30 minut

2. srpna 2015

Část: Melechov

Obsah dílu

Kostel sv. Bartoloměje — Výstava Večerníček — Poštovní štola ve Zlatých Horách — Zvířata z březového proutí — Poklady Týna nad Vltavou — Melechov

Části dílu

01:47
Kostel sv. Bartoloměje
    Za kostelem sv. Bartoloměje se vydáme do Pecky. První zmínka o něm pochází z konce 14. století. Jeho patron sv. Bartoloměj střeží nejen svatostánek, ale taky celé město. A s ním i další svatí, k nimž se místní obyvatelé chodívali modlit. Dozvíme se, že kostel a zdejší hrad prý byly propojeny tajnou chodbou a kartuziáni právě v ní po zrušení svého řádu měli ukrýt část archivu. V kryptě svatostánku zase pravděpodobně sní svůj věčný sen nejznámější místní pán Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic, který zemřel v roce 1621 na Staroměstském náměstí. Obdivovat můžeme taky neobvyklou rokokovou Křížovou cestu s reliéfy připomínajícími výpravu Ježíše Krista na Kalvárii. A nesmíme zapomenout ani na pomník pátera Josefa Štemberka, který se tady narodil.
    06:06
    Výstava Večerníček
      Už půl století se každý večer ukloní, vyběhne 20 schodů, zhoupne se na koni, projede v autě, dokonce i na jednokolce, rozhází pár listů papíru. Jeho narozeniny slaví děti i dospělí. Není to žádný dobrodruh z masa a kostí, ale postavička z dílny Radka Pilaře. Večerníček. V rámci velkých oslav jeho jubilea se s ním můžou jeho příznivci potkat na různých místech naší země. My společně zavítáme na výstavu v pražské Valdštejnské jízdárně a v muzeu na Kampě. Připomeneme si, jaké pohádky pod touhle znělkou spatřily světlo světa, kteří slavní tvůrci jim dali vzniknout a kolik seriálů za ty dlouhé roky vlastně bylo odvysíláno. Víte, který z nich je tím nejoblíbenějším? Na výstavě se dozvíme i to, které příběhy patří mezi nejoblíbenější, a sami se na chvíli můžeme stát jejich součástí.
      10:24
      Poštovní štola ve Zlatých Horách
        Zlaté Hory na Jesenicku prosluly především díky přírodnímu bohatství v podobě zlata. Těžit se tu začalo ve středověku, ale mnozí odborníci se domnívají, že zdejší naleziště znali už staří Keltové zhruba 300 let před naším letopočtem. Rýžovalo se tu i později, dodnes se dochovaly pozůstatky posledního fungujícího rýžoviště kalifornského typu. Celkem se v oblasti vytěžily zhruba čtyři a půl tuny lesklého pokladu. Za mimořádně úspěšnou éru je považováno 16. století. K místům, které hornickou tradici připomínají, patří Příčná hora, kde se dochovaly zbytky řady štol. Nejzachovalejším a jediným přístupným důlním dílem mezi nimi je Poštovní štola. Návštěvníci si můžou projít zhruba půl kilometru dlouhý okruh, ale do budoucna se budou postupně otevírat další části.
        14:43
        Zvířata z březového proutí
          Jaroslav Šefl ze Lhůty u Tymákova rád pracuje s březovým proutím. V jeho království se ovšem nerodí žádné drobné předměty, nýbrž pořádní obři. Velké sochy z větviček, které navíc mají železnou kostru, aby dobře držely a sesychání materiálu nezpůsobilo jejich rozpadnutí. Některé výtvory trpělivého tvůrce jsou přímo rekordmany. Například pratur, předek dnešního skotu. Vznikal v garáži, z níž ho muselo vynést šest chlapů. Nebo ještě větší los. Na něm Jaroslav strávil něco kolem 250 hodin. A my společně budeme sledovat tvorbu tři a půl metrového mamuta. Ta zabere něco kolem šesti až sedmi stovek hodin práce. Bude nás zajímat, jak přesně pan Šefl postupuje, na co nesmí zapomenout a samozřejmě i další osud pravěkého giganta.
          19:01
          Poklady Týna nad Vltavou
            Spousta měst i obcí hledá nejzajímavější momenty ve své historii a snaží se je přiblížit návštěvníkům. Pozadu nezůstávají ani v Týně nad Vltavou. V tamním muzeu vás čeká rovnou poklad, alespoň tedy jeho kopie. Tohle bohatství kdysi patřilo zdejším pánům Čabalickým, kteří ho možná dali do zástavy některému z bohatých měšťanů. Mimochodem v expozici se setkáte i s jedním představitelem rodu. Je s ním spojena zajímavá pověst, o které taky bude řeč. Podle ní prý jeho duch pořád straší na místním hradě. Pozornost si zaslouží i dělostřelecké cvičiště, kam na kontrolu kdysi dorazila dokonce samotná Marie Terezie. A když budeme historií bloumat dál, tak určitě nemineme rok 1774, který se datuje jako zrod jihočeských vltavínů. A zapomenout nesmíme ani na vorařskou tradici.
            23:13
            Melechov
              Melechov je nejvyšším vrchem Havlíčkobrodska. Přesto láká turisty i cyklisty. Jenže každý, kdo se k jeho vrcholu vydá, musí počítat s tím, že ho hned na úvod čeká na několika málo kilometrech převýšení 300 metrů. Zdejší krajina je oázou pro všechny milovníky přírody. A těšit se můžeme i na řadu zajímavých zastávek. Tou první bude Čertův kámen. Přidáme pověst o línem sedlákovi, který upsal svou duši pekelníkovi. A prozradíme, jak tenhle příběh souvisí se slavnými Stvořidly, která okouzlila i Jaroslava Foglara. Při toulkách narazíme rovněž na studánku nesoucí jméno skauta Mariana Vágnera nebo kámen připomínající dobu druhé světové války. Na západní straně vrchu se pak zastavíme u zříceniny malého hrádku, který vyrostl k ochraně obchodní cesty z Rakouska do Kutné Hory.
              27:31
              Soutěž
                Přehrát celé video
                Stopáž29 minut
                Další díl
                9. srpna 2015

                Přehled dílů

                1006 dostupných
                Stopáž30 minut

                7. července

                Zámek Dobříš — Podél Divoké Orlice na kole — Zahradní železnice ve Střížově — Masné krámy v Moravských Budějovicích — Okolo Pernštejna — Hrad Červený Újezd

                7. 7. 2024 na ČT1
                Stopáž30 minut

                30. června

                Benešov nad Ploučnicí — Farmapark Dobřany — Uranový důl Bytíz — Bellarie Český Krumlov — Tupeská keramika — Týnec u Klatov

                30. 6. 2024 na ČT1
                Stopáž30 minut

                23. června

                Zámek Veltrusy — Rakovecké údolí — Košíkář Zeman — Hora Říp — Zoopark Stěžery — Radyně

                23. 6. 2024 na ČT1
                Stopáž30 minut

                16. června

                Lány — Býčí skála — Roprachtice — Číhošť — Botanická zahrada — Vidly

                16. 6. 2024 na ČT1
                Stopáž30 minut

                9. června

                Šumperk — Chlumská hora — Chovatelka kudlanek — Karlův hrádek — Brněnské pověsti — Kunvald

                9. 6. 2024 na ČT1
                Stopáž30 minut

                2. června

                Hrad Houska — Pernštejnské rybníky — Jízdárna Světce — Rytí skla — Semněvice — Arnoldova vila

                2. 6. 2024 na ČT1
                Stopáž30 minut

                26. května

                Terezské údolí — Teplický zámek — Černé řemeslo — Čapkova vila — Procházka podél Otavy — Škvorec

                26. 5. 2024 na ČT1
                Stopáž30 minut

                19. května

                Zámek Humprecht — Lázně Jáchymov — Legiovlak — Arboretum Křtiny — Mlýn Hněvkovice — NS Starý Plzenec

                19. 5. 2024 na ČT1
                Stopáž30 minut

                12. května

                Zámek Loučeň — Lom Amerika — Sklářský ráj ve Velichově — Uhersko a okolí — Výstava Enigma — Žďár nad Sázavou

                12. 5. 2024 na ČT1
                Stopáž29 minut

                5. května

                Klášter Zlatá Koruna — Kaolinový důl v Nevřeni — Fládrování — Večerní prohlídky na Konopišti — Velký svět techniky — Lomnice nad Popelkou

                5. 5. 2024 na ČT1

                Toulavá kamera na sociálních sítích

                Napište nám