Chat

Předmanželské smlouvy

Lada Kičmerová

Záznam chatu z úterý 5. března 2013

dm: „Jaká je nevýhoda - nevýhody u předmanželských smluv?“

Lada Kičmerová: „Za nevýhodu bych považovala, že předmanželská smlouva vám šťastné manželství ani hladký rozvod nezajistí :) Jako nevýhodu vnímám skutečnost, které si mnozí nejsou vědomi - že předmanželská smlouva vás neochrání před věřiteli nebo obecně třetími stranami, pokud nebyli o obsahu a existenci předmanželské smlouvy informováni.“

dm: „Komu byste doporučovala předmanž. smlouvu a komu ne?“

Lada Kičmerová: „Doporučovala bych jí především v situaci, kdy jeden z manželů podniká a tehdy, pokud do manželství partneři vstupují s výrazně rozdílným majetkem a chtějí se vyhnout situaci, kdy se budou při případném rozvodu hádat o dělení majetku.“

dm: „Je předmanželská smlouva dobře ošetřena právně v čes. právu?“

Lada Kičmerová: „Nejsem bohužel právnička, spíše se zabývám majetkovými poměry manželů z hlediska finančních produktů, nicméně pochopila jsem, že předmanželská smlouva je právně stanovena poměrně vágně a hlavně se jedná o smlouvu v rámci občanskoprávního vztahu a občanský zákoník se bude jak známo měnit. Nicméně náležitosti smlouvy i fakt, že musí být sepsána u notáře, je stanovený přesně.“

Aneta: „Dobrý den. Předmanželská smlouva: nejdřív k notáři, potom k oltáři Romantická sice příliš není, ale rozumná rozhodně. Podle právníků zatím není sepisování předmanželských smluv tak rozšířené, jak by mělo být. Dohoda upravující společné jmění manželů přitom může zachránit spoustu peněz i nervů. Co na to říkáte?“

Lada Kičmerová: „Skutečně to není moc romantické, ale spíše praktické. Každý advokát vám řekne, že rozvod je velice stresující záležitost s velkým dopadem na všechny strany a hádky o majetek jsou součástí tohoto stresu. V případě předmanželské smlouvy mohou mít partneři alespoň v tomto bodu celkem jasno.“

Veronika: „Dobrý den, mohu se zeptat, na koho se obrátit, pokud chceme s partnerem uzavřít předmanželskou smlouvu? Moc děkuji za odpověď.“

Lada Kičmerová: „Návrh smlouvy vám pomůže připravit advokát, sepsat ji ale musíte formou notářského zápisu u notáře. Vzory smluv naleznete i na internetu.“

Mary: „Dobrý den, zajímalo by mě, jak dlouho přibližně trvá sepsání předmanželské smlouvy a celkově její pořízení? Moc děkuji za odpověď.“

Lada Kičmerová: „Nemám osobní zkušenost, ale sepsání smlouvy u notáře je v podstatě banální záležitost, kterou u notáře vyřídíte za chvíli. Stojí to cca 3 - 6 tisíc korun.“

Milada: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat kde uzavřít takovou předmanželskou smlouvu a kolik stojí její uzavření?Prozatím děkuji za odpověď vaše divačka.“

Lada Kičmerová: „U notáře, zaplatíte cca 3 - 6 tisíc korun.“

Petra Novotná: „Dobrý den, prosím, je možné předmanželskou smlouvou zajistit i dědické nároky? Konkrétně zajistit, aby manžel v případě úmrtí manželky nedědil.“

Lada Kičmerová: „Toto řeší spíše závěť nežli předmanželská smlouva. Bohužel ale nejsem právnička.“

vanad: „Co si myslíte o době, kdy nebylo možné uzavírat předmanžel. smlouvy?“

Lada Kičmerová: „Myslím si, že si na ni příliš nepamatuji :) Možnost takto majetkové poměry manželů upravit považuji za právo a svobodnou volbu každého člověka, které patří k demokratické společnosti.“

Pavla: „Dobrý den, předmanželskou smlouvu s manželem nemáme, ale asi před rokem jsme podepsali - rozdělené jmění manželů. Má to stejný vliv jako předman. smlouva např. při dluzích v podnikání? Děkuji.“

Lada Kičmerová: „Samozřejmě záleží na přesné formulaci smlouvy, ale ano, v zásadě se jedná o stejnou situaci - tedy zúžení nebo rozšíření společného jmění manželů. Tzn. například lze stanovit, že dluhy vzniklé z majetku ve výlučném vlastnictví jednoho z manželů (standardně podnikaní) budou také výlučně tohoto partnera.“

Michal: „Dobrý den, prosím poraďte - známá měla předmanželskou smlouvu, i SJM. Mimojiné bylo uvedeno, že zisky i ztráty si každý z manželů nese na svoje "triko". Dluhy bývalého manžela vymáhají po jeho manželce, zablokovali jí pracovní účet, atd. Prý je tato smlouva je jen cár papíru... Manžel se jí jen směje a říka, že jí zničí. Tato problematika je rozsáhlejší, paní je už zoufalá... Děkuji.“

Lada Kičmerová: „Jako na finanční poradce se na nás klienti obrací s podobnými problémy, kdy žijí v představě, že předmanželská smlouva a zúžení společného jmění manželů je ochrání před věřiteli. Ale pozor! To platí pouze za předpokladu, že věřitel byl při čerpání úvěru na existenci smlouvy a její obsah upozorněn. Protože logicky pokud půjčujete peníze manželům, nemůžete předpokládat, že mají smlouvu o zúžení společného jmění, pokud vás na to neupozorní. Je možné ale také v předmanželské smlouvě stanovit, že oba manželé musí se vzetím úvěru souhlasit, a pokud jeden se zadluží bez souhlasu druhého, může po něm potom vymáhat to, co věřitelé vymáhají po něm. Omlouvám se za komplikovanou formulaci, snad je to srozumitelné.“

Veronika: „Dobrý den, zajímalo by mne, kolik přibližně párů (např.v procentech) si pořizuje předmanželskou smlouvu? A zvyšuje se v poslední době tento počet, nebo naopak?“

Lada Kičmerová: „Dle výzkumu, co si Partners nechali dělat, je to paradoxně jen 2 %, i když dvě třetiny lidí jí považují za dobrý nápad. Nicméně trend je rostoucí a důležité je upozornit, že zúžení nebo rozšíření společného jmění manželů můžete podepsat i po uzavření manželství. Samozřejmě oba manželé musí souhlasit.“

Pavla: „Dobrý den, možná prazvláštní otázka: je mozné uzavrit smlouvu stran výchovy dítěte, přístupu, nárocích...? děkuji za odpoved“

Lada Kičmerová: „Můžete takovou smlouvu uzavřít, ale těžko ji budete vymáhat :) To jenom v amerických filmech, v realitě jde skutečně spíše o majetek, resp. budoucí příjmy a dluhy.“

Pavla Hrdinová: „Dobrý den, Přítel je prvním rokem v insolvenci. V létě se máme brát. Je zde na místě nějaká forma předmanželské smlouvy? Děkuji“

Lada Kičmerová: „Dobrý den, pokud má přítel dluhy z podnikání, doporučuji předmanželskou smlouvou ošetřit, že dluhy i příjmy z jeho podnikání jsou a zústanou jeho výlučným jměním a nevstoupí tedy do společného jmění manželů.“

Lenka: „Dobrý den, když jsem sdědila dům, který se následně prodal a z utržených peněz si chci koupit byt. Nejsem vdaná, a pokud bych byt koupila až v manželství, bude to také výlučně mé vlastnictví, vzhledem k původu prostředků? Děkuji za odpověď a přeji hezký den. LEnka“

Lada Kičmerová: „Ano, ne ani tolik kvůli skutečnosti, za jaké peníze byl koupen, ale právě proto, že byt si koupíte za svobodna a tedy byt bude napsán na vás a pokud se následně vdáte, tento byt do společného jmění manželů nevstoupí.“

Marie: „Dobrý den, chci se zeptat, jak se mám chránit, když manžel podniká a hrozí mu bankrot? Lze na rychlo uzavřít předmanželskou smlouvu a nebo jsou i jiné možnosti? Děkuji moc!“

Lada Kičmerová: „Smlouvu o zúžení společného jmění manželů, která by vás chránila před manželovými dluhy, je možné podepsat u notáře i po vstupu do manželství, takže podepsat ji můžete i dnes. Nicméně je nutné upozornit, že pokud věřitel o smlouvě při poskytnutí úvěru nevěděl, nemusí se jí řídit. Tedy dodatečně se před věřiteli z již vzniklých tímto způsobem neochráníte.“

Anna: „Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o informaci, jak je to s majetkem (zda spadá do SJM), který je za dobu trvání maželství darován pouze jednomu z manželů. Děkuji za odpověď.“

Lada Kičmerová: „Dobrý den, do SJM nespadají dary ani dědictví ani osobní majetek určen k osobním potřebám vyloženě jednoho z manželů (například který má k výkonu své práce, kterou vykonává pouze on). Tedy pokud jeden z manželů něco zdědil nebo dostal formou daru za trvání manželství, tento majetek do SJM nevstupuje.“

Eva M.: „Přeji pěkný den,chci se zeptat na případ,kdy se budeme s přítelem brát,žijeme v domě mé maminky,která ho na mě chce přepsat,ale až déle. Bude mít poté přítel(už manžel) nárok na dům,kdyby něco? Děkuji za odpověď“

Lada Kičmerová: „Pěkný den, kdyby na vás maminka dům převedla až v momentě, kdy budete manželé, tak tato nemovitost se stane společným jměním manželů a tedy v případě rozvodu by se dělila rovným dílem. Nicméně toto si můžete právě v předmanželské smlouvě upravit. Něco jiného je situace, kdy nemovitost zdědíte v případě maminčiny smrti, protože jak jsem uváděla, dědictví a dary do SJM nespadají.“

Martina: „Dobrý den, maminka mi chce darovat 1/2 rodinného domku, měl by manžel při rozvodu nárok na tento majetek, máme SJM. Děkuji za odpověď“

Lada Kičmerová: „Dobrý den, dary a dědictví do SJM nespadají, takže tato polovina domu zůstane vaším výlučným jměním i v případě, že jste již vdaná a předmanželskou smlouvu nemáte.“

Miriam: „dobry den jak je mozne, ze prestoze mame s muzem predmanzelskou smlouvu mi exekutor odstavil vsechny ucty kvuli dluhu ktery vznikl manzelovi v roce 2005, brali jsme se az v roce 2007, podle meho nazoru na to nema vubec pravo jelikoz dluh nevznikl ani v manzelstvi , jsem sama s 2 detmi a jsme uplne bez prostredku“

Lada Kičmerová: „Dobrý den, toto je velmi nešťastná situace a je třeba znát přesné náležitosti - obsah předmanželské smlouvy. Nicméně doporučuji se obrátit na advokáta, protože pokud dluhy vznikly před uzavřením manželství a tuto situaci jste si ve smlouvě ošetřili, měla byste mít možnost se ubránit.“

Katka: „Dobrý den, předmanželskou smlouvu jsme s manželem neuzavírali, neboť jsme neměli, co bychom do ní dali. (Ani jeden z nás nepodniká a vstupovali jsme do manželství oba víceméně bez peněz.) Nicméně, pokud by jeden z nás začal podnikat za trvání manželství, lze toto nějak ošetřit nějakou jinou smlouvou? Děkuji.“

Lada Kičmerová: „Dobrý den, ano, lze i po uzavření manželství podepsat u notáře smlouvu o zúžení nebo rozšíření společného jmění manželů. Například lze tedy i v době trvání manželství stanovit, že příjmy a dluhy z podnikání jednoho z manželů jdou vůlučně za ním nebo naopak lze majetek jednoho z nich nabytý před manželstvím do společného jmění manželů vložit.“

Jana: „Dobrý den. Asi již bylo zodpovězeno, ale přesto se ptám. Mám v osobním vlastnictví byt. Letos se s partnerem budeme brát. Chci se jen ujistit, jestli mi byt zůstane v mém vlastnictví i po svatbě. Děkuji. Jana“

Lada Kičmerová: „Pokud je byt napsaný na vás a koupila jste ho před vznikem manželství, tak byt do SJM nevstoupí. SJM se vztahuje na majetek a příjmy získané až za doby trvání manželství.“

Alena Vaicová: „Dobrý den,zdědila jsem po rodičích byt,který jsem prodala a peníze investovala do rekonstrukce rodinného domu,který vlastní manžel. Bylo by to nějak zohledněno při případném vypořádání SJM ?“

Lada Kičmerová: „Dobrý den, musela byste prokázat, že rekontrukce nemovitosti proběhla právě z peněz získaných z dědictví. V takovém případě by skutečně i rekontrukce byla vaším "výlučným vlastnictvím", stejně jako předmět dědictví. Bohužel v praxi to nemusí být jednoduché.“

Tereza Peskova: „Dobry den chtela bych se zeptat uz v manzelstvi jsem dostala od prarodicu darovaci smlouvou dum ktery jsme spolecne zrekonstruovaly a dnes v nem zijeme.Ale podle katastru je jen mym majetkem jde nejakou jednodussi formou zahrnout i manzela jako majitele?dekuji za odpoved“

Lada Kičmerová: „Dobrý den, darovaný dům do SJM naspadá, nicméně můžete spolu s manželem podepsat u notáře smlouvu, kterou toto společné jmění manželů o darovaný dům rozšíříte. Je ovšem třeba tuto skutečnost vložit i právě do katastru nemovitost. SJM je tedy v době trvání manželství možné zúžit i rozšířit, v případě nemovitostí musí s touto skutečností korespondovat i zápis v katastru nemovitostí.“

Petra: „Dobrý den.Mám syna z prvního manželství.S přítelem máme holčičku. Pokud se s přítelem vezmem zabezpečí předmanželská smlouva,aby jeho majetek nedědili i můj syn?Děkuji“

Lada Kičmerová: „Dobrý den, přiznám se, že nejsem právník, řeším spíše SJM v souvislosti s finančním majetkem, ale v tomto případě bych řešení viděla spíše ve správně sepsané závěti než předmanželské smlouvě.“

Viktorie: „Dobry den, zijeme v dome, ktery vlastni moje matka, muj nynejsi manzel pred svatbou vlozil penize do rekonstrukce podkrovi, vsechno ma dolozeno fakturami na jeho jmeno.. Mel by pri rozvodu narok na majetek, ktery sem vlozil, presto, ze dum neni psany na me ani na nej, pouze na moji matku? Dekuji za odpoved“

Lada Kičmerová: „Dobrý den, nemyslím si, že zaplacením nějakých faktur vzniká nárok na nemovitost, a pokud je dům psaný na maminku, vůbec do vašeho SJM nevstoupil, takže nebude ani předmětem dělení v případě rozvodu.“

Pavlína: „Dobrý den,manžel má dluhy,uzavřeli jsme předmanželskou smlouvu,když už dluhy měl,vztahuje se na to tato smlouva? A jestli mi poradíte,zda se s tím dá něco dělat.Hrozí mi jako manželce exekuce.Děkuji za odpověď.“

Lada Kičmerová: „Dobrý den, bohužel u věřitelů s předmanželskou smlouvou v tomto případě nepochodíte, pokud o ní věřitelé nevěděli. Ale zde mi není jasné, zda dluhy vznikly již před uzavřením manželství?“