Chat

MUDr. Ivan Fišer
Záznam chatu ze čtvrtka 10. října 2013
jirVít: „Pane doktore, dá se žlutá skvrna na sítnici považovat za "vnitřní sluneční brýle" a lze ji vždy pouhým okem vidět? Děkuji za odpověď a přeji hezký den :) Jiřina Vítová“
MUDr. Ivan Fišer : „Žlutá skvrna je ostrůvek uprostřed sítnice, který nám umožňuje vidění detailů, rozeznávání tváří, čtení, řízení apod. Lze ji vyšetřovat pomocí oftalmoskopie, tedy během speciálního vyšetření u očního lékaře. Určitými manévry lze svou vlastní žlutou skvrnu zahlédnout - pomocí prosvícení oka pod určitým úhlem. Vnitřními slunečními brýlemi asi máte na mysli pigment sítnice, který chrání a vyživuje zrakové buňky. Děkuji za otázku a přeji Vám, ať Vám žlutá skvrna slouží co nejlépe a co nejdéle.“
ji: „"Sítnici a ostrému vidění jednoznačně prospívají: karotenoidy lutein a zeaxanthin, vitaminy C, E, zinek, selen, a to ve vysokých dávkách." Existuje vhodná potravinová výživa pro oči nebo vše nalezneme pouze v potravinových doplňcích?“
MUDr. Ivan Fišer : „Všechny jmenované antioxidanty a další látky, užitečné pro ochranu a výživu sítnice, nalezneme v běžných potravinách, zejména v rybím tuku a masu, ve vejcích (zejména od slepic, chovaných v zeleném výběhu), v oranžovém a červeném ovoci a v tmavě zelené listové zelenině. Zdravá výživa běžné populace by měla obsahovat tyto potraviny v co nejvyšší míře. Lidé, kteří trpí onemocněním centrální části sítnice, zvané makula, tedy žlutá skvrna, by měli zmíněných látek užívat více, tzn. formou výživových doplňků. Dobrou chuť a dobré vidění!“
Petra: „Dobrý den, můj partner vidí před očima permanentně jiskřičky. Byl několikrát na vyšetření očí, ale bez nálezu. Máte tušení o jaký problém by mohlo jít? Vedlejší příznaky nemá, jen ve tmě kvůli jiskřičkám hůř vidí. Ještě jeden dotaz: je škodlivé, když se do očí čas od času dostane šampon, odličovací mléko nebo krém? Děkuji za zodpovězení dotazu, Petra“
MUDr. Ivan Fišer : „Děkuji za otázku, ale bez vyšetření Vašeho partnera Vám nemohu dát přesnou odpověď. Světelné úkazy v podobě záblesků či jisker jsou nejčastěji vyvolávány tahem sklivce za sítnici, ale ty se nevyskytují permanentně, jak popisujete, pouze občas, a spíše před jedním okem. Dalším možným vysvětlením jsou změny prokrvení mozku, ale ani ty nebývají trvalé, pouze epizodní; konečně by tento vjem mohly působit vločkovité zákalky ve sklivci. Nabízím Vašemu partnerovi možnost vyšetření, kontakt na mne najdete na internetu.“
Jana: „Dobrý den. Přes 6 let užívám tricyklická AD a nevím, jestli je to dáno tím, ale velmi se mi zhoršil zrak na dálku. Nepřečtu vůbec nic, pokud nečtu ze vzdálenosti 20cm. Kromě toho jsem hypertonička na 4kombinaci. V rodině byl jen astigmatismus a dalekozrakost, ale já jsem do doby před 6ti lety problémy neměla. Můžete mi poradit? Děkuji.“
MUDr. Ivan Fišer : „Dobrý den, nejjednodušším vysvětlením Vašich potíží je dioptrická vada, kterou na základě Vaší otázky nemohu blíže určit, protože v první větě hovoříte o vidění na dálku, ale ve druhé větě o čtení na blízko. Doporučuji Vám návštěvu očního lékaře; nemáte-li "svého" oftalmologa, můžete využít i Dne prevence, který bude probíhat 24.10.2013 na naší Evropské oční klinice Lexum v Praze 4. Nejlepší bude, když se předem objednáte telefonicky (kontakt naleznete na internetu). Naši specialisté Vám provedou orientační vyšetření zraku a budou Vás informovat o možnostech dalšího upřesňujícího vyšetření, případně o odstranění dioptrické vady pomocí laseru apod. Hezký den!“
Barbora: „dobrý den pane doktore, chtěla jsem se zeptat, zda při mé krátkozrakosti, kdy nosím brýle s dioptrií 2,5 pouze na TV,PC a jinak ne (necítím se na celodenní nošení, dělá mi problém mluvit s lidmi přes sklo) si svoje oči neničím víc než když bych nosila brýle stále. Při kontrole očí jednou za pět let když si vzpomenu jdu od očního lékaře s vyšším počtem dioptrii. Můžu pro své oči udělat něco víc? jak časté kontroly, operace očí? děkuji Barča“
MUDr. Ivan Fišer : „Dobrý den, chápu Váš postoj k brýlím. Nebojte se poškození očí, když brýle nosit nebudete - Vaše oči z toho neonemocní, budou pouze unavené. Zdá se, že nejlepším řešením pro Vás je refrakční zákrok, který Vás zbaví brýlí zcela. Pokud se rozhodnete zákrok podstoupit na naší klinice, jste na správné adrese. Můžete přijít pouze na vstupní vyšetření a konzultaci, o provedení zákroku se samozřejmě rozhodnete sama.“
Lenka: „Dobrý den, mám 4měsíční dítě a přes den mu několikrát vyteče slzička z očí. Je to u malých dětí normální? Moc děkuji“
MUDr. Ivan Fišer : „Dobrý den, Vaše miminko má zřejmě zhoršenou průchodnost slzného kanálku. Jistě je vhodné nechat je vyšetřit očním lékařem. Velmi často pomůže pouhá tlaková masáž slzného kanálku, o níž Vás lékař poučí, v některých případech je však nutná sondáž - jednoduchý rychlý zákrok. Jistě to dobře dopadne.“
Jana: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli chkamydiova pneumologicka infekce, může mít vliv na oči. Mám pocit, že mi v očích po této infekcí začali před očima běhat mlhavé mapy.“
MUDr. Ivan Fišer : „Dobrý den, chlamydie může napadat i oči. Doporučuji Vám oční vyšetření, i když je dost pravděpodobné, že plovoucí mlhovina u Vás není projevem choroby, pouze běžných zákalů ve sklivci.“
Anna Mužíková: „Dobrý den, synovi který má 28 let se zvětšila jedna zornice navštívil očního lékaře z jeho hlediska jak tvrdí není problém doporučil mu návštěvu neurologa .Můžete mi prosím vysvětlit o jaký problém by mohlo jít?Děkuji za odpověď.“
MUDr. Ivan Fišer : „Zornicové reakce jsou řízeny centrálním nervovým systémem - speciálními strukturami v mozku. Neurologické vyšetření Vašeho syna je tedy vhodné, pokud byla vyloučena příčina poruchy přímo v oku.“
Ivanka a Olinka: „doktore fisere, slusi ti to!!“
MUDr. Ivan Fišer : „Díky, pusu!“
Kata H.: „Dobry den pane doktore, chtela bych podstoupit operaci oci (dioptrie -6 a -7), je mozne, ze se mi spatne videni na dalku zase vrati i po operaci a budou to vyhozene penize? (Je mi 29 let). Dekuji.“
MUDr. Ivan Fišer : „Rozhodně to nebudou vyhozené peníze. Pokud si necháte zákrok provést na špičkovém pracovišti, jakým je Evropská oční klinika Lexum, můžete na zákrok získat celoživotní záruku, a tedy v případě, že se Vám nějaké dioptrie během let vrátí - a ta pravděpodobnost je dosti malá -budete znovu ošetřena zdarma.“
jirmus: „Dobrý den, pane doktore :o) Od středního věku by se mělo začít s užíváním Ocuvite® LUTEIN forte nebo je to pouze reklamní slogan? Děkuji za odpověď.“
MUDr. Ivan Fišer : „Nerad bych křivdil výrobcům tohoto preparátu, ale zmíněný doplněk výživy byl podrobně zkoumán po řadu let a bylo zjištěno, že prospívá pouze pacientům, kteří již mají makulární degeneraci v poměrně pokročilé formě v jednom oku a pomocí tohoto doplňku chtějí pozdržet vznik onemocnění ve druhém oku. Nebylo prokázáno, že Ocuvite působí ryze preventivně, tzn. že zabrání samotnému vzniku choroby. Jezte zdravou stravu, vejce, ryby, ovoce a zeleninu, nekuřte a pohybujte se - tím uděláte pro svou sítnici více. Hlídejte si vidění každým okem zvlášť a choďte na preventivní oční vyšetření.“
Katerina: „Dobry den pane doktore, kolik stoji laserova operace oci na Vasi klinice? Je sance, ze cena bude v budoucnu klesat? Dekuji.“
MUDr. Ivan Fišer : „Dobrý den, nejsem refrakční chirurg, neznám podrobnou cenu zákroku, přesnější informace dostanete od mých kolegů na Evropské oční klinice Lexum. Myslím, že cena činí cca 50 tisíc za obě oči. Je to rozumná cena (podstatně nižší než v zahraničí, přestože cena přístrojů je stejná) a za tuto cenu dostanete nejlepší možnou péči, včetně celoživotní záruky.“
Iva: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat - kolem 20 roku věku jsem podstoupila laserovou operaci očí (měla jsem kolem 4 dioptrií na obou očích). Nyní jsem asi 3 roky po operaci a bez jakýchkoli obtíží. Hrozí to, že budu mít do budoucna zase např. 2 dioptrie? Je možné jít 2 krát za život na laserou operaci očí? Např. po 15ti letech od operace? Děkuji za odpověď“
MUDr. Ivan Fišer : „Dobrý den, riziko recidivy dioptrické vady je velmi malé. Pokud nastane, zákrok lze opakovat. Užívejte si vidění bez brýlí!“
Věra: „Dobrý den v pořadu jste říkal že většina očního postižení se dá léčit- platí to i LHONU? Jsem nositelka této nemoci a mám v rodině několik nevidomých.“
MUDr. Ivan Fišer : „Dobrý den, léčba Leberovy neuropatie je zatím pouze předmětem výzkumu. Doufáme, že se léčby dočkáme, zatím ale nemám informace o jejím rutinním provádění. Moc Vám držím palce!“
Karolina: „Dobrý den, manžel se narodil s vadou oka - nemá dovyvinutý oční nerv, na oko vidí ale samozřejmě pouze s brýlemi. druhé oko též s horším viděním ale bez oční vady. Nyní se nám narodil syn, chci se zeptat zda je dítě vhodné vyšetřit u očního lékaře, pokud ano v kolika letech. Děkuji“
MUDr. Ivan Fišer : „Dobrý den, rozhodně Vám doporučuji vyšetření syna, nejlépe u dětského očního specialisty. Rovněž bude vhodné požádat o konzultaci genetiky, abyste mohli volněji dýchat, pokud vada není dědičná.“
Lenka J.: „Dobrý den, občas mě začnou pálit oči a slzet, když je začnu třít, tak to začne ještě více pálit. Někdy začnou hrozně pálit, i když si je jen tak protřu, dávám si pozor, že ruce jsou čisté. Čím to je? Proč tak reagují. Děkuji“
MUDr. Ivan Fišer : „Pálení, svědění a slzení rozhodně zhoršíte mnutím očí. Dejte přednost chladnému obkladu, konejšivým kapkám, umělým slzám apod. Při trvání potíží navštivte očního lékaře. Zdravím Vás!“
Lucie M.: „Pěkný den, od 13 let trpím krátkozrakostí, nyní mám kolem 3 dioptrií na každé oko. Je tato vada dědičná pro mé děti? Jak předcházet a dá se vůbec? Díky“
MUDr. Ivan Fišer : „Dobrý den, krátkozrakost Vaše děti od Vás mohou a nemusí získat. Prevence krátkozrakosti není známá. Laserová korekce, směřující k odstranění dioptrií, je vhodná, elegantní a bezpečná.“
Alena Hujíková: „Dobrý den, padají mi vlasy. Paní doktorka na kožním mi řekla, že mohu mít problémy s očima. Nikdy jsem to neslyšela. Nosím brýle,mám astigmatismus.Můžete mi, prosím, k tomu něco napsat? Děkuji“
MUDr. Ivan Fišer : „Dobrý den, tato souvislost je velmi vzácná, já sám jsem se s ní nikdy nesetkal. Přejete-li si konzultaci v té věci, můžete se objednat do mé ordinace pomocí emailu na adrese fiser@lexum.cz a já Váš problém podrobně nastuduji v literatuře.“
Věra: „Omlouvám se za nový dotaz. Vrátím se ke LHONu . Na genetice nám řekli že je téměř hotový lék na oční postižení- ještě teda není schválený. Ale prý když se u někoho z rodiny vyskytnou prvotní problémy tak tento lék bude podán- jen se to musí stihnout do tří týdnů. Nevíte prosím o co přesně jde? Jako jedna z mála s LHONem totiž trpím i svalovými potížemi a biopsii byla prokázána myopatie způsobená LHONem a na to zatím opravdu nic není. Proto jsem velmi ráda že snad na ty oči alespoň něco snad bude. Můžeme nějak zmírnit nebo zpomalit očního postižení? Děkuju za pochpení.“
MUDr. Ivan Fišer : „Dobrý den, jsem specialista na oční sítnici a s Vaší chorobou se ve své praxi nesetkávám. Předpokládám, že se jedná o injekce kmenových buněk, tato léčba však dosud není běžně k dostání, pouze v rámci klinických výzkumů.“
Danka: „Dobrý den. Dost dobře nevím jak to popsat. Občas vidím, že mě před očima, že mi "plavou" nitky, nebo chloupky, nejdou vypláchnout. Je to nějak poškození, dá se stím něco dělat. Děkuji Danka.“
MUDr. Ivan Fišer : „Máte běžné vjemy, způsobené jemnými vlákny ve sklivci. Nejlepší, co s tím můžete dělat, je nedělat s tím nic. Další způsoby zahrnují chirurgické odstranění v případě nesnesitelných potíží, ale ty doufáme nemáte!“
sestřičky Cornea: „Zdravíme,sluší Vám to tam....:)“
MUDr. Ivan Fišer : „Děkuji za podporu!“
Jana Hillerová: „Dobrý den. Chtěla bych Vás požádat o radu. Mám dvouměsíční dceru a dnes jí začalo téci z očíčka. Ráno bylo celé zalepené a barva byla do žluta. Stačí, když budu oko vyplachovat mateřským mlékem? Děkuji“
MUDr. Ivan Fišer : „Prosím, používejte mléko k tomu, k čemu je určeno, a kvůli neprůchodnému slznému kanálku navštivte očního lékaře, nejlépe dětského. Léčba je jednoduchá (masáže slzného bodu, případně sondáž - ojediněle nutná). Určitě to bude dobré, když uposlechnete rad oftalmologa.“
Lucka a dvojčata: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Když se narodily moje dvojčátka, oba měli žloutenku. Byla jsem z nich tak nadsena ze jsem na ne dlouho koukala i když byli sviceni UV lampou proti zloutence. Je koukani do tohoto svetla nebezpecne? Muze mit nejake následky (zakal a pod.)? Koukala jsem asi 10 min. Dekuji.“
MUDr. Ivan Fišer : „Dobrý den, nemohu zcela vyloučit, že UV světlo uškodilo Vaší sítnici, případně čočce či rohovce, ale pokud jste po ozáření netrpěla "sněžnou slepotou" s krutou bolestí očí, není to moc pravděpodobné. Vidíte-li normálně, nebojte se. Pokud jednou budete mít šedý zákal (kdo z nás ne?), operace je rychlá a elegantní.“
Lucie F: „Dobrý den pane primáři Fišere,jen vás chci pozdravit.Jsem teď na mateřské ale jinak jsem s vámi operovala zadní segment ještě než jsme se přestěhovali na Budějovickou.Mějte se hezky.S pozdravem Lucie Fatková(sestřička ze sálu:))“
MUDr. Ivan Fišer : „Děkuji za milý pozdrav a za podporu, Lucie! Příjemnou mateřskou! První, nebo už druhá?“
Helena Baldová: „Dobrý den pane doktore, na pravém oku se mi před několika měsíci objevila průhledná šedá skrvna, která se při pohybu oka pohybuje, dívám-li se určitým směrem déle, skrvna jakoby zmizí. Při očním vyšetření mi bylo řečeno, že je to odlípnutý sklivec, nic se s tím nedá dělat, musím si na to zvyknout prosím o informaci, zda byste věděl, jestli někdo by tuto věc uměl odstranit. Děkuji“
MUDr. Ivan Fišer : „Dobrý den, zákal ve sklivci umíme odstranit chirurgicky. Pokud jsou potíže nesnesitelné, operaci rádi provedeme, ale ještě lepší je nedělat s tím nic.“
Katka: „Dobrý den, chtěla jsem se jen zeptat, co je to oční myopatie?..Děkuji za odpověď“
MUDr. Ivan Fišer : „Postižení okohybných svalů.“
Andrea M.: „Dobrý den pane doktore, manželovi byl diagnostikován keratokonus. Četli jsme, že tato vada je dědičná. Nyní máme 10měsíční dceru a zajímalo by mě, kdy bychom měli začít chodit na kontrolu očí, aby se tato vada popřípadně odhalila co nejdříve? Děkuji“
MUDr. Ivan Fišer : „Dobrý den, jedná-li se o těžký keratokonus, který bylo u manžela nutno řešit chirurgicky, navštivte s holčičkou speciální poradnu pro onemocnění rohovky (např. na naší Evropské oční klinice Lexum), případně požádejte o pouhou konzultaci, a to v průběhu roku. Pokud je manželova vada malá, asi není spěch a dceru přivedete očnímu lékaři tehdy, až bude schopna spolupracovat při vyšetření, tzn. kolem let.“
Alena Sunkovská,Louny: „Dobrý den,rády bychom z manželem navštívili očního lékaře už delší dobu,protože víme,že potřebujeme oba brýle já na čtení a manžel i na dálku ale v našem okresním městě je čekací doba u obou očních lékařů půl roku i více.Tak nam nic jiného nezbývalo než jít k očnímu optikovi kde nas v rámci možností vyšetřili a předepsali brýle.Takova je moje zkušenost z očním lékařem.Děkuji Alena z Loun.“
MUDr. Ivan Fišer : „Dobrý den, jsou přece i jiná města než Louny a jsou i jiní oční lékaři. Do Prahy to máte necelou hodinu cesty. V mé ordinaci Vás mohu vyšetřit již příští týden. Podrobné informace na internetu - www.ivanfiser.cz“
Ilona: „Dobrý den pane doktore, mám dvojité vidění a šilhám na jedno oko. Je možné šilhání operativně odstranit, když mám i onu další vadu dvojité vidění.“
MUDr. Ivan Fišer : „Dobrý den, Vaši vadu lze operovat. Strabologický specialista před operací určí vhodnost a typ zákroku, aby zamezil trvání dvojitého vidění.“
Petra Balíčková: „Dobrý den. Myslíte si, že tupozrakost se bude někdy dát léčit nebo úplně vyléčit??? Jak vlastně vzniká? Mě prý když jsem byla malé miminko něco štíplo do oka a z toho vznikla tupozrakost. Je to možné?? Děkuji“
MUDr. Ivan Fišer : „Dobrý den, tupozrakost je nutno včas léčit, a to co nejdříve - během prvních tří až čtyř let věku. Štípanec s ní nemá nic společného.“
Dáša: „Dobrý den pane doktore. Mám tupozrakost na levém oku, je možné podstoupit nějaký zákrok a zbavit se této vady. Moc děkuji, Dáša“
MUDr. Ivan Fišer : „Děkuji všem za otázky, pořad už končí a nemohu odpovídat dále. Kontakt na mne najdete na webu - www.ivanfiser.cz. Zdravím všechny!“