Chat

MUDr. Hana Středová
Záznam chatu z úterý 7. prosince 2010
Jitka: „Dobrý den, dcera (2 roky) včera spadla z bobíku na čelo. Má tam modřinu, ale to je to poslední. Co mám u ní sledovat a jak dlouho? Mám strach, aby neměla otřes mozku. Děkuji“
MUDr. Hana Středová : „Pokud okamžitě začala plakat, nebyla v bezvědomí a do této doby jste na ní nepozorovala žádnou změnu chování, vědomí, žádně příznaky (zvracení, křeče...)...prostě chová se tak jako normálně, tak už se bát tolik nemusíte. Závažná poranění hlavy se projeví nejčastěji do 24 hodin. V tomto období je třeba dítě zvýšeně pozorovat a když se objeví něco zvláštního, odlišného, tak navštivte lékaře.“
Lenka Fialová: „Dobrý den, máte prosím konkrétní tip na zabezpečení plastových oken v panelákovém bytě? Nevím, jestli zamykací kliky jsou řešením, pokud potřebuji v létě alespoŃ větrat... Děkuji“
MUDr. Hana Středová : „existují takové zarážky do oken (plastová úchytka), které umožní otevřít okno jen do určité šíře. Ptejte se v Ikee (značku bohužel neznám).“
Veronika Králová: „Dobrý den, já sama jsem v současné době doma na mateřské dovolené a mám 14měsíční dcerku. Snažíme se doma minimalizovat věci a místa...kde by se mohla třeba zranit. Někdy ale člověk, hlavně tedy dospělý už tolik nevnímá, co všechno může být pro malé dítě nebzpěčné, kromě tedy těch velmi známých věcí...chtěla bych se zeptat...existují třeba některé stránky na internetu, kde by se rodiče mohli dozvědět více o nástrahách, které doma čekají a jak jim zamezit? A kde bychom se také mohli dozvědět více o případné první pomoci, kterou při konkrétních úrazech dítěti poskytnout? Děkuji za odpověď a přeji Vám krásný den.“
MUDr. Hana Středová : „co se týká znalosti a zkušenosti s poskytováním první pomoci, tak velmi doporučuji naše kurzy zdrsemMAMA, kde se snažíme učit co nejvíce prakticky...spoustu věcí si vyzkoušíte vlastníma rukama, protože zkušenost s první pomocí z knih a internetu nevyčtete www.zdrsem.cz jinak koukněte na stránky úraz není náhoda, podaná ruka, dětství bez úrazu, bezpečný domov (když zadáte do vyhledávače) a včera jsem koukala na dobré tipy na www.ceskykutil.cz“
Jitka S.: „Dobrý den,chtěla bych se zeptat,jak postupovat při úrazu popálení?Jestli je rozdíl při ošetření popáleniny od horké vody a popálením například ohorkou troubu,či plech.Děkuji za odpověď Jitka S.“
MUDr. Hana Středová : „rozdíl není, je třeba okamžitě chladit postižené místo tekoucí vodou z kohoutku...jde-li o končetinu, lze chladit opakovaně (10 s pod vodu, pak vyndat a po chvíli opět), jde-li o trup, tak se doporučuje jednorázově zchladit a volat 155. Ošetřování každé popáleniny patří do rukou lékaře“
Lída Sedláčková: „Můj syn má časté úrazy, noha, ruka a samozřejmě nás pošlou na rangen,mám strach, aby to nebylo škodlivé-děkuji“
MUDr. Hana Středová : „opakované rtg záření samozřejmě škodlivé je, ale diagnostika úrazů se bez toho neobejde. Navíc u končetin záření tolik nevadí“
Kateřina Kamlachová: „Dobrý den paní doktorko, máme doma 8 měsíčního chlapečka, který už celkem zdatně leze. Zajímalo by mě, jak můžu zabezpečit radiátor (kryt jsem nikde nesehnala) a také hrany skříněk/knihoven. Zatím máme vše obloženo polštáři a není to zrovna šťastné řešení. Děkuji.“
MUDr. Hana Středová : „Na radiátory existují takové mříže, když se podíváte na internet, nebo se poptáte v Ikee či v jiných obchodech, kde radiátory vyrábí. Krytky hran stolů a skříněk se dají běžně sehnat opět v té Ikee, nebo na internetu.“
Nováková: „Dobrý den, mám doma 4.5 měsíčního kojence, který se v noci budil po 2.5 - 3 hodinách na kojení. Pediatrička si nepřála žádné příkrmy. Kamarádka měla stejný problém a dává na noc bezlepkovou kaši. Mám ji dát také, nebo vydržet?“
MUDr. Hana Středová : „to je asi otázka na pana doktora...já ale vám doporučuji vydržet, to nebude trvat věčně :-) Hanka Středová (2 odkojené děti)“
Alena: „Dobrý den, paní doktorko, jak prosím správně doma postupovat, pokud si dítě při pádu ( například ze sedačky vyrazí dech ? Děkuji“
MUDr. Hana Středová : „Na vyražený dech ještě nikdo neumřel, je to křeč bránice, která záhy odezní. Stačí dítě uklidnit, povzbudit. Jiná první pomoc neexistuje, tělo si pomůže samo. Při pádu ze sedačky bych se bála úrazu hlavy nebo vnitřního poranění.“
Zuzana: „Moc vám děkuji za uvodní slova. Mám právě 9.měsíčního syna, který se začíná stavět na nožičky. A zvládnout domácnost a zároveň jedním okem sledovat syna je velmi těžké. Děkuji za slova uznání. Přeji hezký den.“
MUDr. Hana Středová : „Také díky, vím, jaké to je a mám pro to pochopení...až přijde další dítě, tak to bude ještě horší :-)“
Petra Houfková: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak postupovat pří úrazu varlat a jak zmírnit bolest. Předem děkuji.“
MUDr. Hana Středová : „Je nutné, aby úraz varlat viděl a vyšetřil lékař. V první pomoci pomůže chladný obklad a léky proti bolesti Panadol, Nurofen v příslušném dávkování dle váhy a věku dítěte.“
Benešová: „Dobrý den,já osobně otázku žádnou nemám,jelikož už jsem maminka třetího chlapečka.Jen jsem chtěla dát ostatním maminkám radu.Stalo se mi to u třetího díděte,a opravdu mě ani ve snu nenapadlo dávat si na něco takového pozor.Malý když mu bylo asi devět měsíců se začal stavět kolem nábytku.A jak se stavěl i k čalouněnému nábytku tak uvolnil čalounické skoby.Ty samozřejmě po čase vypadly na zem a malý Šmejdil jednu strčil do pusinky a spolkl.Samozřejmě jsme skončili v nemocnici.Krasný den a naschledanou.“
MUDr. Hana Středová : „díky, pokusím se to v následujícím vstupu zmínit...doufám, že to dopadlo dobře a skobu vykakal bez operace.“
Martina Kopecká: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda kuličky ze jmelí jsou jedovaté? Na internetu jsem četla, že do tří kuliček to není nebezpečné. Mám 16ti měsíční dceru a zatím jí to jmelí neláká (pořád jí říkám, že se to nepapá) a bohužel nemám moc poliček, takže na jmelí normálně dosáhne. Děkuji, pěkný den.“
MUDr. Hana Středová : „Velmi doporučuji umístit jmelí z dosahu dítěte, my jsme například pověsili jmelí na skobu ke stropu, na lustr...někam, kam nedosáhne. Jmelí je opravdu jedovaté a děti do 3 let nepoučíte, že si to nemají strkat do pusinky.“
Pája O.: „Ahoj paní doktorko, naše dítě pořád brečí, kaká, pořád by jedlo a vůbec nechce spát - co máme dělat?“
MUDr. Hana Středová : „ahoj Pájo Nejlíp by bylo ho zahodit do koše :-)“
kveta: „dobry den, jak postupovat, kdyz se dite pri piti zakucka a vdechne tekutinu, kterou pije? Ted se nam to stalo a mysleli jsme, ze se nam syn utopi. Jak zasahnout? dekuji“
MUDr. Hana Středová : „Takhle vlastně funguje tonutí - vdechnutím tekutiny dochází ke křeči hlasivek, které se sevřou a dítě se může dusit. Většinou to dítě vykašle, ale může se stát, že ztratí vědomí a přestane dýchat, pak je potřeba do něj vdechnout, eventuelně zahájit resuscitaci. Další problém je, když vdechne mlíko...to je spíš jídlo a může v plicích zůstat a působit záněty, kašel“
Marta Stárková: „Dobrý den, od kolika let je vhodné, aby dítě spalo na horní posteli palandy, kvůli slézání a vylézání v noci, když potřebuje na záchod?“
MUDr. Hana Středová : „Na to nedokážu dobře odpovědět...já sama spím na palandě a občas mám problém rozespalá slézt. Řekla bych, že školní děti už to zvládnou.“