Chat

Rodina a děti

Lucie Horníková

Záznam chatu z pondělí 9. května 2011

Helena: „Dobrý den, sedmiletý syn si už asi dva roky kouše nehty, neodradí ho ani ten hořký nátěr na nehty, myslíte si, že může být příčinou nějaký psychický problém? Jinak se nám jeví úplně v pohodě. Děkuji“

Lucie Horníková : „Pěkný den, kousání nehtů bývá velmi často spojeno s nějakým stresem, ale také může být pouze naučeným, odkoukaným chováním od některého z kamarádů. Možná by Vám pomohlo se zkusit rozpomenout, kdy s tímto nešvarem začal, zda nepředcházela nějaká nepříjemná či stresující situace - nejen doma, ale třeba ve škole, s kamarády apod.Odstranění bývá velmi obtížné a na dlouhou dobu, nátěry či kárání nepomohou zdaleka tolik, jako zklidnění syna či nalezení problému jako takového. Hodně štěstí, Lucie“

Tereza: „Od prosince mě trápilo píchání v pravém podbřišku. Tento stav trval zhruba do února. Lékaři mi prozatím na nic nepřišli (čeká mě ještě vyšetření střev, jinak gynekologie, ultrazvuk, krev, výtěry v pořádku) Jsem nezaměstnaná, studuji dálkově a právě v tomto období jsem byla ve stresu ze zkoušek. Je možné že toto píchání a bolení bylo "pouze" známkou stresu? Jak nejlépe zvládat zkouškové období, když jsem tvz. velký trémista a mám strach?“

Lucie Horníková : „Pěkný den, milá Terezo..podle toho, co popisujete, jste udělala maximum pro zjištění svých případných zdravotních problémů, které s eprozatím nepotvrdily. Podle těchto výsledků to vypadá opravdu na Vaše velké přetížení a stres v daném období - nezaměstnanost, s tím bývají spojené oprávněné obavy z ekonnomické situace, velké vypětí v období zkouškového období atd. Zde je jistě dostatečné "podhoubí" pro stres a s tím spojené psychosomatické problémy. A jak nejlépe zvládat zkouškové, potažmo jakékoliv období, v našich životech?? Těžko bude dát univerzální radu, nicméně je dobré si uvědomovat, že my sami, naše zdraví, rodina je vždy na prvním ístě i před všemi zkouškami :-). Hodně štěstí a více klidu, Lucie“

Monika: „Dobrý den,máme syna 2roky,bylo nám doporučeno speciální pedagogické vyšetření v souvislosti na podezření PAS. Můžete mi poradit,kde ve vých. čechách se takové vyšetření provádí? Děkuji za odpověď“

Lucie Horníková : „Pěkný den, doporučovala bych si dle místa bydliště vyhledat Pedagogicko psychologické poradny nebo Poradny pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy, kde Vám jistě doporučí ideální místo k vyšetření. Hodně štěstí, Lucie“

Michaela: „Dobrý den, ke kterému lékaři jít řešit problém průjmu jako důsledek psychosomatických potíží. Děkuji.“

Lucie Horníková : „Pěkný den, doporučovala bych se obrátit na svého praktického lékaře, který Vám jistě vystaví žádanku k dalšímu vyšetření např. u internisty. V souběhu dle Vaší potřeby můžete řešit s psychologem, psychoterapeutem, v rámci konzultací, terapie. Hodně štěstí, Lucie“

Lenka: „Dobry den, jiz delsi dobu mam pocit "tezke" prave nohy. Mam pocit ze pravou polovinu tela mam tezkou. K tomu zacla bolest-tlak na prave strane hlavy. Chodim k neurologovi, byla jsem na EMG , vysledky jsou ok. Mam ale stale vnitrni strach. Myslite ze stoji za vsim psychika? Je me 30 a mam 2 male deti“

Lucie Horníková : „Pěkný den, milá Lenko, podle toho, co píšete, své problémy řešíte s lékaři, což je dobře, nicméně vnitřní strach neodstarníte léky, tady bych doporučovala konzultaci, nebo ještě lépe pravidelnou terapii, která by Vám mohla pomoci najít původce Vašho strachu a pomohla s prací nan jeho odstranění...také píšete, že je Vám 30let a máte 2malé děti - i přesto, že jste maminkou, je nutné mít trochu času jen pro sebe, své zájmy a koníčky, přátele, kamarádky - stačí opravdu málo a může se Vám spousta věcí objasnit zcela samo. Hodně štěstí a síly, Lucie“

Marta S.: „Dobrý den, k dotazu Heleny, kousáním nehtů trpí půlka naší rodiny. Bohužel je to návyk jako kouření nebo alkohol a velmi těžko se odvyká, někdy se to bohužel nepodaří ani po odstranění prvnotní příčiny, buďme upřímní. Jsem ráda, že se o řešení problému vzniklých psychikou zabýváte. Po neúspěšném neurologickém řešení migrén jsem navštívila psychiatra a následně psychologa a jsem zcela bez léků. Vaše práce má velký smysl a přeji Vám vše dobré“

Lucie Horníková : „Pěkný den, milá Marto :-), moc děkujiza Váš příspěvek, který může ukázat ostatním, že pracujeme-li na sobě a opravdu chceme, můžeme odstranit i somatické problémy a medikaci. Naše nitro, psychika je opravdu velmi, velmi důležitá a pomoci si můžeme jen sami svou upřímností k sobě samému - odborníci jsou víceméně průvodci na této cestě, ale nejvíce !práce" je jen na nás:-). Hodně štěstí, Lucie“

Kateřina: „Vážena paní,Horníková,chtěla bych se zeptat zda může být psychosomatického původu buzení v noci u 13.-ti leté dívky,vstává z postele,chodí stále na WC,budí rodiče,když dělají,že spí,tak se domáhá vzbuzení nebo jde budit mladšího bratra...Ve škole prospívá,žádný problém neobjeven,nikdo jí neublížil...Může to být způsobeno vážnějším neobjeveným psychickým problémem????Děkuji za odpověď,jedná se o holčičku z rodiny“

Lucie Horníková : „Pěkný den, 13-ti leté dítě, ve Vámi uváděném případě dívka, by se již neměla budit a dožadovat takové pozornosti v nočních hodinách, pokud by bylo vše v pořádku. V tomto případě bych se jistě nevzdala a zkoušela hledat, kde se vyskytl problém, od jaké doby toto chování u holčičky nastalo, co této době tomu případně předcházelo apod. Možná by nebyla od věci konzultace s psychologem či psychoterapeutem, kteří by Vám mohli pomoci příčinu objevit. Holčičce samotné taková situace jistě také není příjemná, s nástupem puberty se může vše prohlubovat. Hodně štěstí, Lucie“

Kateřina: „Dobrý den,paní Horníková,naše čtyřletá dcerka si cucá palec již od kojeneckého věku a nevíme jak ji teď tohoto uklidňovacího rituálu zbavit...Dělá to při únavě nebo když sleduje TV..Neustále jí to po dobrém připomínáme,říkáme,že je to ošklivé,že paleček ji bude bolet,že je velká šikovná slečna...Mám strach,že po zlém by u ní mohlo dojít k nějakému bloku nebo psychickým problémům...Děkuji za odpověď!!!“

Lucie Horníková : „Pěkný den, řešení situace s cucáním palce "po zlém" bych vynechala, spíš stále a stále opakovat, že již není zcela malým děckem, můžete se i zaměřit na zdůrazňování důležitosti "slečny", která si opravdu palce necucá..tady můžete dcerku i motivovat např. jemným lakem na nehtíky z dětských souprav apod., zvolit dle zájmu holčičky. Ideální také bývá tuto činnost v dané chvíle - únava, sledování TV - nahradit jinou aktivitou. Hodně štěstí, Lucie“

Lenka Dočekalová: „Dobrý den, paní Horníková, přítel se v posledních měsících zhruba jednou týdně budí v noci se zimnicí a úplně zpocený. Zvýšenou teplotu nemá. Říká, že je to stresem v práci. Jak by měl/mohl tuto situaci řešit? Za Vaši radu předem děkuji!“

Lucie Horníková : „Pěkný den, noční můry, které nás dovedou velmi potrápit, postihnou v životě asi každého z nás, to dobré na Vašm příspěvku je jistě to, že Váš partner vydefinoval příčinu problému. Otázkou ale zůstává, zda je schopen tuto příčinu, problémy v práci odstranit sám nebo za spolupráce s kolegy, zda nedochází k mobbingu či bossingu, kdy je situace o to těžší. Pak je jistě dobré zvážit, zda mu taková práce opravdu stojí za zmiňované problémy, protože stále to bude jen a jen práce a ani ta nám nemá kazit život a soužití. A podle všeho je partner odpovědný, jistě by si našel práci jinou, odpovídající a klidnou. Hodně štěstí, Lucie“

Renáta: „Dobrý den, mám opravdu velký problém s kousáním nehtů, a to již od roku a půl, otec byl alkoholik (již od mého narození) a ač se tedy rodiče v mých desíti letech rozvedli, tak já si koušu nehty dodnes, a je mi 35 let. Zkoušela jsem různé věci (např. i nalepovací nehty atd.) ale bohužel. Můžete mi poradit, jak bych toto mohla vyřešit? Stydím se ve společnosti, i vlastně doma před manželem. Děkuji moc za radu.“

Lucie Horníková : „Pěkný den, jak píšete, znáte vlastně původ a začátek svého trápení, což by Vám mohlo pomoci s odstraněním tohoto problému, který Vás evidentně velmi trápí. Možná by mohla napomoci nějaká alternativní metoda - třeba hypnoza, individuální terapie - odblokace původního problému - tj. problému s otcem apod. Velmi důležité je, že o svém problému víte a chcete jej řešit. Hodně štěstí a krásné nehty! Lucie“

Magda: „Dobrý den, dcera 4 roky si trhá nehty u rukou. Co s tím nic nepomáhá... Ani laky ani, že když dorostou koupíme hračku...nic“

Lucie Horníková : „Pěkný den, zkuste najít příčinu i dobu, kdy dcerka s trháním nehtů začala...zda se nemůže opravdu jednat o "pouhou" nápodobu např.ze školky, nebo zda se nemá dcerka nějaké trápení, které nám třeba ani jako trápení nepřipadá. Hodně štěstí a Vaší dcerce krásné nehtíky, jistě se Vám povede tento nešvar odstranit. Lucie“

Renáta: „Děkuji za odpověď, můžete mi ještě poradit, kde tedy mohu požádat o pomoc, myslím tím, jaký druh odborníka? Zda psycholog, psychiatr atd. Moc díky. Renáta“

Lucie Horníková : „Pěkný den, možná bych začala s konzultací s psychoterapeutem, psychologem. I zde je dobré si vybrat, ke komu budeme docházet, je nutná důvěra a terapeut by Vám měl "sedět", aby jste snáze nalezli společnou řeč. Seznam poraden s psychology můžete nalézt na stránkách - např. www.amrp.cz, případně je zde uváděn mail i na mne, mohu se pokusit dle místa bydliště Vám zkusit poradit, na koho se obrátit. Hodně štěstí, první kroky - ty nejtěžší - jste již učinila a to je skvělé :-). Lucie“