29 minut

8. listopadu 2015

Obsah dílu

Nymburk — Za jeleny na Kvildu — Onen svět — Dráteník — Sloup Nejsvětější Trojice — Hýlačka

Části dílu

01:28
Nymburk
    U zrodu města Nymburk stál Přemysl Otakar II. Nechal ho vybudovat v rovinaté a úrodné krajině na pravém břehu řeky Labe. V místech, kde se potkávaly významné obchodní stezky. Jeho prvními obyvateli byli osadníci z Dolního Porýní. Postavili nejen domy a kostel, ale taky hradby, které byly považovány za nedobytné. Kdysi je prý ještě chránily vodní příkopy. Společně si je prohlédneme a nemineme samozřejmě ani další pamětihodnosti. Nymburk je totiž unikátním ostrůvkem gotické cihlové architektury. Cihly posloužily jako materiál nejen na stavbu hradeb a svatostánku, ale taky v případě radnice a kláštera. Bude nás taky zajímat, co měla s městem společného matka Karla IV. Eliška Přemyslovna i to, které dny byly nejtemnější v dlouhé historii zdejšího kostela.
    05:44
    Za jeleny na Kvildu
      Na Šumavu se tentokrát vypravíme za králi lesa. Kousek od obce Kvilda totiž vzniklo unikátní zařízení, kde se právě o jelení zvěři dozvíme víc, než kdekoliv jinde u nás. Poslechneme si, jak troubí jeleni v mládí i ve zralém věku a taky to, jak se ozývá laň. Zjistíme, co je pravdy na tom, že čím starší je samec, tím větší má paroží. Mnohé možná překvapí, že věk se nepozná podle ozdoby hlavy, ale podle zubů. Zatímco mladíci je mají ostré, v pozdějším věku se obrušují a dokonce se v nich vytvářejí jakési misky. Po krátké teoretické lekci se vydáme do obůrky s několika pozorovatelnami. A budeme doufat, že její obyvatele nevystrašíme nebo že budou natolik hladoví, že se nám ukáží. Kdo by si chtěl tenhle lov beze zbraní užít v naprostém klidu, může dorazit časně ráno nebo naopak v podvečer.
      09:56
      Onen svět
        Minulou neděli jsme z Týna nad Vltavou vyrazili po stezce Na Onen svět. Prohlédli jsme si místo, odkud se před popravou naposledy po kraji rozhlíželi odsouzenci, zastavili jsme se u Bechyňské duhy, známého mostu s poetickým názvem a naše toulky jsme zakončili u zříceniny hradu Dobronice. A taky jsme vám slíbili, že na nejdelší stezku u nás, která měří bezmála sedmdesát kilometrů, se vrátíme, abychom si užili i její druhou část a společně dorazili do cíle. I tentokrát nás čeká několik zajímavých zastavení. Jedním z nich bude unikátní Stádlecký řetězový most, který je poslední stavbou svého druhu v Evropě. A dojdeme až na už zmiňovaný Onen svět. Tedy do osady, která dostala tohle prapodivné jméno podle staré turistické chaty.
        14:18
        Dráteník
          V poslední době jsme se už několikrát přesvědčili o tom, že drátenické řemeslo zažívá svou renesanci. Jen se jeho mistři už nevěnují opravám starého nádobí, ale spíš tvorbě dekorativních předmětů. Jedním z těch, kterým na první pohled obyčejný drát učaroval, je Ladislav Šlechta z Harrachova. Od dětství rád pracoval se dřevem, ale před čtrnácti lety objevil drát a od té doby věnuje většinu volného času jemu. Dovede s ním opravdu kouzlit. Vytváří z něj nejrůznější postavy, ale taky třeba betlémy. A umí zachytit i celé příběhy. Před naší kamerou se například pustil do výroby vánočního kapříka. Prohlédneme si rovněž párem koní tažený povoz s kočím, s nímž vybojoval první místo v soutěži Muzejní zlaté ručičky v Jílovém u Prahy.
          18:28
          Sloup Nejsvětější Trojice
            K chloubám hanácké metropole patří barokní sloup Nejsvětější Trojice. Centrum města zdobí od počátku 18. století a stal se jakýmsi díkem za konec morové epidemie, která v té době postihla Moravu. U jeho zrodu stál místní kameník Václav Render. Přál si vytvořit dílo, které by v jiných městech neměli, a to se mu podařilo. 35 m vysoký sloup je nejvyšší stavbou svého druhu nejen u nás. Dokonce si vysloužil zápis na seznam kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Společně si ho prohlédneme a pak se vydáme k další olomoucké zajímavosti. Je jí šestice barokních kašen umístěných blízko sebe. Prozradíme vám jejich jména a přidáme příběh té nejstarší. Vybudovaná byla v roce 1707 a zdobila ji socha patrona hasičů svatého Floriana. Toho však brzy nahradil bůh Jupiter a my se dozvíme, proč.
            22:27
            Hýlačka
              O tom, že se my Češi rádi rozhlížíme po krajině pěkně z ptačí perspektivy, svědčí fakt, že byste u nás napočítali víc než 350 nejrůznějších vyhlídkových věží. A stále přibývají další. Mnohé z nich mají dlouhou historii a zajímavé osudy. Jednou z těch nejznámějších je bezpochyby Hýlačka na stejnojmenném kopci kousek od jihočeského Tábora. Dřevěná věž na jeho vrcholu vyrostla krátce po vzniku samostatného Československa a byla jakousi jeho oslavou. Vysoká byla 18 metrů a měla tvar husitské hlásky s šestibokou kamennou základnou a strmou střechou. Místní už pomalu mohli chystat oslavu jejích stých narozenin, jenže na Silvestra roku 2011 ji zničil požár. Místo ale dlouho opuštěné nezůstalo, dnes turisté můžou vystoupat na věž novou, ocelovou. A výhled z jejího ochozu si nenecháme ujít ani my.
              26:47
              Soutěž
                Přehrát celé video
                Stopáž28 minut
                Další díl
                15. listopadu 2015

                Přehled dílů

                1010 dostupných
                Stopáž30 minut

                28. července

                Zámek Ploskovice — Kouty nad Desnou — Pralesničky v zoo — Dům Karla Hubáčka — Svatá Trojice — Památník Velké Moravy

                28. 7. 2024 na ČT1
                Stopáž30 minut

                21. července

                Velké Losiny — Starovičky a levandulový lán — Technické muzeum Studenec — Mirotice — Kovář Diviš — Cyklo Lipno

                21. 7. 2024 na ČT1
                Stopáž30 minut

                14. července

                Zámek Bystřice pod Hostýnem — Trojice vodojemů — Vrch a osada Mužský — Muzeum stříbra — Zevlův mlýn — Neumětely

                14. 7. 2024 na ČT1
                Stopáž30 minut

                7. července

                Zámek Dobříš — Podél Divoké Orlice na kole — Zahradní železnice ve Střížově — Masné krámy v Moravských Budějovicích — Okolo Pernštejna — Hrad Červený Újezd

                7. 7. 2024 na ČT1
                Stopáž30 minut

                30. června

                Benešov nad Ploučnicí — Farmapark Dobřany — Uranový důl Bytíz — Bellarie Český Krumlov — Tupeská keramika — Týnec u Klatov

                30. 6. 2024 na ČT1
                Stopáž30 minut

                23. června

                Zámek Veltrusy — Rakovecké údolí — Košíkář Zeman — Hora Říp — Zoopark Stěžery — Radyně

                23. 6. 2024 na ČT1
                Stopáž30 minut

                16. června

                Lány — Býčí skála — Roprachtice — Číhošť — Botanická zahrada — Vidly

                16. 6. 2024 na ČT1
                Stopáž30 minut

                9. června

                Šumperk — Chlumská hora — Chovatelka kudlanek — Karlův hrádek — Brněnské pověsti — Kunvald

                9. 6. 2024 na ČT1
                Stopáž30 minut

                2. června

                Hrad Houska — Pernštejnské rybníky — Jízdárna Světce — Rytí skla — Semněvice — Arnoldova vila

                2. 6. 2024 na ČT1
                Stopáž30 minut

                26. května

                Terezské údolí — Teplický zámek — Černé řemeslo — Čapkova vila — Procházka podél Otavy — Škvorec

                26. 5. 2024 na ČT1

                Toulavá kamera na sociálních sítích

                Napište nám