26 minut

11. února 2007

Část: Klatovy

Obsah dílu

Loreta — Kolibříci — Ballata — Růžový porcelán — Klatovy — Jak se žilo na vsi

Části dílu

01:11
Loreta
    Loreta – podle jména italského města se tak od baroka označuje církevní architektura postavená jako napodobenina tzv. casy santy, tedy svaté chýše v italském Loretu u Ancony. My se však touláme po luzích českých, takže samozřejmě zůstaneme kousek od Kavčích hor. Na protilehlém „kopci“ totiž ta nejznámější česká loreta stojí. Její zakladatelkou byla Kateřina z Lobkowicz a stavět se začala už v roce 1626. Každá loreta musí mít... zbytek se dozvíte hnedle v první reportáži.
    05:00
    Kolibříci
      Z indiánského jazyka do španělštiny a odtud pak i nám se dostalo jedno slovo. To slovo označuje čeleď pestře zbarvených ptáků z řádu svišťounů, kteří mají dlouhý trubičkovitý zobák. Jde o nejmenší ptáky světa, známo je jich přes tři sta druhů a jejich váha se pohybuje kolem dvou gramů. Tito pidiptáčci se živí nektarem z květů a drobným hmyzem. Jmenují se kolibříci a my vás pozveme do jedné z našich největších kolibřích expozic v Jeseníku.
      08:57
      Ballata
        A opět trochu italština – bude nezbytná i pro třetí reportáž. Povídat si totiž budeme na téma ballata. To je píseň hraná k tanci, ke které se přidal později příběh, a na světě byla balada. My jsme skupinu, která si nechává hrát tyto písně, zastihli na středověké tvrzi Lštění nedaleko Domažlic. Jde o skupinu historického tance a od gotiky až po současnost nás provedou její tanečnice a choreograf.
        12:52
        Růžový porcelán
          Zavedeme vás pak do chodovské porcelánky. Jde o manufakturu, tedy továrnu, kde si porcelán vyrábějí ručně, ručně ho rovněž i zdobí. Používají růžovou glazuru, mírně ji pak přidávají ještě lesk. Většina opravdových umělců, kteří zde pracují, jsou ženy – tedy vlastně umělkyně. Porcelánku navštívila třeba i Jiřina Jirásková, 13 kousků vázy Alžběty asi doma mít nebudete. Ale jestli chcete vědět, kdo byl mezi oněmi třinácti šťastnými, pak se to dozvíte ze západočeského Chodova.
          16:26
          Klatovy
            Město dvou názvů: město karafiátů a brána Šumavy. Město Vrchlického, Dobrovského, Krameriuse i Křižíka. Ti všichni jsou s tímto západočeským sídlem tak či onak spjati. Zastavíme se v Klatovech. Ty vznikly na obchodní stezce mezi Bavorskem a Starým Plzencem a o jejich zřízení rozhodl už Přemysl Otakar II. My se spolu s vámi projdeme i místní radnicí a kostelem.
            19:54
            Jak se žilo na vsi
              Neznámá vesnička Dědov-Jarov u Teplic nad Metují. Kol dokola samé kopce a na kopcích samé ovce. Půvabný Večerníček Pohádky ovčí babičky jako by nacházel předlohu právě tady. Protože právě tady, v místě, kde není nouze o kvalitní vlnu, existují takové šikovné babičky, které mají svůj kolovrátek, česačku, vřetánko... Zkrátka všechny ty nezbytnosti, které připomínají onu starou práci, krásný um i řemeslo, kdy ovčí srst „doroste“ do vlny. Muzeum, které tu založila jedna šikovná přadlena, je ojedinělé svého druhu nejen u nás, ale i ve světě. Zkrátka moc jich není.
              23:45
              Soutěž
                Největší cisterciácký klášter u nás najdeme v Plasech. Založili ho v roce 1144 cisterciáci, které sem pozval kníže Vladislav II. Klášter byl druhý v pořadí, který u nás postavili, je ale největší. Říká se mu České Benátky. Konvent byl postaven v bažinatém a podmáčeném terénu. Proto stavbu podpírá dubová konstrukce, která je neustále pod vodou. A musí být. Jinak by se mohla poškodit a to by pak mohlo ohrozit celou stavbu. Hladina vody se musí pravidelně po 6 hodinách kontrolovat. V konventu je expozice lékárenství. V roce 1421 klášter vypálili husiti a následný úpadek trval dvě století. Za barokní podobu vděčí klášter architektovi Santinimu. Ještě dodáme, že klášter je národní kulturní památkou.
                Přehrát celé video
                Stopáž27 minut
                Další díl
                18. února 2007

                Přehled dílů

                1006 dostupných
                Stopáž30 minut

                7. července

                Zámek Dobříš — Podél Divoké Orlice na kole — Zahradní železnice ve Střížově — Masné krámy v Moravských Budějovicích — Okolo Pernštejna — Hrad Červený Újezd

                7. 7. 2024 na ČT1
                Stopáž30 minut

                30. června

                Benešov nad Ploučnicí — Farmapark Dobřany — Uranový důl Bytíz — Bellarie Český Krumlov — Tupeská keramika — Týnec u Klatov

                30. 6. 2024 na ČT1
                Stopáž30 minut

                23. června

                Zámek Veltrusy — Rakovecké údolí — Košíkář Zeman — Hora Říp — Zoopark Stěžery — Radyně

                23. 6. 2024 na ČT1
                Stopáž30 minut

                16. června

                Lány — Býčí skála — Roprachtice — Číhošť — Botanická zahrada — Vidly

                16. 6. 2024 na ČT1
                Stopáž30 minut

                9. června

                Šumperk — Chlumská hora — Chovatelka kudlanek — Karlův hrádek — Brněnské pověsti — Kunvald

                9. 6. 2024 na ČT1
                Stopáž30 minut

                2. června

                Hrad Houska — Pernštejnské rybníky — Jízdárna Světce — Rytí skla — Semněvice — Arnoldova vila

                2. 6. 2024 na ČT1
                Stopáž30 minut

                26. května

                Terezské údolí — Teplický zámek — Černé řemeslo — Čapkova vila — Procházka podél Otavy — Škvorec

                26. 5. 2024 na ČT1
                Stopáž30 minut

                19. května

                Zámek Humprecht — Lázně Jáchymov — Legiovlak — Arboretum Křtiny — Mlýn Hněvkovice — NS Starý Plzenec

                19. 5. 2024 na ČT1
                Stopáž30 minut

                12. května

                Zámek Loučeň — Lom Amerika — Sklářský ráj ve Velichově — Uhersko a okolí — Výstava Enigma — Žďár nad Sázavou

                12. 5. 2024 na ČT1
                Stopáž29 minut

                5. května

                Klášter Zlatá Koruna — Kaolinový důl v Nevřeni — Fládrování — Večerní prohlídky na Konopišti — Velký svět techniky — Lomnice nad Popelkou

                5. 5. 2024 na ČT1

                Toulavá kamera na sociálních sítích

                Napište nám