
Směřování ČNB pod vedením Jiřího Rusnoka
Část: Počasí
Obsah dílu
Host: Jan Švejnar
Části dílu
Přehled dílů
Německé rakety pro Ukrajinu
Německo je ochotné poslat Ukrajině rakety dlouhého doletu Taurus. Dodávku chce nastupující spolkový kancléř Friedrich Merz koordinovat s evropskými spojenci. Rakety Taurus by mohly sloužit k útoku na ruskou vojenskou infrastrukturu na okupovaném poloostrově Krym. Ukrajina už má k dispozici americké raketové systémy ATACMS a řízené střely SCALP. Washington i Londýn povolily Kyjevu používat tyto systémy k úderům na cíle na Ruskem okupovaném území, včetně Krymu.
Trumpova celní výjimka na elektroniku
Chytré telefony, notebooky, paměťové čipy a další elektronika jsou prozatím vyňaty z rozsáhlých cel uvalených na Čínu. Bílý dům chce firmám, které velkou část svých komponentů dováží, poskytnou čas na přesun výroby do USA. Vyhnout se chce také dramatickému růstu cen výrobků. Podle amerického ministra obchodu Howarda Lutnicka se na dováženou elektroniku připravují zvláštní tarify.
Průzkum pro televizi CBS ukázal, že zvýšení cen zboží očekává v krátkodobém horizontu 75 % Američanů. S Trumpovým postupem v celní politice pak souhlasí 42 % dotázaných.
Bezpečnost na fotbalových stadionech v Česku
Bezpečnost na fotbalových stadionech. Řeší ji policie, fotbalové kluby i poslanci. Podnětem byl zásah policie při březnovém fotbalovém derby Sparty a Slavie. Poslanci Patrik Nacher (ANO) a Jiří Havránek (ODS) navrhují policii, aby postupy proti problémovým fanouškům revidovala. Kluby argumentují tím, že se chování diváků zlepšilo. Policie otevření diskuse přivítala, zmíněný zásah při pražském fotbalovém derby vyhodnocuje.
Jaká je role klubu při zajišťování bezpečnosti ne stadionu?
Měli by být zvýšeny pravomoci pořádkové služby?
Měli by pořadatelé mít možnost používat kamery pro rozpoznávání obličejů?
Nová německá vláda
45 dní po předčasných volbách v Německu představila konzervativní unie CDU/CSU společně se sociálními demokraty návrh koaliční smlouvy. Mezi prioritami vznikajícího kabinetu Friedricha Merze je pomoc domácímu průmyslu zasaženému americkými cly nebo zpřísnění podmínek pro migranty a žadatele o azyl.
Nová americká cla a světová ekonomika
Spojené státy začínají vybírat nová cla. Kvůli tarifům, kterými chce administrativa Donalda Trumpa řešit vysoký obchodní deficit, se už týden propadají burzy po celém světě. Zboží z Evropské unie je nově zatíženo 20 % přirážkou. V případě Číny představují cla v součtu 104 procent. Desítky zemí se už snažily Washington přimět k rozhovorům o úpravě tarifů, zatím ale žádných ústupků nedosáhly.
Cena ropy pod tlakem celní politiky USA?
Cena ropy Brent klesla na nejnižší úroveň za čtyři roky. Důvody? Americká investiční banka Goldman Sachs zvýšila pravděpodobnost hospodářské recese ve Spojených státech v příštích 12 měsících na 45 % z dřívějších 35 %. USA jsou přitom největším spotřebitelem ropy na světě. Současně se země skupiny OPEC+ dohodly na zvýšení těžby strategické suroviny.
Kam až cena může padat? Zeptáme v 90' ČT24 od 20:07
Americká cla očima českých byznysmenů
Americká cla hýbou s trhy. Evropské akcie se prudce propadají, stejně jsou na tom i asijské. Americký prezident Donald Trump není poklesem trhů znepokojen, odmítá současně, že by vyvolával paniku záměrně. Tvvrdí, že cla pomohou do USA vrátit výrobu, která se v uplynulých letech přesunula do zahraničí, a přinesou růst pracovních příležitostí. Ekonomové se ale obávají růstu inflace i poklesu výkonu hospodářství.
Trumpova popularita
Jak hodnotí Američané práci jeho administrativy?
Trumpova celní smršť – jak odpoví Čína?
Čína vyzvala Spojené státy, aby okamžitě zrušily jednostranná cla a pohrozila zavedením protiopatření. Na dovoz z Číny budou Američané uplatňovat clo ve výši 54 %. Jde o součet dvou celních sazeb - 34 % a 20 % - které Trump během několik týdnů na asijskou zemi uvalil. Cla jsou vyšší, než mnozí analytici očekávali, a mohou zásadně změnit vztahy mezi oběma ekonomikami. Obchod mezi USA a Čínou podle údajů americké vlády loni dosáhl 582 miliardy dolarů.
Budoucnost Rádia Svobodná Evropa – čekání na peníze na provoz
Zaměstnanci pražské centrály Rádia Svobodná Evropa kvůli překážce v práci mají částečně placené volno. Stanice totiž stále neobdržela finance na duben od americké Agentury pro globální média. Ta na základě rozhodnutí soudu přislíbila poskytnout peníze na provoz rádia na letošní rok. A to navzdory snahám prezidenta USA Trumpa financování média přerušit. Americký Kongres vyčlenil na provoz RFE/RL do konce září 77 milionů dolarů a jen ten může o zastavení výplaty těchto peněz rozhodnout.
Nejistou budoucnost Rádia Svobodná Evropa probereme s jeho generálním ředitelem Stephenem Capusem a ministrem zahraničí Janem Lipavským.