Chat

Vydírání dětmi

Lucie Vaníčková

Záznam chatu z pondělí 30. listopadu 2009

Jana: „Dobrý den, zajímalo by mě jestli je normální, že je mezi dětmi jakýsi vůdce který narušuje atmosféru a všem vadí ale zároveň se ho bojí a když ve škole není je klid. Díky za odpověď.“

Lucie Vaníčková: „Pěkný den, v každém kolektivu se vždy vyskytuje jakýsi vůdce party, který "udává krok", je jen na kolektivu, jak moc se nechá manipulovat, ovlivnit. Důležitá je komunikace s pedagogy, s rodiči, se spolužáky mezi sebou, aby si děti uvědomovali, že již chování "vůdce" překračuje normální a přijatelné meze. Je proto logické, chybí-li tento vůdce, že je v tu dobu ve škole přijatelnější, klidnější atmosféra. Doporučuji nebrat na lehkou váhu, často může přerůst do šikany, svěří-li se nám dítě s problémy, je jistě dobré kontaktovat např.třídního učitele, školního poradce či pedagogicko psychologickou poradnu. Bohužel ani toto nám nikdy nezaručí, že vůdce "zmizí".“

Petr: „Jak by jste doporučila nejlepší začlenění do nového kolektivu. Děkuji.“

Lucie Vaníčková: „Pěkný den, jistě záleží, do jakého kolektivu, např. jak starého je zapotřebí se začlenit, doporučení, které je myslím vhodné v každé situaci, je vsázet na svou přirozenost, nepodbízet se,stát si za svými do té doby platnými zásadami. Jistě velmi pomůže předcházející znalost prostředí, do kterého se chceme začlenit.“

Jitka Vnoučková: „Dobrý den,jsem rozvedená, starší syn(15) je s manželem,já mám novou rodinu a 2 malé děti. Syn ke mě nejezdí, napíše mail jen když něco potřebuje. Nedavno mi napsal, jestli mu přidám na motorku na motocros 70tisíc! Řekla jsem jednoznačně že ne,že jsme ochotna mu max. přispět na benzín do motorky 1000Kč. Byl dlouho klid a včera od něj mail, kdy píše, že by místo benzínu chtěl součástky na motorku... prosím, poraďte mi, jak dál, mám mu to koupit či ne? Velmi děkuji za radu Jitka“

Lucie Vaníčková: „Pěkný den, situace u rozvedených partnerů je vždy složitější, ďěti toho dokáží velmi snadno využít, až i zneužít. Nevím, jaká je Vaše situace a komunikace se synem, proč se nestýkáte, nekomunikujete, dítě - i 15-ti letý hoch, potřebuje Vaši lásku, pozornost, tím spíš, máte-li novou rodinu a on je v péči bývalého manžela. Svou pozornost si děti dokáží vynucovat nepřiměřenými způsoby, formami. Rozhodně bych nedoporučovala synovi cokoliv kupovat, aniž by byla běžná komunikace,která Vám umožní mít i jakousi kontrolu nad použitím darovaných prostředků. Doporučovala bych konzultaci v rodinné poradně, kde můžete vystupovat anonymně a svůj problém lépe pochopit. Seznam rodinných poraden naleznete na www.amrp.cz, konzultace v těchto poradnách jsou zdarma“

Jana: „Dobrý den,co dělat s 10 letou dcerou která začala krást peníze z peněženky aby měla na sladkosti a blbůstky-kapesné dostává,sladkosti taky takže nedostatkem netrpí.Zkoušeli jsme už snad vše,přestala s tím vždy jen na chvilku,ale po čase se to znovu zopakovalo“

Lucie Vaníčková: „Pěkný den,dítě v tomto věku by si již mělo plně uvědomovat problém toho, co dělá - kráděž peněz. Pokud má vše, co potřebuje, včetně kapesného na své potřeby,může být i problém někde jinde, a to např. šikana ve škole, kdy je dítě nuceno odevzdávat peníze, proto je dobré s dcerou vše stále dokola probírat, upozornit ji i na následky, které mohou tímto jejím chováním vzniknout a za které si nese odpovědnost. Na druhou stranu je nutné dát dcerce dostatek důvěry aprostoru, aby se mohla případně svěřit s jiným, nám neznámým problémem. V každém případě bych doporučila navštívit dětského klinického psychologa v rodinné poradně ( viz www.amrp.cz )“

Alena Dvořáková: „Dobrý den ,ráda bych se zeptala,jak reagovat na situaci,kdy děcko dostane plácnuto přes zadeček a ono se vzápětí napřahuje ručkou že by nám plácnutí nejradeji vrátilo. Jsem spíse vysvětlovací maminka ale někdy . . . .“

Lucie Vaníčková: „...ale někdy i Vám dochází trpělivost a argumenty:-). Předpokládám, že podle dotazu se jedná o menší dítě, které potřebuje vymezit určité hranice a tak i přesto doporučuji zatím stále vysvětlovat, vysvětlovat ukazovat na příkladech.“

Jana: „Dobrý den, odstěhovala jsem se s dcerou od jejího otce. Myslela jsem si,že to dobře zvládla ale nyní se u ní projevují lítostivé projevy, např. hysterický pláč ve škole o přestávce, pláč a vztekání při odchodu do školy. Neřekla mi, že jí otec chybí.Jak to řešit? Zptat se jí přímo co, zda ji otec chybí? Častěji se s otcem scházet? Minulý týden měla mnohem větší potřebu s otcem aspoň telefonovat ,než obvykle. Otec žije s novou přítelkyní, která je těhotná. Jak jí tuto situaci vysvětlit. Otec se k tomu nemá. Je možné Vám napsat i po skončení pořadu? Prosím, zašlete mi adresu. Děkuji“

Lucie Vaníčková: „Pěkný den, rozhodně nenechávejte emoce pouze na dcerce, potřebuje Váš zájem, Vaši pozornost, ale je zapotřebí i "spolupráce" s otcem, doporučovala bych konzultaci např.s dětským klinickým psychologem, v rodinné poradně můžete využít anonymní a bezplatné práce kvalifikovaných pracovníků. Doporučuji se podívat na www.amrp.cz, kde najdete seznam všech Poraden. Po skončení pořadu se můžete ozvat na email: ic.stredocesky@seznam.cz“

Radka Zemanová: „Dobrý den, narodila se nám druhá dcera a ta první 5ti letá nám nechce chodit do škoky a vymýšlí si že ji bolí třeba bříško nebo hlava atd co máme dělat. Díky Radka“

Lucie Vaníčková: „Pěkný den, dcerka zřejmě pociťuje narození sestřičky jako ztrátu pozornosti, lásky a pokouší se ji vynucovat různými způsoby. Věnujte se jí, stále vysvětlujte, že není odstrčena či neztratila Váš zájem a lásku, dejte jí jako "starší, velké " sestřičce i úkol, za který bude mít svou zodpovědnost a bude i náležitě pochválena. Hodně trpělivosti.“

Eva: „Dobry den.Mam 2,5 rocniho syna.Do ted to bylo opravdu uzasne dite.Ted mam pocit,ze si urcite veci vynucuje mrncenim a tvrdohlavosti-i kdyz mi rikaji,ze je jeste maly,nedela to umyselne.Mam vaznejsi pohybove problemy,proto je mi tezko pokazde za nim vstat a jit.A kricet taky nechci.Jenze v poslednim case neudela nic,kdyz se mu to rekne hezky.Nikdy jsem nechtela vychovavat krikem-no pristihuji se casteji,ze to tak delam.Mrzi me to, a neomlouva to ani muj zdrav. stav.Poradte,prosim,jak na to. Dekuji“

Lucie Vaníčková: „Pěkný den, syn je zřejmě v období prvních vzdorů, kdy je zapotřebí se obrnit trpělivostí, vysvětlováním. Začleňte do řešení "sporů" i partnera, další autorita nebude na škodu. Hodně trpělivosti :)“

Andrea: „Dobrý den, od září začala má skoro tříletá dcera chodit do školky.Nyní od listopadu ve školce stále pláče. Chodí jen v pondělí a v pátek. -začíná si vymýšlet,že ji bolí bříško,že se jí bude stýskat.Nevím co mám dělat.Je to dost unavující.Děkuji“

Lucie Vaníčková: „Pěkný den, pro dcerku je to změna, do té doby byla zřejmě pouze s Vámi, měla 100% pozornost a veškeré výhody, které v kolektivu není možné mít. Je nutné jí vysvětlovat výhody kolektivu, jiné hry, kamarádi, naučí se mnoho nového. A v neposlední řadě potvrzovat svou lásku, pozornost, že nechodí do školky za trest. V závěru Vás jen uklidním, že podobné problémy zná každá maminka,když se změní dosud fungující stav. Trpělivost :)“

Pavlína Veselá: „Dobrý den,chci se zeptat,mám 4,5 roku starou holčičku,chodí do školky,od letošního roku jí dali do stršího oddělení a máme pořád a nejen my problém s jednou holčičkou,která je o rok a půl starší.Našim dětem říká,že se mohou bavit jen s ní,je taková majetnická.Jedna známá už to šla řešit do školky,protože její dceři také dělala to,co naší a nakonec ve školce prý řekli,že v této holčičce problém nevidí.Poradte mi,prosím,co mám říct své holčičce,jak jí mám vysvětlit chování té druhé,nechci,aby něco takového odkoukala,děkuji Veselá“

Lucie Vaníčková: „Pěkný den, v takové situaci se radí opravdu těžko, nejsme schopni zcela objektivně posoudit, čí chování je špatné. Pokud se na stejných nešvarech shoduje více rodičů, jistě by bylo dobré kolektivně pohovořit s pedagogy, rodiči dívenky. Nicméně v každém případě nebude řešení situace jednoduché.“

Marta: „Dobrý den, prosím, poraďte mi, jak být důsledná? Vždycky ustoupím, je mi dětí líto, když brečí. Vím, že je to špatné, ale jsem prostě taková. Děkuji.“

Lucie Vaníčková: „Pěkný den, důslednost je těžká pro každého z nás a děti velmi dobře umí naši slabinu vycítit a oužít. Nicméně v určitých situacích je rozhodně nutnou.“

Daniela: „Dobrý den, ráda bych se vás optala na chování syna 6,5 let. Chodí do 1. třídy, p. uč. říkala, že ruší v hodině (mluví, když není vyvolán, píská si, pošťuchuje děti, 1x si dal nohy na stůl). Je prý hodně aktivní. Co se týče známek, tak má hodně 1 a pár 2 z psaní. Ptali jsme se, zda máme zajít k psychologovi a poradit se, kde je jaká chyba v chování ale i ve výchově - prý to zatím řešit nemáme. Nás jeho chování jako rodiče mrzí a proto vás prosím o radu, co bychom pro to mohli jako rodiče udělat? Moc vám děkuji za odpověď.“

Lucie Vaníčková: „Pěkný den, v této fázi bych doporučila navštívit PPP tj.Pedagogicko-psychologickou poradnu, která vyhodnotí danou situaci a případně Vás doporučí k dětskému klinickému psychologovi.Rozhodně bych toto chování syna nenechala bez řešení.“

Jitka Křišťálová: „Dobrý den, mám roční holčičku, kterou stále kojím. Nerada bych s kojením přestávala úplně, ale na druhou stranu mě dcerka několikrát za noc budí a dožaduje se uklidnění a pití ode mě. Nedá se jinak uklidnit. Myslela jsem, žemívá hlad nebo žízeň, ale večer vše dostane, ani horko doma nemáme...Jak ji závislosti zbavit? Mám někam třeba na den odjet?Jinak mne nic nenapadá..Děkuji“

Lucie Vaníčková: „Pěkný den, v tomto věku již dítěti doplňujete stravu dalšími potravinami, je tedypředpoklad, že hladem netrpí a jedná se spíš jen o psychickou a uklidňující potřebu, cítit Vaši blízkost. Pokuste se nahrazovat lahví s příslušným nápojem, pomalu zvykat i na další členy domácnosti, okolí.“