Chat

Domácí násilí

Kateřina Macková

Záznam chatu z úterý 2. prosince 2008

Martina: „Dobrý den, jaké má pravomoce Policie ČR při zjištění domácího násilí? Děkuji a přeji hezký den.“

Kateřina Macková: „Policie může násilníka vykázat ze společného obydlí, kde se násilí dopouštěl. Když policie dorazí na místo, zjistí, co se stalo a může v odůvodněných případech uložit násilníkovi, aby opustil byt nebo dům a to na dobu 10 dní. Tuto lhůtu může dále prodloužit soud a to na základě podaného návrhu na vydání předběžného opatření, které k soudu musí podat ohrožená osoba. Dále policie může na základě podání občanů řešit podezření ze spáchání trestných činů v souvislosti s domácím násilím.“

Alena: „Dobrý den, manžel v květnu opustil rodinu, požádal o rozvod. Máme dva syny 11 a 13 let. Byli léta svědky jak se ke mě chová hrubě i vulgárně...Po jeho odchodu se s ním nechtějí stýkat. Manžel mě obviňuje na soc.úř, že děti manipuluji a navádím. Nedělám to, ale soc.pracovnice věří manželovi. Umí mluvit, nestydí se lhát a překrucovat, působí důvěryhodně. A tak děti museli již na "výslech" k psycholožce. Jsem zoufalá, nikdo mi nevěří, že manžel mě psych.trápil a teď trápí ještě víc, navíc i děti. Za to, že jsou na něho "naštvané". Nevím, co mám dělat. Moc prosím o radu.“

Kateřina Macková: „Sociální pracovnice má povinnost prošetřit rodinné poměry, musí dát soudu zprávu, jak děti vidí celou rodinnou situaci, příp. s kým by chtěli dát žít (jestliže manžel požádal o rozvod, musí soud nejdříve rozhodnout, komu budou svěřeny do péče děti). Soudní jednání pro Vás bude určitě náročné, doporučovala bych se obrátit např. na naši organizaci a objednat se na osobní konzultaci, kde by Vám naše sociální pracovnice vysvětlila, co Vás čeká a poskytla by Vám psychologickou podporu, případně i doprovod k soudu. Tel. č. na Acorus je 283 892 772.“

Dana: „Dobrý den,i když bude násilník policisty donucen opustit dům kde je zajištěno to ,že se nebude mstít třeba tím ,že podpálí dům.Vyhrožuje nám tím tchán,když na něj zavoláme policie.“

Kateřina Macková: „Tomu, aby se násilník mstil, nikdo asi nezabrání, je však dobré o této situaci informovat policii a nebát se výhrůžek. Pokud policie násilnou osobu vykáže, zároveň ji upozorní, že se nesmí do bytu vrátit a nesmí se zdržovat ani v jeho okolí. Pokud tento zákaz poruší, může být stíhán pro trestný čin maření výkonu úředního rozhodnutí.“

petra: „dobrý den,chtěla jsem se zeptat...kam se obrátit,když žena prožívá domáci násilí a má malé dítě...jestli to má nahlásit na policii nebo jestli je nějaká linka....děkuji za odpověd“

Kateřina Macková: „Doporučovala bych obrátit se na naši poradenskou linku, kde může získat konkrétní rady, jak postupovat. Naše centrum poskytuje ohroženým ženám i možnost bydlení, takže neváhejte a zavolejte na 283 892 772.“

Jana: „Manžel mi neustále vyhrožuje pře dětmi,že mi zlikviduje a ničí moje věci/OBLEČENÍ,AUTO apod. Policie u nás byla také,“

Kateřina Macková: „Ve Vašem případě je vhodné podat trestní oznámení, případně se poradit na naší poradenské lince (283 892 772), která je v provozu celoročně 24 h. denně.“

petr: „Dobrý den chte bych se zeptat jaké nejčastější bývá domácí nasílý,na dětech a ženách ve zdělovacích pořadech je toho moc. děkuju petr“

Kateřina Macková: „Vaše otázka směřuje asi na formy domácího násilí - nejčastěji jsou ženy a děti vystaveny ponižování a nadávkám, výhrůžkám fyzickým násilím, ale časté je i sexuální násilí, ničení osobních věcí oběti.“

Veronika.J Třinec: „Dobrý den, žila jsem 2 roky s partnerem. Po první facce jsem se s ním chtěla rozejít, nakonec to skončio zlomenou rukou a přeraženým nosem. Samozřemně už je konec dávno konec. Teď mám partnera který mě na rukou nosí a jsem moc šťastná, doufám že se nám podaří i mimčo. Dozvěděla jsem se že bývalý se nezmněnil. . pokračuje na další ženě které takto ubližuje, bohužel ta to trpí. Jen jsem chtěla všem ženám vzkázat ať si to nenechají líbit a odejdou. Hned! Přeji hezký den.“

Kateřina Macková: „Souhlasím s Vámi a i já přeju všem ženám, aby získaly odvahu bránit svoje právo na život bez násilí!“

Pavla Rosenbergová: „Dobrý den,dopouštějí se domácího násilí více muži nebo ženy?Děkuji“

Kateřina Macková: „Ze statistik z celého světa jednoznačně vyplývá, že že oběťmi domácího násilí jsou minimálně cca z 90 % ženy. Muži jsou tedy v 90% násilníky a v 10% jeho oběťmi.“

jan: „zena me nechce nikam poustet“

Kateřina Macková: „To je velmi stručné nastínění situace, nelze z takto krátkého vyjádření poznat, zda se jedná o domácí násilí. To je typické tím, že se brutalita útoků stupňuje, že trvá dlouho a jeden z partnerů zneužívá moc, kterou má nad druhým.“

Alena: „Dobrý den, jsem rok a něco vdaná a manžel nějak neunesl narození syna a začal pít. Nechápal mé zdravotní problémy po porodu a pak už se mnou ani sexuálně nežil a jen pil a chatoval si se ženami. Pití se vyhrotilo na závislost a manžel mi tu vyhrožoval a psychicky terorizoval, několikrát jsem musela v noci jít z bytu pryč i se synem, protože ho nenechal spát. Takhle jsem to zvládala skoro 3/4 roku, 3x tady byla i policie, jednou mi dal i facku a v opilosti vyhrožoval, že mě zabije. Teprve teď jsem se odhodlala zažádat o rozvod a chci odejít. Dá se i tohle považovat za domácí násilí? Děkuji za odpověď.“

Kateřina Macková: „Alkohol hraje v situacích domácího násilí také svou roli, nebývá ale příčinou, spíše se agresor vymlouvá, že jednal pod vlivem návykové látky a nemohl ovládat své jednání. Pro přesné posouzení situace by bylo třeba se poradit s naší konzultantkou - buď osobně nebo na tel. 283 892 772.“