Chat

Psychomotorika dětí do 1 roku

Eva Kiedroňová

Záznam chatu z úterý 27. května 2008

renata.schonova@centrum.cz: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, mám 8m dceru a co sleduji vás sleduji v pořadu sama doma, zjišťuji, že jsem vše co se nošení, zvedání dítěte apdb. dělala špatně - co teď, lze ještě něco napravit?“

Eva Kiedroňová: „Určitě. Velmi doporučuji dávat dcerce prostor k vlastní aktivitě ve velkém prostoru na zemi, pokud možno v nahotě nebo pouze v lehkém oblečení. Vzhledem k tomu, že by se měla naučit co nejdříve kvalitně lézt, tak ji neposazujte a lákejte k lezení. V září by měla vyjít kniha "Rozvíjej se děťátko", která nabízí celou řadu zajímavých stimulací prospěšných ke zdárnému psychomotorickému vývoji dítěte.“

Alena Marečková: „Dobrý den, chtěla bych Vám moc poděkovat za vaše rady. Jste pro mě jistota. Když nevím, otevřu "Něžnou náruč rodičů" a hned se cítím jistěji. Mému synovi bude brzy 5měsíců, zřejmě ho nebudu moci kojit tak dlouho jak jsem chtěla, tedy celých šest měsíců. Můžete mi prosím poradit, v jaké poloze ho budu moci krmit? Nemáme polohovací jídelní židličku. Děkuji za radu.“

Eva Kiedroňová: „Moc Vám fandím a pevně věřím, že krizi v kojení překonáte a budete možná kojit ještě dále. Pokud budete muset opravdu krmit náhradní kojeneckou výživou, tak velmi doporučuji v náručí, v pozici vyvýšeného klubíčka, která mu umožní být alespoň v těsném kontaktu s vámi.“

Beata N.: „Dobrý den, mám dcerku 5 měsíců, dokdy byste doporučila nosit dítě v zavinovačkách - těch klasických? děkuji“

Eva Kiedroňová: „Do zavinovačky doporučujeme balit zdravé dítě především k odpočinku a ke spánku, a to pevněji přibližně do 6 týdne věku dítěte, poté volněji do cca 2.měsíce věku, poté na zavinovačku pouze pokládat do cca 3-4 měsíce věku. Nosit v zavinovačce doporučujeme především rodičům novorozenců a dětí do cca 3.měsíce věku, kteří si nejsou jistí v manipulaci s malým dítětem. Kdo je o manipulaci dobře poučen, může nosit bez zavinovačky v polohách, které u dítěte posilují zádové svaly i orientaci v prostoru. Vhodnými polohami jsou Klubíčko - vyvýšené nebo boční, Tygřík a Klokánek. Všem polohám je potřeba se nejdříve naučit, nejlépe ještě před narozením v kurzech nebo v knize pod stejným názvem - "Něžná náruč rodičů"“

Marci: „dcera bez týdne 7 měsíců. stále se otočí jen ze zad na bříško a ještě z 99% preferuje jednu stranu.nemá toho umět více? jinak je moc spokojená na zádech, hraje si - jakoby nemá důvod se více hýbat?“

Eva Kiedroňová: „Doporučuji dcerku cíleně motivovat k obratu na stranu, na kterou to ještě neumí, a také nacvičovat obrat z bříška na záda a také k naklekávání. Jsou na to speciální, přitom jednoduché stimulace, které jsme schopni rodiče naučit v našich kurzech nebo prostřednictvím knihy "Rozvíjej se děťátko, která se objeví na trhu někdy v září či říjnu.“

Hilda: „C je to psychomotorika?“

Eva Kiedroňová: „Psychomotorika je sledování dítěte z hlediska psychického i motorického vývoje dítěte, která má svá pravidla a vzájemné souvislosti. Sledujeme postupný vývoj v oblasti zraku, sluchu, hmatu, sociálního kontaktu i rozumového vývoje dítěte, které společně významně ovlivňují pohybový vývoj celého těla i ruky.“

Renata, Kladno: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, kdy se mají miminku již dávat botičky s pevnou podrážkou. Naše 8,5 měsíční dcerka se již sama zvedá na nožičky (s oporou o nábytek) a přešlapuje, jinak zatím leze. Je lepší jí dát pevné botky, aby byla stabilnější, nebo zůstat "naboso"/v ponožkách? Děkuji.“

Eva Kiedroňová: „Pokud dítě neupřednostňuje chůzi před lezením, tak dítěti botičky nedáváme. Obzvlášť pro 8,5 měsíční dítě je velmi důležité, aby mělo volná chodidla při lezení. Lezení je pro dítě ve věku cca 9-12 měsíců podstatně důležitější než vlastní chůze. Lezením dítě posílí orientační dovednosti, koordinaci pohybů, rovnovánu i sílu všech důležitých posturálních svalů.“

Piknová Karla: „Dobrý den paní Kiedroňová, mám 9měs chlapečka, otáčí se z bříška na záda a naopak, na bříšku se otáčí kolem dokola, plazí se asi týden a začal se i houpat na kolínkách. Chci se zeptat- v poloze na bříšku dělá pořád takové to "letadlo"-zvedá ručky a nožky a houpe se na bříšku- co s tím? Nevadí to jeho vývoji popř. jak ho to "odnaučit". Děkuji moc“

Eva Kiedroňová: „Je moc dobře, že již začal naklekávat. Vřele doporučuji chlapečka nechávat co nejvíce v nahotě nebo lehce oblečené a ve velkém prostoru. Z hlediska stimulace je stimulujte k naklekávání a lezení. Lezení je pro dítě velmi důležité. Jakmile se naučí lézt, omezí nebo zcela přestane dělat letadélko.“

Agata F.: „Dobrý den, mám 4,5 měsičního syna. Syn přes den spí asi 3 hodiny - má to vliv na vývoj dítěte? Děkuji“

Eva Kiedroňová: „Je zcela logické, že dítě, které méně spí, tak má daleko více příležitostí trénovat a posilovat než dítě, které spinká více. Potřeba spánku je však dána individuálním nastavením. Rozhodně je potřeba dítě nechat odpočinout tolik, kolik potřebuje, jinak se to vymstí v náladě i chuti spolupracovat a dokonce i v celkovém prospívání.“

Soňa Straszaková: „Dobrý den, vážená paní Kiedroňová. Chtěla bych se zeptat, zda je normální, případně, v čem je problém, když můj 11,5 měsíční syn už se batolí, ale ještě sám nesedí!? Děkuji moc za odpověď.“

Eva Kiedroňová: „Dítě ve věku 11,5 měsíce by mělo umět kvalitně a symetricky lézt. Je otázkou, co si mohu představit pod pojmem batolí se. Z lezení se dítě naučí posadit se a sedět. Pokud leze, ale nesedá si, protože je pořád v pohybu, tak vám doporučím si je občas posadit do klína ve vašem tureckém sedu nebo když sdítě pohodlně v křesle a nechat je odpočinout. Pokud neleze, a tím se neumí ani posadit, pak bych v tuto chvíli doporučovala vyhledat pomoc fyzioterapeuta, který Vám nabídně speciální stimulace, které ten psychomotorický vývoj nastartují.“

K.Hunešová: „Dobrý den , mám 15.m. holčičku,až nyní asi před 14 dny si začala stoupat. Leze hbitě.Vše dělala se zpožděním, ale ve správném sledu. Na vyšetření na neurologii vše v pořádku, jen lehká hypotonie, cvičit prý zatím nemusíme. Doporučíte mi vhodnou stimulaci, aby začala obcházet nábytek a chodit ? Děkuji“

Eva Kiedroňová: „Pokud je maličká hypotonická, tak ji nechávejte co nejčastěji se pohybovat v nahotě. Při lezení ji lákejte hračkou k přelézání polštářů, tašky, vašich nohou, lákejte je ke stoupání a klesání zpět do kleku u vašeho těla nebo u gauče přes nakleknuté kolínko, jakmile stojí u gauče, tak je lákejte na gauči vhodnou hračkou k pohybu stranou. Každé dítě jde svým tempem. Dle popisu je vaše holčička skutečně v pořádku, jenom malinko opatrnější, což vůbec nevadí“

Veronika Růžičková: „Dobrý den, máme holčičku, které bude 3.6. šest měsíců. Zatím se sama neotáčí, snažíme se ji motivovat, ale dostane se jen na bok. Je to zatím v pořádku nebo se máme znepokojovat? Co případně můžeme udělat? Děkuji velice za radu.“

Eva Kiedroňová: „Předpokládám, že jde o 6.ti měsíční dítě, tak vřele doporučuji hrát si s míčem na bříšku nebo je jakýmkoliv způsobem motivovat ke zvedání všech čtyř končetin nad podložku. Tím posílí mezilopatkévé svaly, svaly hrudníku, ale především břišní svaly. Také dojde ke zvednutí pánve nad podložku, která umožní dítěti snadnější obrat. K obratu dojde díky zrakové stimulace dítěte k obratu hlavičky do strany, která přiměje ruku k zachycení hračky přes střed tělíčka. To vše pak způsobí snadný obrat na bok. Po lehkém zatlačení pánve do podložky a nakročení svrchní dolní končetiny, dojde k obratu. Vše je potřeba trénovat na obě strany.“