Chat

Zápisy do 1. tříd - jak vybrat školu

Mgr. Hana Košťálová

Záznam chatu z pondělí 16. ledna 2012

aa: „Která jsou nejdůležitější kritéria pro výběr ZŠ?“

Mgr. Hana Košťálová : „Dobrý den, kritéria je obtížné stanovit obecně pro všechny rodiče a každé dítě. Konkrétní kritéria si musejí stanovit sasmi rodiče, a měli by se vyptat i dítěte, jak si představuje, že bude jeho škola vypadat a jak bude fungovat. (Samozřejmě odpoví přiměřeně věku.) Obecně by škola měla působit dojmem otevřené, vstřícné a chápavé instituce, která spojuje profesionalitu s lidskostí. Jako rodiče, kteří přicházejí do školy zvenčí, si budeme všímat toho, jak s námi pedagogové školy hovoří - stačí pozorovat, zda je nám to příjemné. Odpovídají na naše otázky srozumitelně, ochotně? Budeme pozorovat, co o sobě škola vypovídá tím, co vystavuje v prostorách, které zpřístupňuje veřejnosti. Díváme se, jak vypovídá webová stránka: myslí na rodiče? Myslí na to, aby děti dostaly i z webu dost potřebných informací? Můžeme studovat školní vzdělávací program (je na webech škol) - a i k němu lze klást dotazy. No a samozřejmě se vyplatí podívat se do výuku právě toho pedagoga, který bude třídním našeho dítěte, a také s ní / ním pohovořit. To, nač se budeme ptát, závisí právě na tom, co od školy očekáváme a co je pro nás osobně důležité.“

aa: „Vzpomenete si na svůj osobní zápis do 1. třídy?“

Mgr. Hana Košťálová : „Dobrý den, děkuji za otázku. Kupodivu - nepamatuju. Budu o tom přemýšlet, zda se třeba něco z paměti nevynoří.“

pa: „Je nějaký výzkum podle čeho rodiče nejvíce vybírají školu ČR?“

Mgr. Hana Košťálová : „Dobrý den, existují výzkumy toho, co rodiče od školy očekávají a jak jsou spokojeni s tím, co jim současné české školství nabízí.“

renáta: „dobrý den, chci se zeptat na váš názor-synovi bude 26.srpna 6 let , je šikovný ,učenlivý ale myslím si že by ještě šk.docházku nezvládl-je dosti hravý a u ničeho dlouho nevydržím. díky“

Mgr. Hana Košťálová : „Dobrý den! Osobně se domnívám, že není dobré školní docházku zbytečně odkládat. Na druhou stranu může nevyzrálost dítěte poznamenat nejen pro první třídu, a proto je dobře, že to promýšlíte. Na dálku, bez kontaktu s dítětem, Vám ale asi dobrou radu nikdo nedá. Pokud jsou Vaše pochyby velké, sdělte je ve škole při zápisu a poraďte se s pedagogy. Škola může mít školního psychologa, který Vám také jistě rád poradí. Mohla byste využít i pedagogické poradny.“

Markéta: „Dobrý den.Mám velice živého syna.Nevydrží moc posedět,nevydrží se moc soustředit,nechá se hned odlákat od úkolu..nebaví ho kreslení,tvoření.Naopak na sport a legraci je hodně šikovný :)Je lepší vybrat hodnou paní učitelku,nebo spíš nějakou přísnější?Děkuji Markéta“

Mgr. Hana Košťálová : „Dobrý den, nedělila bych paní učitelky na "hodné" a "přísné". Hledejte paní učitelku, která bude dávat Vašemu synovi co nejvíc příležitostí k tomu, aby se mohl uplatnit v tom, co ho baví, a aby postupně nalézal smysl i v tom, k čemu přirozené sklony nemá. Paní učitelka nemá být ani hodná ani přísná, ale důsledná a zcela srozumitelná v požadavcích, které na dítě bude mít. Patrně by pro Vašeho syna byla vhodná spíše "dynamická" osoba.“

RR: „Dobrý den, letos i nás čeká zápis do 1.třídy(na jaře budeme mít 6let). Hodně zvažujeme, zda dítě nechat na vesnické ZŠ, kde bude pravděpodobně patřit mezi nejlepší žáky (čte, bez problému sčítá i odčítá přes dvacet, má dle mého názoru dost široký přehled, umí perfektně hodiny,...)nebo ji vozit cca 20km do biligvní ZŠ, kde je obsah učiva stejný, ale děti ho musí zvládnout v čj i aj. Zajímal by mě váš názor na toto vytržení dětí z místa bydliště.děkuji“

Mgr. Hana Košťálová : „Dobrý den, to není snadné rozhodování. Pokud je škola, do níž byste dojížděli, opravdu dobrá a od prvního ročníku s rodilými mluvčími, pak bych možná volila dojíždění. Pokud škola využívá jen české učitele, hlavně u malých dětí, pak si myslím, že nemá moc smysl tam dítě vozit. Ale neznám danou školu, tak je těžké jednoznačně odpovědět.“

Kuncová: „Dobrý den,proč se dělají psychologické testy ve školkách až po zápisech do školy?“

Mgr. Hana Košťálová : „Dobrý den, to nevím a nemyslím si, že by se psychologické testy dělaly ve školkách povinně. Asi záleží na školce, jak si to zorganizuje. Ale o školkách nemám tak dobré informace.“

vlaďka: „Dobrý den, chtěla bych prosím znát váš názor na dřívější nástup dítěte do školy. Dceři bude v září 6. let. Chtěla bych ji dát dřív myslím si že je šikovná.“

Mgr. Hana Košťálová : „Dobrý den, opět - rada po internetu je ošidná. Můj názor je, že pokud my i škola máme pocit, že dítě s podporou pedagogů školu zvládne, tak bych dítě narozené v září do školy daly.“

Dáša: „Dobrý den, je možné, aby město rozhodovala kam bude chodit dítě do školy? V našem městě /Uherský Brod/se musí hlásit děti do školy podle ulice kde bydlí. Jsem z toho dost rozčarovaná, kde je demokracie?!Jedna škola je neoblíbená a rodiče tam nechtějí děti zapisovat,tak město to tímto způsobem velmi šalamounsky vyřešilo. Jak mám postupovat když chci,aby dcera chodila do školy blíže k trv. bydlišti?Díky za odpověď“

Mgr. Hana Košťálová : „Dobrý den, "spádovost" existuje, ale je i možnost volby rodiči. Můžete si najít i jinou školu, ale ta Vás přijme jen v případě, že má volno, že se tam zkrátka dítě vejde.“

Petra z Ostravy: „Dobrý den, zajímal by mne Váš názor na umísťování sourozenců dvojčat do prvních tříd. Společně nebo odděleně? Máte nějaké zkušenosti z praxe? Moc děkuji“

Mgr. Hana Košťálová : „Dobrý den, podle mých zkušeností je to opět individuální, není tu univerzální recept. Do rozhodování by měly být vtaženy i děti, i jejich hlas by měl být slyšen, měly by mít možnost volit. Pokud by děti měly být nešťastné, že jsou rozděleny, pak je v první třídě dělit nebudeme.“

Hanka: „dobrý den, co dělat,když vybraná škola dítě nepřijme.je možné odvolání?“

Mgr. Hana Košťálová : „Dobrý den, mluvíme-li o první třídě, škola Vám pravděpodobně odmítne jen v případě, že se už nevejdete ("nespádová" škola, spádová Vás musí přijmout). Takže odvolání nemá moc smysl.“

Radana: „Dobrý den, dcera je rozená v září, takže pravděpodobně půjdeme k zápisu až příští rok. Máme volbu vesnické malotřídky anebo školy v Pelhřimově. Jaký je prosím Váš názor na malotřídku? Tato škola preferuje rodinné prostředí kde není šikany, přesto je zde pravděpodobnost kvalitní výuky? Děkuji“

Mgr. Hana Košťálová : „Dobrý den, na mnoha málotřídkách se vyučuje velmi kvalitně. Málotřídkovost sama kvalitu školy neurčuje. Ovšem bezpečné prostředí a věkově heterogenní kolektiv je obecně učení velmi prospěšný.“

Lucie: „Dobrý den mám takový dotaz mam syna a byli jsme se podivat na škole ale mam s nim problem ze nechce spolupracovat s ucitely ani s detma ? Bojim se ze mu nastup do 1.třídy bude delat problem a netuším jak to mam rešit děkuji“

Mgr. Hana Košťálová : „Dobrý den, pokud Váš syn nemá nějaký vážnější problém, který mu sžití s dětmi a učitelkou ztěžuje, pak myslím, že čas a ohleduplný postup paní uičtelky i Vás by měly pomoct. Netlačit na něj, nenutit ho, počkat, až se aklimatizuje, citlivě mu nabízet příležitosti.“

eva: „Dobry den, mame holcicku ktere bude 6 zacatkem rijna. je velmi sikovna, vydrzi se soustredit nad ukolem. Spoustu toho zna. Jaky je vas nazor na nastup do 1. tridy?? zvoilit nastup ci odklad?? V MS nam rekli at ji dame, ze by to mela zvladnout.“

Mgr. Hana Košťálová : „Dobrý den, i když neznám Vaši holčičku, podle toho, co píšete, se mi zdá, že by do školy mohla. I když bych se jistě poradila i ve škole, která přichází v úvahu, a pro jistotu i v poradně.“

Hanka: „Dobrý den,v obci máme obecní školu s malotřídní výukou.Co si myslíte o těchto třídách,kdy se učitelka věnuje část hodiny např. čtvrťákům a druhákům?Děkuji“

Mgr. Hana Košťálová : „Dobrý den, už jsem psala v jiné odpovědi, že mnozí málotřídní učitelé umějí vyučovat velmi dobře. Zálěží na konkrétní škole a konkrétní vyučující. Nelze obecně doporučovat nebo nedoporučovat jen proto, že škola je málotřídní.“

Pavlína: „Dobrý den.Letos nás čeká zápis a já si nejsem zatím jistá,zda je syn na dochazku zralý.Mám na to u zápisu nějak upozornit,nebo by to měli poznat sami.Nechci zbytečně syna stresovat.“

Mgr. Hana Košťálová : „Dobrý den, měli by to poznat. Ale pokud byste měla pochyby, tak se můžete vyptat tak, aniž byste musela syna stresovat.“

Lenka: „Dobrý den, nemůžeme se rozhodnout, zda dát syna do školy, která je vzdálenější, ale má dobré výsledky a přístup učitelů je nám opravdu blízký. Na druhé straně jde o školu pár minut od domova, ale je zde velmi volný přístup a děti mají problémy s přijímacími zkouškami na sřední školu. Náš problém spočívá v odtržení syna od sociálního prostředí, ve kterém se denně pohybuje. Je charakterem introvert a bude mít problém seznámit se ve svém prostředí. Děkuji předem za odpověď.“

Mgr. Hana Košťálová : „Dobrý den, ano, to je dost typická situace, kterou rodiče musejí řešit. Asi zde není jednoznačně dobré / špatné řešení. Co si o tom myslí Váš syn? Čemu dává přednost?“

Lucie: „A myslite ze bych radeji mela navstivit detskeho psychologa jelikoz uz maji nejake potize i pani ucitelky ze skolky a pritom domaa funguje uzasne i nejake procvicovani zvlada tak nevim jestli to dela schvalne. dekuji“

Mgr. Hana Košťálová : „Pokud máte v blízkosti nějakého dobrého psychologa, tak myslím, že tím nic nezkazíte. Pozor ale na to, že ne každý psycholog je prvotřídní, to je jasné.“

Jana Viková: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je nutné, když chci dítě dát do jiné školy, než která je pro danou část obce tzv "spádová", hlásit se již o rok dříve.“

Mgr. Hana Košťálová : „Dobrý den, neí to nutné a dokonce si myslím, že to ani není možné, ledaže by si škola dělala nějaký neoficiání seznam čekatelů.“

Věra Nezbedová: „Dobrý den, nemohu souhlasit s tím, že zápis do 1.třídy je zbytečný. Z vlastní zkušenosti vím (jsem učitelka na 1.st. ZŠ), že paní učitelky si během zápisu udělají prvotní obrázek o budoucím prvňáčkovi a pokud by objevily něco, co by mohlo dítěti ztížit jeho práci ve škole, mohou na to rodiče upozornit a případně poradit, jak takové problémy eliminovat. Při zápisu je také možné odhalit školní nezralost dítěte. přeji pěkný den. Věra N.“

Mgr. Hana Košťálová : „Dobrý den, ano, snad jsem neřekla, že je zápis zbytečný. Soustředila jsem se jen na dítě a to, proč myslím, že je zápis důležitý pro ně. Samozřejmě že informace (prvotní) získáte i Vy.“

Simona: „dobrý den, je vhodné hledat pro šikovnější děti náročnější nebo výběrovou ZŠ nebo je raději nechat na vesnici, kde možná získají mylný dojem, že vše zvládají a nebudou mít žádnou motivaci se učit?“

Mgr. Hana Košťálová : „Dobrý den, záleží na tom, co očekáváte od školy a prvních let docházky. Výběrovost od první třídy nepřináší ty nejlepší výsledky. Máte nějaké doklady toho, že Vaše škola "na vesnici" je horší? Je-li to škola, která je k dětem přátelská a umí vyučovat děti podle jejich možností (individuálních), pak bych nehledala jinde.“

Iva: „Dobry den, jaky mate nazor na malotridni skoly v dnesni dobe? Je to mene vhodna alternativa vzhledem k narocnosti?“

Mgr. Hana Košťálová : „Dobrý den, už jsem dnes odpovídala - a rozhodně málotřídky považuji za možnou alternativu. Mnohé jsou vynikající.“

Kateřina Rybařová: „Dobrý den, mám 6,5letou dceru, která se narodila předčasně,proto měla již jeden odklad. Chtěli jsme požádat ještě o jeden rok odkladu, ale to již nelze. Nyní řešíme speciální školy nebo běžnou ZŠ s asistentkou. Chtěla jsem se zeptat zda je možné abychom šli k zápisu v místě bydliště do běžné školy a zárověn k zápisu do speciální školy a poté se rozhodnout, hlavně podle reakcí dcery a i přístupu ve školách. Děkuji za odpověd“

Mgr. Hana Košťálová : „Dobrý den, nemyslím, že můžete jít k zápisu do obou škol, ale můžete i po zápisu ještě svou situaci řešit a případně školu změnit.“

Michaela G.: „Dobrý den, syn je narozen v červenci, poznám podle zápisu zda ho dát o rok později? Poradí mi u zápisu někdo? Děkuji“

Mgr. Hana Košťálová : „Dobrý den, předpokládám, že Vám poradí, nebo Vám poradí, na koho dalšího se ještě obrátit. Také se poraďte s paní učitelkou ve školce, chodí-li, no a krajní možnost je poradna. Některé školy mají svou psycholožku. Některé školy také nabízejí "semináře" - setkávání dětí s učitelkou v období po zápisu do prázdnin. To je také možnost, jak si ověřit, jak na tom Váš syn je. Po této zkušenosti můžete případně požádat o odklad z vážných důvodů.“

Sara: „Dobrý den, prosím ještě o zodpovězení dotazu, dcera je prosincová, jak se díváte naopak ne o odklad, ale o to, jít již nyní v září do školy? Jsem přesvědčená, že testy na zralost by udělala, jde o to, zda je to obvyklé, ale aby zase mezi těmi, co mají odklady atd. nebyla ve třídě menší atd... Děkuji moc za odpověď“

Mgr. Hana Košťálová : „Dobrý den, no, prosinec už mi připadá přeci jen dost, právě i ze sociálních důvodů. Tu bych se jistě poradila s psychologem.“

čtení: „Dobrý den, když se dítě naučí samo číst má mu číst i rodič? Děkuji“

Mgr. Hana Košťálová : „Dobrý den, ANO - zcela jistě. Číst dětem máme do té doby, dokud jsou ochotné nás poslouchat. Větší děti se mohou s Vámi v předčítání střídat. Je to krásná rodinná činnost.“

Romana Š: „Dobrý den, synovi bylo v říjnu 6 let. Minulý týden, dělali ve školce s psycholožkou test školní zralosti. Po vyhodnocení testu mi psychlolžka řekla, že by doporučovala odklat ale to by syn šel do školy až skorov osmi letech. Mám navštívit jiného psychologa. Syn je celkem šikovný ale nedokáže se soustředit moc dlouho a všechno mu moc dlouho trvá (úkol, oblékání,....) Děkuji Romana“

Mgr. Hana Košťálová : „Dobrý den, velmi důležitá je spolupráce se školou - zkuste se domluvit, jak je škola ochotná se s individuálními potřebami vyrovnat.“

Červená: „Dobrý den,taky nás čeká zápis do Zš.Musím říct,že školu máme vybranou v blízkosti bydliště.Tato škola má moc hezké www stránky,podává ifo co se děje ve třídách,začíná se s elek.žákovskýma knížkama.Co se týká zápisu probíhají formou zábavy,dále probíhá projek škola na nečisto.Zdá se být vše v pořádku.Jen čas ukáže zda jsme vybrali správně důležité je,že dcera se do školy těší a my sní.Prosím popište trochu projek NANEČISTO poud máte informace jakou formou probíhá a zda je dobré ho absolvovat rodič+dítě.Děkuji zdravím!!“

Mgr. Hana Košťálová : „Dobrý den, informace o projektu Nanečisto mám, ale už nemám čas popisovat, mohu jen doporučit!“