30 minut

13. dubna 2014

Část: Křížová cesta

Obsah dílu

Loreta — Muzeum čokolády a marcipánu — Lomy podél toku Berounky — Historická kamna — Křížová cesta — Drátenice

Části dílu

01:41
Loreta
    Při procházce po Hradčanech málokterý turista přehlédne a přeslechne slavnou Loretu. Tóny její zvonohry se rozléhají do daleka, ale tušíte, co všechno můžete vidět v areálu, který vyrostl v 17. století? Jeho základem je Svatá chýše. Kopie té, která od 13. století láká návštěvníky do italského Loreta. Tenhle domek ale úplně původně stával v Nazaretu a žila v něm Ježíšova matka Marie. Kopie domku, kterým se podle italského městečka říká Lorety, bychom našli po celém světě. Ale ta pražská je prý nejvěrnější. Tak si ji společně prohlédneme. A pak se vydáme do věže za proslulými zvonky, které vyhrávají už od konce 17. století. Je jich dvacet sedm a vyrobeny byly v Amsterdamu. Prozradíme vám i to, co dalšího můžete v barokním areálu Lorety obdivovat.
    06:00
    Muzeum čokolády a marcipánu
      Hlavně naše nejmenší určitě zaujme návštěva v Muzeu čokolády a marcipánu v Táboře. Ale na své si při jeho prohlídce přijdou i dospělí. Aktuálně hlavně dámy, které bezpochyby ocení exkurzi do světa módy od pravěku až do současnosti. A co má společného móda se sladkostmi? Zjistíte, že hodně. Všechny šaty, kloboučky i další doplňky na právě probíhající výstavě totiž vznikly z marcipánu. Těšit se můžete třeba na Kleopatru, ale taky na Kate s Williamem ve svatebním. A z marcipánu je i pohádkový svět, který na malé návštěvníky muzea čeká. Desítky postaviček z příběhů pro děti vytvořili cukráři z celé republiky a nutno dodat, že většina je od těch filmových k nerozeznání. A zkrátka nepřijdou ani pánové. Je v muzeu přivítá čokoládový Jaromír Jágr.
      10:07
      Lomy podél toku Berounky
        Podél toku Berounky mezi Berounem a Srbskem mohou turisté obdivovat nejen krásnou přírodu, ale taky zavítat hned k několika lomům, v nichž se v minulosti dobývaly dary přírody. I my si je prohlédneme zblízka. Nejprve se vypravíme k tomu, který se, poté co osiřel, stal oblíbeným místem trampů. Ty ovšem na počátku našeho století vytlačili horolezci, pro něž tu byl dokonce vybudován první lezecký park u nás. V podzemí dalšího z lomů za druhé světové války začali nacisté budovat továrnu na výrobu leteckých motorů a u třetího se dodnes tyčí staré pece, které zpracovávaly vytěžený vápenec. Cestou narazíme na netopýry, kteří si tu našli útočiště pro zimní období a při troše štěstí třeba zahlédneme i provazochodce, kterým se tu taky líbí.
        14:21
        Historická kamna
          Do časů, kdy chalupy vytápěla kachlová kamna, se přeneseme při procházce výstavou v Hornickém muzeu v Příbrami. Vynález kamen byl ve středověku učiněným zázrakem. Lidé konečně nemuseli vyhřívat své příbytky otevřeným ohněm. A mistři hrnčíři, kteří tehdy kachle vyráběli, samozřejmě začali předvádět svůj um i fantazii. Nejstarší kachle, které si na výstavě prohlédneme, pocházejí ze sídla příbramského panstva. A neméně zajímavé jsou i ty další. Víte, jaké byly v takovém 15. a 16. století v módě motivy? My vám ukážeme například Samsona se lvem nebo Adama s Evou. A ti lépe společensky postavení si na kachlích dopřávali dokonce taky motivy heraldické. Dozvíme se i něco o tom, jak se kachle vyráběly a jak si mistři střežili svá tajemství stavby kamen.
          18:33
          Křížová cesta
            Z Temného Dolu se vydáme po křížové cestě směrem na Starou horu. Provede nás kolem kapličky, kterou nechal v polovině 18. století postavit Johan Bensch. Prý z vděčnosti za uzdravení, které mu přinesla voda z nedaleké studánky. Místní věřící se do těchto míst často vydávali a zatoužili tu vybudovat křížovou cestu. Uspořádali na ni proto sbírku a v roce 1876 si svůj sen splnili a křížová cesta byla vysvěcena. Ke konci minulého století byla ale značně poničená a nebýt party přátel kolem manželů Klimešových, možná bychom ji znali už jen z vyprávění. Díky nim se dočkala znovuzrození a my vám prozradíme, kdo se na něm podílel. Společně si projdeme jednotlivá zastavení, která nás dovedou na Starou horu. A porozhlédneme se i po okolní krajině.
            22:53
            Drátenice
              Velikonoce už klepou na dveře, takže je na čase nachystat výzdobu a začít připravovat výslužku pro koledníky. Pokud hledáte inspiraci, nabídneme vám ji při návštěvě u paní Lady Borecké v Krchlebech u Nymburka. Povoláním je pošťačka, ale volné chvíle věnuje kouzlení s drátem. Drátenické řemeslo bylo po více než třech stovkách let v druhé polovině minulého století takřka na vymření, o jeho záchranu se postarali umělci, kteří se pustili do tvorby dekorativních předmětů. Lada Borecká dokáže vyspravit nádoby, ale taky vytvořit různé pomůcky do kuchyně a navíc dokonce ozdobit i velikonoční vajíčka. Budeme sledovat, jak to dělá a dozvíme se taky, jaké dráty na výrobu neobvyklé kraslice můžeme použít a prozradíme vám jednu zajímavou legendu.
              27:17
              Soutěž
                Přehrát celé video
                Stopáž30 minut
                Další díl
                20. dubna 2014

                Přehled dílů

                1009 dostupných
                Stopáž30 minut

                21. července

                Velké Losiny — Starovičky a levandulový lán — Technické muzeum Studenec — Mirotice — Kovář Diviš — Cyklo Lipno

                21. 7. 2024 na ČT1
                Stopáž30 minut

                14. července

                Zámek Bystřice pod Hostýnem — Trojice vodojemů — Vrch a osada Mužský — Muzeum stříbra — Zevlův mlýn — Neumětely

                14. 7. 2024 na ČT1
                Stopáž30 minut

                7. července

                Zámek Dobříš — Podél Divoké Orlice na kole — Zahradní železnice ve Střížově — Masné krámy v Moravských Budějovicích — Okolo Pernštejna — Hrad Červený Újezd

                7. 7. 2024 na ČT1
                Stopáž30 minut

                30. června

                Benešov nad Ploučnicí — Farmapark Dobřany — Uranový důl Bytíz — Bellarie Český Krumlov — Tupeská keramika — Týnec u Klatov

                30. 6. 2024 na ČT1
                Stopáž30 minut

                23. června

                Zámek Veltrusy — Rakovecké údolí — Košíkář Zeman — Hora Říp — Zoopark Stěžery — Radyně

                23. 6. 2024 na ČT1
                Stopáž30 minut

                16. června

                Lány — Býčí skála — Roprachtice — Číhošť — Botanická zahrada — Vidly

                16. 6. 2024 na ČT1
                Stopáž30 minut

                9. června

                Šumperk — Chlumská hora — Chovatelka kudlanek — Karlův hrádek — Brněnské pověsti — Kunvald

                9. 6. 2024 na ČT1
                Stopáž30 minut

                2. června

                Hrad Houska — Pernštejnské rybníky — Jízdárna Světce — Rytí skla — Semněvice — Arnoldova vila

                2. 6. 2024 na ČT1
                Stopáž30 minut

                26. května

                Terezské údolí — Teplický zámek — Černé řemeslo — Čapkova vila — Procházka podél Otavy — Škvorec

                26. 5. 2024 na ČT1
                Stopáž30 minut

                19. května

                Zámek Humprecht — Lázně Jáchymov — Legiovlak — Arboretum Křtiny — Mlýn Hněvkovice — NS Starý Plzenec

                19. 5. 2024 na ČT1

                Toulavá kamera na sociálních sítích

                Napište nám