30 minut

14. února 2016

Část: Kolář

Obsah dílu

Štěpánek Netolický — Kolář — Kamenné varhany — Vlašský dvůr — Vázání knih — Od Železné Rudy k Lipnu

Části dílu

01:25
Štěpánek Netolický
    Obdivované třeboňské rybníky si většina z nás spojuje s Jakubem Krčínem. Ten stál taky u zrodu těch největších a nejslavnějších. Ale zapomenout nesmíme ani na Krčínova předchůdce Štěpánka Netolického. Do služeb pánů z Rožmberka nastoupil coby myslivec, ale záhy se projevil jako nadaný stavitel a osvědčil se i při budování rybníků. Jeho dílem je navíc legendární Zlatá stoka, která zanedlouho oslaví už své pětisté narozeniny. V domě na třeboňském náměstí, kde Štěpánek Netolický žil, vzniká zajímavá expozice, která připomíná jeho život i dílo. Při prohlídce se dozvíme mimo jiné i to, jak na svého předchůdce nahlížel Jakub Krčín a kterého jeho díla si vážil nejvíc.
    05:41
    Kolář
      Augustýn Krystyník z nového Hrozenkova udržuje při životě pomalu mizející kolářské řemeslo. Lásku k němu i dílnu se starými stroji zdědil po otci, který byl kolářem a věnoval se stolařině. Volba profese pak byla pro syna jednoznačná. Navázal na rodinnou tradici. Povypráví nám o historii řemesla, které patří k nejstarším. Dozvíme se taky, co všechno jeho mistři vyráběli, a bude nás zajímat, co se nejčastěji rodí pod rukama pana Krystyníka. Vytvořil už spoustu trakařů, vozíků i kol pro kočáry. Ale taky třeba kola k funkčnímu kanónu nebo kostitřas, na němž německý závodník dojel z Paříže do Říma. A momentálně byste v jeho království mohli sledovat výrobu repliky trolejbusu, který vznikl v roce 1906 ve firmě Mercedes.
      09:59
      Kamenné varhany
        Nejslavnější české varhany, které vytvořila příroda, najdeme u Kamenického Šenova. Panská skála si díky unikátním patnáct metrů dlouhým čedičovým sloupům dokonce vysloužila označení kamenné varhany. Jenže nedaleko, konkrétně kousek od České Kamenice, můžeme obdivovat podobnou krásu. Vystoupat za ní musíme na Zlatý vrch. Cestou vám prozradíme, jak přišel ke svému takřka pohádkovému jménu a pak se porozhlédneme po kraji i po jeho dalších zajímavostech. Zastavíme se u zřícenin hned dvou hradů a rovněž u kapličky, kterou nechal vystavět smutný otec jako vzpomínku na svou dceru. A připomeneme si i jednu historickou bitvu. Nedaleko Studence na sebe v roce 1757 narazili pruští a rakouští vojáci.
        14:14
        Vlašský dvůr
          K nejznámějším památkám Kutné Hory a vzpomínkám na slavnou éru svého času druhého nejvýznamnějšího města českého království je Vlašský dvůr. Zpočátku sloužil panovníkovi jako sídlo při jeho návštěvách místních stříbrných dolů. Pak se ovšem Václav II. rozhodl zrušit všechny mincovny, které v zemi do té doby fungovaly a zřídit jednu centrální právě ve městě bohatém na stříbrné rudy. Pozval vlašské odborníky na ražbu a narodil se legendární pražský groš. Připomeneme si časy, kdy tu nejslavnější česká mince vznikala, nahlédneme do míst, kde bývala prenárna a kam se vyrobené mince ukládaly. A dozvíme se taky, co všechno ražbě grošů předcházelo, aby byly opravdu kvalitní.
          18:37
          Vázání knih
            K tradičním řemeslům patřilo i knihařství. Vázání knih přišlo do módy ve středověku, v době, kdy se začal šířit knihtisk a místo pergamenu používat levnější papír. Výtvory mistrů oboru často připomínaly umělecká díla. A poté, co i tuhle profesi ovládly stroje, se ruční vazba knih takřka uměleckou tvorbou stala. Co všechno tahle práce obnášela, to si připomeneme v Rožďalovicích. V roce 1925 tam místní rodák Jenda Rajman založil knihařskou dílnu, kterou jeho potomci proměnili nejen ve vzpomínku na předka, ale i na krásu starého řemesla. Můžeme tu obdivovat ukázky děl Jendy Rajmana, ale taky poznat celý proces vazby a dokonce si ho sami vyzkoušet. Zjistíme, co všechno bylo k tomu, aby se naše prababičky mohly pustit do čtení, zapotřebí.
            22:49
            Od Železné Rudy k Lipnu
              Výlet bílou stopou si dopřejeme na Šumavě. Tentokrát se na toulky vydáme šumavskou magistrálou, která nám umožní projet krajem od Železné Rudy až k Lipnu. Milovníky výprav na běžkách jistě potěší fakt, že na její bezmála půldruhou stovku kilometrů navazují další okruhy a trasy, takže si tu rozhodně přijdou na své. Cestou si zároveň připomeneme kupříkladu sklářskou tradici oblasti. Vyrazíme z Gerlovy Huti, kde taky až do 19. století jedna huť stávala. Dozvíme se rovněž, kde a díky komu vyrostla takzvaná Matušova chata a kudy kdysi vedla stezka nazývaná Výšina. Putovalo se po ní z Bavorska do Klatov. Projedeme dokonce i místy, kde fungoval Vojenský újezd Dobrá Voda.
              27:16
              Soutěž
                Přehrát celé video
                Stopáž30 minut
                Další díl
                21. února 2016

                Přehled dílů

                1007 dostupných
                Stopáž30 minut

                14. července

                Zámek Bystřice pod Hostýnem — Trojice vodojemů — Vrch a osada Mužský — Muzeum stříbra — Zevlův mlýn — Neumětely

                14. 7. 2024 na ČT1
                Stopáž30 minut

                7. července

                Zámek Dobříš — Podél Divoké Orlice na kole — Zahradní železnice ve Střížově — Masné krámy v Moravských Budějovicích — Okolo Pernštejna — Hrad Červený Újezd

                7. 7. 2024 na ČT1
                Stopáž30 minut

                30. června

                Benešov nad Ploučnicí — Farmapark Dobřany — Uranový důl Bytíz — Bellarie Český Krumlov — Tupeská keramika — Týnec u Klatov

                30. 6. 2024 na ČT1
                Stopáž30 minut

                23. června

                Zámek Veltrusy — Rakovecké údolí — Košíkář Zeman — Hora Říp — Zoopark Stěžery — Radyně

                23. 6. 2024 na ČT1
                Stopáž30 minut

                16. června

                Lány — Býčí skála — Roprachtice — Číhošť — Botanická zahrada — Vidly

                16. 6. 2024 na ČT1
                Stopáž30 minut

                9. června

                Šumperk — Chlumská hora — Chovatelka kudlanek — Karlův hrádek — Brněnské pověsti — Kunvald

                9. 6. 2024 na ČT1
                Stopáž30 minut

                2. června

                Hrad Houska — Pernštejnské rybníky — Jízdárna Světce — Rytí skla — Semněvice — Arnoldova vila

                2. 6. 2024 na ČT1
                Stopáž30 minut

                26. května

                Terezské údolí — Teplický zámek — Černé řemeslo — Čapkova vila — Procházka podél Otavy — Škvorec

                26. 5. 2024 na ČT1
                Stopáž30 minut

                19. května

                Zámek Humprecht — Lázně Jáchymov — Legiovlak — Arboretum Křtiny — Mlýn Hněvkovice — NS Starý Plzenec

                19. 5. 2024 na ČT1
                Stopáž30 minut

                12. května

                Zámek Loučeň — Lom Amerika — Sklářský ráj ve Velichově — Uhersko a okolí — Výstava Enigma — Žďár nad Sázavou

                12. 5. 2024 na ČT1

                Toulavá kamera na sociálních sítích

                Napište nám