5 minut

1. června 2014

Část: Vojtěch Kubašta

Obsah dílu

Nové Dvory — Stanice pro handicapovaná zvířata — Muzeum cyklistiky — Zámek Ratibořice — Vojtěch Kubašta — Kostelní Bříza

Části dílu

01:26
Nové Dvory
Nové Dvory
    Nové Dvory nedaleko Kutné Hory proslavil básník Jaroslav Vrchlický, který tu s rodinou strávil kus svého života. A taky místní panstvo z rodu Věžníků. Hrabě Bernard se tu v druhé polovině 17. století pustil do stavby barokního sídla a zároveň do rozsáhlých úprav okolní krajiny. My si společně prohlédneme to, co se z jeho velkolepého díla dochovalo. Začneme návštěvou zámku, který se pyšnil bohatou výzdobou. Přilehlý zámecký park zase krášlila celá řada soch. Do práce se zapojili slovutní mistři té doby. Za pozornost stojí i kostel svaté Anny, ke kterému patřila dominikánská rezidence. Významnou technickou památkou je vodárenská věž, kterou pan hrabě nechal vybudovat pro napájení zámeckých kašen a vodotrysků. A připomeneme si i poslední majitele panství, kteří dokonce odpočívají na místním hřbitově.
    05:35
    Stanice pro handicapovaná zvířata
    Stanice pro handicapovaná zvířata
      Za zvířaty, která by raději žila ve volné přírodě, ale momentálně to nezvládají, se vypravíme do Klášterce. Představíme vám hned několik obyvatel tamní stanice pro handicapovaná zvířata. Jedním z nich je rys, který dostal jméno Davídek. Vysvětlíme vám, jak k němu přišel i to, jak se octl v Klášterci a proč se nemůže vrátit do lesa. Pak se porozhlédneme po voliérách, kde pobývají hlavně poštolky, ale třeba taky výr Kuba, který teď kvůli poraněným křídlům nemůže moc létat. Těšit se můžete i na puštíky nebo sovy pálené a můžeme slíbit, že se hodně dozvíme i o jejich životě. Mimo jiné třeba to, jak šikovně se v přírodě dokáží skrývat kalousi ušatí a co jsou schopny udělat samičky puštíka bělavého pro to, aby uživily svá mláďata.
      09:55
      Muzeum cyklistiky
      Muzeum cyklistiky
        Pokud patříte k příznivcům výletů v sedle kola, pak se s námi určitě vypravte na prohlídku muzea cyklistiky v Nových Hradech. Najdeme ho v zámeckých zahradách, v prostorách opravené barokní sýpky. Čekají nás tu stovky pokladů, z nichž ty nejstarší pocházejí z 19. století. Ty nejmladší, současné, vám pak umožní srovnání, jak moc se tenhle obor posunul. K nejvzácnějším kouskům patří první typ nízkého kola, zvaný „bezpečník“, který byl vyroben v Anglii v roce 1886 a zajímavé je taky kolo, kterému se říká klokan. Bylo prvním, které se pyšnilo řetězovým pohonem. Těšit se ale můžete taky na nejrůznější doplňky a pomůcky cyklistů. Muzeum funguje už osmým rokem, ale to neznamená, že se tu neustále neobjevují nové věci.
        13:37
        Zámek Ratibořice
        Zámek Ratibořice
          Zámek v Ratibořicích mnozí z nás znají hlavně díky Boženě Němcové a její Babičce. A taky díky Kuronské princezně Kateřině Frederice Vilemíně Zaháňské. A právě do jejích časů se alespoň symbolicky přeneseme při návštěvě ratibořického sídla. Kateřina si ho vybrala jako stálé letní, takže bylo jasné, že muselo projít řadou proměn, aby odpovídalo dobovým trendům. V té době vládl empír, takže se tu s ním samozřejmě setkáme. Prozradíme vám ale taky celou řadu zajímavostí ze života vévodkyně, která zasahovala i do světa politiky. Prohlédneme si například sál, kde se podle legendy měli potkat tři tehdejší panovníci a bude nás zajímat i to, jaký osud potkal ratibořický zámek po smrti této zajímavé ženy, kdo na něm pánem a kdo se tu scházel.
          17:49
          Vojtěch Kubašta
          Vojtěch Kubašta
            Vojtěch Kubašta byl známý český ilustrátor, který by letos oslavil své sté narozeniny. Najde se ale určitě hodně těch, kteří jeho jméno neznají. Ato proto, že jeho tvorba sloužila takřka výhradně jako exportní artikl. Dá se říct, že patřila k tomu, co naši zemi v minulém století proslavilo i daleko za jejími hranicemi. Pokud máte zájem, seznámit se s ní můžete na výstavě v Brně. Svou sbírkou se o ni zasloužil Jan Maroušek. A na co se tedy můžete těšit? Vojtěch Kubašta byl sice vystudovaný architekt, ale místo stavby domů se pustil do stavby knížek. Hlavně dětských. A ty okouzlovaly děti na západ i na východ od naší vlasti. Vyvezly se jich desítky milionů. Úspěch slavily taky jeho plastické betlémy a koneckonců i díla, která sice vytvořil, ale pod nimiž chyběl jeho podpis.
            22:07
            Kostelní Bříza
            Kostelní Bříza
              Ve Slavkovském lese po druhé světové válce pobývali vojáci. Vojenský újezd Prameny tehdy pohltil řadu obcí, mezi nimi i Kostelní Břízu. V ní se zastavíme u kostela, který už měl namále, ale naštěstí se našli zachránci, kteří ho nenechali zaniknout úplně. Díky péči manželů Číhalových si tak můžeme i dnes prohlédnout kupříkladu barokní reliéfy. Pozornost si zaslouží i polohrázděný Panský dům, který si dokonce zahrál ve filmu. Od něj se pak vypravíme k další zajímavé památce, ke středověkému cínovému dolu Jeroným. Poklady ukryté pod zemí se v něm přestaly dobývat už v 17. století, dnes je přístupný všem zájemcům o výlet do časů minulých. Mohou si udělat obrázek o tom, jak se tehdy v dole pracovalo a jak velká dřina to byla.
              26:35
              Soutěž
              Soutěž
                Přehrát celé video
                Toulavá kamera - 8. června 2014
                Stopáž27 minut
                Další díl
                8. června 2014

                Přehled dílů

                1041 dostupných
                Toulavá kamera - 30. března
                Stopáž29 minut

                30. března

                Vyšehrad — Jaro v Podyjí — Moto-depo Čezeta Strakonice — Sankturinovský dům — Keramičky Vanda & Valerie — Expozice Jiřího Wolkera

                Poslední vysílání 30. 3. 2025 na ČT1
                Toulavá kamera - 23. března
                Stopáž29 minut

                23. března

                Jablonné v Podještědí — Zoo Na Hrádečku — Stezka Cech sv. Víta — Hrad Lichnice — Vitráže — Choceň

                Poslední vysílání 23. 3. 2025 na ČT1
                Toulavá kamera - 16. března
                Stopáž30 minut

                16. března

                Tachov — Okolí Milštejna — Muzeum čokolády v Táboře — Stezka Járy Cimrmana — Kovář Michal Jožák — Mladoboleslavský hrad

                Poslední vysílání 16. 3. 2025 na ČT1
                Toulavá kamera - 9. března
                Stopáž29 minut

                9. března

                Kolín — Tutanchamon — Křišťálový chrám — Plumlov — Kryt Denis — Komňa

                Poslední vysílání 10. 3. 2025 na ČT1
                Toulavá kamera - 2. března
                Stopáž29 minut

                2. března

                Hrzánský palác — Malá Úpa — Květná zahrada — Pelhřimovské brány — Řezbář z Vejprnic — Černovické vyhlídky

                Poslední vysílání 3. 3. 2025 na ČT1
                Toulavá kamera - 23. února
                Stopáž30 minut

                23. února

                Zámek Sychrov — Museum Fotoatelier Seidel — Naučná stezka Kolem Bradla — Stáje Chlumec — Masopust Nové Hrady — Hrad Oheb

                Poslední vysílání 24. 2. 2025 na ČT1
                Toulavá kamera - 16. února
                Stopáž30 minut

                16. února

                Šternberk — Světlá a Černá hora — Masopust v Rožnově — Hrad Olomouc — Historické kostýmy — Zubři v Rokycanech

                Poslední vysílání 17. 2. 2025 na ČT1
                Toulavá kamera - 9. února
                Stopáž30 minut

                9. února

                Zámek Brandýs — Javoříčský kras — Rejnoci v ZOO Zlín — Vítkův hrádek — Sklárna Harrachov — Dvořákův dům

                Poslední vysílání 10. 2. 2025 na ČT1
                Toulavá kamera - 2. února
                Stopáž30 minut

                2. února

                Zámek Radim — Tučín — Vitráže rodiny Mitvalských — Královská cesta — Petrkov — Břecštejn

                Poslední vysílání 3. 2. 2025 na ČT1
                Toulavá kamera - 26. ledna
                Stopáž30 minut

                26. ledna

                Zákupy — Na běžkách z Rokytnice v Orlických horách — Vodárna v Plzni — Kostel sv. Jakuba v Brně — Housle Jana Kužela — Bojkovice

                Poslední vysílání 27. 1. 2025 na ČT1

                Toulavá kamera na sociálních sítích

                Napište nám