Reportáže v regionech
Wenkeův obchodní dům Jaroměř
V Jaroměři nedávno téměř po tříleté rekonstrukci otevřeli jednu z nejvýznamnějších staveb ve městě, někdejší Wenkeův obchodní dům. Budova z roku 1911 je vzpomínkou na úspěšnou místní podnikatelskou rodinu. Vyrostla podle projektu slavného architekta Josefa Gočára a svého času byla největším a nejmodernějším prodejním centrem v severovýchodních Čechách. Od roku 2017 je chráněna coby národní kulturní památka.
Wenkeův obchodní dům Jaroměř
Broumovské stěny – Slavenské hřiby
Broumovské stěny se nacházejí na východě Čech u hranic s Polskem. Tato národní přírodní rezervace o rozloze necelých 640 hektarů se pyšní spoustou skalních útvarů, roklí, strží, propastí a jeskyní. Na výlet po jejím hřebeni můžete vyrazit například z Martínkovic, Křinic nebo z osady Slavný. Tu nechal v roce 1558 založit opat broumovského kláštera Jan Chotovský v místech, kudy vedly stezky, po nichž lidé z okolních obcí putovali s dobytkem na trhy do Police nad Metují.
Broumovské stěny – Slavenské hřiby
Kostel Panny Marie v Broumově
Broumov je centrem trochu neprávem opomíjené oblasti severovýchodních Čech. Místní se ale rozhodli, že to změní, a ucházejí se rovnou o titul Evropské hlavní město kultury roku 2028. Jsou totiž přesvědčeni, že mají světu co ukázat, protože unikátních památek se tam dochovala celá řada. Jednou z nich je dřevěný kostelík zasvěcený Panně Marii. Řadí se mezi nejstarší stavby svého druhu nejen u nás, ale i v okolních zemích. Navíc nebyl při jeho budování použit jediný hřebík. Pojďme si tedy tento skvost prohlédnout.
Kostel Panny Marie v Broumově
Farma Wenet
Martin Weber a Martin Netík z Broumova se před 19 lety rozhodli pro chov několika domácích zvířat. V té době je ani ve snu nenapadlo, že se za pár let jejich malé hospodářství rozroste na farmu s 50 druhy savců a ptáků. Péče o ně se pro oba stala velkým koníčkem a věnují jí takřka veškerý volný čas. Odměnou za jejich úsilí jsou pro ně i nové přírůstky, které dělají radost také návštěvníkům. Pro ně navíc připravili na okružní cestě kolem ohrad velkoplošné panely. K příjemné atmosféře přispívá i krásná kulisa s benediktýnským klášterem a okolními kopci. S obyvateli farmy vás seznámíme.
Farma Wenet
Pekelské údolí u Nového Města nad Metují
Řeka Metuje pramení v západní části Adršpašsko-teplických skal. Po sedmdesáti sedmi kilometrech se v Jaroměři vlévá do Labe. Nejkrásnější částí jejího toku je zhruba desetikilometrové údolí mezi Náchodem a Novým Městem nad Metují. Díky jeho divoké scenérii se mu říká Pekelské. Už od 19. století je oblíbeným výletním místem, od roku 1997 pak také chráněnou přírodní rezervací. Svůj půvab má i období, kdy zima pozvolna předává vládu jaru, o čemž se přesvědčíme. Zastavíme se mimo jiné v osadě Peklo a prohlédneme si stavbu, u jejíhož zrodu stál básník dřeva Dušan Jurkovič.