Chat

Manželství a právno

JUDr. Jana Dvořáková Závodská

Záznam chatu z úterý 22. dubna 2008

Josefína, Morava: „Dobrý den,zajímalo by mě, zda když si půjčím určitý obnos peněz od manžela, s vědomím jeho manželky na základě sepsaného dlužního úpisu, který podepisuje pouze ten muž, zda je možné peníze vrátit jeho manželce, nikoli jemu. A mám ještě jeden dotaz - někde jsem slyšela, že pokud tento dluh není vrácen ve lhůtě a není od věřitele vymáhán v dané lhůtě, po určité době je toto právo promlčeno - tzn. není už povinnost vrátit. Zdá se mi to neuvěřitelné. Je to skutečně tak? Děkuji“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Pokud si půjčíte peníze od manželů, můžete je vrátit i jen jednomu z nich. Jestliže by se jednalo o výlučné finanční prostředky jednoho z manželů, je třeba je vrátit tomuto manželovi. Promlčecí doba je 3letá a počíná běžet druhý den po splatnosti půjčky. V případě, že doba splatnosti nebyla dohodnuta, je dluh splatný druhý den po požádání. Od dalšího dne pak běží promlčecí doba. Po uplynutí promlčecí doby lze sice žalovat u soudu, ale když dlužník vznese námitku promlčení, věřitel spor prohraje.“

Jana: „Dobrý den,ráda bych se zeptala za moji kamarádku.Zila 5 let s pritelem.Maji spolu 3 leteho syna.Ted se od pritele odstehovala a odvezla si svoje veci (bud je platila ona a nebo je mela jeste pred vztahem).Meli auto - za penize její,napsané na něj (trochu komplikovane ze?).No a pritel ji ted rekl,ze ji penize za auto neda,kdyz mu vsechno sebrala - myslel tim ty kamaradciny veci (nemel vubec nic - nabytek atd.).A ze pry pravne stejne na nej nemuze,kdyz je auto na nej napsane,i kdyz ho platila ona.Nevim,jestli pisu dost srozumitelne :-).Co vy na to?Ma nejake vychodisko?“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Nezáleží na tom, kdo je uveden v evidenci vozidel jako vlastník. Rozhodující je, jakým způsobem byl automobil nabyt, zejména kdo jej platil a z jakých prostředků, kdo podepsal kupní smlouvu, kdo byl přítomen při koupi v prodejně,apod. Pokud byl koupen ze společných peněz a výše podílů nebyla dohodnuta, platí ,že podíly jsou stejné. Jestliže nedojde k dohodě, může se kamarádka obrátit na soud.“

petra: „dobrý den,můj případ,nejsme manželé máme spolu dvě děti,on se od nás odstěhoval k mamince my bydlíme v jeho bytě,ted nás vyhazuje.Máme právo aby nám našel náhradní ubytování?dává to k soudu,můžem to vyhrát?děkuji moc“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „U soudu můžete uplatnit námitku, že výkon práva žalobce je v rozporu s dobrými mravy, nebo´t je otcem vašich 2 dětí a Vy nemáte jinou možnost bydlení. Pokud přesto prohrajete, budete si muset sehnat byt s tržním nájemným a pak doporučuji požádat o zvýšení výživného.“

Veronika: „dobrý den mám s manželem 2děti on má ale 2děti ještě z minulého manželství, dům ve kterém bydlíme je po mých rodičích a je napsán na mě. Chci se zeptat jestli v případě smrti manžela dědí z našeho domu i jeho 2děti z předchozího manželství díky za odpověď“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Nedědí.“

Michaela: „Dobrý den chtěla bych se zeptat sem 6 let rozvedená včera mi volal exekutor že můj bývalý manžel má dluh cca.1 mil.korun od něj už vymohli 700 tisíc a zbytek chtějí po mě..uvalili exekuci i na můj účet..nedostanu se k financím říkali že mám na zaplacení 1 měsíc a pak že mi udělají exekuci.co mi poradíte?“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Záleží na tom, zda se jedná o dluh z doby manželství a pokud ano, zda jste o něm věděla a zda jeho výše nebyla nepřiměřená vašim majetkovým poměrům v době manželství.“

Dana: „Vlastníme s partnerem RD,oba máme dospělé děti. Napsali jsem si vzájemně závěť tak, aby nás posuzovali jako manžele. Budou naše dospělé děti tedy dědit jen to zákonné minimum jako u manželů?“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Ne, nejste manželé.“

M.V.: „Dobrý den! Dva roky jsem vdaná a 7 let před svatbou jsem žila s v té době přítelem v domě jeho rodičů, kde jsme dosud a zvelebujeme jej. Před svatbou jsem do tohoto domu investovala asi půl milionu korun. Měla bych nějakou naději získat pěníze zpět v případě rozchodu a rozvodu? Všechny doklady mám pečlivě schované.“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Bohužel investice do cizího majetku se promlčí za 2 roky od jejich uskutečnění.“

Lenka: „Hezký den, žiji s přítelem ,se kterým máme syna,z prvního manželství mám dvě dcery a on syna. Vlastním byt, přítel se rozhodl stavět dům, pozemek již zakoupil. V brzké době chceme uzavřít sňatek. Po zkušenostech z prvního manželství bych raději uzavřela předmanželskou smlouvu a ráda bych věděla, co by měla obsahovat. V případě rozvodu bych požadovala, aby mi manžel zajistil bydlení na stejné úrovni, jaké mám nyní(po přestěhování do domku chci byt prodat a peníze investovat do jeho zařízení). Je toto reálné nebo mám práva i jiná, jakým způsobem se tedy tzv. pojistit? Děkuji mnohokrát za odpověď.“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Takto to nepůjde. Měla byste chtít podíl na domě nebo věcné břemeno. Anebo byt neprodávejte.“

hibes@seznam.cz: „Dobrý den, ráda bych věděla, da budu muset a v jaké výši vyplatit manžela. Domek jsem dostala od svých rodičů před sňatkem. Jeho i moji rodiče se podíleli na opravě - jeho především manuálně, moji finančně. Jsme 10 let manželé, máme 3 děti. Velmi děkuji za odpověď a ještě - musím se bát, že by v případě rozvodu soud přidělil ěti do péče jemu?“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Manžel může požadovat polovinu investic, tj. z toho, co jste platili ze společného jmění manželů na investice do domu. Rodičům se investice za 2 roky promlčely.Dům je samozřejmě jen váš. Soud může svěřit nezletilého do péče kteréhokoliv z rodičů . Záleží na věku dětí, jejich přání, výchovných schopnostech rodičů a jiných skutečnostech, i možnostech bydlení. Přednost má dohoda.“

Koutska: „Jsme bezdetny par, koupili jsme ze spolecnych penez byt, napsany na partnera (z duvodu hypoteky). Jak by mela vypadat pisemna dohoda, ze v pripade rozchodu se vlastnictvi upravi na poloviny. Je nutne overeni notarem? Dekuji“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Doporučuji již nyní zapsat vaše spoluvlastnické právo do katastru nemovitostí, a to na základě souhlasného prohlášení nebo smlouvy darovací.“

Věra: „Dobrý den,jsem již rok rozvedená a v současné době řešíme SJM.Na všem se domluvíme,pouze na osobním automobilu, který je pořízen manželem na liesink.Manžel si automobil přivlastňuje tím,že automobil vlastně není náš,ale je vlastně zapůjčen liesingovou společností a on platí vlastně jenom současný pronájem tohoto vozidla a tudíž nespadá do SJM.Jaká je skutečná pravda a mám na tento automobil nárok i když je zatím vlastníkem liesingová společnost?Děkuji.“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Záleží na obsahu leasingové smlouvy. Splátky zaplacené do rozvodu je možné započítat do společného majetku jako majetkovou hodnotu.“