Chat

Režim užívání léků

MUDr. Eva Jirsová

Záznam chatu z úterý 12. února 2013

DA: „Je určitý režim užívání léků nezbytný?“

MUDr. Eva Jirsová: „Dobrý den, každý lék má určitý doporučený způsob užívání, tj. nejen časový režim, ale např. užívání s nebo bez potravy, nekombinování s určitými složkami potravy ap. Správné užívání je velmi důležité pro správné účinkování léku. Proto se vždy seznamte s tím, jak se má správně užívat konkrétní lék, který potřebujete. S pozdravem Eva Jirsová“

Kelhen test: „Co léky, které se berou jen při obtížích - jaký tam stanovit režim?“

MUDr. Eva Jirsová: „Dobrý den, záleží vždy na konkrétním léku, doporučení mohou být různá pro různé léky. Obvykle platí, že se léky nemají užívaat zbytečně, tedy např. když odezní bolest, co nejdříve ukončit užívání léku. Některé léky ale je třeba užívat ještě nějakou dobu po odeznění příznaků - vždy se řiďte instrukcemi pro konkrétní lék (doporučení lékaře, příbalový leták). S pozdravem Eva jirsová“

ak: „Co je nejdůležitějšího na dobrém režimu užívání léků?“

MUDr. Eva Jirsová: „Dobrý den, d§ležité je vše, co je pro ten který lék uvedeno (příbalová informace), tj. zda užívat nalačno nebo s potravpou, s čím nekombinovat, jaký režim dávek dodržovat ap. S pozdravem Eva Jirsová“

sk: „Co vlastně obecně znamená režim užívání léků?“

MUDr. Eva Jirsová: „Dobrý den, režim užívání léků znamená především časový režim užívání. Nejde však jen o režim, jde o kompletní způsob užívání, tj. zda užívat nalačno nebo naopak s potravou, co z potravin a nápojů je nevhodné konzumovat současně s lékem ap. U každého léku je třeba seznámit se s tím, jak má být správně užíván a toto dodržovat, jinak by lék nemusel dostatečně účinkovat nebo naopak by mohl účinkovat příliš silně včetně zvýšeného rizika nežádoucích účinků. S pozdravem Eva Jirsová“

sk: „Jak je to s režimem užívání léků u psychiatrických léků?“

MUDr. Eva Jirsová: „Dobrý den, každý lék a to i mezi psychiatriclou léčbou má vlastní pravidla správného užívání. Léky, které mají aktivovat, se užívají především ráno, tlumící zase především na noc. Je ale celá řada dalších konkrétních doporučení pro konkrétní léky, vždy se seznamte s příbalovou informací, kde jsou konkrétní doporučení pro správné užívání uvedena. S pozdravem Eva Jirsová“

anonym: „Zamávejte na kameru“

MUDr. Eva Jirsová: „Dobrý den, zdravím Vás. Zamávala bych, ale nevím, která kamera co zabírá :-) Přeji hezký zasněžený den Eva Jirsová“

Petra Kupská: „Dobrý den chtěla bych se zeptat jsem 10měsícu po císařském řezu a teď jsem zjistila že jsem znovu těhotná. po cí sařském řezu jsem měla problémy (zánět dělohy) Je moudré si dítě ted nechat nebo ne? A manžel měl nezhoubný nádor varlete ale ted už je vše v pořádku. (první díě není manželovo)“

MUDr. Eva Jirsová: „Dobrý den, Váš dotaz rozhodně není správné řešit po chatu. Obraťte se na svého gynekologa, který zná Váš zdravotní stav a okolnosti Vašeho předchozího těhotenství a porodu. Pokud jde o Vašeho manžela, odléčený nezhoubný nádor varlete by určitě neměl vadit početí dítěte. S pozdravem Eva Jirsová“

Irča: „Dobrý den, jaký je váš názor na užívání vitamínů, jako je například centrum a podobné toho typu. Opravdu člověk nějaké vitamíny získá, když je to uměle vyrobené. A co si myslíte o mateří kašičce, někde jsem četla, že je to velmi prospěšné pro tělo. Hlavně ta v tekuté podobě ne v kapslích. Předem děkuji za odpověď.“

MUDr. Eva Jirsová: „Dobrý den, já jsem přesvědčena, že ideální je přijímat vitamíny v přirozené stravě, tj. konzumovat pestrou čerstvou potravu, která pokryje potřebu všech důležitých vitamínů i jiných látek. Pouze v období, kdy není dostupné kvalitní čerstvé ovoce a zelenina a v období zvýšené potřeby přísunu vitamínů (jako je nachlazení, vyčerpání, infekce) je vhodné dodávat vitamíny navíc. Zpravidla postačí vitamín C, multivitamínové směsi nejsou tak vhodné. Kombinace mnoha vitamínů může snižovat vstřebávání jednotlivých látek. Na včelí mateří kašičku nemám názor - jistě je zdravá, na druhé straně je silně alergizující. Myslím, že se bez ní docela dobře obejdeme. S pozdravem Eva Jirsová“

Romana: „Dobrý den, chtěla by jsem se zeptat jaká by měla být maximální doba užívání léku na bolest (konkrétně ibalgin nebo brufen) Otec užívá každý den minimálně jednu tabletu 400 mg někdy i čtyři. Může mu to nějak uškodit když takto dávkuje přibližně 17 let ?“

MUDr. Eva Jirsová: „Dobrý dne, nesteroidní antirevmatika, mezi něž patří ibuprofen, mohou bohužel působit i závažné nežádoucí účinky, zejména při dlouhodobém užívání. Právě ibuprofen patří mezi ty nejbezpečnější, avšak i ten může mít nežádoucí účinky. Váš otec by neměl lék užívat, pokud mu je lépe, ale jen ve dnech, kdy jej bolest skutečně silně obtěžuje. Doporučila bych, aby se poradil se svým lékařem, zda při dlouhodobé bolesti ibalgin neprotřídat s jinou látkou než jsou nestreoidní natirevmatika (zkusil např. paracetamol?¨) Ibuprofen může poškozovat sliznici žaludku, proto nikdy neužívat nalačno, ale zajíst. S pozdrvem Eva jirsová“

Irena Nováková: „Dobrý den, může se projevit nežádoucí ucinek leku na roztrousenou sklerozu, kterou uziva muz - partner - na narozeneném diteti. Jde o prenos prenos z partnera na partnerku a nasledne na dite. dekuji za odpoved. Dekuji. Irena Nováková“

MUDr. Eva Jirsová: „Dobrý den, záleží na konkrétním přípravku, některé mohou ovlivňovat plodnost nebo dokonce ovluvňovat plod. Poraďte se s lékařem, který o Vašeho partnera pečuje. S pozdravem Eva Jirsová“

Lucie: „Dobrý den, přítel má rakovinu a prochází teď chemoterapií. Od lékaře má předepsáno plno léků, ale on si řekl, že teď přestane na nějaký čas prášky brát, očistí si organismus, atd. Prý mu nedělají dobře a cítí se teď lépe. Zajímalo by mě, jaký je Váš názor na takovou "očistnou pauzu"? Asi to není zrovna nejlepší řešení..“

MUDr. Eva Jirsová: „Dobrý den, já si myslím, že to dokonce může být škodlivé. Lékař léčí podle současných vědeckých poznatků. Chemoterapie bohužel stndardně poškozuje kromě nádorových buněk i vše ostatní v organismu a je špatně snášena. Je to ale cesta, jak nádor likvidovat. Očistná kůra nádor nevyhojí. Držím palce, s pozdravem Eva jirsová“

Blanka: „Dobrý den, zajímalo by mě, jestli není problém, když při užívání antibiotik se přesně nedodrží doba mezi jednotlivými dávkami. Např, pokud je užívání stanoveno co 12 hodin. Např když je vezmeme v 9:00 a ve 20:00. Děkuji a přeji hezký den.“

MUDr. Eva Jirsová: „Dobrý den, správný režim dávkování by se měl dodržovat. Čím je odstup mezi dávkami kratší, tím přesněji je třeba režim dodržet. Pokud u intervalu 12h mezi dávkami výjimečně jednu dávku užijete o hodinu dříve či později, tolik to nevadí. Snažte se ale nadále správné dávkování dodrřovat. S pozdravem Eva Jirsová“

Katka: „Dobrý den, moje 15ti měsíční dcera bere antibiotika Amoksiklav po 8 hodinách. Má se brát po jídle, ale magistra mi řekla, že je přednější rozestup 8 hodin, než závislost na jídle - je to pravda? Musím jí v noci jednou budit a opravdu si nedokážu představit, že bych do ní cpala i nějaké jídlo... děkuji za odpověď.“

MUDr. Eva Jirsová: „Dobrý den, opravdu je dležitější interval 8h, pochopitelně v noci nebude dcera jíst před noční dávkou. S pozdravem Eva jirsová“

Nechci byt jmenovana-diky!: „Dobry den,ve zkratce vam popisu svuj stav a nasledne se zeptam..Trpim na ,,sviravy,, pocit na prsou,ktery se spojeny s pomalejsi tepem,trva to jen par vterin,zadne jine priznaky nemam.Hodne se stresuji,jsem hodne uzkostliva a vsechno si beru vic nez by mozna bylo zdravo..Cim mene se stresuji tim mene tyhle stavy mam,nekdy se to opakuje 1x denne,nekdy je to casteji a vetsinou v odpolednich hodinach.Myslim si,ze to je ze stresu a uzkosti.Myslite,ze by mi i na tohle pomohly homeopatika?Popr. jake by jste mi diporucila..Predem dekuji a preji hezky den!“

MUDr. Eva Jirsová: „Dobrý den, myslím, že jste dobře popsala i vysvětlila své potíže. Zřejmě se jedná o lehké poruchy rytmu srdce (extrasystoly), které v malém množství jsou normálním jevem. Občas se vyskytují u každého, ale Vy jste asi vnímavá a více si je uvědomujete. Poraďte se se svým lékařem, může Vás uklidnit tím, že Vám natočí EKG, které nepochybuji, že bude v pořádku. To by Vám mohlo pomoci se zbavením se úzkosti ze srdečních potíží. Myslím, že homeopatika by Vám příliš nepomohla, spíše zlepšení životosprávy, jóga, event. psychoterapie. S pozdravem Eva Jirsová“

Jana: „dobrý den, prosím Vás o Váš názor. Téměr 12měs. syn měl zánět spojivek (od 2.2.). Na oči dostal antibiotika Tobrex kapky i mast,po trech dnech už neměl hnis a velké zlepšení. od 7.2. žádné příznaky,oči v pořádku. Včera jsme byli na kontrolu u oční doktorky, oči v pořádku a ta řekla, že máme dobrat kapky celé, práve kvůli resistenci.“

MUDr. Eva Jirsová: „Dobrý den, určitě doberte, i když už nejsou potíže. Je to přesně tak, jak Vám radí lékařka. S pozdravem Eva Jirsová“

Marta: „Krasny den! Zajimalo by me, spousta leku se nedoporucuje v tehotenstvi. Casto mi to prijde jen chraneni firem (a to i v pripade nedoporuceni daneho produktu detem do 3 let)- napriklad jsem to nasla na pribal. letaku caje proti nachlazeni - ale slozeni byly jen bylinky, ktere, kdybych si michala sama, by me ani nenapadlo, ze by nebyly vhodne pro deti a tehotne...Jeste tak me zajimal i jitrocelovy sirup...V lekarne mi neporadili, ze to zalezi na mem rozhodnuti...Tak jak je to? Je to jen chraneni firem? A jeste prosim, co proc se nesmi uzivat nosni kapky v tehotenstvi (myslim ty silnejsi - olynth, sanorin, atd.). Co muzou zpusobit? Kde na sukl najdu slozeni leku (kdyz treba hledam adekvatni lek slozenim). Dekuji za vsechny odpovedi a preji hezky den!“

MUDr. Eva Jirsová: „Dobrý den, máte pravdu, v příbalových letácích je téměř vždy uvedeno, že se nedoporučuje v těhotenství a při kojení. Musíte se radit s lékařem, který zná více odborných informací a doporučených pravidel léčby v těhotenství. Jitrocelový sirup v těhotenství je vvhodnější než třeba léky - antitusika. U kombinovaných bylinkových čajů aj. přípravků může být riziko větší, bylo by potřeba podrobně prozkoumat jednotlivé složky. ?a lehčí nachlazení doporučuji raději slabší černý čaj s medem a citronem. "Silné" nosní kapky ovlivňují cěvy v nosní sliznici, ale mohou se vstřebat a ovlivňovat i cévy jinde v těle, včetně placenty. Složení léku je uvedeno v každé příbalové informaci nebo SPC (souhrn informací pro lékaře). Na www.sukl. cz najdete v Databázi léků, můžete tam hledat podle názvu přípravku nebo podle složení. Zdravím Eva Jirsová“

M. Koneřčná, prosímm o nezveřejnění jména: „Mám vnučku, která od mala má přo nachlazení vys, teploty a stále velké mandle. Ať nosní nebo krční. Nosní má od podzimu venku. Dnes byla u lékařky na ORL, protože opět měla přes 39 st teplotu a lékařka řekla, že musí pryč i krční, protože je má bruálně velké. Ona má v noci apnoe. Z toho důvodu radí odstranit.“

MUDr. Eva Jirsová: „Dobrý den, respektujte radu odborné lékařky. Příliš zvětšené mandle vadí kromě opakovaných infekcí i noční apnoí. S pozdravem Eva Jirsová“

Michal: „Nikde nečtu svůj dotaz,je snad chat jenom pro ženy?“

MUDr. Eva Jirsová: „Dobrý den, já čtu Váš dotaz, ale není tam věcná podstata k odpovědi :-) Určitě to není jen pro ženy. zdravím Eva Jirsová“

Miroslava: „Dobrý den,včera byl mé 4 leté dcerce předepsán lék Erdomed.Dnes cca 20 hod.po donesení suspenze domů jsem zjistila,že má být přípravek po naředění uchováván při tepl.2-8 st.Lze lék ještě použít nebo případně nahradit Mucosolvanem?“

MUDr. Eva Jirsová: „Dobrý den, pokud jste skladovala skoro 2 dny v teple, už nepoužívejte. Můžete nahradit Mucosolvanem, nebo se stavte v lékárně. S pozdravem Eva Jirsová“

Tichá Alena: „Dobrý den, sestra trpní poměrně častými kašli, bere prášky na vyskoký ktervní tlak.Dívám se na pořed, ale nepostřehla jsem název složky léku, kterou jste jmenovala. Můžete prosím sdělit.Najde se na příbalovém letáku ? Díky za odpověď A.Tichá“

MUDr. Eva Jirsová: „Dobrý den, týká se celé skupiny léků, nazývaných ACE-inhibitory, patří tam řada látek jako kaptopril, ramipril ap. (to jsou názvy látek, ne přímo jméno léku). Prostudujte příbalový leták. S pozdravem Eva Jirsová“

Veronika: „Dobrý den, mám dotaz. Můj skoro 6-ti letý syn má diagnozu lehké ADHD. Bere chlorprotixen. P.psychiatrička nám dala dávkování ráno půl a večer půl prášku. Prý podle potřeby upravit. Na informačním letáku jsem četla, že dávkování je cca 1-3 tablety 2x-3x denně. Sama mu dávám teď ráno a večer celou tabletu, ale stejně moc zklidněný nebývá. Poradila by jste mi dávkování tohoto léku, popřípadě jestli to má cenu mu ho dál dávat, když účinky nějak nepozoruji? Lékař jinak čeká až mu bude 6 let a prý nasadíme něco jiného. Děkuji, Veronika“

MUDr. Eva Jirsová: „Dobrý den, ADHD je módní diagnóza. Píšete "lehké" ADHD, je tedy otázka, zda je nutné dávat mu dlouhodobě léky, které ovlivňují mouzek. Nezvládne to neklidné, živější a zlobivější dítě raději tím, že ho budete více zabavoovat a vytěžovat, aby se nenudil a nezlobil?. Máte-li pocit, že není zvladatelný, poraďte se s lékařkou, že její doporučená léčba nefunguje. S pozdtavem Eva Jirsová“

Pavla: „jak se dá sehnat lék, kterému v ČR skončila registrace. Beru jej trvale a vzhledem k tomu, že jsem těhotná a lék obsahuje hormony, nechci jej nyní ani po dobu kojení měnit. Endokrynolog stojí za tímto názorem taky. (zatím je v registraci silnější verze tohoto léku, ale snad i ten má registraci ukončit). Co lze v této situaci dělat? Platí i recepty (je jen na předpis) v EU? Děkuji předem za odpověď“

MUDr. Eva Jirsová: „Dobrý den, pokud je lék registrovaný kdekoli jinde, ale ne u nás, lze zařídit specifický léčebný program, který schvaluje MZ a lék zpřístupní pacientovi u nís. Obraťte se na svého lékaře, pokud on nezná postup k opatření takového léku, ať se obrátí na SÚKL. S ppozdravem Eva jirsová“

Petra: „Dobrý den, již několikrát jsem si na SÚKL psala o klinickou studii pro očkovací vakcínu na MMR, ale nikdy mi nebylo vyhověno natož odepsáno. Můžete mi prosím napsat, na koho se mám obrátit, aby bylo mé žádosti vyhověno. Děkuji, Petra“

MUDr. Eva Jirsová: „Podle mých vlastních zkušeností SÚKL odpovídá na všechny dotazy, které dostane. Obraťte se na info@sukl.cz zdravím Eva Jirsová“

Lenka: „děkuji Vám za ne- odpověď, nevím jak popsal svůj dotaz pan Michal, ale já jsem se na konkrétní dotaz ptala, asi si vybíráte podle nálady, přeji hezký den“

MUDr. Eva Jirsová: „Dobrý den, pokud jste se ptala na homeopatika, spletla jste si adresáta, já nejsem homeopat. Musíte se obrátit na paní doktorku homeopatku. S pozdravem Eva jirsová“

Jitka: „Dobrý den. Měla jsem předepsané antibiotikum Duomox 1000 v dávkování 1 tbl po 8 hod. Příbalový leták uváděl max. dávku 3000, v mém případě by to bylo 4500. Není možné předávkování? Děkuji za odpověď.“

MUDr. Eva Jirsová: „Dobrý den, předávkování v tomto rozsahu překročené dávky příliš nelékař možná dávkzu zvýšil vzhledem k závažnosti infekce. Zvýšené dávky se podávají hl. na zahájení léčby, později, když vymizí potíže, mohla byste dobrat už jen 3x po 1 tbl, tj. s dávkou 3000 mg/den. Při déledobějším užívání příliš velkých dávek se zvyšuje riziko nežádoucích účinků, zejména kožních alergií. S pozdravem Eva Jirsová“