26 minut

2. prosince 2007

Část: Jihočeští myslivci

Obsah dílu

Graselovy stezky — Výstava plyšových medvídků — Umělecký kovář — Hrad Starý Jičín — Jihočeští myslivci — Květinářství

Části dílu

01:12
Graselovy stezky
    Vydejte se s námi po stezkách místy, kde loupil a skrýval se obávaný „grázl“ Johann Georg Grasel. Už jako mladík se tento syn žebračky a rasa stal smělým vůdcem loupežné bandy, které se obával celý kraj. Dodnes žije v písních a lidových vyprávěních. A jde asi o nejznámějšího slavonického rodáka. Proč měl spadeno na vrchnost? A jaké jsou lidové zvěsti o téhle postavě? Nebo proč žil jako štvanec? Dívejte se na první reportáž Toulavé kamery.
    04:49
    Výstava plyšových medvídků
      Víte, co se stalo 23. října 1902? Pokud vám tohle datum nepřijde zrovna důležité a nebo si říkáte, že si ho z dějepisu nepamatujete vůbec, pak vězte, že ten den spatřila světlo světa první plyšová hračka – plyšový medvídek pohybující svýma tlapkama. Uměl se i oblíkat a do svého rodného listu si napsal jako místo narození Německo… a vlastně tak trochu i Spojené státy. My ale zůstaneme v Česku, v Praze u paní Doležalové jsme si prohlédli pravou smečku různých plyšáků. Má jich už na dvě tisícovky a toho prvního dostala, když jí bylo pět roků. V Muzeu hlavního města Prahy potrvá výstava plyšáků až do 24. února 2008.
      08:48
      Umělecký kovář
        Když je kovář Nekovář – o tom by mohl vyprávět netolický hrdina naší třetí reportáže. Profesně pokračuje jako třetí generace kovářů, i když právě jeho jméno tomu moc neodpovídá. Jmenuje se opravdu Nekovář. Svůj rukodělný kovářský um směruje hlavně na výrobu historického uměleckého nábytku, zábradlí nebo renesančních klik. Kromě toho nás nechá pan Nekovář nakouknout i na fotografie a plány lustrů nebo mříží, které jsou pak umisťovány u kostelů.
        12:40
        Hrad Starý Jičín
          V malebném podhůří Beskyd stojí hrad Starý Jičín. Obec lákala k osídlení už v pravěku a ve 13. století se stala tržní vsí. Při spojovacích cestách s okolím vznikaly další kolonizační osady. Tyto se stávají součástí panství, jehož tržním centrem je Starý Jičín. Patrně již kolem r. 1230 získal Starý Jičín s okolím Arnold z Hückeswagenu, šlechtic pocházející z Porýní, který zastával docela významné místo v družině Přemysla Otakara I. První písemná zmínka o hradu pochází ze 14. 7. 1240, kdy Arnold z Hückeswagenu vydával v „Ditschin“ darovací listinu pro premonstráty ve Steinfeldu. Kastelánka paní Jaroslava Holubová nás hradem provede a povypráví o jeho pohnuté, ale zajímavé historii, k nimž patří i různé legendy.
          16:05
          Jihočeští myslivci
            V jižních Čechách jsme pak vyrazili po stopách loveckých a mysliveckých, těch dnešních i těch minulých. Zavede nás tam reportáž našeho objektivu – a ten si všímal všeho, i toho, jakou zvláštní mluvou třeba myslivci mluví. Myslivci by měli být nejen střelci, ale i hospodáři a ochránci. Alkohol je vyloučen. Dnes jsou časté i jejich kontroly. Vy uvidíte, jak probíhá takový hon, a ukážeme vám i jaké rituály ho provázejí.
            19:49
            Květinářství
              Florista je člověk, který opravdu rozumí květinám. Za jedním takovým jsme se vypravili i my. A to do Pardubic. Povídali jsme si s ním o tom, v čem tkví symbolika vánočních rostlin. On totiž málokdo ví, proč nesmí chybět makovička nebo borová šiška. Škoda, že kamera neumí přenášet i vůně. Sami byste cítili, jak voňavé to bylo v jeho zahradnické dílně. Snad největší tradici má jmelí – už od Keltů je chápáno jako dar bohů pro své magické schopnosti.
              23:39
              Soutěž
                Sázavský klášter v minulosti sehrál zásadní roli pro křesťanskou kulturu a vzdělanost. Jeho založení je spojeno s legendou o knížeti Oldřichovi, který lovil ve zdejších lesích. Zranil bílého jelena, kterého ošetřil poustevník vodou ze studánky. Rána se hned zhojila. A tatáž voda se pak přeměnila ve víno v poháru, který od poustevníka Oldřich dostal. Tento zázrak pak vedl k založení svatostánku. Koncem 13. století se benediktýni pustili do přestavby v gotickém slohu. Stavba trvala dlouho. Zastavily ji až husitské bouře v první polovině 15. století. Ztratily se knihy, mobiliář. Chrám už se později dostavby nedočkal.
                Přehrát celé video
                Stopáž27 minut
                Další díl
                9. prosince 2007

                Přehled dílů

                1006 dostupných
                Stopáž30 minut

                7. července

                Zámek Dobříš — Podél Divoké Orlice na kole — Zahradní železnice ve Střížově — Masné krámy v Moravských Budějovicích — Okolo Pernštejna — Hrad Červený Újezd

                7. 7. 2024 na ČT1
                Stopáž30 minut

                30. června

                Benešov nad Ploučnicí — Farmapark Dobřany — Uranový důl Bytíz — Bellarie Český Krumlov — Tupeská keramika — Týnec u Klatov

                30. 6. 2024 na ČT1
                Stopáž30 minut

                23. června

                Zámek Veltrusy — Rakovecké údolí — Košíkář Zeman — Hora Říp — Zoopark Stěžery — Radyně

                23. 6. 2024 na ČT1
                Stopáž30 minut

                16. června

                Lány — Býčí skála — Roprachtice — Číhošť — Botanická zahrada — Vidly

                16. 6. 2024 na ČT1
                Stopáž30 minut

                9. června

                Šumperk — Chlumská hora — Chovatelka kudlanek — Karlův hrádek — Brněnské pověsti — Kunvald

                9. 6. 2024 na ČT1
                Stopáž30 minut

                2. června

                Hrad Houska — Pernštejnské rybníky — Jízdárna Světce — Rytí skla — Semněvice — Arnoldova vila

                2. 6. 2024 na ČT1
                Stopáž30 minut

                26. května

                Terezské údolí — Teplický zámek — Černé řemeslo — Čapkova vila — Procházka podél Otavy — Škvorec

                26. 5. 2024 na ČT1
                Stopáž30 minut

                19. května

                Zámek Humprecht — Lázně Jáchymov — Legiovlak — Arboretum Křtiny — Mlýn Hněvkovice — NS Starý Plzenec

                19. 5. 2024 na ČT1
                Stopáž30 minut

                12. května

                Zámek Loučeň — Lom Amerika — Sklářský ráj ve Velichově — Uhersko a okolí — Výstava Enigma — Žďár nad Sázavou

                12. 5. 2024 na ČT1
                Stopáž29 minut

                5. května

                Klášter Zlatá Koruna — Kaolinový důl v Nevřeni — Fládrování — Večerní prohlídky na Konopišti — Velký svět techniky — Lomnice nad Popelkou

                5. 5. 2024 na ČT1

                Toulavá kamera na sociálních sítích

                Napište nám