Chat

Škola pro spotřebitele - jak číst obaly na potravinách a správně jim rozumět?

Hana Večerková

Záznam chatu ze středy 6. ledna 2010

MUDr. Jirná: „Dobrý den, jsou popisky na obalech opravdu hlídané? Je napsaná pravda o všech surovinách?“

Hana Večerková: „odpovědnost nese výrobce. Myslím si, že skutečně uvádějí pravdivě všechny informace, namátkově to kontroluje SZPI a výsledky kontrol potvrzují že většinou jsou údaje v pořádku. Samozřejmě se občas objeví i falešné informace, za ně však hrozí poměrně vysoké pokuty.“

juraj: „dobry den su povinne citacky ciarovych kodov vo vsetkych obchodoch? /orientacne pre spotrebitela/ dakujem“

Hana Večerková: „pokud máte na mysli čtečky pro zákazníky, tak nejsou povinné. Zavádějí je některé velké obchody, aby si zákazníci mohli ověřit, jaká cena jim bude účtována u pokladny. Pokud se setkáte s rozporem mezi cenou na regále a u pokladny, trvjete na ceně na regále.“

Monika Marečková: „Dobrý den, právě jste říkala, že na obalech Spotřebujte do: by se neměl výrobek prodávat po uvedeném datu, ale je ještě uživatelný po tomto datu, který tam je uveden?“

Hana Večerková: „Velmi záleží na tom, o jaký typ výrobku jde a jak byl uložen. Uzeného lososa bych po datu rozhodně nejedla, ale bílý jogurt si klidně ještě druhý den dám nebo použiju do pečení. Důležité ale je, že doba použitelnosti je spojena vždy s konkrétní skladovací teplotou. Pokud je vyšší, výrobek se kazí tychleji. Jinak řečeno pokud jogurt ležel týden při pokojové teplotě mimo ledničku, k jídlu nebude ještě dřív než tato doba uplyne.“

jaroslava řehořová: „dobrý den, je možné postihnout výrobce za to, že třeba je to písmo na etiketě tak malé, že není vůbec čitelné“

Hana Večerková: „bohužel není, velikost písma není předepsána, ale chystá se změna. bude o tom řeč.“

Karel: „Dobrý den, zrovna včera bylo myslím v pořadu Černé ovce zmínka, že podle jistého zákona musí produkt obsahovat i vyobrazené ovoce na obale. Vy jste se zrovna v pořadu bavila o tom, že takovýto produkt asi obsahuje jahodovou náhražku. Jak to tedy je?“

Hana Večerková: „V ztom je ta záludnost. Aroma - pokud je vyrobeno z přírodního základu - není považováno za náhražku. Zákon ji za náhražku považuje jen tehdy, když jde o synteticky vyrobené aroma, a v tomto případě není. jde skutečně o výtažek z jahod, ale vyrobený v laboratoři, nikoliv v přírodě.“

jaromír lebl: „1.Proč na výrobcích často chybí výrobce nebo stát a naoopak se tam často místo země původí "Made in EU". To je v pořádku.? 2. Na některých potravinách( např. mléko, sýry...) se poslední dobou místo výrobce pouze uvádí taková elipsa, v níž je uveden stát, odkud výrobek pochází a pod ním je jakési číslo, které je různé a to od 1 až po 8 číslic. Pak už ale tam výrobce nebývá vždy uveden, je tedy anonymní. Jak tomu má běžný člověk rozumět? Nebylo by lepší to uzákonit, aby výrobce musel být povině uveden? Děkuji předem za odpověď. Lebl“

Hana Večerková: „1. Bohužel ano. Předpisy to připouštějí. 2. Máte na mysli CZ + nějaké číslo. objevuje se jen na výrobcích živočišného původu - mléko, máslo, uzeniny... je to kód výrobce, pod kterým je registrován, pro zákazníka má význam v tom, že ví, že podnik je pod stálou veterinární kontrolou, jinak řečeno že to máslo nestloukl Franta v Horní Dolní, ale konkrétní výrobce, který splnil určité požadavky na veterinární výrobu“

Lenka Kaštánková: „Dobrý den můžou popisky na obalech být nepravdivé a můžou být i finančně potrestáni pokud se na to přijde.“

Hana Večerková: „tak jako se porušují všechny zákony, mohou i výrobci porušovat zákon o potravinách. My jsme na to v našich testech v MF DNES již nekolikrát narazili - naposledy u pomazánkového másla. Když SZPI na takové porušení přijde, pokutuje ho.“

Alena Šmardová: „Dobrý den, jsem z většího města a je zde několik obchodů s levnými potravinami. Velká většina s prošlou dobou použitelnosti a některé na hranici použitelnosti. Mohou se tyto prošlé potraviny v takovém množství prodávat (na letáku s cenovkou je malým písmem upozorněno, že se jedná o prošlé zboží). Děkuji za odpověď. Alena Šmardová Čermákova 32 Brno“

Hana Večerková: „Obchod smí prodávat jen výrobky s prošlou dobou minimální trvanlivosti - na obale najdete slova: minimální trvanlivost do: jsou to potraviny trvanlivější - mouka, cukr, konzervy, nápoje, sušené výrobky... Po době použitelnosti (ta je uvedena slovy Spotřebujte do: se prodávat nesmí). Takže žádné jogurty, vlašáky, sýry, salámy... Pokud je u vás v obchodě nabízejí, upozorněte na to obchod nebo SZPI -“

Jana J.: „Dobrý den! Můžete mi vysvětlit, co znamenají Éčka (příklad E320) na obalech v obsahu potravin nebo kde se o tom mohu dozvědět více? Předem děkuji za odpověď.“

Hana Večerková: „Éčka jsou přídatné látky, které se používají k výrobe potravin. Všechny jsou schválené, ale nekěteré nejsou úplně žádoucí. informace najdete například na stránkách SZPI - www.szpi.cz nebo www.bezkonzervantu.cz“

Jakšíková: „Jak se mám orientovat jaké má složení třeba krájená uzenina jenom cenou čím drazší tím lepší nebo se mám iformovat u obsluhujícího?“

Hana Večerková: „Ptejte se prodavačky, musí mít všechny údaje k dispozici. Chystá se povinnost uvádět alergenní složky i u nebalených potravin“

František Plášek: „Dobrý den, zaujala mne Vaše poznámka o tom, že řetězce neuvádějí pravého výrobce na tzv. "privátních značkách/výrobcích". Nemohu souhlasit, protože tyto výrobky kupuji právě proto, že sleduji, který výrobce pro řetězec vyrábí. Vyjímkou byl Ahold, ale to už také funguje. Hovořím o mléčných výrobcích, masných produktech, konzervovaných potravinách, apod. Dobré vodítko, alespon pro zemi původu je také tzv. veterinární značka.“

Hana Večerková: „Některé uvádějí, jiné ne - např. Lidl u mléka.“

Katka Konrádová: „Jak zjistit složení výrobku u pultového prodeje uzenin? Prodavačky nejsou příliš ochotné toto sdělovat, zdržuje je to. Děkuji za odpověď.“

Hana Večerková: „Naléhejte na ně. proč bych se o salámu který je zabalený, měla dozvědět všechno, a o salámu, kterí si kupuju na váhu, nezjistím ani výrobce. Zákazníci by měli tyto informace vyžadovat, aby si na to obchdoníci zvykli“

fatima: „Dite je celiak. Ne vzdy je na obale uvedeno, zda obsahuje potravina lepek. Nekdy je to schovane pod Ecka... A nemam v hlave tabulku se seznamem zakazanych Ecek. Je povinnosti uvadet v textu informace pro alegiky? Ne vzdy je to uvedeno. Dekuji.“

Hana Večerková: „Ano informace pro alergiky je povinné uvádět.“

Petr Pustějovský: „Dobrý den,chtěl bych se zeptat jak a kde se dozvím složení uzenin,které jsou prodávány v obslužných pultech.Vždy jde vidět jen název výrobku a na cenovce je jen čárový kód název obchodu a cena.Jak se tedy dozvím že opravdu koupím opravdovou šunku a nebo mě obchodník podvede a prodá mi šunku horší kvality“

Hana Večerková: „Musíte se ptát a spolehnout se na to, že vám sdělí pravdivé údaje. U šunky konkrétně musí být uvedena trída jakosti: standardní, výběrová nebo nejvyšší jakosti.“

Zuzana K.: „Dobrý den, manžel přinesl domů med, na kterém je psáno, že pochází ze zemí ES a ze zemí mimo ES. To mi přijde jako docela vtipná informace:-)“

Hana Večerková: „ano, mě to také přijde také jako hloupý vtip. je to klasický příklad toho, že si výrobci dokáží prosadit do zákonů to co jim vyhovuje. V takovém výrobku může být jedno procentu českého medu a 99 medu z Argentiny nebo Číny. Jediná rada: kupujte med, který je označen jako český med.“

Ludmila J.: „Teď mluví paní doktorka o česneku,kde koupit český a ne čínský, který smrdí po stuchlině je možné takový česnek konzumovat a nebo reklamovat u prodejce?“

Hana Večerková: „To vám bohužel neporadím, mám s tím sama problém. Snad jedině u pěstitelů.“

Mirka: „Jak je možné ,že na jahodovém kompotu s logem od českého výrobce(hamé) je napsáno -země původu: Čína???? To jsem opravdu nečekala a přešla mě chuť“

Hana Večerková: „I to je bohužel možné. Hamé koupilo jahody v Číně a konzervu vyrobilo ve svém podniku. vy jste se o tom alespoň z obalu dozvěděla, jinde to být nemusí, země původu musí být povinně jen u čerstvého ovoce, zeleniny, brambor a hovězího masa. Je to stejné jako když si koupíte lahev Modrého Portugalu z Víno Mutěnice a uvnitře je víno z Itálie, Maďarska nebo Slovenska. Na zadní straně to je ale někde malým nečitelným písmem uvedeno. Důvod proč číst etikety“

Veronika Sobotková: „Dobrý den, ráda bych se zeptala zda je možné u vajec, že se liší kód na obalu- konkrétně země původu a k´d na vejci uvnitř. již několikrát se mi to stalo v Intersparu, kdy na obalu je CZ a uvnitř SK.“

Hana Večerková: „Podle mě je to zvláštní, ale může to být - na obale je kod třídírny a na vejcích slepičárny. Vejcím se budeme v Sama doma určitě ještě věnovat.“