Chat

Manipulace s miminky

Eva Kiedroňová

Záznam chatu z úterý 13. června 2006

Milena Adámková: „Dobrý den paní Kiedroňová, máme 4měsíčního chlapečka. Spolehlivě si odříhne pouze ve vzpřímené poloze. Vyzkoušeli jsme i ostatní polohy, které doporučujete ve své knize. Zatěžuji jeho patéř i v případě, že má hrudníček opřený o mé rameno a hlavičku až za ním? Předem děkuji za odpověď.“

Eva Kiedroňová: „Pokud nosíte své dítě ve svislé poloze s opřením hrudníčku o Vaše rameno a s hlavičkou až za ním pouze k odříhnutí, pak své dítě nijak neohrožujete. Velmi oblíbenou náhradní polohou je "tygřík" nebo "klokánek" dle knihy "Něžná náruč rodičů". Proti Vámi užívané poloze je považuji za lepší především proto, že máte dítě před sebou, a tak s nim můžete neustále udržovat kontakt. Také Vám nehrozí, že by Vám ublinklo na záda, aniž byste na to přišla. Přeji Vám hodně krásných společných zážitků s Vašim chlapečkem.“

Jarka Hlaváčková: „Dobrý den, předem mého dotazu, vám chci poděkovat, za rady které píšete ve své knize. Chtěla bych se zeptat, mám 6 měsíční miminko a ód kdyby jste doporučila koupání v bazénu, moři a nebo i rybníků.A také jaký máte názor na cvičení dětí s matkami.“

Eva Kiedroňová: „Dle hygienických norem, ale také dle našich dlouholetých zkušeností doporučujeme být velmi opatrní při koupání dětí do jednoho roku ve veřejných bazénech či v přírodních vodách a koupalištích. Je-li dítě naprosto zdravé a chcete-li je pouze osvěžit vodou na těle, pak alespoň laicky vyhodnoťte kvalitu vody - vzhled, průzračnost, vůni, popřípadě zvažte, jak dlouho již nepršelo a kolik lidí se za ty dny krásného počasí ve vodě vykoupalo. Přesto doporučujeme se v těchto vodách s dítětem nepotápět a neriskovat především napití dítěte této vody. Chcete-li s dítětem docházet na bazén pravidelně, hrát si snim a učit je základní plavecké dovednosti vč.potápění, pak doporučujeme vyhledat profesionální klub, který organizuje kurzy plavání v podmínkách vhodných pro plavání s tak malými dětmi. Tyto kluby nabízejí nejen kurzy, ale také rodinná plavání, kde si můžete sami s dítětem zaplavat a pohrát.“

paní Renáta: „Dobrý den.Zajímalo by mne v jaké poloze nejlépe vkládat novorozence do koupacího kyblíku a jak pak při koupání přidržovat hlavičku.“

Eva Kiedroňová: „Novorozence je nejlépe vkládat do kyblíku jednou rukou pod hlavičkou a jednou pod zadečkem. Při vkládání držíme dítě zády k sobě. Kbelík by měl být postaven tak, aby byl stabilní a ve výšce jeho horním okrajem přibližně do pasu.“

Dana: „Dobrý den, mám 4-měsíční dceru, absolutně odmítá hluboký kočár, pláče, tak výjezdy ven řeším dětskou sedačkou na kočárové konstrukci.Jak dlouho denně tam může být?“

Eva Kiedroňová: „Pokládání dítěte do dětské autosedačky doporučuji pouze na nezbytně dlouhou dobu. To, že Vaše dítě nemá rádo hluboký kočárek, má zřejmě nějakou příčinu. Třeba se v něm necítí pohodlně. Vyplněte kočárek péřovou peřinkou nebo alespoň velkým péřovým polštářem, na který dítě položte a nyní, v tak krásném počasí pouze lehce překryjte. Bude-li se takto maličké dítě cítit v hlubokém kočárku pohodlně, pak máte velkou šanci, že bude spokojené.“

Victoria: „Dobry den, poradite mi prosim, jak vhodne manipulovat se 7 mes. miminkem vazicim 11kg? Dekuji za odpoved.“

Eva Kiedroňová: „Takto velké dítě je vhodné zvedat "nabalením" a nosit v "klokánkovi". Oba způsoby jsou popsány v knize "Něžná náruč rodičů".“

Zuzka z Opavy: „Dobrý den paní Kiedroňová, můj syn bude mít 9 měsíců a zatím si nechce sedat. Pohyblivý je dost, od 3 měsíců "válí sudy" a zhruba od 8. měsíce se začal plazit, nyní už si i kleká. Do sezení ho nechci nutit, v kočárku pořád jezdíme "naležato". V jakém věku by už měl sedět? Mám se obávat, že je něco v nepořádku?“

Eva Kiedroňová: „Je velmi těžké radit, když Vašeho chlapečka nevidím, především způsob a kvalitu dovedností, které popisujete. Přesto, na základě mých dlouholetých zkušeností s psychomotorickým vývojem dítěte bych ve Vašem případě, kdy uvádíte, že Váš chlapeček již od 3.měsíce věku válí sudy, a nyní v devíti měsících plazí, doporučovala navštívit rehabilitační pracoviště věnujícímu se cvičení Vojtovou metodou. Je velmi pravděpodobné, že Váš chlapeček se již od narození potýká s mnohdy drobným hybným problémem, který zbytečně negativně ovlivňuje kvalitu jeho vývoje. Kdyby to bylo mé děťátko, tak bych si určitě zašla a raději s odborníkem vyloučila mou pochybnost, než zbytečně něco zanedbala. Ve věku Vašeho dítěte se může jednat o několik týdnů správné rehabilitace a vše se bude dále vyvíjet tak, jak má. Přeji Vám hodně krásných chvil při výchově syna.“

Petra: „Preji hezky den.Mame skoro 4mesicni dceru a sama se neobrati na brisko.Je to problem?“

Eva Kiedroňová: „U čtyřměsíčního dítěte ještě ani neočekáváme, že by se mělo umět samo přetáčet ze zad na bříško. Dopřejte mu pohyb v prostoru na měkké podložce s pevným základem, a to nejen v poloze na zádech, ale také v poloze na bříšku, do které jej prozatím sami přetáčejte. V pooloze na zádech by mělo zvedat nohy a ruce nad podložku a brzy začne natahovat ruce za hračkou i přes osu tělíčka, což je postupně povede k obratu na bok (cca v 5.měsíci) a pak i na bříško (cca v 6.měsíci věku). Buďte trpělivá, nabídněte holčičce k vývoji kvalitní odmínky a pevně věřím, že bude vše v pořádku.“

Eva M.: „Hezký den, kdy vyjde "Rozvíjej se děťátko?"“

Eva Kiedroňová: „Knija "Rozvíjej se děťátko", která bude o psychomotorickém vývoji dítěte by se měla dostat na trh v září.“

Olga P.: „Dobrý den,nemůžu sehnat vaši knížku.Poradíte,kde ji sehnat?Děkuji. Miminku 3.měsíce se špatně usíná,nevíte radu masáž,polohu.které by mohly napomoci.Děkuji“

Eva Kiedroňová: „Knížku si můžete objednat na stránkách www.kenny.cz. Aby Vaše dítě lépe usínalo, pokuste se mu vytvořit rituál, tzn. přesný postup před uložením ke spánku, vyvětrat místnost, popřípadě zvlhčit vzduch. Před uložením ke spánku dětem velmi prospívá, když se s nim vklidu na chvíli posadíte do křesla, držíte jej v klubíčku a hladíte. Můžete mu také jemně zpívat .“