Chat

Přechod práva nájmu k bytu

JUDr. Závodská Dvořáková

Záznam chatu z pondělí 12. března 2007

Jarmila: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat zda a na základě jakých zákonných ustanovení může pronajímatel navýšit platbu za vybavení bytu , když došlo v jeho bytě k rekonstrukci koupelny (tuto povolil a následně nám zaplatil). Pokud ano,o kolik tuto platbu může navýšit? Díky“

JUDr. Závodská Dvořáková: „Záleží na nájemní smlouvě a na dohodě s pronajímatelem. Jinak má pronajímatel právo zvýšit nájemné pouze na základě zákona o zvyšování nájemného a sdělení ministerstva pro místní rozvoj.“

Hana: „Pěkný den paní doktorko, na základě jakých právních předpisů se provádí zúčtování záloh za služby (v nájemních bytech-regulované nájemné) a kdy a jak často se má provádět? Pronajímatel tak vůbec nečiní. Co máme dělat? Děkuji“

JUDr. Závodská Dvořáková: „Podle občanského zákoníku má pronajímatel povinnost provést každý rok vyúčtování služeb,zpravidla se provádí po skončení topné sezony. Pošlete majiteli doporučený dopis se žádostí o vyúčtování a pohrozte mu žalobou u soudu.“

Renata: „Dobrý den paní doktorko, ukládá nějaký předpis povinnost vystavit pronajímateli (regulované nájemné) nový aktuální evidenční list, jestliže jsou provedeny změny ve vybavení bytu (zastarání nebo inovace)? Např. r.1999 pořízen nový boiler,domácí stále účtuje i starý boiler (který se koupil r.1990 a rozbil r. 1999, takže si účtuje 2 boilery. Evidenční list nám byl předán pouze jediný r. 1996. Jak postupovat a jakými zákonnými ustanoveními argumentovat a zda je jeho povinností nám předat nový evidenční list, kde jsou změny zohledněny? Děkuji za odpověď“

JUDr. Závodská Dvořáková: „Povinností pronajímatele je vypočíst správně nájemné. Nájemce má právo uplatnit své námitky. Doporučuji osobní jednání nebo dopis.“

SIMONA: „DOBRÝ DEN PANÍ DOKTORKO MUŽU SE NA NĚCO ZEPTAT?“

JUDr. Závodská Dvořáková: „Ano, samozřejmě.“

SIMONA: „DOBRÝ DEN PANÍ DOKTORKO MUŽU SE NA NĚCO ZEPTAT?“

JUDr. Závodská Dvořáková: „Ano.“

Monika: „Dobrý den,mohla byste mi napsat co musí obsahovat kupní smlouva na družstevní byt?Děkuji monika“

JUDr. Závodská Dvořáková: „Nejedná se o kupní smlouvu, ale o dohodu o převodu členských práv a povinností v družstvu. Musí obsahovat přesné označení bytu, domu, družstva, smluvních stran a musí být doručena družstvu. Cena není nezbytnou součástí této dohody, doporučuji však postupovat opatrně, nejlépe svěřit peníze do advokátní či notářské úschovy.“

Kamila: „dobry den pani doktorko,mam druzstevni byt v osobnim vlastnictvi2+1,bez vybaveni,a chtela bych ho pronajimat,proto bych se chtela zeptat jak mam postupovat pri urceni castky za najem a jak jsou zapocitany castky za elektriku,vodu atd.“

JUDr. Závodská Dvořáková: „Záleží na dohodě s podnájemcem, v každém případě však budete potřebovat souhlas družstva.“

Xenie: „Dobrý den, prosím o informaci, zda majitel domu-soukromá firma může vyžadovat od svých nájemníků splácení úhrady za výměnu oken. Dále, kdo hradí náklady spojené s údržbou a opravami radiátorů.“

JUDr. Závodská Dvořáková: „Toto upravuje nařízení vlády č. 258/1996 Sb.“

Maštalíř: „Dobrý den, máme pronajatý byt, jsem psaný jako nájemce + bydlí nás v něm celkově 4 osoby. (jsou zapsány i ve smlouvě - iniciály a RČ). Chci se zeptat, zda-li mají všichni, kdo v bytě bydlí, mají stejná práva a povinnosti (např. když někdo z bytu nezaplatí své nájemné, bude se částka vymáhat po mé osobě?)-jakožto po osobě, na kt. je to napsané, Stejně tak i platba SIPA (plyn+elektrika)..děkuji.“

JUDr. Závodská Dvořáková: „Pokud jste ve smlouvě pouze vy, odpovídáte sám.“

Aneta: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat,jak postupovat když pronajímateli byl předán zpět byt po vypovězení smlouvy a on podepsal,že vše bylo v pořádku a že kauci vrátí až dostane vyúčtování energií, ale jsou to již téměř dva měsíce a když jsem se ozvala,kdy pošle zpět peníze, začal mi vyprávět že je rozbitá židle, roztržená sedačka a pár dalších věcí...není s ním rozumná dohoda,ale mám strach na něho vytáhnout to podepsané předání, protože mi dovolil smlouvu vypovědět dříve než jsem mohla.“

JUDr. Závodská Dvořáková: „POkud máte v pořádku dohodu o ukončení nájmu, nemusíte mít obavy.“

Zdena: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda nájemci obecního bytu, který staví rodinný dům, nemůže po kolaudaci rod. domu zaniknout nájem ? Nájemce uvažuje o přechodu nájmu na dítě, kterému je nyní 16 let. Je nutno čekat na 18 let?“

JUDr. Závodská Dvořáková: „Jistější je se přestěhovat před kolaudací, jinak hrozí výpověď.“

Lukasíková: „Dobrý den, nájemník v mém nájemním domě 7 let byt neužívá, neplatí, má zde trvylý pobyt. Výpověď z nájmu nebyla doručena, nepřebírá poštu. Jedná se o byt s regulovaným nájemným.Jak zdušit právo k užívání bytu? Děkuji.“

JUDr. Závodská Dvořáková: „Zkuste dotaz na centrální evidenci obyvatelstva, detektivní kancelář nebo žalobu u soudu.“

Milena: „Ke změně počtu členů v domácnosti mám dotaz (neviděl jsem pořad od počátku): je důvodem k výpovědi z bytu také opomenuté nahlášení odstěhování člena rodiny? A ještě - mohu být nahlášen současně ve dvou bytech? Občas krátkodobě bydlím střídavě v obou. Děkuji za odpověď“

JUDr. Závodská Dvořáková: „Záleží, zda dříve splníte svou oznamovací povinnost vy, nebo vám dá pronajímatel dříve výpověď. Lhůta je 30 dnů, avšak lépe nahlásit pozdě než vůbec. Pro tento účel můžete být hlášen v obou bytech /nikoliv k trvalému pobytu/.“

RNDr. Šupáková: „Jaké sankce hrozí uživateli bytu, který není nájemním bytem (družstevní, v osobním vlastnictví), pokud nesplní svoji povinnost v ohlášení změn v počtu osob správci domu, resp. družstvu?“

JUDr. Závodská Dvořáková: „Záleží na obsahu stanov družstva.“

Jitka: „Dobrý den.Bydlím v družstevním bytě a narodilo se mi dítě. I na mě se vztahuje povinnost nahlásit družstvu změnu v počtu osob v domácnosti?“

JUDr. Závodská Dvořáková: „Určitě.“

Pepa: „Dobrý den paní doktorko, má přítelkyně uzavřela nájemní smlouvu, kde v evidenčním listě nebyly specifikovány služby spojené s užíváním bytu, vše se mělo odvíjet od plateb, tak jak je budou hradit členové sdružení. Smlouva byla na základě této nesplněné podmínky uznána neplatnou a majitel chce uhradit zpětně údajně ušlý zisk, což podle nej za tři roky dělá cca 225.000,-. je možné takto jednostranně a zpětně zvýšit nájem, když byl ve smlouvě tento formální nedostatek? Děkuji, Pepa“

JUDr. Závodská Dvořáková: „Nejedná se o nájem, ale bezdůvodné obohacení, které odpovídá výši obvyklého nájemného. V nájemní smlouvě nebyla upravena otázka služeb, proto je neplatná.“

Stoláriková: „Dobrý den, bydlím v pronajatém bytě s manželem a dvouletým synem. V blízké době budou zateplovat část domu a měnit okna za plastová. Je to důvod pro majitele, aby nám zvedl nájem? Zvyšuje se mi fond oprav, který ovšem platí majitel bytu.“

JUDr. Závodská Dvořáková: „Záleží na obsahu vaší nájemní smlouvy.“

Lucie: „Dobrý den,bylo by možné zde uvést kontakt na vás,třeba emai?Naše bytová problematika je složitější.Děkuji“

JUDr. Závodská Dvořáková: „Doporučuji knihu "Byty a právo".“