Chat

MUDr. Aleš Tomek
Záznam chatu ze čtvrtka 19. června 2014
Tamara: „Dobrý den, je mi 45 a občas cítím tíhu na hrudi a motá se mi hlava. Je čas hlídat srdce?“
MUDr. Aleš Tomek: „Rozhodně. Doporučuji návštěvu Vašeho praktického lékaře - pocit tíhy na hrudi by měl jistě vést alespoň k základnímu vyšetření - včetně EKG, snímku hrudníku atp. dle Vašeho lékaře.“
Jana: „Od kterého věku by člověk měl hlídat preventivní program?“
MUDr. Aleš Tomek: „Vlastně od dětství - je vhodné docházet na pravidelné kontroly vaším praktickým lékařem - ten by měl preventivní vyšetření indikovat dle vašeho věku a rizika. Cévní rizika, která by měla být v dospělosti zejména kontrolována - jsou - krevní tlak, cukr a cholesterol v krvi.“
Honza: „Dobrý den, mám vysoký tlak a posledních pár dnů mě pálí za hrudní kkostí po menší námaze. Měl bych s tím někam jít?“
MUDr. Aleš Tomek: „Rozhodně ano. A to obratem!!! - může jít o příznaky ischemické choroby srdeční - nedokrevnosti srdce - angíny pectoris“
Nikola z Ostravy: „Hezký den, prosím, zajímá mě, zda může postihnout mladého člověka infarkt? A jak se to pozná? Děkuji“
MUDr. Aleš Tomek: „Bohužel může - i když mnohem méně častěji, než ve věku pokročilejším. Příznaky jsou zejména silná bolest na hrudi, dušnost, pocit bušení na hrudi...všechny tyto příznaky by měly vést k vyšetření lékařem“
Anna: „Dobrý den, jsem mladá slečna trpící bulímií. Už asi dva týdny mám velice vysoký tlak, 160/114 je u mě běžné. Může to být nějak nebezpečné? Co bych s tím měla dělat? Děkuji za odpověď“
MUDr. Aleš Tomek: „Rozhodně to není normální - vysoký tlak - a u Vás jde o vyšší hodnoty - by měl vést k dalšímu dovyšetření a třeba i léčbě - i přes mladý věk. Dlouhodobě vysoký tlak vede právě k vyššímu riziku mrtvice, srdečního infarktu...“
Blanka: „Pane doktore, dávají se v České republice srdce náhradní? Pacientům,kterým jejich srdíčko již nemůže pracovat?“
MUDr. Aleš Tomek: „Ano, dávají - ČR patří k zemím s dobře a dlouho zavedeným programem transplantace orgánů - včetně srdce. Jen snad - jako celosvětově - je více potřebných příjemců než dárců orgánů.“
Tereza: „Dobrý den, souvisí srdeční choroby s nadváhou či obezitou? Děkuji“
MUDr. Aleš Tomek: „Souvisí - jde o rizikový faktor těchto onemocnění, který můžete sama změnit.“
petra: „Dobrý den, jsou migrény předzvěstí toho, že jednou přijde nějaká cévní příhoda?“
MUDr. Aleš Tomek: „Migréna - zejména migréna s aurou (bolest hlavy předcházená jinými přechodnými - max. do 60 minut trvajícími - příznaky - jako např. porucha zraku, řeči, hybnosti, brnění končetin..) je rizikovým faktorem mrtvice ischemické - naštěstí s menší významností než další rizikové faktory (vysoký tlak, fibrilace síní atp.). Pokud máte migrénu s aurou a vyšší věk, pak jistě platí nutnost důsledné prevence těch klasických cévních rizikových faktorů.“
Jana: „Dobrý den, opravdu je nižší TK výhodnější než ten vysoký?“
MUDr. Aleš Tomek: „Ano je...samozřejmě pokud nejde o pokles tlaku pod širší normu (např. při závažném krvácení, dehydrataci atp.).“
Marie: „Dobrý den, pane doktore. Mám celý život nízký tlak 110/70, ale pulsy kolem 85-90. Je mi 50 let. Je to problém, nenamáhá se moc srdíčko? Děkuji za odpověď a přeji pěkný den. Marie“
MUDr. Aleš Tomek: „Ano Váš tep je na horní hraně normy - pokud je vyloučena porucha srdečního rytmu vaším lékařem, pak je nejspíše příčinou špatná fyzická kondice.“
Honza: „Děkuji za odpověď. Praktik má dovolenou, kam se můžu obrátit? Vezmou mě někde bez doporučení?“
MUDr. Aleš Tomek: „Měli by - tyto příznaky jsou jistě indikací k urgentnímu vyšetření - pohotovost, nemocnice atp. Asi není vhodné čekat na návrat praktika.“
Tereza: „A jak to prosím tedy je. Když jsem ve 30 obézní. Hrozí mi větší riziko onemocnění srdce a cév ve stáří? (Je to jen příklad)“
MUDr. Aleš Tomek: „Bohužel ano... obezita je rizikem pro celý Váš další život... včetně obezity v dětství..“
Zdeňka Štofilová: „Dobrý den, je mě 52 let,mívám často bušení srdce,nízký tlak kolem 115/65 ,puls 52.Často mě bolí u srdce-Často jsem hodně unavená.Oba moji rodiče trpěli srdečním onemocněním.chtěla jsem se zeptat,zda mě ještě pomůže prevence a jestli ano,v čem spočívá .Děkuji Štofilová“
MUDr. Aleš Tomek: „Na prevenci není nikdy púozdě - je dobré, pokud nemáte vysoký tlak, ale bolesti u srdce by jste mít neměla...nutno vyšetřit u praktika - event. kardiologa.“
Iva: „Dobrý den, poslední týden mám tlak 100 na 60... Je to v pořádku?“
MUDr. Aleš Tomek: „Pokud se Vám nemotá hlava po postavení - či se necítíte celkově slabě - pak je to normální tlak.“
Fulda: „Mám 30 kg nadváhy, kouřím 40 denně , nehýbu se, a můj život je jeden velký stres, dostanu dřív mrtvici,nebo infarkt ? :-)“
MUDr. Aleš Tomek: „Je to 1 ku 1, :-) bohužel není namístě...“
JIRKA P.: „ZDRAVÍM,JAKÝ,JE, OPTIMÁLNÍ TLAK A PULS-MUŽ:43LET?JAKÉ,JSOU,PRVNÍ,PŘÍZNAKY,PROBLÉMŮ,SE SRDCEM?DÍKY,ZA UCELENOU,ODPOVĚĎ-JIRKA P. ....“
MUDr. Aleš Tomek: „Tlak do 130/80, puls v klidu kolem 60. Příznaky už jsem vypisoval dříve.“
Markéta: „Dobrý den, můj táta (55 let) mívá vysoký tlak, dostal na něj léky, které má užívat, když je mu aktuálně špatně, jenže někdy je mu špatně a ukázalo se, že měl naopak hodně nízký tlak a proto se rozhodl léky vůbec nebrat. Tak se chci zeptat, mohl by mu lék na snížení tlaku, který by vzal moment, kdy by si KT nemohl změřit a měl by ho ve skutečnosti nízký, ublížit?“
MUDr. Aleš Tomek: „Ano, příliš snížený TK není dobrý a může poškodit. Nicméně je chybou se neléčit - je nutné dávku léků upravit/snížit, aby tlak byl v normě a ne příliš nízký ani vysoký.“
Renáta: „Mění se tlak několikrát za den? A čím to je způsobené? DĚKUJU“
MUDr. Aleš Tomek: „Tlak během dne kolísá - prakticky žádné dvě měření po sobě nejsou stejné - jde o reakci na různé podněty - zátěž, pohyb, stres, spánek/bdění...regulace je autonomním nervovým systémem podle aktuálních potřeb těla. Klíčové je nepřesahovat hodnoty příliš vysoko - tj. přes 140/90.“
Linda: „Motání hlavy po prudkém postavení a mžitky před očima souvisí s tlakem? Jsem těhotná a mám opravu divné stavy.“
MUDr. Aleš Tomek: „Ano, to je nejčastěji projev nízkého tlaku krve - je nutné více pít - zejména v létě, event. vyhledat vašeho lékaře, pokud to nepomůže“
Anna: „Dobrý den, může pocit skubnuti srdce souviset se stresem? Děkuji“
MUDr. Aleš Tomek: „Moc nevím, co myslíte pojmem škubnutí srdce, ale stres může vyvolat častější pocit náhlých, nepravidelných pocitů úderu srdce - tzv. extrasystoly - údery srdce "navíc". Pokud ale tento pocit nepravidelného rytmu trvá déle - může jít i o jednu z nejčastějších a nejnebezpečnějších arytmií - fibrilaci síní....pak je nutné vyšetření u lékaře včetně EKG.“
Jana: „Může tlak souviset s věkem a tělesnou konstitucí? Takže pokud mi je 19 a vazim 55 kilo, muzu mít nižší?“
MUDr. Aleš Tomek: „Ano může, pokud snášíte nižší tlak subjektivně dobře, pak není co řešit - mladých žen je to celkem typické“
Vlasta Gerátová: „Dobrý den,pane doktore. Je mi 45 let,nekouřím,nepiju alkohol,nemám hypertenzi,nadváhu.Počátkem měsíce května jsem prodělala 2 x TIA s levostrannou hemiparestesií a hemiparesou.Prodělala jsem mnoho vvyšetření a další mě čekají.Jsem 2.měsíc na PN,v klidu doma.Mám obavy,že se tento stav bude opakovat a průběh bude horší.Děkuji a přeji hezký den.“
MUDr. Aleš Tomek: „Pravděpodobnost opakování je celkově nejvyšší v prvním týdnu po prodělané TIA, pak klesá - ale je stále vysoká první 3 měsíce - prostě klesá s postupujícím časem. Celkově - je ale kolem 5% ročně - a pokud budete vyšetřena a bude Vám nasazena správná preventivní léčba, pak je ještě nižší. Takže nemějte zbytečný strach...a držím palce.“
Dagmar: „Dobrý den, pane doktore, ráda bych se zeptala, zda je možné v dnešní době zajít do nemocnice na vyšetření cév a srdce,aniž bych měla aktuálně problém?Jde o to,že můj děda trpěl na angínu pektoris,moje máma v poslední době prodělala 2 příhody, kdy se jí sráží krev a může dojít k infarktu.Bere léky na ředění krve.Sama mám malé miminko a bojím se,aby se mi něco nestalo, tak proto ta žádaná prevence. Moc děkuji za odpověď“
MUDr. Aleš Tomek: „Pokud jste mladá a jinak zdravá, tak se nyní nemusíte příliš bát. Riziko zdědit cévní problémy je vyšší pouze v případě, že Vaší prarodiče měli příhody v extrémně mladém věku - před 50. anebo ještě lépe 40. rokem jejich života.“
Ludmila Sromotova: „Dobry den pane doktore.Ma pritelkyne prodelala pred 14 dny prihodu jenz po negat.ct vys, krev.odberum a vys karot.byla uzavrena jako TIA.Jeji 57 let a pracuje jako instrument.na oper.sale.Mam o ni obavy neb se hned po 5 dnech vratila zpet do prace.Je pravdepodobne ze se jednalo pouze o nahodnou ataku ci by to mohlo znacit neco vaznejsiho?Moc dekuji za odpoved, prosim neverejne.L.S.“
MUDr. Aleš Tomek: „Bez znalosti výsledků vyšetření - která by měla určit příčinu příhody - nemůžu přesně stanovit její riziko. Nicméně bohužel prodělaná TIA sebou nese stejné riziko pro další život jako prodělaná dokonaná mrtvice či infarkt - je to závažné varování a mělo by vést k agresivní prevenci.“
Veronika: „Dobrý den, chci se prosím zeptat na osobní dotaz. Je možné spojit si omdlení v těhotenství se srdcem? Omdlela jsem,byla "mimo" oči dokořán, drkotala zuby. Pak jsem se po chvilce probrala. Muž chtěl volat sanitku. Děkuji moc.“
MUDr. Aleš Tomek: „Pokud se to bude opakovat, pak by muž měl volat příště sanitu - je jistě správné! Hlaste vše vašemu lékaři - gynekologovi a praktikovi.“
Lida: „Dobry den, muze jednorazova ataka (zmeny chovani, dvojte videni, dezorientace)uzavrena jako TIA znacit vaznejsi onemoc.?CT vys., krev.vys., a vys.karot.neg.“
MUDr. Aleš Tomek: „Ano - může - tyto příznaky jsou jistě příznaky TIA - a to je vážné onemocnění.“
Božena: „Dobrý den! Chtěla jsem se zeptat, zda je trombolyza ci jak se to píše přesně, limitována věkem? Moje matka má právě tu fibrilaci síní, měla spoustu malých mrtvic, ale obvodní jí warfarin nezačala dávat. Až jedna šikovná kardioložka jí ho dala, ale v prvních měsících užívání měla i přes něj mrtvičku. V nemocnici okresní na Vysočině v HB jí stejně ale nic nedali, lékař neurolog mi řekl, že takto starým lidem - matce bylo tehdy necelých 80 - se už trombolýza nedělá, že by mohli vykrvácet... Je to tak?“
MUDr. Aleš Tomek: „Není to pravda - už není věkový limit pro trombolýzu...dříve opravdu byl do 80, nicméně ukázalo se, že je prospěšná i pro starší pacienty.“
Vlasta Gerátová: „Děkuji moc za odpověď.Hezký den.“
MUDr. Aleš Tomek: „není zač!“
Marcel Novák: „Dobrý den pane doktore, kolísá mi tlak a pohybuje se kolem 140/90, 120/80, puls do 70. Mám arteriovenozní malformaci u zápěstí, kde před lety byla bulka a zjistilo se, že jde o cévní anomálii. V roce 2012 mi byl ozářen gama nožem kavernom v mozkovém kmeni. Chci se zeptat, na jaké pracoviště se mám obrátit? Na neurologii mám kontrolu na rezonanci až v prosinci 2015, což mi přijde dlouho. Bylo mi sděleno, že angiografii podstoupit kvůli kavernomu nemůžu. Marcel Novák“
MUDr. Aleš Tomek: „Ptejte se Vašeho sledujícího neurologa - toho, který Vás poslal na ozáření gamanožem. Pokud bylo ošetření úspěšné, pak není třeba častějších kontrol - tedy pokud nemáte nějaké nové subjektivní či objektivní potíže.“
Barbora: „Dobrý den,kamarádové mamince zjistili rakovinu plic.Pár dnu na to, než nastoupila na chemoterapii omdlela a ležela asi 2 hodiny na zemi.Pravděpodobně mrtvice.Pár dnů před tím,začla zapomínat různé názvy věcí.Teď leží v nemocnici.Vůbec nemluví.Nechtějí momentálně dělat další vyšetření,protože je ve vážnějším stavu.Je možné,že to souvisí nějak s tou rakovinou plic?Věk 57 let Děkuji“
MUDr. Aleš Tomek: „Nevím jak moc je pokročilá její rakovina plic - to musí vědět její ošetřující lékaři, kteří vyšetření indikují jistě podle jejích potřeb - může ale samozřejmě jít o mrtvici, ale taky o metastázu - rozšíření nádoru do mozku...“
MIHI: „Máme pacientku s FiS a velmi nejistou prognozou převést v primární prevenci z LWMH na NOAk nebo warfarin ? děkujeme“
MUDr. Aleš Tomek: „Podle regulí pojišťovny je v ČR potřeba nejprve nasadit warfarin, pokud ale selže (viz úhradová pravidla) - pak NOAK.“
Božena: „Dobrý den! Ještě jeden dotaz - měla jsem v roce 2007 dvakrát za sebou stav, kdy jsem najednou neviděla na oko asi čtvrt hodiny a nemohla jsem mluvit, k lékaři jsem se dostala velice pozdě - sice jsem v čekárně byla, ale nechali mě čekat půl dne, že nejsem objednaná- v okresní nemocnici na Vysočině - a poté záležitost uzavřeli jako migrénu. Ale já na bolesti hlavy v té době netrpěla vůbec, takže nevím - nemohla to být též TIA? A pokud jsou to TII, je nějaké prevence? Nyní beru již léky na tlak a cholesterol, obojí jsem měla vysoké již dlouhou dobu, cholesterol již přes 7 byl v devadesátých letech, ale léky mi obvodní nechtěla předepisovat, až jsem se sama dostala na interní, ale to bylo po téměř 20 letech vysokého cholesterolu.. Děkuji za odpověď.“
MUDr. Aleš Tomek: „Příznaky mohly být TIA - právě při zůžení krkavice je typický výpadek poruchy zraku na jedno oko (a pokud jde o oko levé u praváka, pak může být i porucha řeči). Dobrá zpráva je, že se už nic 7 let neopakovalo. Měla by jste mít určitě vyšetřeno cíleně sono karotid, jinak asi prevence, jak je zavedeno.“
Novotna: „Dobry den, mam 31 let myeloprol. onemocneni esenc trombocytemii, uzivam anopyrin, micardis, lokren. Na bolesti hlavy tramal. Je mozne uzivat jakekoliv analgetika pri teto nemoci?A predchazi i anopyrin mozkovym prihodam? Dekuji“
MUDr. Aleš Tomek: „Ano, anopyrin snižuje riziko cévní mozkové příhody. Vhodná analgetika Vám musí vypsat Váš hematolog, ale právě tramal není problematický.“
Vlastik: „Mám občasné, zcela náhodné, poruchy rytmu, zvýšení cca na trojnásobek. Bohužel krátkodobě "instalované" snímače toto nezaznamenaly. Podařilo se mi "to" pouze 1x "nasnímat" na tlakoměru. Dosud vždy se mi podařilo to "ustát". Jinak problémy nemám. Léky neberu. Jak dál ?“
MUDr. Aleš Tomek: „Hmm, tak záleží samozřejmě na vašem celkovém stavu, věku, riziku cév. onemocnění...ale pak je na místě monitoraci rytmu opakovat, event. s použitím moderních dlouhodobých metodik, kdy je možné monitorovat i mnoho měsíců. Léky pak brát, až po průkazu arytmie...“
Michaela Nováková: „Dobrý den, je infarkt, angína pectoris a hustá krev dědičné onemocnění. U nás v rodě tyto problémy měla prababička, babička i moje matka. Teta zemřela na anomálii - lidově býčí srdce.“
MUDr. Aleš Tomek: „Záleží v kolika letech dané problémy měly (pokud do 50 let věku, pak to vrozené riziko je) - vyloženě klasické dědičné onemocnění to není, ale správná prevence je na místě.“
Anna: „Dobrý den! Měla jsem stále vysoký tep - přes stovku až 150 - a obvodní lékařka mi na to nic nedávala. Nyní jsem dostal od internisty půl Vasokardinu a tep se zlepšil Je i tep jeden z rizikových faktorů mrtivce? Děkuji.“
MUDr. Aleš Tomek: „Ano - např. právě fibrilace síní se může projevovat atakami rychlého rytmu srdečního - např. i víc než 150/min...a to pak je rizikový faktor zásadní.“
Jarda: „Dobry den, pokud 5 lete dite ma dg wpw syndrom, je vzdy nutna ablace ci nikoliv, pokud zatim nedochazi k tachykardiim? A sportovat muze? Dekuji“
MUDr. Aleš Tomek: „Na to jako neurolog - a ještě dospělý nedokážu přesně odpovědět - ptejte se dětského kardiologa.“
Martina Šafářová: „Výžený pane doktore, prosím Vás o názor na mou srdeční arytmii. Mám ji již mnoho let, je mi 35 let. Vždy mi rychle zabuší srdce. Dříve to bylo jen zřídka, např. jednou za 14 dní či za měsíc. Nyní to cítím denně. Mám tři děti, nejmladšímu je 7 měsíců, kojím. Je to u mne nebezpečné, měla bych to nějak řešit? Děkuji předem za odpověď, Martina Šafářová“
MUDr. Aleš Tomek: „Je spíše málo pravděpodobné, že půjde o závažnou arytmii - ale vyšetření srdce je jistě namístě!“
Marie: „Dobry den, mluvil jste o nebezpeci arytmie. Mam arytmii, ale ne fibrilaci, nybrz ventrikularni ektopii, neleci mi ji. Obcas ji neprijemne pocituji. Mela jsem jiz 2x TIA, ale zadny lekar tuto moji prihodu s arytmii nespojil. Je mi 36 let a 8 let uzivam pravidelne Olanzapin znacky Zyprexa. Myslite, ze by moje arytmie mohla byt pricinou TIA a ze by proto bylo treba arytmii lecit? Dekuji.“
MUDr. Aleš Tomek: „Odhlédnuto od vaší arytmie - měla by jste mít nějakou preventivní léčbu (jinou než olanzapin..) po prodělané TIA. Ta arytmie myslím ale souviset s TIA může.“
Martina: „Co znamená býčí srdce, je to nějaká odchylka? V naší rodině se to často vyskytovalo. Jaká je prevence?“
MUDr. Aleš Tomek: „jde o zbytnění srdečního svalu (hypertrofii), která může mít mnoho příčin - a některé typy mohou mít dědičný podklad. Ptejte se svého praktika na správné vyšetření - ultrazvukem atp.“