Zdražování pokračuje, inflaci už ale dochází dech
Část: Na kolik vyjde půllitr piva?
Obsah dílu
V červenci opět meziročně vzrostly ceny výrobců – nejvíce v zemědělství, kde stouply o 40 %. Zdražovalo se také ve stavebnictví či průmyslu. Tempo růstu ale v porovnání s červnem zpomaluje. Ceny průmyslových výrobců se meziměsíčně zvýšily celkem málo, avšak nejspíše dále porostou, protože inflaci nejvíce posilují drahé energie. A jejich rekordní cena se do spotřebitelských cen teprve promítne.
Jak je možné, že inflace zpomalila? A kdy by mohly začít spotřebitelské ceny klesat? Budeme se ptát hostů v 90´ČT24 - ptejte se i vy!
Části dílu
Jan Štefl, místopředseda Asociace soukromého zemědělství ČR
Alice Kouřilová, vedoucí kanceláře, Zelinářská unie Čech a Moravy
Vojtěch Bednář, firemní sociolog
Michal Voldřich, prezident Českomoravského svazu minipivovarů
Vladimír Darebník, výkonný ředitel, Unie výrobců a dovozců lihovin ČR
Vojtěch Bednář, firemní sociolog
Štěpán Michalíček, generální ředitel, British American Tobacco pro ČR a Slovensko
Jiří Sochor, manažer vnějších vztahů a komunikace, JT International
Přehled dílů
Den památky obětí holocaustu
Psal se 27. leden 1945 a sovětští vojáci vstoupili do vyhlazovacího tábora v Osvětimi. Šokovalo je to, co uviděli. Několik tisíc zbědovaných lidí, většinou těch nejslabších a nejnemocnějších a také obrovské množství těl těch, které se již zachránit nepodařilo.
Mezinárodní den památky obětí holokaustu připomíná smrt víc než šesti milionů Židů, ale také Romů, homosexuálů a dalších obětí druhé světové války.
Trumpův první týden v Bílém domě
Prezident Donald Trump nařídil odtajnit vládní spis týkající se vraždy prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho v roce 1963. Oficiální vyšetřující komise dospěla v roce 1964 k závěru, že atentátník Lee Harvey Oswald, bývalý příslušník námořní pěchoty, jednal sám. Atentát na prezidenta Kennedyho dodnes ale budí nespočet spekulací. Podle amerického Národního archivu je už zpřístupněno 99 % zpráv o jeho vyšetřování. Trump přikázal zveřejnit i dokumentaci o vraždách Kennedyho bratra Roberta a bojovníka za lidská práva a rasovou rovnost Martina Luthera Kinga.
Trumpova hospodářská politika a rozvoj elektromobility
Nový americký prezident zrušil nařízení svého předchůdce Bidena z roku 2021, jehož cílem bylo zajistit, aby polovina všech nových aut prodaných v USA v roce 2030 byla elektrických. Zastavil také rozdělování nevyužitých vládních prostředků na dobíjecí stanice a uvažuje o ukončení daňových úlev pro elektromobily. Globální odklon od elektromobility ale ekonomové nečekají. Argumentují, že automobilky, a nejen evropské a asijské, už hodně do rozvoje elektromobility investovaly. A je tu také vliv majitele automobilky Tesla Elona Muska na Trumpa.
Chřipková epidemie v Česku
Chřipka v Česku nabírá na síle. Výrazně přibývá hlavně nemocných dětí, u školáků je to nárůst o 30 %. Statistici vycházejí z dat, která hlásí vybraní praktičtí lékaři ve všech krajích, potom je přepočítávají na 100.000 obyvatel. Často ale lidé s nachlazením k lékaři nejdou, někteří nechtějí přijít o část příjmu kvůli pracovní neschopnosti, další pracují z domova. Podle dřívějších průzkumů pracuje v nemoci až 40 % lidí.
Trumpovy první hodiny v Bílém domě
Doslova smršť dekretů podepsal po inauguraci staronový prezident Donald Trump. Jedním z prvních bylo vyhlášení krizového stavu u jižní hranice Spojených států. To mu mimo jiné umožní k Mexiku vyslat vojenské jednotky. Zároveň Spojené státy znovu odstoupí od mezinárodní klimatické dohody a opustí Světovou zdravotnickou organizaci. Trump opět zdůraznil, že bude požadovat po svých spojencích v NATO, aby zvýšili výdaje na obranu na 5 % HDP. Zároveň zopakoval, že se co nejrychleji pokusí ukončit válku na Ukrajině - a chce se kvůli tomu sejít i s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.
Přichází Trump – co od něj čekat?
Ve Washingtonu vrcholí přípravy na pondělní inauguraci 47. amerického prezidenta Donalda Trumpa. Tamní úřady odhadují, že se jí zúčastní až čtvrt milionu lidí. Na bezpečnost budou dohlížet tisíce policistů a příslušníků Národní gardy. Kromě dosluhujícího prezidenta Joea Bidena a viceprezidentky Kamaly Harrisové se slavnostního ceremoniálu zúčastní bývalé hlavy státu Barack Obama a George Bush mladší. Vedle nich se pak očekává účast řady osobností, podnikatelů i spřízněných zahraničních politiků.
Křehká dohoda o příměří mezi Hamásem a Izraelem?
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu obvinil teroristické hnutí Hamás, že ustupuje od některých bodů dohody o příměří. Její schválení tak vláda židovského státu plánuje pozdržet. Příměří má začít platit od neděle. Původně válčící strany souhlasily mimo jiné s klidem zbraní na 6 týdnů a s propuštěním 33 izraelských rukojmích za tisíc palestinských vězňů. A počítá se taky s částečným stažením jednotek židovského státu z Pásma Gazy.
Největší reforma školství za 20 let
Ministerstvo školství představilo nové plány výuky. Slibují víc praktických dovedností, méně takzvaného biflování a povinnou angličtinu už od první třídy. Dosud byla od třetí. Druhý povinný cizí jazyk má být od sedmé třídy. Dnes je od osmé. Počítá se s omezením na tři jazyky – němčinu, francouzštinu či španělštinu.
Plynová ohřívadla na zahrádkách – dodržování bezpečnostních pravidel
Policii se zatím nepodařilo zjistit totožnost šesti obětí požáru restaurace v Mostě. Dalších sedm lidí zůstává v nemocnici, tři z nich v kritickém stavu. Požár vznikl zřejmě od plynového vyhřívání zastřešené předzahrádky. Město Most chce proto během týdne zkontrolovat i ostatní podniky, které používají tyto ohřívače.
Česká pomoc Ukrajině po třech letech války
Lidé už přes iniciativu Dárek pro Putina poslali napadené zemi přes 930 miliónů korun. Za ně se podařilo pořídit například tank, protivzdušnou obranu nebo sanitky. Peníze šly také na vybombardované nemocnice. A právě humanitární pomoc Ukrajině je pro její obyvatele důležitá.
Jaká je aktuálně ochota Čechů pomáhat?
Jaký vliv na postoj k válce na Ukrajině má ruská propaganda?