Záznam představení z Glyndebournského operního festivalu 2002. Libreto podle novely P. Mériméea napsali H. Meilhac a L. Halévy.
V hlavních rolích: A. S. von Otter, M. Haddock a L. Naouri. Hraje Londýnský filharmonický orchestr. Spoluúčinkují: The Glyndebourne Chorus a dětský sbor Stoke Brunswick School East Grinstead. Diriguje P. Jordan. Divadelní režie D. McVicar.

Čtyřaktová opera Carmen patří bezesporu k nejznámějším a nejhranějším dílům operní literatury 19. století. Její premiéra se uskutečnila 3. března 1875 v Paříži, ale nesetkala se tehdy s velkým ohlasem - ostatně jako i předešlé Bizetovy opery Lovci perel či Džamilé. Bizeta tento neúspěch velmi bolestně zasáhl, neboť považoval Carmen za vrchol své tvorby a několik měsíců po neúspěšné premiéře zemřel.

Na pařížské scéně se Carmen znovu objevila teprve až za osm let - tentokrát však již slavila triumfální úspěch, který pak tomuto působivému dílu oslnivého španělského koloritu otevřel cestu i na další operní scény celé Evropy.

U nás se Carmen poprvé hrála v roce 1884 a od té doby se dočkala bezpočtu inscenací, a to v tradičním i moderním pojetí.

Zajímavý přístup k opeře zvolil i známý nekonformní skotský režisér David McVicar při jejím uvedení ve francouzštině na renomovaném Glyndebournském operním festivalu ve Velké Británii v roce 2002, kde byl pořízen i televizní záznam představení. Titulní role byla nabídnuta světoznámé mezzosopranistce Anně Sofii von Otter, role Dona Josého znamenitému tenoristovi Marcusu Haddockovi a Escamilio francouzskému barytonistovi Laurentu Naourimu. Hudebního nastudování se ujal mladý a již velmi uznávaný švýcarský dirigent Philippe Jordan, který v Londýnském filharmonickém orchestru a sboru The Glyndebourne Chorus a dětském sboru Stoke Brunswick School East Grinstead našel znamenité a souznějící partnery.

Na obrazovkách ČT bude Bizetovo slavné dílo uvedeno s českými titulky zpívaných i mluvených částí.

Napište nám