26 minut

30. listopadu 2014

Část: Výroba svícnů

Obsah dílu

Památné stromy — Modely aut — Farma — Tršice — Výroba svícnů — Rostlinná vánoční výzdoba

Části dílu

01:19
Památné stromy
    Dolní Moravici na Rýmařovsku v Jeseníkách se říká taky obec památných stromů. A nás bude samozřejmě zajímat, proč. Najdeme tu například možná pět set let starou lípu, nejmohutnější strom v Jeseníkách a taky v celém Moravskoslezském kraji. Říká se jí Hadí královna. Podle pověsti u ní kdysi místní chalupník našel hada s královskou korunkou. Tu vzal domů a chtěl ji prodat, jenže za svůj čin draze zaplatil. Stromů, které si vysloužily označení památný, je v obci celkem čtrnáct. A kromě nich samozřejmě i další zajímavosti. Na jaře k nim přibyla rozhledna vybudovaná na místě zvaném příhodně Na vyhlídce. Je vysoká 31 metrů a vidět z ní jsou třeba vrcholky Hrubého Jeseníku a při dobré viditelnosti i chlouby Beskyd či Tater.
    05:04
    Modely aut
      Slavná malá autíčka značky Matchbox, ale taky miniatury Lady, Moskviče nebo Volhy. A spoustu dalších více či méně známých automobilů v miniaturním provedení najdeme v muzeu v Rokytně. Budeme mít šanci na vlastní oči se přesvědčit o tom, jak jsou malé modely propracované do nejmenších detailů. Pokud patříte k milovníkům motorů a vůně benzínu, pak nebudete vědět, kam se podívat dřív. Věděli jste například, že naše Škoda měla svou jmenovkyni v Argentině? Malá dodávka se konkrétně jmenovala Škoda Baby, ale její výroba skončila u prototypu. Těšit se ovšem můžete i na supersport Ferrari nebo na setkání se zástupci hodně exotických zemí. Najdeme tu taky předchůdce vozítek na dálkové ovládání nebo stavebnice modelů letadel a vojenské techniky.
      08:52
      Farma
        Za velbloudy, pštrosy i klokany se tentokrát nevypravíme do žádné zoologické zahrady, ale na farmu nedaleko Broumova. Prvopočátky jejího fungování bychom našli už zhruba dvě desítky let zpátky, kdy se Martin Netík a Martin Weber rozhodli chovat pár domácích zvířat. Jejich království se ale poněkud rozrostlo a zabydlela se v něm řada zvířat pro naše končiny dost exotických. O tom, že se jim na Broumovsku líbí a daří, svědčí i jejich přírůstky. Kupříkladu pštrosí nebo velbloudí mládě. A k prohlížení přidáme i trochu poučení. Víte třeba, že velbloudi dokážou za den ujít i osm desítek kilometrů? A že v hrbech nenosí vodu, jak se často říká? Nebo to, že zvládnou běhat i třicetikilometrovou rychlostí? A těšit se můžete i na místního mazlíčka nosála červeného.
        12:26
        Tršice
          Před několika lety se dočkal knižního vydání Deník Otty Wolfa, židovského chlapce, který s rodiči a sestrou prchl před transportem do Terezína a ukrýval se v Tršicích a Zákřově na Přerovsku. V deníku popsal roky života, který provázel každodenní strach z prozrazení a ohrožení života. Zaznamenal v něm, s kým se potkali, jak žili, co dělali. Jen poslední stránky dopsala jeho sestra. My se dozvíme, proč. V Tršicích totiž vybudovali pětikilometrovou naučnou stezku, která nám na pěti zastaveních všechny, kterým osud v tomhle příběhu přidělil roli, připomene. Místní občané si za odvahu, s níž několik let celou rodinu ukrývali, vysloužili prestižní židovské ocenění. A když už budeme v Tršicích, zavítáme i k místní tvrzi, kde najdeme vesnické muzeum, a zastavíme se u obří žáby, která je prý jednou z největších v Evropě.
          16:00
          Výroba svícnů
            V adventním a vánočním čase si rádi zdobíme své domovy. K oblíbeným dekoracím patří rovněž svícny. Plamen svíčky býval lidským společníkem ve slavnostních chvílích už od pradávna a téhle tradici jsme zůstali věrni. Jen už se nespokojíme se samotnou svíčkou a zasazujeme ji do svícnů nejrůznějších tvarů. Jejich výrobě se už desítky věnuje taky pan Alois Špaček ze Železného Brodu. Nechá nás nahlédnout do svého království a sledovat, jak přicházejí jeho výtvory na svět. Budeme svědky práce u kahanu i malování oblíbených motivů – zasněžených chaloupek, které navozují tu správnou atmosféru dlouhých zimních nocí a taky nám připomínají vysněnou bílou podobu Vánoc. A zajímat nás bude i to, jakým barvám svátečních dekorací paní Móda bude přát letos.
            19:49
            Rostlinná vánoční výzdoba
              Ke svátečním chvílím patří neodmyslitelně taky různé rostliny. Snad nejvíc máme s Vánocemi spojené jmelí. Víme ale, proč je jejich součástí? Zeptáme se na to odborníků. A zajímat se budeme i o to, proč se ozdobou adventního času stal právě adventní věnec i to, kde a kdy se tahle tradice zrodila a jak se v průběhu let měnila. Neměly by na něm kupříkladu být žádné květy, živé ani suché. Jablíčka se na něj dávala jako symbol zdraví, šiška zase značila plodnost a makovička bohatství. Ke zvyklostem patřilo i zdobení ptačího krmítka větvičkou cesmíny. Pěkně ozdobený musí být samozřejmě i slavnostní stůl. Na něm naopak květiny své místo měly. Používala se třeba jeruzalémská třešeň a hotovým zázrakem bylo, když se podařilo vypěstovat a do květu přivést konvalinky, které byly symbolem čistoty.
              23:43
              Soutěž
                Přehrát celé video
                Stopáž27 minut
                Další díl
                7. prosince 2014

                Přehled dílů

                1006 dostupných
                Stopáž30 minut

                7. července

                Zámek Dobříš — Podél Divoké Orlice na kole — Zahradní železnice ve Střížově — Masné krámy v Moravských Budějovicích — Okolo Pernštejna — Hrad Červený Újezd

                7. 7. 2024 na ČT1
                Stopáž30 minut

                30. června

                Benešov nad Ploučnicí — Farmapark Dobřany — Uranový důl Bytíz — Bellarie Český Krumlov — Tupeská keramika — Týnec u Klatov

                30. 6. 2024 na ČT1
                Stopáž30 minut

                23. června

                Zámek Veltrusy — Rakovecké údolí — Košíkář Zeman — Hora Říp — Zoopark Stěžery — Radyně

                23. 6. 2024 na ČT1
                Stopáž30 minut

                16. června

                Lány — Býčí skála — Roprachtice — Číhošť — Botanická zahrada — Vidly

                16. 6. 2024 na ČT1
                Stopáž30 minut

                9. června

                Šumperk — Chlumská hora — Chovatelka kudlanek — Karlův hrádek — Brněnské pověsti — Kunvald

                9. 6. 2024 na ČT1
                Stopáž30 minut

                2. června

                Hrad Houska — Pernštejnské rybníky — Jízdárna Světce — Rytí skla — Semněvice — Arnoldova vila

                2. 6. 2024 na ČT1
                Stopáž30 minut

                26. května

                Terezské údolí — Teplický zámek — Černé řemeslo — Čapkova vila — Procházka podél Otavy — Škvorec

                26. 5. 2024 na ČT1
                Stopáž30 minut

                19. května

                Zámek Humprecht — Lázně Jáchymov — Legiovlak — Arboretum Křtiny — Mlýn Hněvkovice — NS Starý Plzenec

                19. 5. 2024 na ČT1
                Stopáž30 minut

                12. května

                Zámek Loučeň — Lom Amerika — Sklářský ráj ve Velichově — Uhersko a okolí — Výstava Enigma — Žďár nad Sázavou

                12. 5. 2024 na ČT1
                Stopáž29 minut

                5. května

                Klášter Zlatá Koruna — Kaolinový důl v Nevřeni — Fládrování — Večerní prohlídky na Konopišti — Velký svět techniky — Lomnice nad Popelkou

                5. 5. 2024 na ČT1

                Toulavá kamera na sociálních sítích

                Napište nám