Ang-kór Wat
5. 1. 2025

Ani naše další destinace si s italskou metropolí v kráse a působivosti nezadá. V Kambodži navštívíme monumentální náboženský komplex Angkor, který je památkou na silné Kmérské království. V dobách největší slávy tu žilo na milion lidí, patřil k největším městům na světě. Chrámy se ale začaly postupně rozpadat a podléhat přírodním živlům. Okolní hustá džungle ale dodnes nepohltila opuštěná místa. Branou do této oblasti je druhé největší město Kambodže Siem Reap. A my na naši cestu vyrazíme právě odtud.

Ang-kór Wat

Ochranné tetování
22. 8. 2021

Spolupracovnice Objektivu Markéta Oddfish Nešlehová miluje Kambodžu, dokonce říká, že při první návštěvě jí v této zemi zůstalo kus srdce. Pravidelně a ráda se tam vrací. A tak se rozhodla, že svou lásku k této zemi bude hrdě nosit i na svém těle v podobě ochranného tetování. A nebyla jediná, spolu s ní se tetovacího rituálu zúčastnili i další dva Češi – Klára a David, kteří mají ke Kambodži stejný vztah jako autorka reportáže. A jak tetování vypadá a před čím svého nositele chrání? Co všechno je součástí zmiňovaného tetovacího rituálu? To všechno se dozvíte v naší reportáži.

Ochranné tetování

Pepř
7. 2. 2021

Na závěr se přesuneme do jihovýchodní Asie – čeká nás nádherná Kambodža. A zblízka se podíváme na to, jak se pěstuje a sklízí tamní pepř. Ten nejvzácnější najdete v Kampotu. Našimu průvodci budou dva Češi – Klára s Davidem, kteří Kambodžu považují za svůj druhý domov. A autorka následující reportáže Markéta Nešlehová vlastně taky – do Kambodži se totiž pravidelně a ráda vrací.

Pepř

Angkor
13. 3. 2016

Kambodža má za sebou krvavou minulost spojenou s Rudými Khméry a krutým diktátorem Pol Potem. Naštěstí už je to ale opravdu jen minulost. A jak říká autorka následující reportáže Markéta Nešlehová – Kambodža je krásná. Markéta se do země pravidelně vrací, zamilovala si ji. Dnes vás vezme do Angkoru, což je jak jistě dobře víte, tamní nejvýznamnější památka, zapsaná na seznamu UNESCO. Vezme vás ale i mezi místní obyvatele, doslova až k ním domů.

Angkor

Rudí Khmérové
2. 11. 2014

V následující reportáži vyrazíme do Kambodže. Připomeneme si těžké období z nedávné minulosti. Teror ultralevicové vlády si vyžádal milióny obětí. Dodnes ty, kteří ho přežili, ovlivnil i v úplných maličkostech. Kambodžané ale neztratili radost ze života. S Objektivem zavítáme i na místní svatbu.

Rudí Khmérové

Rudí Khmerové
30. 6. 2013

V Objektivu jsme nedávno objevovali poměrně málo známe stavitelské klenoty dávných civilizací, a to nedaleko legendárního komplexu Angkor v kambodžské džungli. Dnes nás čeká jiná možná stejně známá ale rozhodně neslavná kapitola khmerských dějin. Ano, míříme k Rudým Khmerům, mimořádně kruté maoistické diktatuře, která v zemi vládla jen několik let, ale zanechala opravdu nesmazatelné stopy.

Rudí Khmerové

Údolí tisíce lingamů
9. 6. 2013

Také v závěrečné reportáži zůstaneme u architektury a památek, ovšem vrátíme se do pralesů jihovýchodní Asie. Filipíny vystřídá Kambodža a odkaz perských králů vyměníme za monumenty dávných khmerských civilizací. Budeme putovat asi 25 kilometrů na sever od proslulého hlavního chrámového komplexu Angkor. Míříme na místo, kterému se říká údolí tisíce lingamů, tedy k tradičním hinduistickým symoblům mytického stvoření a plodnosti.

Údolí tisíce lingamů

Výroba hedvábí
25. 5. 2008
Kambodža je oblíbeným cílem výprav, které nehledají all inclusive a pohodlí. Je to země, která se pozvolna vzpamatovává z devastující občanské války, a která má velmi složité přírodní podmínky. Právě proto se tady můžete setkat s životem, který jinde patří už dávné minulosti. Výroba hedvábí v kambodžském vnitrozemí, to je primitivní mechanika a hlavně šikovné ruce dělnic.
