Reportáže v regionech
Bělá pod Bezdězem
Město Bělá pod Bezdězem mělo původně vyrůst přímo pod hradem, který má ve svém názvu. Jenže tam byl nedostatek vody, a tak se nakonec začalo budovat dál. Až u říčky Bělá, poblíž Mnichova Hradiště. Psal se rok 1304 a jméno dostalo Nový Bezděz. Jenže to se neujalo a tak došlo ke změně na nám známé. Město, které se později stalo vstupní branou do Máchova kraje, je dnes oblíbeným výletním místem. My si prohlédneme místní zámek, z jehož sklepení měla údajně vést tajná chodba až k už zmiňovanému panskému sídlu a porozhlédneme se taky po kraji z výšky.
Bělá pod Bezdězem
Husí cesta do Doks
Stará Husí cesta je historickou významnou obchodní stezkou, která spojovala Úštek a Doksy. Vedla po soustavě skalních hřbetů a jejím ústředním bodem byl a dodnes je kamenný útvar zvaný Husa. Dá se předpokládat, že trasa je pojmenována právě podle tohoto vrchu. V průběhu staletí svou tvář ale měnila. Z obchodní cesty se stala stezka turistická, někde se prodloužila, místy naopak zmizela. Tak jako u Dřevčic ve městě Dubá. Ještě nedávno se zdálo, že zdejší větev cesty bude navždy ztracena. Před pár lety se však místní partička nadšenců chopila nápadu obnovit ji vysázet v ní překrásnou alej. A my vám ukážeme, jak se jim to podařilo.
Husí cesta do Doks
Hrad a klášter Sloup
Sloup v Čechách na Českolipsku proslavily různé stavby ve skalách. Nedávno jsme společně navštívili kupříkladu kamenné divadlo nebo kapličku v Modlivém dole. Nejznámější je ale místní hrad. Historici předpokládají, že první pevnost na mohutném kamenném bloku vznikla už před rokem 1300. Nejstarší písemné zmínky o ní pocházejí z roku 1324, kdy se stala sídlem Čeňka z Birkensteina. O šest let později už tento muž používal predikát ze Sloupu. Později se pak další z místních pánů pokusil ve skalách vybudovat klášter. Společně se podíváme, co se tam z minulých časů dochovalo.
Hrad a klášter Sloup
Hrad Sloup
Přestože jeskyně coby lidská obydlí máme spjaty s pravěkem, oblibě se těšily i později. V 18. století si jednu takovou nechal u Sloupu v Čechách v pískovci vysekat zahradník a brusič optického skla Samuel Görner, který se rozhodl pro poustevnický život. Jeho kamenné přístřeší se dochovalo dodnes a patří k vyhledávaným turistickým cílům. V krajině kolem téhle severočeské obce ovšem najdeme staveb vytesaných do skal celou řadu. Společně se vydáme kupříkladu ke kapličce v Modlivém dole, kam rád jezdíval i císař Ferdinand Dobrotivý, nebo do unikátního letního divadla. A nemineme samozřejmě ani známý a nepřehlédnutelný hrad.
Hrad Sloup
Blíževedly
Obec Blíževedly na Českolipsku vznikla podle historických pramenů někdy ve 13. století. Najdeme v ní několik pamětihodností. Možná překvapivě je jednou z nich místní nádraží. Bylo postaveno v roce 1888 a loni zvítězilo v anketě o to nejhezčí u nás. Minout rozhodně nemůžeme barokní sloup Nejsvětější Trojice z roku 1714. Stojí uprostřed náměstíčka, ze kterého je to už jenom kousek k první ze dvou zřícenin v okolí vesničky. Hrad Hřídelík byl založen na pískovcové skále v druhé polovině 12. věku a byl správním centrem oblasti. Později byl dokonce používán jako vězení pro provinilé kněze odsouzené církevním soudem pražské arcidiecéze. Od husitských válek krajině dominoval hrad Ronov. Vydáme se i na procházku po takzvané Husí cestě a pokusíme se zjistit, co měla společného s legendárním géniem Járou Cimrmanem.