Reportáže v regionech
Jiráskova cesta do Hronova
Alois Jirásek je neodmyslitelně spjat s Hronovem, kde se narodil. Své stopy ale zanechal i v Broumově, ve kterém prožil pět školních let. Ve svých pamětech popisuje mnohé zážitky i to, jak moc ho kraj ovlivnil pro další život. Rád se například toulal tamní přírodou. I proto nese jeho jméno hřebenová trasa, která byla v Orlických horách vyznačena už před sto lety. Po jedné z jejích částí, přes Broumovské stěny, se coby student vydával domů za rodiči a poté zase zpátky. Zastavíme se v místech, kde jednou cestou za nejbližšími zabloudil a zavedeme vás i k hájovně, kam později se svými broumovskými přáteli rád chodíval.
Jiráskova cesta do Hronova
Originální mýdla
K neodmyslitelným součástem našeho každodenního života patří mýdlo. Zpočátku bývalo výrazem luxusu, později se stalo věcí dostupnou všem. Až do konce 17. století si ho běžně vyráběly hospodyňky samy. Pak se začalo dělat profesionálně a postupně i ve velkém. Po roce 1989 vznikaly malé rodinné firmy na tuhle práci zaměřené. Jednu si založili i manželé Martina a Radek Venclákovi z Náchoda. Před pár lety vybudovali voňavou dílnu, ve které vyrábějí originální mýdla. Jejich produkty se pyšní certifikátem Regionální produkt Kladské pomezí. Nám prozradili, co všechno výroba obnáší i to, kde hledají inspiraci.
Originální mýdla
Kroje Evy Tatouškové
Eva Tatoušková se vyučila dámskou švadlenou a pak jí učarovaly lidové kroje a dobové oděvy. Šije je pro řadu folklórních souborů po celé naší republice a její výtvory byste mohli vidět i na různých akcích připomínajících staré časy. Kromě toho ovšem také opravuje tradiční ošacení, které už má své nejlepší časy za sebou. Za své umění byla v roce 2009 oceněna Zlatým kolovratem, který uděluje Královéhradecký kraj mistrům lidových řemesel. A o rok dřív se stala držitelkou certifikátu Orlické hory - originální produkt. Společně nahlédneme do její dílny.
Kroje Evy Tatouškové
Sochař Petr Novák
Díla akademického sochaře Petra Nováka z Jaroměře byste našli nejen u nás, ale i na mnoha místech v Itálii. Po střední škole, ještě než nastoupil na Akademii výtvarných umění v Praze, se se svým spolužákem vydal do Říma a Florencie. A Apeninský poloostrov si zamiloval a stal se obdivovatelem italské renesance, antiky i moderního umění. To zcela ovlivnilo jeho tvorbu. Svůj ateliér i galerii má v josefovské pevnosti Bastionu IV. a my se za ním vypravíme. Bude nás zajímat, jaké sochy nejčastěji vytváří, jak se na práci připravuje a představí nám i některá svá díla.
Sochař Petr Novák
Náchod
Náchod zažil období největšího rozmachu na konci 19. století, kdy se díky rozkvětu textilního průmyslu výrazně rozrostl. A místní radní tehdy došli k závěru, že by si měli vybudovat nový, dostatečně důstojný, úřad. Vyrostla honosná stavba, která dodnes vzbuzuje obdiv turistů. A není jediným architektonickým skvostem z té doby.