Chat

Ing. Dita Michaličková
Záznam chatu ze čtvrtka 7. května 2009
Marie Grodová: „Dobrý den, v obchodě jse viděla vajíčka s označením - 3 cereální a z chovu na hluboké podestýlce a pak tuším bio. Můžete zmínit, jaký je v nich rozdíl, případně zmínit odkaz na web, kde bych tyto informace našla? Děkuji“
Ing. Dita Michaličková: „Dobrý den, č. 3 na vajíčku znamená chov slepic - nosnic v klecích. Přídavek cereální je jen přidaný výraz od producenta, aby zákazníky zaujmul něčím podstatným. Všechny slepice jsou krmeny obilninovými směsmi. Chov na podestýlce - správně má být na balení uvedeno chov slepic v halách, na vejci je první číslo 2. Další typ chovu je chov nosnic ve volném výběhu, na vejci č. 1, v ČR zatím tyto chovy nejsou a pokud vím, tak ani tato vejce nedováží. Nicméně jejich výbornou alternativou jsou domácí chovy pro vlastní spotřebu, ve kterých je v ČR chováno přibližně 50 % všech slepic v ČR. Chov nosnic v ekologickém zemědělství - na vejci je první číslo 0, na krabičce ještě logo BIO. S pozdravem DM“
Karolína: „Dobrý den, podmínky chování slepic jsou opravdu otřesné...musím říct, že od doby co jsme se přestěhovali na venkov, vajíčka zásadně nekupuji...máme to štěstí, že sousedé chovají slepice v "bio" kvalitě...Hodně štěstí v projektu slepice z klece ven:) Jak se dá projektu pomoci??“
Ing. Dita Michaličková: „Děkuji za Vaše slova. Pomoci - určitě tím, že budete informovat své známé o podmínkách chovu slepic. Tím, že lidé nebudou kupovat vejce z klecí, podpoří nákupy chovatele slepic v ekolog. zemědělství a věřím, že časem bude možno kupovat i vejce z volných výběhů. Omezení spotřeby vajec také pomůže, zvláště pokud je pro mnoho lidí, včetně třeba mne, finančně náročné nakupovat vejce z ekologických chovů. Pokud omezíme spotřebu, můžeme si třeba více dovolit vejce ekologická, např. dětem apod. A určitě je výborná cesta - nakupovat vejce z dobře vedených domácích chovů. Zde se také slepice mohou dožít vyššího věku (2- 4 roky, i více) než v produkčním zemědělství (1,5 roku). Na naši www.spolecnostprozvirata.cz uvádíme některé Recepty bez vajec, i to si myslíme, že je dobrá cesta. Obecně není potřeba chovat tak velké množství hospodářských zvířat a pojídat velké množství živočišných potravin každý den. Vysoká konzumace těchto potravin neprospívá zdraví lidí, ani přírodě - vysoké zatížení životního prostředí, ani samotným použitým HZv, jenž jsou v intenzivním zemědělství pojímány jen jako nástroje na zisk živočisných produktů. Pozitivní změny, které se snaží organizace pro welfare a práva zvířat nastolit jdou zavést velmi pomalu a velmi obtížně.“
Jitka Blažková, Revoluční 21, Hovorčovice, 25064: „Můžeme nějak pomoci? Třeba nekupovat levné vajíčka?“
Ing. Dita Michaličková: „Pomoci můžete, tím jak píšete - nekupovat levná vejce - jsou levná protože cenu platí svým utrpením slepice, a pokud to shrnnu: - nekupovat vejce z klecového chovu: na balení je uvedeno "vejce nosnic v klecích", na vejci je první číslo 3 - nakupovat vajce z ekologického (Bio logo) chovu, na vejci první číslo 0. Jsou dražší - protože slepice mají k dispozici takový prostor a podmínky, které opravdu zajistí všechny jejich potřeby na dobrý život (tzv. welfare) a ještě navíc jsou krmeny výbornou ekologickou směsí - snad už za pár měsíců zde budou k dispozici i "vejce nosnic ve volném výběhu", na vejci číslo 1. Zde jsou podobné podmínky jako u chovů ekologických, ale slepice už nemusí být krmeny ekologickou směsí. Tato vejce pak nejsou až tak drahá jako vejce Bio. - omezit spotřebu vajec a živočišných potravin obecně. V intenzivních chovech trpí jak slepice, kuřata - brojleři vykrmovaná na maso, prasata zavřená na výkrm, prasnice produkující - rodící selata jak na běžím pásu, dobytek ve špatně vedených chovech, vysoce užitkové dojnice, husy v některých zemích EU násilně vykrmované na foie gras - játra, mořské ryby uměle intenzivně chované v nádržích ....“
Vávrová: „Jsem zootechnik a nelíbí se mi dělat aféru z chovu slepic v čR, od roku 2012 mají být klece obohacené. Co jiného mají slepice podle vás dělat než snášet vajíčka, krávy také jen dojí mléko. Děkuji“
Ing. Dita Michaličková: „Jsem člověk, který nechce žít z utrpení jiných tvorů, ani k němu přispívat. Jak jen to dokážete chodit v práci okolo zvířat zavřených v klecích - namačkaných v halách na výkrm, ať už se jedná o slepice, prasnice, prasata na výkrm, vykrmovaná kuřata - brojlery a další? Klec zůstane klecí, ať už je obohacená, růžová nebo třeba voňavá.“
Marketa: „Dobry den, mam asi netradicni otazku, ale nemohla byste upozornit na mezinárodni pochod za prava zvirat Veggie Pride, ktery se kona pristi sobotu v Praze?“
Ing. Dita Michaličková: „ano, určitě. Je to výborné, že se pochod za práva zvířat Veggie Pride bude konat i v ČR. Myslím, že 16. 5., So. Vegetariánství je zásadní věc, která pomůže ukončit strádání hospodářských zvířat. Při ukončení pojídání zvířat a živočišných potravin obecně nebude nutno uměle a tak velmi rychle množit a vykrmovat tato zvířata.“
Ingl Jitka Pittnerová, Hradecká 4, Praha 3: „Před 40 lety jsem coby studentka gymnasia v rámci praxe v zemědělství viděla tyto šílené klece, dvě řady v obrovské hale, a na začátku a konci uličky velké hromady mrtvých slepic. Než jsme prošli touto uličkou, pochopila jsem proč ty dvě hromady mrtvých slepic. Ony páchaly sebevraždu! Tenkrát byly v kleci dvě a když jedna seděla, druhá musela stát a naopak. Některá ta stojící si opřela hlavičku o dráty a podtočila asi 1,5x tělo, chvíli tak stála a pak padla mrtvá na tu druhou. Moje otázka zní.Věříte mi, věříte tomu? S pozdravem Pittnerová“
Ing. Dita Michaličková: „Také jsem studovala dvě zemědělské školy, takže to tak bývá. Nedokážu posoudit zda-li to byly jejich sebevraždy, ale obecně slepice v klecích hynou, tak jako i ostatní zv. v intenz. zemědělství, uvádí se ta jako ztráty - úhyny. Ke všemu ještě je mnoho chovů velmi špatně vedených, ta cena zvířat - drůbeže je pro producenty velmi malá, neváží si jejich životů - stejně jsou určeny jen na jatka (i když při nevhodně vykrmených kusech a "poškozených" kusech získají menší finanční zisk)“