90′ ČT24
Část: 1. máj - průvody i komunistická propaganda
Obsah dílu
Počasí — Stručný přehled témat — Úřady práce vyhlásily stávkovou pohotovost — Začínají zápisy dětí do mateřských škol — Stručný přehled zpráv — Priority nového šéfa ÚSTR — Válka na Ukrajině — Zastavení dodávek plynu do Polska a Bulharska — 1. máj - průvody i komunistická propaganda — Začala plavební sezona na Teplé Vltavě
Části dílu
Věra Prokopová, členka podnikového výboru odborových organizací Úřadu práce ČR
Michal Černý, ředitel odboru základního vzdělávání a mládeže, MŠMT
Renata Klíčová, ředitelka MŠ Sulanského
Petr Blažek, historik, Ústav pro studium totalitních režimů, Muzeum paměti XX. století
Pavel Žáček /ODS/, poslanec, zakládající člen Ústavu pro studium totalitních režimů
Michal Kocůrek, analytik plynárenství, EGÚ
Pavel Mücke, historik, zástupce ředitele, Ústav pro soudobé dějiny AV ČR
Přehled dílů
Plány nové Evropské komise
Inovace, dekarbonizaci a bezpečnost. Tři priority nové Evropské komise ohlásila její šéfka Ursula von der Leyenová, když europoslancům představovala jednotlivé členy svého nastupujícího týmu.
Evropa musí podle von der Leyenové hrát silnější roli na Ukrajině, na Blízkém východě i v Africe. V této souvislosti zmínila zejména roli nové šéfky unijní diplomacie Kaji Kallasové, ale také budoucího českého zástupce v komisi Jozefa Síkely, který bude mít na starosti mezinárodní partnerství.
Světový den boje proti násilí na ženách
Rukou partnera nebo člena rodiny zemřelo loni ve světě celkem 51 500 žen, v průměru jedna každých deset minut. Zabitých žen bylo o 2300 více než o rok dříve. Nejčastějším místem vražd je domov, uvádí OSN. V Česku zažila nějakou formu obtěžování nebo sexuálního násilí každá druhá žena. Upozornit a bojovat proti tomuto jevu má celosvětová kampaň, kterou podpoří i Česko - a to oranžovým nasvícením budov na několika místech po republice.
90′ ČT24
Počasí — Stručný přehled témat — Barrandovský most se otevře řidičům — Platy jako v Německu do pěti let? — Ceny Divadelních novin
Použití balistických raket – eskalace války na Ukrajině?
Na ukrajinské Dnipro včera Moskva poslala balistickou raketu středního doletu. Ruský prezident Putin současně varoval, že by Rusko mohlo použít podobné prostředky proti zemím, které Ukrajincům dovolí, aby dodávané střely vypouštěly na Rusko. Balistické rakety se vyznačují velmi vysokou rychlostí a obranu proti nim dokáží zajistit jen sofistikované systémy protivzdušné obrany, jako je americký Patriot.
21. listopad - Mezinárodní den televize
Televize je médium, které nám už 70 let přináší nejen zábavu, ale i zásadní okamžiky historie. Původní přístroj s černobílým obrazem prošel ohromným vývojem. Dnes můžeme televizní vysílání sledovat nejen na plochých obrazovkách s ultra vysokým rozlišením, ale také na počítačích, mobilech a tabletech. Navíc si můžeme sledování pořadů naplánovat podle svých časových možností.
Poslanci o rozpočtu na příští rok
Na šest desítek pozměňovacích návrhů podali poslanci k rozpočtu na rok 2025. SPD třeba chce přesunout peníze z programu na rozvoj Ukrajiny na řešení krizových stavů. Piráti pak žádají vzít peníze agroholdingům a dát je na bydlení. Výhrady k návrhu má i prezident Petr Pavel. Chce je projednat s předsedou vlády a ministrem financí v první polovině prosince. Pochybnosti hlavy státu se týkají například výdajů na obnovitelné zdroje nebo příjmů z emisních povolenek.
90′ ČT24 Speciál
České mzdy srovnatelné s těmi v Rakousku a Německu?
Dlouhodobě nejvyšší mzdy z členských zemí EU jsou v Lucembursku, Dánsku, Nizozemí, Belgii a Německu. Loni podle Eurostatu byla v Německu roční průměrná hrubá mzda přes 50 tisíc eur, v přepočtu sto tisíc korun měsíčně. Liší se samozřejmě podle profesí i podle spolkových zemí. V Česku letos ve druhém čtvrtletí stoupla průměrná měsíční hrubá mzda o 6,5% na 45 854 korun.
O kolik a jak dlouho by musela stoupat v Česku mzda, aby byla srovnatelná s německými a rakouskými výdělky?
Trest pro psychiatra Cimického
Psychiatr Jan Cimický je vinen. Obvodní soud pro Prahu 8 ho za znásilnění a vydírání odsoudil k pěti letům za mřížemi a desetiletému zákazu činnosti. Rozsudek není pravomocný, žalobkyně i psychiatr se mohou odvolat. Šestasedmdesátiletý Cimický k jednání nepřišel. Zúčastnil se pouze prvního hlavního líčení, kdy odmítl, že by se činů dopustil. Ženy, převážně pacientky Psychiatrické nemocnice Bohnice a později centra duševního zdraví Modrá laguna, měl podle žaloby lékař osahávat a provádět s nimi další sexuální praktiky. Některým dívkám bylo v době skutku méně než osmnáct let.
(Ne)vyrovnání se s komunistickou minulostí
Uplynulo 35 let od pádu komunistických režimů v Evropě. Ve většině států proběhlo předání moci nekrvavě. Vznikla nová geopolitická situace, došlo k zásadním změnám v evropském i světovém uspořádání.
Vyrovnala se česká společnost s dědictvím komunistického režimu?
Jak vnímají 17. listopad lidé, kteří se už narodili do svobodné společnosti?
Co ohrožuje demokracii a umíme jí bránit?