra: „proč strašíte lidi? resp.mladé lidi“

Jiří Šrámek: „Dobrý den, Petro, chápu váš dotaz, ale filozofie je zcela odlišná a skutečně toto téma nemá lidi strašit, jen některým pomoct v tom, aby byli finančně efektivnější nejen vůči dítěti, ale celému rozpočtu. Viz odpověď na podobný dotaz panu Davidovi.“

Karina: „Dobry den, hovoril jste o sporeni pro potomky napr. pro studium na VS. Mam dve male deti, prosim, jaky produkt pro sporeni k tomuto ucelu byste doporucil, prosim konkretne. Dekuji.“

Jiří Šrámek: „Dobrý den, Karin, rád bych vám odpověděl zcela konkrétně, ale problematika profesionální finančního plánování není o doporučení a prodeji produktů, ale o řešení vašich cílů komplexně a s přihlédnutím k vaší finanční situaci, cílům, které pro dítě máte, atp. Záleží tedy na tom, kolik peněz z rozpočtu můžete vyčlenit, kolik je vašim dětem, kdy chcete mít peníze k dispozici, zda můžete spořit pravidelně atd. Proto vám rád doporučím konkrétní produkt, ale dříve než budu mít dost informací bude moje doporučení neprofesionální. Kontaktovat mne můžete na jiri.sramek@partners.cz a i po e-mailu jsem vám schopen navrhnout či doporučit optimální produkt pro vaši individuální potřebu. Aby byl alespoň ve všeobecné rovině konkrétnější tak vhodnými produkty může být: Conseq Horizont Invest, Pioneer Rentier, stavební spoření nebo také individuálně navržené portfolio.“

Vedralova: „Dobry den chtela jsem se zeptat jaky tip sporeni by jste mi doporucil. Narodila se nam holcicka chteli bychom ji nejakym zpusobem kazdy mesic sporit.Napada me stavebni sporeni, ale neni neco jeste lepsiho? Dekuji“

Jiří Šrámek: „Dobrý den, paní Vedralová, přístup vašeho manžela je skutečně diskutabilní, bylo by dobré, aby si promluvil s někým kdo je v oboru financí kovaný a dá mu dost kvalitních argumentů, které mu mohou rozšířit obzory natolik, že bude přístupnější. Pokud máte možnost spořit pravidelně nabízí se forma tzv. pravidelného investování. Ovšem nastavení takové pravidelné investice je velmi individuální a musel bych znát mnoho vstupních údajů týkající se vaší finanční situace, kolik peněz měsíčně chcete odkládat nebo naopak kolik peněz a v kolika letech chcete pro potomka finance mít k dispozici. Pro bližší doporučení mne můžete kontaktovat na e-mailu jiri.sramek@partners.cz“

Jana: „Dobry den, v zari se nam narodi potomek. Radi bychom mu sporili. Ktere programy jsou pro takove sporeni vhodne? Pocitejme, ze bychom radi usporili i na vysokou skolu a na lehci start do zivota. Dekuji za odpoved.“

Jiří Šrámek: „Dobrý den, Jano, Pokud máte v plánu naspořit např. několik stovek tisíc korun pak mezi vhodné programy patří pravidelné investice. Těch je ovšem mnoho druhů a jejich nastavení podléhá velmi individuálnímu nastavení. Proto nemohu doporučit žádný konkrétní produkt dokud neznám dost vstupních údajů. Rád vám dám konkrétní doporučení, ale potřebuji vaši "pomoc" :-). Kontaktovat mne můžete na mailu jiri.sramek@partners.cz“

Sabina: „Dobrý den, chtěla bych se Vás trochu zastat. Myslím, že i když se zdá drsné, takto vyčíslit, kolik dítě rodinu stojí, je vhodné o tom přemýšlet. Chápu Váš postoj, není to cynické, je to praktické a lidi by si měli uvědomit, že dítě je určitou finanční zátěží pro rodinu a může být i mnohem větší, např. pokud je dítě nemocné (ani nemusí být nějak vážně postižené), rodič s ním musí být často doma, v důsledku toho může přijít o práci atd. Je pravda, že finanční tlak a nedostatek peněz stojí za mnoho rodinných rozporů, rozchodů..Je to dobré mít na paměti a je to určitě vhodnější, než si pořídit několik dětí a pak se divit, že potřebuji větší auto, protože se mi nevejdou s povinnými sedačkami do auta, že tlak na otce - živitele, je příliš velký, že začnou vážné problémy a rozpory, které mnohdy vyústí rozpadem celé rodiny...“

Jiří Šrámek: „Dobrý den, Sabino, děkuji Vám... Přesně tak je tento blok myšlený... Je dobré si uvědomit z jakých důvodů se rozpadá mnoho manželství a finance v tom hraji poměrně významnou roli... To ovšem neznamená, že je vše o penězích a máte čekat na založení rodiny až budete mít našetřeno... To by se nemuselo podařit hodně dlouho. Jen je dobré si s partnerem sednout a trochu zapřemýšlet a udělat si "pořádek" ve financích, zjistit jak se změní příjmy rodiny a zvýší výdaje po narození potomka.“

Olga G.: „Dobrý den. Chci se zeptat, zda je vypočtená nějaká průměrná výše příjmu, se kterým už nedokážu pokrýt náklady na potomka a musím si rozmyslet, zda vůbec mít dítě?“

Jiří Šrámek: „Dobrý den, Olgo, váš dotaz dává smysl, ale je těžké na něj takto odpovědět. Nerad bych vyčísloval minimální příjem pro pořízení potomka, protože to by nebyl správný přístup. Ono ani tak nejde o příjmy rodiny jako o posouzení příjmů a výdajů rodiny, o tom jaké mají další zázemí např. v rodičích, sourozencích (z pohledu "podědění" vybavení pro dítě), zda máte alespoň minimální úspory na pořízení výbavy pro novorozeně... Poté "stačí" zohlednit zda vám po nástupu na mateřskou/rodičovskou dovolenou zbyde v rozpočtu průměrně 3500 Kč měsíčně při prvním dítěti nebo 2500-3000 Kč měsíčně při dalším dítěti nebo když máte prvního potomka, ale dost "výbavičky" od rodiny či známých.“

Alena Fáberová: „Dobrý den, pane Šrámku, jste odborníkem na produkty jednotlivých bank s ohledem na zhodnocení peněz a šetření do budoucna? Pokud ano, je možné se s Vámi spojit osobně? Prosím ev o kontakt. Alena F. Praha“

Jiří Šrámek: „Dobrý den, ano jsem ředitelem jedné nezávislé bankovně/finančně poradenské pobočky. Tedy mohu vám fundovaně poradit prakticky ve všech oblastech "finanční problematiky". E-mail na mne je jiri.sramek@partners.cz, pokud mi napíšete rád vám předám i telefonický kontakt, kvůli případnému osobnímu setkání. Díky tomu, že hodně cestuji jsem schopen se s vámi potkat prakticky kdekoli v ČR včetně Prahy :-)“

Pavel Novák: „Spoříme vnučce stavební spoření, počítali jsme po ukončení cyklu použít částku na splátku hypotéky, jelikož dcera po uzavření smlouvy má další 3 děti, není tedy zaměstnaná. V případě, že by soud neschválil plánované použití těchto prostředků, jednalo by se o citelný zásah do rodinného rozpočtu. My též nejsme schopni spořit do 18 let a při zvýšení poplatků na 630 kč ročně za vedení účtu a snížení úročení by docházelo k znehodnocení naspořených finančních prostředků. Věřím, že zákon byl přijat pro ochranu dětí, z rozvrácených rodin, aby byly finančně zabezpečeny pro vstup do života, a nedocházelo vybírání peněz a utracení nezodpovědným rodičem. Jak vidím změnil se v šikanování takovýchto rodin, které se snaži chovat zodpovědně. Zároveň také dochází i ke zbytečnému zahlcování soudů touto agendou. Nestačilo by kdyby byl výběr podmíněn ověřenými podpisy obou rodičů, kteři musí plánovat jak nejlépe využít naspořené prostředky pro dobro svých děti. Když rodina od státu nežádá o žadnou podporu, vytvoří stát takový zákon, aby se podobné rodiny do problému dostali. Věřím tomu, že jestliže bude v současné době řádně splácet hypotéku, vytvoří si podmínky, aby řádně vychovala a zabezpečila své děti v době kdy budou zaměstnáni oba rodiče. Nebo je záměrem, aby se více rodin dostalo do existenčních starostí, aby mohl stát vice vydávat na sociální podporu? co tomu říkáte?“

Jiří Šrámek: „Dobrý den, Pavle, souhlasím s vámi. Současná legislativa je v tomto ohledu minimálně diskriminační. Bohužel s tím nic neuděláme a jedinou možností je stavební spoření vynechat ze svého portfolia a soustředit se na jiné možnosti, které finanční trh nabízí.“

Jakub: „Dobrý den, mám takovou otázku trošku mimo téma. Myslíte si, že je vhodné zařídit pro svého 18-letého syna bankovní účet?“

Jiří Šrámek: „Dobrý den, Jakube, ano, myslím si, že je to vhodně. Bankovní účet je základní finanční nástroj se kterým by se měl člověk potkat možná i dříve než v 18 letech.“