29 minut

28. srpna 2016

Část: Kostel sv. Jakuba Většího v Církvici

Obsah dílu

Žebrák a Točník — Po Labi na raftu — Kostel sv. Jakuba Většího v Církvici — Rabštejn nad Střelou — Cyklohráček — Hostouň

Části dílu

01:24
Žebrák a Točník
    Dva hrady stojící v těsném sousedství nedaleko Prahy cestou směrem na Plzeň málokdo přehlédne. Starší z nich je Žebrák, který vyrostl už ve 13. století zásluhou Zajíců z Valdeka. Zanedlouho se stal majetkem českých panovníků. Jan Lucemburský i Karel IV. si místo oblíbili a nocovali tu cestou do Norimberku. Jenže Otci vlasti pak právě tady zemřel prvorozený syn, a tak na sídlo zanevřel. Často na něm ovšem později pobýval Václav IV., který taky v těsné blízkosti nechal vybudovat Točník. Ten se do dnešních časů dochoval v mnohem lepší podobě. Za to, že se Žebrák proměnil ve zříceninu, prý ovšem nemůže působení času, ale spíš královský poklad zakopaný někde v jeho prostorách po smrti Václava IV. Další majitelé hradu se ho totiž snažili najít, a tak pobořili celý palác.
    05:45
    Po Labi na raftu
      K oblíbeným vodáckým tokům patří Sázava, Lužnice nebo Vltava. My vás ale pozveme na Labe, dokonce na jeho úsek od Děčína k hranici s Německem. V těch místech je nejsilnější proud a taky největší hloubka. Na svezení zvolíme rafty. Nejprve budeme z hladiny obdivovat zámek, který se tyčí nad Děčínem, pak pomalu vplujeme do Labského kaňonu, tvořeného pískovcovými stěnami. Je největší svého druhu v Evropě. Daří se v něm kupříkladu sokolu stěhovavému, výru velkému nebo čápovi černému. Dostaneme se rovněž do míst, v nichž každá polovina našeho člunu popluje ve vodách jiného státu. A bez povšimnutí bychom neměli minout ani sochu svatého Vojtěcha mezi Čertovou vodou a Dolním Žlebem, kterého jako patrona uctívají všichni plavci a lodníci.
      09:59
      Kostel sv. Jakuba Většího v Církvici
        K významným románským památkám v naší zemi patří kostel svatého Jakuba Většího, který najdeme v Církvici na Kutnohorsku. Vyrostl tam už ve 12. století. Iniciátorkou stavby byla dáma jménem Marie. Její muž Slavibor společně s několika moravskými knížaty přepadl olomouckého biskupa Jindřicha Zdíka a papež na ně za to uvalil kletbu. Slavibor zanedlouho zemřel a vdova zřejmě přistoupila k budování svatostánku jako k pokusu o odčinění jeho viny. Přestože kostel obléhali Žižkovi bojovníci a později i švédští vojáci, zachoval si dodnes svou románskou podobu. Unikátní je zejména jeho jižní průčelí s unikátní výzdobou. Mezi plastikami tu najdeme i svatého Vojtěcha a pravděpodobně taky svatého Václava. Jedná se podle všeho o nejstarší zobrazení patronů naší země.
        14:07
        Rabštejn nad Střelou
          Na západě Čech vás zavedeme ke dvěma místům, která se pyšní našimi nej. Jezero, které vzniklo u Mladotic, je nejmladším u nás. Jako jediné navíc vzniklo následkem sesuvu. Došlo k němu po silných přívalových deštích na místním potoce v květnu roku 1872. Zastavíme se taky v obci, podle níž tenhle výtvor přírody dostal jméno – v Mladoticích. Místní kaple byla patrně první stavbou Jména Panny Marie v zemích českých. Je dílem architekta Jana Blažeje Santiniho, který na ní měl předvést svůj um, aby mu mohlo být svěřeno třeba vybudování Plaského kláštera. Pak se vydáme do městečka, které je nejmenším historickým nejen u nás, ale zřejmě i na světě, do Rabštejna nad Střelou. Tamní kamenný most je prý dokonce starší než pražský Karlův.
          18:28
          Cyklohráček
            K železničním tratím, které vyrostly v poslední třetině 19. století, patřila i Pražsko–duchcovská dráha. Jejím hlavním cílem bylo zlevnit uhlí v Praze. Do té doby totiž monopol na jeho dopravu ze severu Čech měla jedna společnost a ta ho ráda využívala, až zneužívala. Byť původně dráhu stavěla soukromá firma, zanedlouho její provozování převzal stát. Nicméně na konci minulého věku ruch na ní začal utichat a koleje zarůstaly. Jejich záchranu paradoxně přinesly události 11. září 2001. Po nich pražské letiště potřebovalo další cestu pro dopravu pohonných hmot. A tak se úsek trati od Hostivice dočkal obnovy. Dnes po ní kromě nákladů jezdí od jara do podzimu každý víkend unikátní motoráček nazvaný Cyklohráček. Je to vlastně takové pojízdné hřiště na kolejích. A my se s ním svezeme.
            22:51
            Hostouň
              Hostouň na samém západě Čech kdysi proslavil vojenský hřebčín. Na počátku světové války sem byl přestěhován z Haliče a byli v něm chováni koně pro využití v armádě. Na loukách tu proto často byli v sedlech bujných ořů vídání dragouni. Tradice pokračovala i za první republiky. Právě odsud pocházel dokonce oblíbený kůň prezidenta Masaryka. Nejvýznamnějším obdobím ale byla druhá světová válka. Tehdy sem Adolf Hitler nechal přivézt svůj válečný lup – 650 koní z celé Evropy včetně stáda vídeňských lipicánů. Když se začala blížit fronta, ošetřovatelé se o ně začali bát a rozhodli se je odtud odvést. A to byl začátek akce Kovboj. Zjistíme, kdo byl jejím iniciátorem, jak proběhla i to, co se v hřebčíně děje dnes.
              27:04
              Soutěž
                Přehrát celé video
                Stopáž30 minut
                Další díl
                4. září 2016

                Přehled dílů

                1006 dostupných
                Stopáž30 minut

                7. července

                Zámek Dobříš — Podél Divoké Orlice na kole — Zahradní železnice ve Střížově — Masné krámy v Moravských Budějovicích — Okolo Pernštejna — Hrad Červený Újezd

                7. 7. 2024 na ČT1
                Stopáž30 minut

                30. června

                Benešov nad Ploučnicí — Farmapark Dobřany — Uranový důl Bytíz — Bellarie Český Krumlov — Tupeská keramika — Týnec u Klatov

                30. 6. 2024 na ČT1
                Stopáž30 minut

                23. června

                Zámek Veltrusy — Rakovecké údolí — Košíkář Zeman — Hora Říp — Zoopark Stěžery — Radyně

                23. 6. 2024 na ČT1
                Stopáž30 minut

                16. června

                Lány — Býčí skála — Roprachtice — Číhošť — Botanická zahrada — Vidly

                16. 6. 2024 na ČT1
                Stopáž30 minut

                9. června

                Šumperk — Chlumská hora — Chovatelka kudlanek — Karlův hrádek — Brněnské pověsti — Kunvald

                9. 6. 2024 na ČT1
                Stopáž30 minut

                2. června

                Hrad Houska — Pernštejnské rybníky — Jízdárna Světce — Rytí skla — Semněvice — Arnoldova vila

                2. 6. 2024 na ČT1
                Stopáž30 minut

                26. května

                Terezské údolí — Teplický zámek — Černé řemeslo — Čapkova vila — Procházka podél Otavy — Škvorec

                26. 5. 2024 na ČT1
                Stopáž30 minut

                19. května

                Zámek Humprecht — Lázně Jáchymov — Legiovlak — Arboretum Křtiny — Mlýn Hněvkovice — NS Starý Plzenec

                19. 5. 2024 na ČT1
                Stopáž30 minut

                12. května

                Zámek Loučeň — Lom Amerika — Sklářský ráj ve Velichově — Uhersko a okolí — Výstava Enigma — Žďár nad Sázavou

                12. 5. 2024 na ČT1
                Stopáž29 minut

                5. května

                Klášter Zlatá Koruna — Kaolinový důl v Nevřeni — Fládrování — Večerní prohlídky na Konopišti — Velký svět techniky — Lomnice nad Popelkou

                5. 5. 2024 na ČT1

                Toulavá kamera na sociálních sítích

                Napište nám