61 minut

11. února 2016

Obsah dílu

Nato a migrační krize — Stalo se — Integrace uprchlíků — Egypt v arabském podzimu — Stalo se — Soud s dozorcem z Osvětimi

Části dílu

01:24
Nato a migrační krize
    NATO se zapojí do řešení uprchlické krize – jeho síly by měly zpomalit příliv migrantů do Evropy a bojovat proti pašerákům lidí v Egejském moři. Příslušné jednotky už prý do oblasti vypluly. Mělo by jít o 5-7 vojenských plavidel pod velením německých jednotek. Operace by se podle zdrojů blízkých vedení aliance měly účastnit i řecké a turecké vojenské lodě. Vzhledem k napětí, které mezi oběma státy panuje, ale budou působit jen ve svých výsostných vodách.
    Co znamená vstup NATO do řešení migrační krize? Probereme s trojicí poslanců: Helenou Válkovou /ANO/, Ivanem Gabalem /KDU-ČSL/ a Martinem Lankem /Úsvit-NK/.
    24:15
    Stalo se
      27:56
      Integrace uprchlíků
        Zastavit uprchlickou vlnu a rozlišit, kdo prchá před válkou a kdo si chce jenom pomoci k lepšímu životu, je teď podle evropských politiků prioritou číslo jedna. Druhá fáze – integrace lidí, kteří dostanou v Evropě azyl je ale podle analytiků neméně náročnou výzvou a neměla by se zanedbávat. Podle mnohých odhadů to bude práce na desetiletí – vyžádá si zaměstnání desetitisíců učitelů, vychovatelů, úředníků či policistů a miliardy eur. S tím alespoň počítá vicekancléř Německa Sigmar Gabriel. I tak jde podle něj o podnik s nejistým výsledkem – právě recept na úspěšnou integraci totiž státy složitě hledají a jak se ukázalo třeba ve Francii, její nezvládnutí může vést k tragickým následkům.
        Jaké si tedy vzít poučení ze špatných ale i z dobrých příkladů? A na čem závisí úspěšná integrace? Téma pro profesora sociologie z Pařížské Sorbonny Patricka Weila.
        35:42
        Egypt v arabském podzimu
          Před pěti lety přišel podle mnohých vrchol takzvaného arabského jara – po masových demonstracích v egyptské Káhiře odstoupil dlouholetý prezident nejlidnatější arabské země Husní Mubarak. Následně zvolenou vládu muslimského bratrstva, která si za rok u moci vytvořila spoustu nepřátel, pak ale ukončil vojenský převrat a vedení země převzal maršál Abdel Fattáh Sísí. Dnes je Egypt symbolem nezdaru revolucí v arabském světě – země silně utrpěla hospodářsky, řadu regionů ovládl chaos a řádění teroristických skupin.
          Jak z toho ven a co všechno se v Egyptě za posledních 5 let změnilo? Zeptáme se egyptského velvyslance v ČR Abderahmana Saleheldina Abderahmana.
          50:19
          Stalo se
            52:49
            Soud s dozorcem z Osvětimi
              V Německém Detmoldu začali soudit bývalého dozorce z koncentračního tábora Osvětim Reinholda Hanninga. Podle obžaloby měl podíl na vraždě 170 000 lidí, když jako člen SS v letech 1943 až 1944 střežil tábor a dohlížel na židovské transporty. Hanning, kterému je nyní 94 let, vinu odmítá. Tvrdí, že sloužil v pracovní a ne vyhlazovací části tábora. Proces vzbudil mimořádnou pozornost veřejnosti i médií – odehrává se proto v budově průmyslové a obchodní komory, protože soud nemá v jednací síni dostatečnou kapacitu.
              Jaký smysl a jaké problémy má hledání spravedlnosti 70 let po válce? Odpoví německý historik Adam Alfons.
              Přehrát celé video
              Stopáž60 minut
              Další díl
              12. února 2016

              Přehled dílů

              4933 dostupných
              Stopáž62 minut

              18. července

              18. 7. 2024 na ČT24
              Stopáž61 minut

              17. července

              Rozhodnuto: nové bloky Dukovan postaví KHNP — Hlavní nejasnosti v obří zakázce — Jaké ohlasy vzbudilo rozhodnutí ve Francii? — Kdo by měl stavět, stát nebo ČEZ?

              17. 7. 2024 na ČT24
              Stopáž60 minut

              16. července

              První schůze europarlamentu v novém složení — Další jednání ukrajinské a ukrajinské vlády — Dětské oběti války na Ukrajině — Síla redakcí a redaktorů LN — Jak program Apollo posunul lidstvo

              16. 7. 2024 na ČT24
              Stopáž63 minut

              15. července

              Atentát na Donalda Trumpa

              15. 7. 2024 na ČT24
              Stopáž61 minut

              12. července

              Závěry summitu NATO ve Washingtonu — Joe Biden vs. Donald Trump — Silné bouřky ve střední Evropě — Europoslanci u premiéra — Finále fotbalového Eura: Anglie - Španělsko

              12. 7. 2024 na ČT24
              Stopáž61 minut

              11. července

              Americké střely dlouhého doletu v Německu — Televizní a rozhlasové poplatky — Provoz letišť v krajských městech

              11. 7. 2024 na ČT24
              Stopáž62 minut

              10. července

              Spolupráce v europarlamentu — Kompenzace za zničenou úrodu — Jak přežít v rozpáleném městě — Příběh rodiny Slánských

              10. 7. 2024 na ČT24
              Stopáž62 minut

              9. července

              Začal summit NATO — Vznik národního parku Křivoklátsko — Česká architektura — Historie pražských sanitek

              9. 7. 2024 na ČT24
              Stopáž62 minut

              8. července

              Nová frakce v europarlamentu — Analýza výsledku voleb v Evropě — Atmosféra v Británii a ve Francii

              8. 7. 2024 na ČT24
              Stopáž59 minut

              4. července

              Návrh rozpočtu k nahlédnutí až v srpnu — V Británii se uzavřou volební místnosti — Pohraniční stráž ČSSR — Otec iPodu bojuje s klimatickou krizí

              4. 7. 2024 na ČT24

              Události, komentáře na sociálních sítích

              Napište nám