Časová osa

Časová osa

Začala Sedmiletá válka vpádem do Saska a bitvou u Lovosic

1. 10. 1756

Marie Terezie se nikdy nevyrovnala se ztrátou Slezska a nikdy si nehodlala připustit jeho definitivní ztrátu. Postupem času si ale uvědomovala, že Prusko je možné porazit jen s jiným vojenským partnerem, kterým se měla stát Francie. Navíc nedokázala odpustit zradu Anglie, která ji prakticky donutila podepsat mírovou smlouvu, v níž se definitivně Rakousko zříkalo Slezska výměnou za mír. Hlavním důvodem, proč se chtěla spojit s Francií byl fakt, že pokud by se jí to podařilo, Prusko by ztratilo svého důležitého spojence. Jednání začala v říjnu roku 1750 a táhla se až do roku 1755, kdy začala první velká, nicméně tajná jednání mezi Francií a Rakouskem.

Rakousko si přálo co nejrychlejší vyjednání dohody s Francií, aby v případě vypuknutí války mezi Anglii a Francií nemuselo zasahovat do sporu na straně Anglie, protože by to nesvědčilo pozdějšímu vyjednávání. Rakousko tedy chtělo, aby Francie zrušila svůj spolek s Pruskem a Francie žádala, aby Rakousko přerušilo své spojenectví s Anglií.

Francie si uvědomovala, že Rakousko je v této chvíli lepším spojencem než Prusko, protože by mohlo povolit vstup francouzských jednotek do Holandska, ze kterého by útočily francouzské jednotky na Anglii. Anglii zase neušlo, že Prusko je lepším spojencem, protože se obávala, že by Prusové zaútočili na Hannoversko a navíc již pravděpodobně tušila, že Rakousko má nekalé úmysly. Proto dne 16. ledna roku 1756 uzavřely Prusko a Anglie tzv. westminsterskou konvenci.

Díky této konvenci nestálo již nic v cestě k uzavření spojenectví mezi Rakouskem a Francií. První věcí, kterou bylo nutno vyjednat, byla cena dohody. Rakousko mělo jediný požadavek, kterým bylo Slezsko a Francie žádala rakouské Lucembursko a zbytek Nizozemí. Rakousko, i když to nežádalo, dostalo navíc Parmu a Piacenzu. Dále se obě země dohodly, že při napadení jedné země si vzájemně pomohou a potvrdily si državy i neutralitu Belgie.

Po úspěšných jednáních byla 1. května roku 1756 sepsána dohoda ve Francii, přesněji v Jouy, což bylo sídlo francouzského ministra zahraničí. Ludvík XV. podepsal smlouvu hned druhý den a Marie Terezie až 19. května 1756. První vojenské manévry Rakouska na sebe nenechaly dlouho čekat a koncem července stáhla Marie Terezie své jednotky do Čech.

Prusko ihned reagovalo a 29. srpna 1756, bez vyhlášení války Rakousku, vpadlo do Saska a 1. října 1756 do Čech. Tak vypuká Sedmiletá válka (třetí slezská).


Zpět na časovou osu