Rozhovory

Jiří Macháček

František

Fandíte fotbalu a pokud ano tak komu?

Skalní fanoušci různých klubů, které mezi svými přáteli mám, říkají, že jsem ten nejhorší fanoušek, protože fandím takzvaně „dobrému fotbalu“. To znamená, že jsem nezahořel pro žádný klub. Už v pubertě mi to připadalo takové divné a úchylné, že někdo může někomu fandit až tak, že se oblékne do nějakého dresu toho dotyčného klubu, případně si na sebe vezme nějakého kulicha nebo šálu, nedejbože že zapaluje během utkání i nějaké rachejtle. To mi přijde stejně úchylné, jakože někdo chodí třeba na ryby, nebo se věnuje filatelii. Ale každý jsme nějakým způsobem úchylný a já – protože své úchylky také mám – ctím i úchylky jiných lidí.

Ve filmu jste vytvořil partnerskou dvojici s Natašou Burger – jak se vám spolupracovalo?

Já jsem Natašu poznal v jejích osmnácti letech, když sem přijela se svým mužem, který v Praze studoval FAMU. Ona sama studovala na Konzervatoři Jaroslava Ježka a tam jsme se právě potkali. Ona byla mezi ostatními studenty velice výrazná, nebylo možné si jí nevšimnout a myslím si, že jsme se i docela skamarádili – s ní i s jejím mužem. A musím říct, že shodou okolností první věc, kterou jsem ve svém životě natáčel na filmový materiál, bylo filmové cvičení jejího muže, kde jsme spolu hráli já, Nataša a Martin Zbrožek. A to, že spolu budeme jedenou s Natašou hrát nějakou partnerskou dvojici v celovečerním filmu takovýchto rozměrů, jako je Horem Pádem, to se nám nikdy ani nesnilo. A kdyby se nám to snilo, tak je možno to považovat za splněný sen.

Ve filmu jste odsouzen za přivlastnění si dítěte tmavší pleti – máte vy nějakou osobní zkušenost s rasismem?

Takovou tu každodenní. Já jsem z Litoměřic a tam jsme se setkávali s rasismem jako děti poměrně silně, protože tam byla čtvrť, kde bydleli téměř výhradně Romové a tou čtvrtí bylo nebezpečné projít. A nějaké dětské rvačky tohoto typu byly tehdy poměrně dost běžné v 70. letech v Litoměřicích. No a jinak si toho všímám třeba tak, že když jsme měli například s kapelou písničku o cikánské holce – což je takový příběh, kterému já říkám „rómantickej“, příběh kluka, který se zamiluje do cikánský holky a je tím zasažen natolik, že zpívá „Ne, ne, tuhle jsem neměl potkat.“ – tak že někteří Romové to chápali jako písničku, která je zaměřená proti nim. Což mi hrozně vyrazilo dech. Odpovídal jsem potom na různý otázky v romské redakci Českého rozhlasu, které se týkaly tohoto tématu, a vůbec jsem netušil, jak jsem se do toho vlastně dostal. Ono je to velmi citlivé, subjektivní a subtilní téma a já se na to nikdy nebudu umět podívat z pohledu ne-bělocha. Jarek Nohavica mi jednou řekl, že je hrozně šťastnej, že se narodil jako bílej a já si v tu chvíli řekl, že to je vlastně pravda ale potom mě napadlo – není to náhodou rasistickej názor? Což v případě Jarka Nohavici samozřejmě nepřipadá v úvahu. Takže rasová otázka je pro mě skutečně otázkou s velkým otazníkem. Třeba jsem slyšel o tom, že určitá forma rasismu panuje v holandské lize a někdo se zeptal, jak je to možný, že zrovna v Holandsku, v tak tolerantní zemi. A já jsem mu na to odpověděl, že nevím, kolik Romů hraje například tady v Česku v prvoligových klubech. Já nevim o žádnym. Tak se můžeme bavit dlouho a pravděpodobně i budem a pravděpodobně se o tom budou bavit i naše děti.

Tak pro odlehčení, poslední otázka – jaký je váš nejoblíbenější sport?

Golf.

A proč právě golf?

Až budu znát odpověď, tak vám ji rád povím, ale zatím se ho snažím hrát, protože mě prostě baví.

Postava retardovaného fotbalového skina s duší dítěte je velmi těžká role

Postava retardovaného fotbalového skina s duší dítěte je velmi těžká role

Jirka Macháček a fotbal

Jirka Macháček a fotbal

Reakce v kapele MIG 21 na vyholenou hlavu

Reakce v kapele MIG 21 na vyholenou hlavu

Obavy ze skinheadské image?

Obavy ze skinheadské image?