Reportáže v regionech
Moravská gobelínová manufaktura
Šest a půl metru dlouhý koberec, který bude zdobit kostel ve Vsetíně, a spoustu dalších zajímavostí uvidíme v Moravské gobelínové manufaktuře. Přidáme také par historických údajů. Třeba ten, že gobelíny znali naši předci už před dvěma tisícovkami let, což nám připomínají nálezy v egyptských hrobech. Prozradíme také něco z výroby gobelínů a vzácných koberců. Začneme u výtvarného návrhu, jeho vybarvení. Pak přijde na řadu řezání vlny, její vázání, zatkávání a nakonec se do práce pustí starý stroj, který zajistí absolutně stejnou výšku celé plochy. Prohlédneme si i některé hotové gobelíny – moderní a také historické.


Moravská gobelínová manufaktura
Svíčky z Drslavic
Bez svíčky na svátečním stole by Vánoce pro mnohé z nás nebyly úplné. Dnes si můžeme vybírat z mnoha provedení. Zavedeme vás do výrobny pana Libora Bujáčka do Drslavic blízko Uherského Brodu. Když pan Bujáček před dvěma desítkami let začal tvořit svíčky, kterými obdarovával své blízké, nejspíš netušil, že jednou se tahle výroba stane jeho profesí. Může za to prý nejspíš babička, která dostala tu úplně první a vnukovi ji pochválila. K ukázkám tvarování i zdobení svíček přidáme také pár zajímavých informací. Třeba tu, že zdrojem světla byly už v dobách před Kristem. Už tehdy prý také navozovaly příjemnou atmosféru.


Vánoční svíčky
Valašské muzeum
Pro motorky se Miroslav Tomanec ze Seninky na Vsetínsku nadchl už v dětství. A tahle záliba mu vydržela dodnes. Ve své sbírce má úctyhodné tři stovky veteránů a vzácných kousků. Stovku z nich už vystavuje ve svém muzeu. A ty další čekají na různé opravy, úpravy a návrat zašlého lesku. Nejstarším kouskem v expozici je Jawa Robot vyrobená v roce 1929, druhou slavnou značku ČZ pak reprezentuje například veterán z roku 1937. Pokud vás zajímá, kterému motocyklu se říká Liběňák, tak pan Tomanec nám to prozradí, stejně jako další zajímavosti o svých pokladech.


První Valašské Motomuzeum
Vařákovy paseky
Vařákovy paseky se jmenovala osada asi deseti chalup ve Vizovických vrších. Zanikla na konci druhé světové války, kdy ji za podporu partyzánů Němci vypálili. Dnes tenhle název nese naučná stezka, po které vyrazíme do Čertových skal. Tenhle ráj horolezců nás ale čeká až na konci cesty. Předtím se zastavíme u Lačnovských rybníků, jejichž atrakcí je Ostrov milenců, pak si prohlédneme obec Lačnov, kam chodil do školy jeden z účastníků atentátu na zastupujícího říšského protektora Heydricha Josef Valčík. Obdivovat budeme i Lačnovské neboli Trčkovy skály a potůčky bublající kolem nich.


Vařákovy paseky
Chropyně
Víte, jak vypadalo kdysi dávno brnění pěšáka putujícího do válečné vřavy? Pokud ne, vypravte se do zámku v Chropyni na Kroměřížsku. Probíhá tam totiž až do konce prázdnin výstava, kde si můžete prohlédnout jak zmiňované brnění, tak spoustu dalších zajímavostí. Dozvíte se, jak dřív panovníci a zemský sněm svolávali k obraně země všechny bojeschopné, kdo jim připravoval výzbroj a také třeba to, kdy tuhle neškolenou armádu nahradili první placení vojáci neboli žoldáci.

