Reportáže v regionech
Hrad Kost po rekonstrukci
Hrad Kost patří k chloubám Českého ráje. Jako jedno z mála středověkých sídel nevyrostl na kopci, ale na skalním ostrohu v místech, kde se setkávala tři údolí. V průběhu staletí se na něm vystřídala celá řada majitelů s modrou krví, dnes patří rodině Kinských dal Borgo. Nedávno prošel rozsáhlou rekonstrukcí, při níž odborníci zjistili spoustu zajímavých informací, mimo jiné to, že památka je starší, než se předpokládalo.
Hrad Kost po rekonstrukci
Hrad Starý Jičín
Hrad Starý Jičín je jednou z nepřehlédnutelných dominant krajiny na rozhraní Nízkého Jeseníku a Moravskoslezských Beskyd. Kdysi tudy vedla známá jantarová stezka spojující jih Evropy s pobřežím Baltského moře. Hrad na vrcholu stejnojmenného kopce převyšuje okolní terén o 200 metrů. Mohl proto dobře sloužit ke střežení cesty. Ostatně, právě proto byl už na počátku 13. století vybudován. I když se toho moc z jeho původní podoby nedochovalo, už déle než dvacet let probíhající rekonstrukce se snaží další zkáze romantické zříceniny zabránit. Nejprve byla opravena hranolová věž, která dnes návštěvníkům nabízí nejen krásný výhled do kraje, ale i stálou expozicí o historii památky.
Hrad Starý Jičín
Větrný mlýn v Borovnici
Přes sto let stával v obci Borovnice u Nové Paky větrný mlýn německého typu. Po druhé světové válce ale přestal fungovat a chátral. V roce 1968 už byl poslední památkou svého druhu u nás. Historici se tehdy pokusili dřevěnou stavbu zachránit tím, že ji rozebrali a převezli do připravovaného skanzenu ve Vrchlabí. Jenže ten nakonec nevznikl a demontované konstrukce postupně shnily. Nadšenci ze sdružení Větrník se ale rozhodli unikát do krajiny vrátit a vybudovali dokonalou, a navíc plně funkční repliku. Ta zažívá první turistickou sezónu a prozkoumat jsme se ji vydali i my.
Větrný mlýn v Borovnici
Papírové ozdoby Vladimíry Žďánské
Zdánlivě obyčejný papír slouží odnepaměti i k nejrůznější tvorbě. V osmnáctém století, kdy se po zákazech Josefa II. betlémy začaly přesouvat z kostelů do domácností, z něj naši předci dělali jesličky i figurky kolem nich. Za druhé světové války, ale nejen tehdy, byl oblíbeným materiálem pro výrobu hraček. Byl po ruce a dostupný všem. Dokáže dokonce nahradit proutky při pletení košíků, misek i dekorací. Vladimíra Žďánská z Kozodírek na Jičínsku z něj umí vykouzlit neuvěřitelné množství praktických předmětů i ozdob. Vysvětlí nám, co všechno takové pletení obnáší i to, co je na něm nejtěžší a předvede některé své výrobky.
Papírové ozdoby Vladimíry Žďánské
Jičín
Jičín je jednou z bran do malebného Českého ráje. Až pohádková okolní krajina nabízí nepřeberné množství atraktivních turistických cílů. A řadu zajímavostí najdete i ve městě samotném. Vzniklo jako královské na přelomu 13. a 14. století a tím zůstalo až do roku 1337. Poté ho vlastnilo několik šlechtických rodů - Vartenberkové, Trčkové z Lípy a Smiřičtí. Největší rozkvět zažívalo paradoxně za třicetileté války, kdy byl majitelem panství Albrecht z Valdštejna, úspěšný vojevůdce, ale i politik a ekonom. Jeho časy dodnes připomíná několik památek. Například Valdštejnská lodžie nebo mincovna. Nejen je si prohlédneme.